Lek na problemy żołądkowe wycofany z obrotu
20 kwietnia 2018 r. Główny Inspektorat Farmaceutyczny opublikował decyzję o wycofaniu z obrotu leku Ircolon Forte. Dotyczy ona jednej serii tego preparatu. Co było powodem wycofania leku?
Sprawdzamy dostępność
leków w 10 918 aptekach
Zespół redakcyjny KtoMaLek.pl tworzą doświadczeni farmaceuci, którzy specjalizują się w różnych obszarach tematyki zdrowotnej. Doświadczenie zdobyte w zawodzie oraz wiedza uzyskana podczas studiów farmaceutycznych, pozwalają na tworzenie merytorycznych treści zgodnych z EBM (and. Evidence-based Medicine), opartych na rzetelnych źródłach — aktualnych badaniach naukowych, branżowych podręcznikach i książkach. Za praktyką podążają również pasja i niesłabnąca chęć do poszerzania wiedzy oraz dzielenia się nią z pacjentami. Dzięki temu użytkownicy otrzymują dostęp do ciekawych i angażujących materiałów edukacyjnych.
20 kwietnia 2018 r. Główny Inspektorat Farmaceutyczny opublikował decyzję o wycofaniu z obrotu leku Ircolon Forte. Dotyczy ona jednej serii tego preparatu. Co było powodem wycofania leku?
Cukrzyca typu 2 jest najbardziej rozpowszechnioną odmianą cukrzycy, zaliczaną do grupy chorób cywilizacyjnych. U podstaw tego schorzenia leży tzw. insulinooporność, czyli zmniejszona wrażliwość organizmu na działanie insuliny. Nieleczona cukrzyca typu 2 może prowadzić do groźnych powikłań zagrażających zdrowiu i życiu. Jak wygląda leczenie tego typu cukrzycy i czy można się przed nią uchronić?
Cukrzyca jest chorobą metaboliczną, objawiająca się podwyższonym poziomem glukozy we krwi. Do najczęstszych typów tego schorzenia zalicza się cukrzycę typu 1 oraz typu 2, a także cukrzycę ciążową. Cukrzyca typu 1 stanowi około 10% wszystkich typów zachorowań. Co powoduje rozwój tej choroby i jak się ją leczy? Czy można całkowicie wyleczyć cukrzycę?
Nasze stopy, podobnie jak dłonie, stanowią swoistą wizytówkę naszego zdrowia. Zwłaszcza latem, gdy eksponujemy je w sandałach lub klapkach. Niestety często staramy się je ukryć z powodu zaniedbań i widocznych zmian zwyrodnieniowych. Najczęściej spotykanym schorzeniem dotykającym stopy są haluksy. Oprócz wątpliwych walorów estetycznych, haluksy bywają także bolesne, utrudniając chodzenie i utrzymanie prawidłowej postawy ciała. Jak rozpoznać, że mamy problem z haluksami? I co robić, by się ich pozbyć?
Po długiej zimie wszyscy z utęsknieniem wyczekują wiosny. O tej porze roku cała przyroda budzi się do życia. Oznacza to, że drzewa, krzewy i pozostałe rośliny rozpoczynają pylenie. Dla alergików to wyjątkowo trudny czas. Jeżeli jesteś alergikiem, sprawdź, które drzewa i rośliny pylą w kwietniu.
Przedłużanie paznokci to jeden z częściej wybieranych zabiegów kosmetycznych. Kobiety szczególnie chętnie decydują się na paznokcie żelowe. Ich wykonanie nie zajmuje wiele czasu, a smukła i zadbana płytka paznokcia poprawia wygląd dłoni. Czy jednak są one bezpieczne dla naszego zdrowia? Sprawdźmy to.
Choroby cywilizacyjne są plagą dzisiejszych czasów. Wynikają z coraz większego spożycia żywności wysoko przetworzonej oraz zbyt małej dawki aktywności fizycznej. Na ich czele znajduje się otyłość, która jest jedną z głównych przyczyn rozwoju chorób układu sercowo-naczyniowego oraz cukrzycy. Dlatego kontrola wagi jest niezwykle istotna dla zachowania zdrowia. Jednym ze sposobów pozwalających sprawdzić, czy nasza waga mieści się w granicach normy, jest wskaźnik BMI. W jaki sposób można go wyliczyć i czy warto się nim kierować?
Lekarze nie mają wątpliwości, że nadmierne spożywanie węglowodanów jest jedną z przyczyn epidemii otyłości. Wynika to zarówno z wysokiego spożycia produktów, w których cukier występuje naturalnie, jak i tych zawierających tzw. cukry dodane. Należy zatem dołożyć wszelkich starań, by ograniczyć dzienne spożycie węglowodanów. Rosnąca świadomość pacjentów przyczynia się do poszukiwania zdrowszych zamienników cukru. Jednym z nich jest popularny ksylitol. Skąd się właściwie wziął w naszych kuchniach i czy rzeczywiście jest zdrowszy od cukru?
Kwas foliowy jest wskazywany jako główny, niezbędny składnik dla kobiet starających się o dziecko. Na rynku istnieje wiele preparatów z kwasem foliowym, przeznaczonych dla przyszłych mam. I zwykle na okresie ciąży suplementacja kwasem foliowym się kończy. Niewiele osób zdaje sobie jednak sprawę, że kwas foliowy potrzebny jest wszystkim i to przez całe życie.
Olej rycynowy w medycynie ludowej oraz pielęgnacji znany jest od pokoleń. Do niedawna jeszcze nieco zapomniany, dzisiaj wraca do łask jako naturalny kosmetyk do włosów, skóry i paznokci. W dodatku jest wyjątkowo tani i dostępny w każdej aptece. Co można zyskać przy regularnym stosowaniu oleju rycynowego?
Umawianie wizyty u lekarza mogłoby być łatwiejsze, prawda? Konieczność stania w długiej kolejce w poradni lub oczekiwanie na połączenie telefoniczne z przychodnią to dla pacjenta spory kłopot. Teraz ten proces będzie znacznie prostszy. Serwis LekarzeBezKolejki.pl umożliwia umówienie wizyty lekarskiej, prywatnej lub na NFZ za pomocą zaledwie kilku kliknięć!
Borelioza jest wyjątkowo groźną chorobą zakaźną, przenoszoną przez kleszcze. Z uwagi na niespecyficzne objawy oraz trudności w określeniu dokładnej przyczyny choroby, jej zdiagnozowanie często przeciąga się w czasie. W jaki sposób można sprawdzić, czy chorujemy na boreliozę i czy można się przed nią uchronić?
W sezonie zimowym skóra woła o dodatkową ochronę szczególnie, jeśli jesteś typem osoby o typie cery wrażliwej lub jeśli cierpisz na egzemę czy Atopowe Zapalenie Skóry. Na półkach w drogeriach dostępna jest ogromna ilość kosmetyków praktycznie dla każdego typu cery, jednak nie zawsze ich skład będzie odpowiedni dla wymagającego klienta. Sprawdź, jak skutecznie radzić sobie z pielęgnacją skóry zimą, kiedy wymaga ona wyjątkowej uwagi!
Siemię lniane to malutkie nasiona, które kryją w sobie wiele cennych właściwości. W celach leczniczych nasiona lnu używane były od wieków, sama roślina znalazła również zastosowanie w przemyśle papierniczym i płóciennym. Obecnie len przeżywa swoją drugą młodość jako lokalne superfood. Sprawdźmy, czy warto włączyć siemię lniane do codziennej diety.
Sepsa, inaczej posocznica, endotoksemia lub SIRS (zespół ogólnoustrojowej reakcji zapalnej), jest gwałtowną reakcją zapalną organizmu na zakażenie wywołane najczęściej bakteriami oraz ich toksynami, rzadziej wirusami i grzybami. Ze względu na jej gwałtowny przebieg, stanowi bezpośrednie zagrożenie dla życia chorego.
Dietetycy są zgodni, że węglowodany dla człowieka stanowią najważniejsze źródło energii. Nazywane są "cukrami" lub "sacharydami", a ich cechą charakterystyczną jest słodki smak. Choć do funkcjonowania organizmu są niezbędne, ich nadmiar może przynieść więcej szkody niż pożytku. Dlaczego warto jeść węglowodany i które są najbardziej korzystne dla naszego zdrowia?
W dzisiejszych czasach chętnie sięgamy po tak zwane "superfoods", czyli żywność funkcjonalną, bogatą w witaminy, minerały oraz różne bioaktywne związki. Produktom określanym tym mianem przypisuje się szereg prozdrowotnych właściwości. Jednym z takich produktów jest spirulina - mikroalga, która szturmem zdobyła rynek suplementów. Czy rzeczywiście jest tak wartościowa, jak się o niej pisze? Sprawdźmy!
Łuszczyca (łac. psoriasis) jest przewlekłą chorobą dermatologiczną, objawiającą się charakterystycznym stanem zapalnym oraz złuszczaniem się skóry. Jej przyczyny nie są do końca znane, a na jej rozwój składać się może wiele czynników. Warto wiedzieć, że łuszczyca nie jest choroba zakaźną, zatem nie ma potrzeby unikania kontaktu z osobami chorymi na tę przypadłość.
Od 15 marca 2018 r. zaczął obowiązywać nowy wykaz produktów leczniczych, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych zagrożonych brakiem dostępności na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, opublikowany przez Ministerstwo Zdrowia. Które leki pojawiły się na liście, a które z niej zniknęły?
GIF wydał decyzję o wycofaniu serii leku Katadolon (Flupirtini maleas), który produkowany jest przez Teva Pharmaceuticals Polska Sp. z o.o. Decyzja była spowodowana szkodliwością głównej substancji czynnej leku, czyli flupirtyny. Komitet ds. Oceny Ryzyka w Ramach Nadzoru nad Bezpieczeństwem Farmakoterapii Europejskiej Agencji Leków zalecił wycofanie wszystkich leków z tą substancją.
Wyrostek robaczkowy to z pozoru mało istotna część układu pokarmowego, którego rola w organizmie jest niejasna. Wystarczy jednak stan zapalny, by stał się groźny dla naszego zdrowia. Ostre zapalenie wyrostka robaczkowego jest jedną z najczęstszych chorób zapalnych jamy brzusznej. Jak rozpoznać objawy OZWR i czy można się przed nim uchronić? Czy leczenie zawsze wymaga interwencji chirurgicznej?
Test ciążowy jest prawdopodobnie pierwszą metodą, po którą sięgają kobiety, by sprawdzić, czy spodziewają się dziecka. Domowe, jak i laboratoryjne testy ciążowe wykrywają w organizmie kobiety gonadotropinę kosmówkową (hCG), czyli tzw. hormon ciążowy. Warto sobie jednak zadać pytanie, kiedy taki test należy wykonać? Który jest najbardziej wiarygodny? I czy pozytywny wynik zawsze oznacza ciążę?
Wysoki poziom cholesterolu to plaga naszych czasów. Wysoko przetworzone jedzenie bogate w nasycone kwasy tłuszczowe oraz węglowodany, skutecznie przyczyniają się do przekraczania norm poziomu cholesterolu w organizmie. Co robić i jak jeść, by mieć cholesterol pod kontrolą?
2 marca 2018 r. Główny Inspektorat Farmaceutyczny wydał decyzję o wycofaniu z obrotu leku Omnisolvan. Lek stosuje się w leczeniu mokrego kaszlu. Co było przyczyną decyzji GIF?
Chrom jest pierwiastkiem śladowym, niezbędnym do prawidłowego funkcjonowania ludzkiego organizmu. Najczęściej występuje na + 3 i + 6 stopniu utlenienia. Od pewnego czasu chrom jest polecany jako remedium na problemy z nadprogramowymi kilogramami. Czy rzeczywiście pomaga w rozwiązaniu tego problemu? A może to zwykły chwyt marketingowy? Sprawdźmy!
Manicure hybrydowy to obecnie jedna z najpopularniejszych metod zdobienia paznokci. Jest stosunkowo niedrogi, wyjątkowo odporny na uszkodzenia i estetyczny. Nic dziwnego, że panie dosłownie oszalały na jego punkcie. Warto się jednak zastanowić, czy paznokcie hybrydowe są zdrowe. W końcu wiele kobiet latami korzysta z tego zabiegu.
Angina to choroba zakaźna, która najczęściej atakuje w okresie jesienno-zimowym. Choć często przypomina zwykły, acz niezwykle uciążliwy ból gardła, nie wolno jej lekceważyć. Nieleczona angina może powodować niebezpieczne dla naszego zdrowia powikłania. Jakie są charakterystyczne objawy anginy i czy można się przed nią uchronić?
Z dniem 1 marca 2018 r. zaczęła obowiązywać zaktualizowana lista leków refundowanych. Jakie nowe preparaty zostały objęte refundacją, a które nie znalazły się ponownie na liście? Jakie zmiany zostaną wprowadzone na liście leków 75+?
Niestrawność to jedno z najczęstszych schorzeń górnego odcinka przewodu pokarmowego, któremu często towarzyszy ból i dyskomfort. Na szczęście jest kilka prostych sposobów, które pomogą złagodzić objawy.
22 lutego 2018 r. Główny Inspektorat Farmaceutyczny zdecydował o wycofaniu z obrotu sześciu serii leku Symonette. To tabletki antykoncepcyjne, które mogą stosować kobiety nietolerujące estrogenu, a także matki karmiące piersią. Dlaczego lek został wycofany z obrotu?
Nie od dziś wiadomo, że zrównoważona mikroflora jelitowa ma ogromne znaczenie dla prawidłowego funkcjonowania ludzkiego organizmu. Drobnoustroje kolonizujące jelita nie tylko wpływają na proces trawienia, ale także stoją na straży naszej odporności. Spożywanie niektórych pokarmów sprzyja budowaniu mikroflory jelitowej. Ogórki kiszone, kwas chlebowy czy sfermentowane produkty mleczne pełne są korzystnych dla nas bakterii.
21 lutego 2018 r. Główny Inspektorat Farmaceutyczny podjął decyzję o wycofaniu z obrotu trzech serii leku przeciwnowotworowego Lynparza. Lek ten stosuje się m.in. w leczeniu raka jajnika. Dlaczego został wycofany z obrotu?
Uporczywe swędzenie, zaczerwieniona i bardzo przesuszona skóra to najczęstsze objawy atopowego zapalenia skóry (AZS). Ta choroba skórna najczęściej dotyka małe dzieci, ale chorują także osoby dorosłe. Czy atopowe zapalenie skóry da się wyleczyć? Jak najlepiej zadbać o skórę atopową?
Wśród egzotycznych produktów spożywczych dostępnych w naszych sklepach, prym wiedzie olej kokosowy. Polecany do smażenia i gotowania, na stałe zagościł w naszych kuchniach. Wiele się mówi o jego dobroczynnych właściwościach, ale nie brakuje też kontrowersyjnych informacji związanych z wysoką zawartością nasyconych kwasów tłuszczowych. Oprócz gotowania, olej kokosowy może się także sprawdzić jako naturalny kosmetyk.
W ostatnim czasie czystek stał się ziołowym hitem, panaceum polecanym na szereg różnych dolegliwości. Napar z tej niepozornej rośliny ma posiadać wiele właściwości korzystnych na zdrowia. Czy jednak nie ma w tych pochwałach odrobiny przesady? Sprawdźmy, czym czystek zasłużył sobie na taką popularność.
Ostry ból w okolicy lędźwiowej, promieniujący do pośladka przez tył uda do łydki, a czasem nawet stopy, to niewątpliwy znak, że mamy do czynienia z atakiem rwy kulszowej. Czasem wystarczy tylko jeden gwałtowny ruch, by poczuć dotkliwy ból. Wykonywanie codziennych czynności przy ataku rwy kulszowej jest praktycznie niemożliwe, dlatego w tym wypadku naprawdę lepiej zapobiegać niż leczyć. Jak radzić sobie z atakiem rwy kulszowej i co można zrobić, by uniknąć go w przyszłości?
Główny Inspektorat Farmaceutyczny zdecydował wczoraj o wycofaniu partii preparatu Pediprofen - leku o działaniu przeciwzapalnym, przeciwbólowym i przeciwgorączkowym, stosowanym u dzieci. Jaki był powód wycofania leku?
Dopóki nie odczuwamy bólu, nie zamartwiamy się zbytnio o to, w jakiej kondycji znajduje się jeden z kluczowych organów. Lepiej na dłuższa metę nie praktykować takiego stylu życia, bo możemy później tego żałować. Dlaczego tak ważne jest by zachować wątrobę w nienagannej kondycji?
Na układ immunologiczny (odpornościowy) składa się zespół narządów, tkanek i komórek, które prężnie bronią organizm przed potencjalnym zagrożeniem takim jak bakterie, wirusy, grzyby, pierwotniaki, pasożyty czy toksyny. To najsilniejsza broń organizmu, ale zdarzają się jej wpadki. Dotyczy to zwłaszcza najmłodszych. Sprawdź, jak wzmocnić odporność swoich dzieci!
Osteoporoza jest chorobą kości, która w zaawansowanym stadium może znacznie ograniczyć sprawność fizyczną chorego, dlatego niezwykle ważne jest nie tylko odpowiednie leczenie, ale również profilaktyka. Statystyki mówią jasno, że problemy z układem kostnym nękają około 40% kobiet po 50. roku życia, dlatego sprawa jest naprawdę poważna. Zatem jakimi środkami można uchronić się przed osteoporozą?
Trądzik różowaty, inaczej acne rosacea, to przewlekła, zapalna choroba skóry twarzy. Dotyka nawet 10% dorosłej populacji, głównie kobiet o jasnej karnacji, w wieku 30-55 lat. Mężczyźni chorują rzadziej, ale choroba ma ostrzejszy przebieg. Zwykle pojawia się na środkowej części twarzy w postaci rumienia, grudek i krost oraz widocznie poszerzonych naczyń krwionośnych. Nieleczony może prowadzić do trwałych zmian skórnych. Jakie są przyczyny trądziku różowatego i czy możliwe jest jego wyleczenie?
29 stycznia 2018 r. Główny Inspektorat Farmaceutyczny podjął decyzję o wycofaniu dwóch serii leku Fayton. Substancją czynną tego preparatu jest kwas zoledronowy, należący do grupy leków zwanych bisfosfonianami. Dlaczego lek został wycofany ze sprzedaży?
Kaszel to zmora podczas przeziębienia. Męczy w ciągu dnia, nie daje spać w nocy. To naturalny odruch, którego nie da się kontrolować. Wywołuje go podrażnienie receptorów kaszlowych położonych w górnych drogach oddechowych. Kaszlemy, by odkrztusić flegmę, zalegającą wydzielinę – jeśli jest to możliwe, cierpimy na kaszel mokry; jeśli nie udaje się pozbyć flegmy, mamy do czynienia z kaszlem suchym. Na szczęście na kaszel, zarówno mokry, jak i suchy, jest całe mnóstwo domowych metod. Jakie są sposoby na kaszel sprawdzone przez nasze babcie?
Moda na dietę bezglutenową nie przemija. Co rusz pojawiają się nowe produkty z symbolem przekreślonego kłosa, bezpieczne dla osób z celiakią i alergią na gluten. Rodzi się jednak pytanie, czy gluten rzeczywiście jest tak szkodliwy? Czy jest zasadne, by osoby, u których nie stwierdzono nietolerancji na to białko, wykluczały je ze swojej diety?
11 stycznia 2018 roku Ministerstwo Zdrowia wydało obwieszczenie dotyczące wykazu produktów leczniczych, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych, których może zabraknąć w aptekach. Wśród nich są m.in. szczepionki, leki przeciwzakrzepowe oraz przeciwnowotworowe.
Tarczyca to mały, choć niezwykle istotny gruczoł. Jej praca wpływa na kondycję całego organizmu. Gdy przestaje prawidłowo funkcjonować, odczuwają to pozostałe narządy. Jedną z najczęściej diagnozowanych chorób tarczycy jest Hashimoto. Nazwa tego schorzenia pochodzi od nazwiska japońskiego chirurga, Hakaru Hashimoto, który już w 1912 roku, podczas swojej pracy w Berlinie, opisał cztery przypadki tej przypadłości. W jaki sposób możemy rozpoznać chorobę Hashimoto i jak powinniśmy ją leczyć?
1 stycznia 2018 roku weszła w życie ustawa o finansowaniu zadań oświatowych, która wprowadza od dawna planowane zmiany związane z przyznawaniem urlopu dla poratowania zdrowia. Reforma jest na tyle rewolucyjna, że wywołała ogromne poruszenie w środowisku nauczycielskim, którego zmiany bezpośrednio dotyczą. Czego dokładnie dotyczy ta reforma i na jakich zasadach będzie można korzystać z urlopu zdrowotnego?
Choć potas należy do najważniejszych składników mineralnych w ludzkim organizmie, często nie zdajemy sobie sprawy z jego znaczenia. Jeśli nie zwrócimy uwagi na to, czy dostarczamy sobie wystarczającą ilość tego elektrolitu, możemy zacząć cierpieć z powodu hipokalemii – to inna nazwa określająca niedobór potasu. Warto wiedzieć, jak się przed tym bronić oraz jak wykryć niepokojące objawy.
Nowa lista leków refundowanych weszła w życie 1 stycznia 2018 roku. Po konsultacjach znalazło się na niej 88 nowych produktów leczniczych. Na liście jest między innymi najdroższy lek świata, Solaris, który stosowany jest przy leczeniu zespołu hemolityczno-mocznicowego. Sprawdźcie, jakie jeszcze leki znalazły się na nowej liście leków refundowanych.
Główny Inspektorat Farmaceutyczny wycofał ze sprzedaży popularny lek na "syndrom dnia następnego". Sprawdźcie, które serie Alka-Prim zostały wycofane i co było powodem takiej decyzji!