Redakcja KtoMaLek.pl

Zespół redakcyjny KtoMaLek.pl tworzą doświadczeni farmaceuci, którzy specjalizują się w różnych obszarach tematyki zdrowotnej. Doświadczenie zdobyte w zawodzie oraz wiedza uzyskana podczas studiów farmaceutycznych, pozwalają na tworzenie merytorycznych treści zgodnych z EBM (and. Evidence-based Medicine), opartych na rzetelnych źródłach — aktualnych badaniach naukowych, branżowych podręcznikach i książkach. Za praktyką podążają również pasja i niesłabnąca chęć do poszerzania wiedzy oraz dzielenia się nią z pacjentami. Dzięki temu użytkownicy otrzymują dostęp do ciekawych i angażujących materiałów edukacyjnych.

redakcja@ktomalek.pl

Kubeczek menstruacyjny

Kubeczek menstruacyjny - alternatywa dla tamponów i podpasek? Czy kubeczek menstruacyjny jest bezpieczny?

Krwawienie menstruacyjne to problem dotyczący połowy światowej populacji. Nic więc dziwnego, że przez wieki poszukiwano skutecznych sposobów, by sobie z nim poradzić. Dostępne dziś środki higieniczne zapewniają odpowiednią ochronę, jednak mnożą się zarzuty, że są to metody nieprzyjazne środowisku i generujące tony śmieci. Alternatywą dla znanych nam tamponów i podpasek jest kubeczek menstruacyjny. Co to takiego, jak działa i czy każda kobieta może z niego korzystać?

Wegetarianizm a ciąża

Wegetarianizm a ciąża. Czy dieta roślinna jest zdrowa dla przyszłej mamy?

Dieta wegetariańska zyskuje coraz większe rzesze fanów, nie tylko ze względu na ideologię, ale także walory zdrowotne czy smakowe. Wśród zwolenników wegetarianizmu znaleźć można także coraz więcej kobiet, które świadomie rezygnują z jedzenia mięsa i zastępują je produktami roślinnymi. A co w przypadku, gdy kobieta spodziewa się dziecka? Czy przyszła mama na czas ciąży i karmienia musi rezygnować ze swoich przekonań, bądź wyborów zdrowotnych? Jak skomponować prawidłową dietę, aby zapewnić odpowiednią ilość wszystkich składników odżywczych nie tylko sobie, ale także maleństwu?

Czy peelingi chemiczne można stosować latem?

Czy peelingi chemiczne można stosować latem?

Na temat zabiegów złuszczających z kwasami utarło się przekonanie, że można stosować je wyłącznie jesienią i wczesną wiosną, kiedy skóra nie jest wystawiona na bezpośrednie działanie słońca. Nic bardziej mylnego - w okresie letnim z powodzeniem można wykonać bezpieczny peeling, który odświeży cerę oraz zminimalizuje ryzyko powstania nieestetycznych przebarwień. Szczególnie, że istnieje cała gama kwasów o niskich stężeniach, przeznaczonych do stosowania latem. Nie działają one fotouczulająco, ani nie powodują podrażnienia, dlatego idealnie sprawdzą się w słoneczne dni.

Dieta w menopauzie

Dieta w menopauzie - o jakie składniki należy zadbać?

Menopauza to czas w życiu kobiety, podczas którego ustaje jej cykl miesięczny, aż do całkowitego jego zatrzymania. Towarzyszą mu uderzenia gorąca, problemy z koncentracją, wzrost masy ciała, zmęczenie, a także zwiększone ryzyko rozwoju osteoporozy i chorób serca. To zdecydowanie nienajlepszy czas w życiu kobiety. Czy w tym okresie warto zmienić dietę? Jakie składniki odżywcze mogą pomóc złagodzić objawy menopauzy? Jak skomponować codzienny jadłospis?

Utrata słuchu – gdzie szukać pomocy?

Utrata słuchu – gdzie szukać pomocy?

Utrata słuchu może nastąpić w wyniku przeróżnych czynników, takich jak np. praca w miejscu o natężonym hałasie, urazy akustyczne, niektóre choroby przewlekłe (np. cukrzyca) czy wiek. Nagła utrata słuchu zdarza się niezwykle rzadko, zazwyczaj proces ten jest powolny i trwa długo, a jego początkowe objawy są niezauważalne. Początkowy ubytek słuchu jest na tyle niewielki, że nie powoduje utrudnień w życiu codziennym ani w komunikacji z innymi osobami. W kolejnej fazie choroby ubytek ten jest większy, jednak mimo to może być w dalszym ciągu niezauważony przez osobę dotkniętą niedosłuchem. Dzieje się tak, ponieważ nasz mózg przyzwyczaja się do takiego stanu rzeczy. Pierwszymi osobami, które zauważają problemy ze słuchem u chorego są zazwyczaj jego najbliżsi czy współpracownicy, którzy dostrzegają, że osoba ta, np. reaguje na kierowane w ich kierunku komunikaty dopiero wtedy, kiedy podniesie się głos.

Na czym polega dieta DASH?

Na czym polega dieta DASH? Efekty diety DASH i przykładowy jadłospis

Ziemniaki z cebulką, smażony kotlet schabowy, mizeria na śmietanie i rosół – kto z nas nie zna tych tradycyjnych dań polskiej kuchni? Tak przygotowany posiłek to kilka łyżeczek dodanej soli, ogrom tłuszczów nasyconych, a dodatkowo spora ilość kalorii. Zbyt duża ilość sodu w diecie i nieprawidłowe nawyki żywieniowe to pierwszy krok do rozwoju nadciśnienia tętniczego. Czym jest dieta DASH i jakie są jej efekty? Czy stosowanie się do jej zasad pozwoli uporać się z uciążliwym nadciśnieniem?

Zapalenie oskrzeli - objawy i leczenie

Zapalenie oskrzeli - objawy i leczenie. Czy zapalenie oskrzeli jest groźne?

W okresie jesienno-zimowym, a także z początkiem wiosny nie trudno o przeziębienie. Zwykle towarzyszy mu podwyższona temperatura, wodnisty katar, pogorszone samopoczucie, a także ból gardła i katar. Może się zdarzyć, że mimo leczenia i pozostania w domu, uporczywy kaszel nie ustępuje lub się nasila. Objawy te mogą świadczyć o zapaleniu oskrzeli. Choć jest to dość łagodne schorzenie, nieleczone lub leczone nieprawidłowo może doprowadzić do groźnych powikłań. Jak przebiega leczenie zapalenia oskrzeli?

Mocne włosy

Jak dbać o włosy? Jak dobrać kosmetyki i pomady? Wszystko, co musisz wiedzieć na ten temat!

Piękne, gęste i zadbane włosy kojarzą się raczej z kobietami, lecz to nie oznacza, że mężczyźni stoją tu na straconej pozycji. To nie jest przecież tak, że ich uczesanie samo powstaje - jest wynikiem wielu chwil spędzonych przed lustrem i codziennej pielęgnacji. Panowie więc, zamiast im zazdrościć, powinni wziąć się do pracy nad swoimi czuprynami, porządkując chaos, który tam występuje, układając je w zgodzie ze swoimi upodobaniami, ale też pasującym do osobowości i wyglądu stylem. Podpowiadamy jak to zrobić!

Ciecierzyca - dlaczego warto ją jeść?

Ciecierzyca - dlaczego warto ją jeść?

Ciecierzyca, ta niepozorna roślina strączkowa kryje w sobie całe bogactwo cennych składników odżywczych. Cieciorka jest nie tylko zdrowa, ale i smaczna. Jej oryginalny, nieco słodkawy smak z delikatną orzechową nutą, doskonale sprawdza się jako składnik wielu dań na ciepło i zimno, a także sałatek. Falafel, hummus czy pasztet z ciecierzycy znane i lubiane są nie tylko przez wegan. Gwarantujemy, że jeśli tylko spróbujesz ciecierzycy to zagości ona na stałe w Twoim jadłospisie!

COVID-19: III etap znoszenia ograniczeń od 19 maja

COVID-19: III etap znoszenia ograniczeń od 18 maja. Zmiany dla gastronomii, salonów kosmetycznych, transportu publicznego i szkół

Po wcześniejszym zamrożeniu gospodarki Polskie władze podejmują kolejne kroki, by stopniowo znosić nałożone ograniczenia. Od 4 maja pracę mogły wznowić żłobki i przedszkola, hotele i pozostałe obiekty noclegowe, a także niektóre placówki kulturalne. Do pracy wrócili także rehabilitanci. Teraz nadszedł czas na kolejny, trzeci już etap luzowania restrykcji. Od 18 maja działalność będą mogły wznowić lokale gastronomiczne, salony kosmetyczne i fryzjerskie. Ponadto, do szkół mają wrócić młodsze dzieci, zmienią się również zasady podróżowania komunikacją miejską.

papin.pl - zamów leki przez internet

Papin.pl – zamów leki przez internet

Szerząca się pandemia koronawirusa okazała się prawdziwym sprawdzianem dla ochrony zdrowia i niedawno wprowadzonych rozwiązań cyfrowych. W ostatnich tygodniach e-recepty i telewizyty stały się dla pacjentów codziennością i często jedyną możliwością realizacji potrzeb zdrowotnych. Konieczność działalności w sferze on-line dostrzegają także apteki, jednak utworzenie platformy e-commerce wiąże się ponoszeniem wysokich kosztów, a także masą formalności. Rozwiązaniem tego problemu jest papin.pl – platforma umożliwiająca uruchomienie przez apteki sprzedaży internetowej. Jakie korzyści płyną z tego rozwiązania dla pacjentów?

Ciśnieniomierz - kiedy po niego sięgnąć?

Ciśnieniomierz - kiedy po niego sięgnąć? Jak prawidłowo mierzyć ciśnienie?

Według WHO choroby układu krążenia są jedną z głównych przyczyn zgonów na całym świecie. Kardiolodzy stale podkreślają, że prawidłowa praca układu sercowo-naczyniowego oraz unormowane ciśnienie tętnicze krwi są kluczem do dobrego samopoczucia. Jakie powinno być optymalne ciśnienie tętnicze krwi? Jego wartości warto regularnie sprawdzać przy pomocy ciśnieniomierza. Jak działa to urządzanie i jak prawidłowo z niego korzystać?