Czy cukrzyca wyklucza jedzenie słodyczy?

Materiał partnera

Redakcja KtoMaLek.pl 2020-06-09 16:35
Czy cukrzyca wyklucza jedzenie słodyczy?

Cukrzyca należy do najczęściej diagnozowanych schorzeń metabolicznych. Najbardziej rozpowszechniona jest cukrzyca typu 2, która objawia się podwyższonym poziomem glukozy we krwi. W cukrzycy niezwykle istotne jest kontrolowanie poziomu cukru oraz przestrzeganie diety o niskim indeksie glikemicznym. Czy to oznacza, że osoby chorujące na cukrzycę muszą całkowicie zrezygnować ze słodyczy i czekolady?

Dieta osób chorych na cukrzycę

Bardzo ważnym elementem w leczeniu cukrzycy typu 2 jest modyfikacja nawyków żywieniowych. Prawidłowo skomponowana dieta nie tylko pozwala lepiej kontrolować glikemię oraz stężenie lipidów, ale pomaga również utrzymać optymalne ciśnienie tętnicze krwi i prawidłową masę ciała.

Dieta cukrzycowa bywa kojarzona z wieloma wyrzeczeniami, jednak tak naprawdę jest to bardzo zdrowy sposób odżywiania, który zaleca się każdemu, także osobom potencjalnie zdrowym. Podstawą jadłospisu powinny być produkty o niskim indeksie glikemicznym (IG), czyli takie, które nie powodują gwałtownego wzrostu glikemii poposiłkowej. Żywność o średnim indeksie glikemicznym można zjadać od czasu do czasu, a produktu o wysokim IG powinny trafiać na nasz talerz sporadycznie.

Diabetolodzy zalecają, by węglowodany stanowiły od 45% do 60% dostarczanej energii, a głównych ich źródłem powinny być produkty bogate w błonnik – produkty zbożowe, pełnoziarniste kasze oraz warzywa i w mniejszym stopniu owoce. W diecie powinny się znaleźć również zdrowe tłuszcze (około 30-35% wartości energetycznej diety), które znajdziemy w olejach roślinnych, orzechach i nasionach, a także rybach i owocach morza. Resztę, czyli około 15-20% powinny stanowić źródła łatwo przyswajalnego białka – produkty mleczne, chude mięsa i ryby, nasiona roślin strączkowych

Cukrzyca a słodycze i czekolada

Gdy mówi się o diecie cukrzycowej, rzadko wspomina się o spożywaniu słodyczy oraz czekolady. Nadmierne spożywanie produktów bogatych w węglowodany proste, a do takich zaliczają się wspomniane łakocie, grozi gwałtownymi wahaniami poziomu glikemii. Nie oznacza to jednak, że słodycze są całkowicie zakazane. Zdaniem diabetologów produkty bogate w cukry proste są tak samo szkodliwe dla diabetyków, jak i osób zdrowych. Problemem nie jest sięganie od czasu do czasu po kostkę czekolady lub kawałek ciasta, a nadmierne spożywanie cukru pod różnymi postaciami.

Jeżeli osoba chorująca na cukrzycę przestrzega na co dzień zasad zdrowej diety i jest aktywna fizycznie, słodycze nie są przeciwwskazane, choć należy je jeść z umiarem.

Słodycze dla cukrzyków

Alternatywą dla tradycyjnych słodkości mogą być produkty przeznaczone dla diabetyków, pozbawione w swoim składzie sacharozy. W łakociach dla cukrzyków stosuje się substancje słodzące o niskim lub zerowym indeksie glikemicznym, takie jak: ksylitol, erytrytol, glikozydy stewiolowe (stewia), maltitol. Nie podnoszą one poziomu glukozy we krwi i tym samym są bezpieczne dla osób ograniczających spożycie węglowodanów prostych.

W aptekach, a także specjalistycznych sklepach dostępne są różne słodkości, w tym: czekolada dla cukrzyków, bezcukrowe ciasteczka, konfitury, cukierki bez cukru oraz rozmaite słodkości pozbawione sacharozy. W smaku nie ustępują one w niczym swoim wysokowęglowodanowym odpowiednikom. Z powodzeniem sięgać po nie mogą wszystkie osoby, który zależy na niskim spożyciu cukru.

Autor

Redakcja KtoMaLek.pl - Zespół redakcyjny KtoMaLek.pl tworzą doświadczeni farmaceuci, którzy specjalizują się w różnych obszarach tematyki zdrowotnej. Doświadczenie zdobyte w zawodzie oraz wiedza uzyskana podczas studiów farmaceutycznych, pozwalają na tworzenie merytorycznych treści zgodnych z EBM (and. Evidence-based Medicine), opartych na rzetelnych źródłach — aktualnych badaniach naukowych, branżowych podręcznikach i książkach. Za praktyką podążają również pasja i niesłabnąca chęć do poszerzania wiedzy oraz dzielenia się nią z pacjentami. Dzięki temu użytkownicy otrzymują dostęp do ciekawych i angażujących materiałów edukacyjnych.

Zobacz wszystkie artykuły Redakcja KtoMaLek.pl


Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów