Nerwobóle (neuralgia) - czym są i co je powoduje?

Redakcja KtoMaLek.pl 2020-07-01 13:22
Nerwobóle - czym są i co je powoduje?

Nerwobóle są częstym problemem neurologicznym. Znanych jest wiele źródeł ich powstawania. Mogą być m.in. następstwem urazów lub powikłaniem choroby. Skąd dokładnie biorą się nerwobóle? W jaki sposób możemy je leczyć?

Czym są nerwobóle?

Nerwobóle pojawiają się nagle i niespodziewanie. Charakteryzują się niezwykle silnym uczuciem bólu, który może zaburzać lub wręcz uniemożliwiać “normalne” funkcjonowanie. Objawy nerwobólu związane są z wysyłaniem do mózgu bodźców bólowych poprzez włókna nerwowe. Obecność neuralgii wiąże się z uszkodzeniem nerwu obwodowego.

Przyczyny neuralgii

Nerwoból może wystąpić z wielu powodów. Wśród przyczyn neuralgii wyróżniamy:

 • ucisk nerwu przez obrzęknięte tkanki,
 • ucisk nerwu przez guz powstały w wyniku zmian nowotworowych,
 • uszkodzenie nerwu (mechaniczne, infekcyjne lub stresowe),
 • zmiany zapalne nerwów np. w przebiegu półpaśca,
 • choroby (cukrzyca, niedoczynność tarczycy, reumatoidalne zapalenie stawów, borelioza, toczeń rumieniowaty),
 • silny lub przewlekły stres,
 • uszkodzenie nerwu przez toksyny takie jak: metale ciężkie lub tlenek węgla,
 • niedobór witamin z grupy B.

Rodzaje nerwobólów

W zależności od przyczyny powodującej nerwobóle oraz miejsca dotkniętego zmianami, wyróżnia się kilka rodzajów tej przypadłości: 

 • neuralgia nerwu trójdzielnego,
 • neuralgia nerwu językowo-gardłowego,
 • neuralgia nerwu podpotylicznego,
 • nerwoból w przebiegu półpaśca,
 • neuralgia międzyżebrowa,
 • zespół Parsonage-Turnera.

Nerwobóle - objawy i charakterystyka

Głównym objawem nerwobólów jest pojawiający się nagle intensywny ból. Zdarza się, że wywołują go bodźce, które w warunkach normalnych nie spowodowałyby uczucia bólu.

Objawy nerwobólów:

 • nagły, ostry, rwący, kłujący, piekący lub szarpiący ból,
 • uczucie drętwienia oraz mrowienia,
 • niedowład (w wyniku osłabienia siły mięśni).

Każdy rodzaj neuralgii przebiega w nieco inny sposób m.in. ze względu na funkcję nerwu, którego dotyczą zmiany.

Nerwobóle nerwu trójdzielnego (rwa twarzowa)

Nerw trójdzielny złożony jest z włókien czuciowych oraz ruchowych. Odpowiada za odbieranie bodźców bólowych, temperaturowych, unerwienie zębów, jamy ustnej, spojówki i rogówki oka. Umożliwia także skurcze mięśni zaangażowanych w żucie pokarmu. Nerwobóle nerwu trójdzielnego są najbardziej powszechnym rodzajem neuralgii. W zależności od miejsca uszkodzenia nerwu, objawy występują po jednej lub obu stronach twarzy. 

Neuralgia nerwu językowo-gardłowego  

Nerw językowo-gardłowy unerwia czuciowo gardło i język. Dzięki obecności włókien ruchowych, nerw ten wpływa również na ruchy mięśni gardła. Nerwobóle związane z uciskiem lub uszkodzeniem tego nerwu, cechują się bólem gardła, ucha, języka i migdałków. Objawy te często mylone są z zachorowaniem na przeziębienie.

Neuralgia nerwu podpotylicznego (neuralgia Arnolda)

Nerw podpotyliczny unerwia ruchowo mięśnie podpotyliczne (m.in. mięśnie proste i skośne głowy). Ból towarzyszący neuralgii Arnolda występuje z tyłu głowy oraz w górnej części karku. W przebiegu tego schorzenia mogą również pojawić się nudności i zaburzenia widzenia.

Nerwoból w przebiegu półpaśca

Półpasiec to wirusowa choroba zakaźna. Intensywny ból występuje w rejonie objętym chorobą. Objawy mogą utrzymywać się jeszcze przez jakiś czas po zagojeniu zmian skórnych.

Neuralgia międzyżebrowa

Charakteryzuje się bólem w klatce piersiowej. Promieniuje on wzdłuż przebiegu nerwu międzyżebrowego.

Zespół Parsonage-Turnera (neuralgia amiotroficzna)

Neuralgia amiotroficzna jest następstwem zmian w obrębie nerwów splotu ramiennego. Początkowo objawia się bólami barku, łopatki i górnej części ramienia. Ostatecznie powoduje osłabienie oraz zanik mięśni kończyny górnej.

Nerwobóle - sposoby leczenia

Sposoby leczenia nerwobólów dzielą się na farmakologiczne oraz chirurgiczne. Leczenie chirurgiczne podejmuje się w wyjątkowych przypadkach. Zabieg przeprowadzany jest na pniu, zwoju lub korzeniach nerwu, którego dotyczy schorzenie.
Dobór właściwego preparatu farmakologicznego zależy od rodzaju neuralgii. Stosuje się leki przeciwpadaczkowe (Amizepin, Tegretol, Epigapent), przeciwdepresyjne (Efectin, Prefaxine, Depratal) oraz opioidy (Accordeon, Doltard, Morphini Sulfas WZF). W procesie leczniczym można skorzystać również z pomocy doświadczonego fizjoterapeuty lub zabiegów medycyny naturalnej np. akupunktury.

Dostępność leków w aptekach w Twojej okolicy możesz sprawdzić w serwisie KtoMaLek.pl

Autor

Redakcja KtoMaLek.pl - Zespół redakcyjny KtoMaLek.pl tworzą doświadczeni farmaceuci, którzy specjalizują się w różnych obszarach tematyki zdrowotnej. Doświadczenie zdobyte w zawodzie oraz wiedza uzyskana podczas studiów farmaceutycznych, pozwalają na tworzenie merytorycznych treści zgodnych z EBM (and. Evidence-based Medicine), opartych na rzetelnych źródłach — aktualnych badaniach naukowych, branżowych podręcznikach i książkach. Za praktyką podążają również pasja i niesłabnąca chęć do poszerzania wiedzy oraz dzielenia się nią z pacjentami. Dzięki temu użytkownicy otrzymują dostęp do ciekawych i angażujących materiałów edukacyjnych.

Zobacz wszystkie artykuły Redakcja KtoMaLek.pl


Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów