Lokalizacja apteki – ktomalek

1. Wskaż,
gdzie jesteś

Wyszukiwanie leków online - ktomlek

2. Znajdź
potrzebny lek

Rezerwacja leków online - ktomalek

3. Zarezerwuj
on‑line

Odbiór leków w aptece - ktomalek

4. Odbierz
w aptece

Znajdź i zarezerwuj lek w najbliższej aptece!

Znajdź teraz najbliższe apteki

Co warto wiedzieć o programie Ciąża Plus?

Redakcja K. 2020-01-09 09:25
Co warto wiedzieć o programie Ciąża plus?

Zgodnie z zapowiedziami Ministerstwa Zdrowia, w połowie 2020 roku ciężarne otrzymają dostęp do darmowych leków. Według przyjętych założeń, w pierwszym roku funkcjonowania projektu Ciąża Plus z budżetu państwa przeznaczonych zostanie 14,5 miliona złotych na leki dla przyszłych mam. Czy każda ciężarna będzie uprawniona do tego świadczenia? Który lekarz będzie mógł wystawić receptę na darmowe leki?

Ciąża Plus – wsparcie dla przyszłych mam

Program Ciąża Plus z założenia jest jednym z elementów zdrowotnego i ekonomicznego wsparcia dla przyszłych mam. Już teraz ciężarne, niezależnie od tego, czy są ubezpieczone, mają prawo do bezpłatnego korzystania ze świadczeń opieki zdrowotnej. Ponadto zgodnie z ustawą „Za życiem” przyszłe mamy zyskują dodatkowe uprawnienia m.in. w zakresie diagnostyki prenatalnej, opieki specjalistycznej i leczenia szpitalnego, badań i zabiegów, poradnictwa laktacyjnego, wsparcia psychologicznego. 

Kolejnym krokiem, który ma wesprzeć przyszłe mamy w trudach ciąży jest właśnie program Ciąża Plus, dzięki któremu kobiety w ciąży będą miały dostęp do bezpłatnych leków.

Komu będą przysługiwać darmowe leki?

Według założeń tego rozwiązania, każda kobieta w ciąży będzie mogła otrzymać receptę na darmowe leki. Oznacza to, że do zakupu darmowych leków będą uprawnione zarówno kobiety ubezpieczone, jak i te nie posiadające ważnego ubezpieczenia zdrowotnego. Uprawnienie to będzie obowiązywać od momentu stwierdzenia ciąży (niezależnie od ścieżki poczęcia) przez: 

  • lekarza posiadającego tytuł specjalisty w dziedzinie położnictwa i ginekologii lub lekarza w trakcie odbywania tej specjalizacji;
  • położną POZ;
  • położną w ambulatoryjnej opiece specjalistycznej (poradni położniczo-ginekologicznej).

W zależności od sytuacji danej pacjentki, na recepcie powinno pojawić się oznaczenie „C” przy lub „CN” (przy braku ubezpieczenia), by ciężarna mogła skorzystać z przysługującego jej świadczenia.

Które leki objęte będą programem Ciąża plus?

Zgodnie z zapowiedziami na liście darmowych leków znajdą się preparaty lecznicze o kategorii dostępności „Rp”, czyli te wydawane z przepisu lekarza. Mają to być leki, których stosowanie jest konieczne do zaspokojenia potrzeb zdrowotnych wynikających z pozostawania w ciąży. Ustawa wchodzi w życie z dniem 1 lipca 2020 r., a wykaz darmowych leków opublikowany zostanie wraz z listą leków refundowanych.

Już teraz wiadomo, że na wykazie nie znajdą się popularne suplementy diety, które przyjmuje większość ciężarnych (m.in. preparaty z kwasem foliowym, kwasem DHA, witaminą D). Można przypuszczać, że dofinansowaniem państwa objęte będą leki podtrzymujące ciążę, hormony tarczycowe, leki przeciwcukrzycowe, czy preparaty hipotensyjne.

Kto wypisze receptę na darmowe leki?

Receptę na darmowe leki dla kobiet w ciąży będzie mógł wypisać lekarz ginekolog lub położna, którzy stwierdzili ciążę. To samo uprawnienie będą mieli lekarze innych specjalizacja oraz położne, jednak w takich sytuacjach konieczne jest okazanie zaświadczenia wystawionego przez osobę, która stwierdziła ciążę.

Ile pieniędzy Ministerstwo Zdrowia przeznaczy na program Ciąża plus?

Twórcy projektu zakładają, że dostęp do darmowych leków będzie miało nawet 400 tysięcy ciężarnych rocznie. Budżet przewidziany na pierwszy rok obowiązywania programu Ciąża plus opiewa na 14,5 miliona złotych. W ciągu dziesięciu lat Ministerstwo Zdrowia planuje wydać na ten cel nawet 347 milionów złotych.

Zdjęcie: pexels.com


Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów