Kubeczek menstruacyjny - alternatywa dla tamponów i podpasek? Czy kubeczek menstruacyjny jest bezpieczny?

Redakcja KtoMaLek.pl 2020-06-05 16:38
Kubeczek menstruacyjny

Krwawienie menstruacyjne to problem dotyczący połowy światowej populacji. Nic więc dziwnego, że przez wieki poszukiwano skutecznych sposobów, by sobie z nim poradzić. Dostępne dziś środki higieniczne zapewniają odpowiednią ochronę, jednak mnożą się zarzuty, że są to metody nieprzyjazne środowisku i generujące tony śmieci. Alternatywą dla znanych nam tamponów i podpasek jest kubeczek menstruacyjny. Co to takiego, jak działa i czy każda kobieta może z niego korzystać?

Czym jest kubeczek menstruacyjny? Krótka historia

Kubeczek menstruacyjny jest środkiem higienicznym dla kobiet, przeznaczonym do stosowania w czasie krwawienia menstruacyjnego. Ma on postać niewielkiego zbiorniczka, który umieszcza się w pochwie, w jego wnętrzu stopniowo zbiera się krew menstruacyjna. Po pewnym czasie kubeczek usuwa się z pochwy i odpowiednio czyści, by móc go ponownie użyć. Choć dopiero zyskuje na popularności, nie jest to rozwiązanie nowe. Pierwsza wersja kubeczka powstała jeszcze w 1932 roku, jednak do szerszej sprzedaży w Stanach Zjednoczonych kubeczki trafiły w latach 60. ubiegłego wieku. Były wykonane z gumy, jednak w tym czasie pomysł nie przypadł do gustu klientkom, które chętnie wybierały jednorazowe środki higieniczne.

Drugie podejście nastąpiło pod koniec lat 80. XX wieku i tym razem kubeczek menstruacyjny okazał się komercyjnym sukcesem, który stopniowo zdobywał serce kobiet. Kolejne projekty wykorzystywały już nie gumę oraz lateks, a przyjazdy dla organizmu silikon. Obecnie w Polsce dostępne są kubeczki menstruacyjne wielu rodzimych marek, zatem jest w czym wybierać.

Jak działa kubeczek menstruacyjny?

Kubeczek menstruacyjny (np. Kubeczek menstruacyjny MASMI, Active Med Kubeczek Menstruacyjny, Kubeczek menstruacyjny Lunette) ma postać niewielkiego zbiorniczka (kształtem przypomina kieliszek lub dzwon) wykonanego z wysokiej jakości silikonu medycznego lub termoplastycznego elastomeru poliestrowego (TPE). Użycie tych materiałów sprawia, że kubeczek jest miękki i elastyczny, dzięki czemu z łatwością można go umieścić w pochwie. Dostępność kubeczków menstruacyjnych w aptekach możemy sprawdzić na KtoMaLek.pl.

Odpowiednio założony kubeczek jest szczelny i całą wydzielinę miesiączkową gromadzi w swoim wnętrzu. Standardowy kubeczek jest w stanie pomieścić od 15 do 40 ml płynu, jest więc bardziej pojemny od tamponów i podpasek, gdyż rzadziej się go opróżnia. Należy go wyjmować co 4-12 godzin, w zależności od tego, jak obfita jest menstruacja.

Po wyciągnięciu kubeczka jego zawartość należy wylać, zaś sam kubeczek umyć pod bieżącą wodą lub z dodatkiem środka przeznaczonego do czyszczenia kubeczków, który nie uszkodzi tworzywa. Potem kubeczek można ponownie zaaplikować. Po zakończonej menstruacji kubeczek należy zdezynfekować (np. wygotowując we wrzącej wodzie) i wysuszyć, a następnie schować do etui lub bawełnianego woreczka.

Jaki kubeczek menstruacyjny wybrać?

Wybierając kubeczek menstruacyjny koniecznie należy zwrócić uwagę na jego rozmiar, ponieważ różnią się one średnicą oraz długością. Mniejsze kubeczki zalecane są młodym kobietom, które jeszcze nie rodziły oraz tym, u których miesiączki nie są szczególnie obfite lub szyjka macicy położona jest nisko. Większe rozmiary zalecane są kobietom, które już rodziły. Warto też wziąć pod uwagę siłę mięśni pochwy, budowę ciała oraz codzienną aktywność fizyczną.

Powyższe parametry są bardzo ważne, ponieważ zbyt mały kubeczek może przemieszczać się w pochwie i tym samym być nieszczelny, zaś zbyt duży będzie powodował dyskomfort, a podczas siadania może wystawać. W razie problemów z dobraniem rozmiaru można porozmawiać ze swoim ginekologiem, który pomoże ocenić długość i szerokość pochwy.

Kubeczki menstruacyjne – zalety i wady

Niewątpliwą zaletą kubeczka menstruacyjnego jest stosunkowo niski koszt, zwłaszcza w porównaniu z jednorazowymi środkami higieny, których zakup trzeba powtarzać co kilka tygodni. Jeżeli odpowiednio dobierze się rozmiar, kubeczek będzie właściwie niewyczuwalny podczas stosowania. Zastosowane tworzywa nie chłoną wydzielin ani zapachów, dzięki czemu znacząco zmniejsza się ryzyko rozwoju bakterii oraz innych chorobotwórczych patogenów, jak również zminimalizowany zostaje problem zapachu krwi menstruacyjnej, który bywa wyczuwalny przy stosowaniu podpasek i tamponów. Kubeczek nie zawiera toksycznych dioksyn i innych substancji chemicznych powszechnych w klasycznych podpaskach i tamponach. Prawidłowo zaaplikowany kubeczek menstruacyjny pozwala wykonywać właściwie każdą aktywność, także sportową, w tym pływanie. Korzystanie z tej formy ochrony pozwala również zadbać o środowisko – kubeczek to inwestycja na lata, eliminująca potrzebę zakupu tamponów, podpasek i wkładek, które nie są obojętne dla środowiska.

Jak widać, rozwiązanie to ma szereg zalet, ale nie jest pozbawione wad. Dużą przeszkodzą dla użytkowniczek kubeczków menstruacyjnych jest konieczność wyjęcia kubeczka i jego opróżnienia poza domem np. w publicznej toalecie lub w trakcie podróży, gdy nie ma dostępu do toalety. Niektóre kobiety mają także problemy z poprawną aplikacją kubeczka, jednak po pewnym czasie powinno to być łatwiejsze i bardziej intuicyjne.

Czy każda kobieta może korzystać z kubeczka menstruacyjnego?

Kubeczki menstruacyjne uważane są za bezpieczne, właściwie każda kobieta może je stosować. Warto jednak pamiętać, że podczas ich stosowania istnieje niewielkie ryzyko wystąpienia wstrząsu toksycznego, co ma miejsce również przy stosowaniu tamponów. Ponadto, nie zaleca się stosowanie tej metody ochrony u kobiet, które jeszcze nie współżyły, a którym zależy na zachowaniu nienaruszonej błony dziewiczej.

 


Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów