GIF: Wszystkie serie leku Megalia wycofane

W czwartek 18 czerwca 2020 r. w godzinach wieczornych w rejestrze decyzji Głównego Inspektora Farmaceutycznego pojawił się nowy komunikat dotyczący wycofania wszystkich serii leku Megalia. W tym roku to już trzecia decyzja wycofująca dla tego leku, jednak wcześniej wycofywano z obrotu jedynie pojedyncze serie. Dlaczego GIF zdecydował o wycofaniu wszystkich serii leku Megalia?

Artykuł rekomendowany przez:
GIF: Wszystkie serie leku Megalia wycofane

Kiedy stosuje się lek Megalia?

Lek Megalia zawiera substancję czynną megestrol – syntetyczny progestagen, pochodna chlormadinonu. Działa gestagennie i przeciwgonadotropowo, nie wykazując przy tym działania androgennego i estrogennego. Lek ten ma formę zawiesiny doustnej.

Megalię stosuje się w terapii braku łaknienia (anoreksja) bądź przy znacznej utracie masy ciała będącej wynikiem choroby nowotworowej lub zespołu nabytego niedoboru odporności (AIDS).

Dlaczego wycofano wszystkie serie leku Megalia?

Wycofanie leku Megalia nastąpiło na wniosek podmiotu odpowiedzialnego. Producent leku podjął decyzję o wycofaniu wszystkich serii będących w obrocie po zapoznaniu się z wynikami badań przeprowadzonymi przez Narodowy Instytut Leków. Zgodnie z udostępnionymi informacjami, wszystkie serie otrzymały wynik poza specyfikacją w parametrze czystość mikrobiologiczna. Podobnie było w marcu i kwietniu, gdy GIF wycofał z obrotu pojedyncze serie tego leku.

Zgodnie z decyzją z dnia 18 czerwca 2020 r. wycofano z obrotu na terenie całego kraju produkt leczniczy Megalia (Megestroli acetas) 40 mg/ml, zawiesina doustna, 240 ml, WSZYSTKIE SERIE. Podmiotem odpowiedzialnym jest Vipharm S.A. z siedzibą w Ożarowie Mazowieckim. Niniejszej decyzji GIF nadano rygor natychmiastowej wykonalności.

Z danych serwisu KtoMaLek.pl wynika, że każdego miesiąca w polskich aptekach sprzedawało się około 9 000 – 10 000 opakowań leku Megalia. Pacjenci, który są w trakcie leczenia preparatem Megalia powinni skontaktować się ze swoim lekarzem, który podejmie decyzję o dalszej formie leczenia.

Żródłohttps://rdg.ezdrowie.gov.pl/Decision/Decision?id=4238

 

Autor

Redakcja KtoMaLek.pl - Zespół redakcyjny KtoMaLek.pl tworzą doświadczeni farmaceuci, którzy specjalizują się w różnych obszarach tematyki zdrowotnej. Doświadczenie zdobyte w zawodzie oraz wiedza uzyskana podczas studiów farmaceutycznych, pozwalają na tworzenie merytorycznych treści zgodnych z EBM (and. Evidence-based Medicine), opartych na rzetelnych źródłach — aktualnych badaniach naukowych, branżowych podręcznikach i książkach. Za praktyką podążają również pasja i niesłabnąca chęć do poszerzania wiedzy oraz dzielenia się nią z pacjentami. Dzięki temu użytkownicy otrzymują dostęp do ciekawych i angażujących materiałów edukacyjnych.

Zobacz wszystkie artykuły Redakcja KtoMaLek.pl

Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Kategorie:  Leki i farmacja

Więcej artykułów