Pryszcze na plecach - jak się ich pozbyć?

Redakcja KtoMaLek.pl 2020-06-09 12:32
Pryszcze na plecach - jak się ich pozbyć?

Nieestetyczne, bolesne krostki i wypryski mogą występować nie tylko na skórze twarzy i dekoltu, ale także na plecach. Problem ten dotyka najczęściej nastolatków, jednak nie brakuje dorosłych pacjentów, którzy borykają się z tą przypadłością. Pryszcze na plecach stanowią poważny problem estetyczny i mogą mieć podłoże chorobowe. Jak z nimi skutecznie walczyć, by cieszyć się gładką skórą?

Pryszcze na plecach – powszechny problem

Pojawienie się pryszczy na powierzchni pleców związane jest ze zwiększoną produkcją łoju (sebum) w tym obszarze. Za produkcję łoju odpowiedzialne są gruczoły łojowe, które wnikają do mieszka włosowego. Na ogół jest to bardzo pożyteczny proces, ponieważ wydzielina ta natłuszcza włosy i skórę, zapewniając odpowiednie nawilżenie i zapobiegając nadmiernej utracie wody. Jeżeli jest ona wydzielana w nadmiarze, może powstać tzw. czop rogowy, który blokuje ujście mieszka włosowego, prowadząc do gromadzenia się w tym miejscu łoju i keratyny. Warunki te sprzyjają namnażaniu się bakterii (Cutibacterium acnes), które prowadzą do rozwoju stanu zapalnego.

Choć pryszcze uważane są za przypadłość typowo młodzieńczą (nawet 85% nastolatków boryka się z tym problemem), zmagają się z nią także osoby dorosłe. Najwięcej zmian zapalnych pojawia się w okolicy ramion i górnej części pleców, czyli tam, gdzie gruczołów łojowych jest najwięcej.

Pryszcze na plecach – przyczyny

Przyczyny powstawania pryszczy na plecach są rozmaite. W pierwszej kolejności warto zastanowić się nad tym, czy zadbano o prawidłową higienę tego obszaru skóry – zalegający łój i zrogowaciały naskórek to idealne środowisko do namnażania się bakterii. Przyczyną mogą być także zaburzenia układu hormonalnego, które odpowiadają za zwiększone wydzielanie sebum. U kobiet pojawienie się pryszczy na plecach może być silnie powiązane ze zmianami cyklu menstruacyjnego i nasilać się tuż przed miesiączką.

U niektórych osób problem ten może mieć podłoże genetyczne. Palenie papierosów, nadmierna potliwość, źle dobrane kosmetyki i przewlekły stres również mogą wpływać na pojawienie się pryszczy.

Jak walczyć z pryszczami na plecach?

Chcąc pozbyć się nieestetycznego problemu zazwyczaj próbujemy walczyć z pryszczami na plecach na własną rękę. Domowe metody leczenia przeważnie nie są skuteczne i, co gorsza, mogą przynieść więcej szkody niż pożytku. Najlepszym rozwiązaniem w takiej sytuacji jest pomoc dermatologa, który zdiagnozuje źródło problemu i zaleci odpowiednią farmakoterapię.

Leczenie zwykle rozpoczyna się od stosowania preparatów o działaniu miejscowym – kremów, maści lub płynów do przemywania skóry. Jeżeli to nie pomaga, dermatolog może zaordynować stosowanie leków o działaniu ogólnoustrojowym – antybiotyków bądź retinoidów. U kobiet poprawa stanu skóry może nastąpić podczas stosowania doustnej antykoncepcji hormonalnej – temat ten należy szczegółowo omówić z ginekologiem. Należy jednak pamiętać, że leczenie wyprysków na plecach to proces długotrwały, a efekty mogą pojawić się dopiero po kilku miesiącach.

W walce z pryszczami na plecach można rozważyć stosowanie preparatów witaminowych, które działają przeciwłojotokowo np. witaminy z grupy B (Witamina B Complex, Vitaminum B Complex, Olimp Gold-Vit B Fore), witamina C (np. Witamina C, Ceviforte C 1000, Cebion, Ibuvit C), witamina A i E (np. Vitaminum A+E, Olimp Gold-Vit A+E , Capivit A+E Forte System). W aptekach dostępne są preparaty dedykowane dla osób z problemami skórnymi, które zapewniają skórze szybszą regenerację i ochronę (np. Visaxinum, Visaxinum D, Normatabs). W składzie preparatów znajdziemy m.in. wyciąg z fiołka trójbarwnego, który działa przeciwobrzękowo oraz wyciąg z mniszka lekarskiego działający antyseptycznie I kojąco. Dodatkowo zawartość cynku przeciwdziała powstawaniu nowych wyprysków na skórze.

Wsparcie walki z wypryskami na plecach

Przestrzeganie pewnych zasad może stanowić wsparcie dla prowadzonej farmakoterapii. Nie jest to łatwe zadanie, ponieważ umiejscowienie zmian skórnych sprawia, że trudno się ich pozbyć. Warto jednak podjąć ten trud, by efekty pojawiły się szybciej.

Chcąc pozbyć się pryszczy na plecach należy szczególnie zadbać o właściwą higienę całego ciała. Codzienne i dokładne mycie skóry usuwa zrogowaciały naskórek oraz nadmiar serum, do tego celu warto wykorzystać kosmetyki przeznaczone do skóry problematycznej, które działają nawilżająco i łagodząca, nie podrażniając wrażliwej i zaognionej skóry (np. Avene Cleanance Żel oczyszczający, Bioderma Sebium Moussant Żel antybakteryjny, Mydełko naturalne z nanosrebrem). Jeżeli posiadamy wannę, możemy wykonywać ziołowe kąpiele na bazie naparu z szałwii (Zioł. Liść szałwii), rumianku (Zioł. Koszyczek rumianku), lipy (Zioł. Kwiatostan lipy) czy fiołka trójbarwnego (Zioł. fix Fiołek trójbarwny).

Istotnym elementem walki z wypryskami na placach jest także noszenie odpowiedniej odzieży. Ubrania powinny być przewiewne i stosunkowo luźne, wykonane z naturalnych tkanin, co zapewni odpowiednie warunki do gojenia. Należy unikać opalania. Na początku skóra będzie wyglądać lepiej ale potem zauważymy znaczne pogorszenie jej stanu.

Rozdrapywania i wyciskania wyprysków należy bezwzględnie unikać, ponieważ grozi to rozsianiem bakterii po całych plecach, a także innych partiach skóry!

Autor

Redakcja KtoMaLek.pl - Zespół redakcyjny KtoMaLek.pl tworzą doświadczeni farmaceuci, którzy specjalizują się w różnych obszarach tematyki zdrowotnej. Doświadczenie zdobyte w zawodzie oraz wiedza uzyskana podczas studiów farmaceutycznych, pozwalają na tworzenie merytorycznych treści zgodnych z EBM (and. Evidence-based Medicine), opartych na rzetelnych źródłach — aktualnych badaniach naukowych, branżowych podręcznikach i książkach. Za praktyką podążają również pasja i niesłabnąca chęć do poszerzania wiedzy oraz dzielenia się nią z pacjentami. Dzięki temu użytkownicy otrzymują dostęp do ciekawych i angażujących materiałów edukacyjnych.

Zobacz wszystkie artykuły Redakcja KtoMaLek.pl


Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów