Węgiel aktywny - kiedy stosować? Czy węgiel aktywny jest bezpieczny?

Redakcja KtoMaLek.pl 2020-06-09 14:33
Węgiel aktywny - kiedy stosować?

Jednym z najbardziej przystępnych i bezpiecznych sposobów walki z biegunką jest węgiel aktywny. To środek dostępny w każdej aptece, znany ze swojej skuteczności oraz przystępnej ceny. W jakich sytuacjach warto zastosować węgiel aktywny?

Węgiel aktywny – jak działa i z czego się go produkuje?

Węgiel aktywny (łac. carbo activatus), nazywany również węglem aktywowanym lub węglem leczniczym, sprzedawany jest pod postacią czarnych tabletek lub kapsułek. Składa się z głównie z węgla pierwiastkowego w formie bezpostaciowej bądź drobnokrystalicznej. Wytwarza się go z najczęściej z drewna w procesie tzw. aktywacji fizycznej. Najpierw karbonizuje się dany surowiec, a następnie przeprowadza się aktywację np. poprzez działanie pary wodnej.

Węgiel aktywny (Węgiel aktywowany Colfarm, Węgiel leczniczy Microfarm, Węgiel leczniczy Norit) charakteryzuje się dużą zdolnością adsorpcji – z łatwością wiąże się z innymi substancjami. Może więc wiązać się z chorobotwórczymi bakteriami, toksynami, białkami, gazami jelitowymi, a także niektórymi lekami. Nie adsorbuje alkoholi, metali ciężkich, rozpuszczalników oraz substancji żrących, nie należy więc stosować go jako odtrutki na te substancje.

Obecnie większość preparatów węgla aktywnego to suplementy diety, które, jak wynika z informacji zawartej na opakowaniu, służą do uzupełniania diety w węgiel aktywny, z dawkowaniem np. 1 tabletka na dobę. Jeśli węgiel ma wywołać efekt zapierający pożądany w leczeniu biegunki należy zastosować 10-20 tabletek. W przypadku zatruć ta ilość zwiększa się do 40 sztuk.

W jakich sytuacjach stosuje się węgiel aktywny?

Stosowanie węgla aktywnego zaleca się w przypadku biegunek oraz zatruć pokarmowych, gdyż wykazuje działanie przeciwbiegunkowe i zapierające. Podany doustnie pokrywa śluzówkę przewodu pokarmowego warstwą ochronną oraz adsorbuje obecne bakterie i wydala je z organizmu. Węgiel aktywny wskazany jest także w przypadku różnego rodzaju zatruć substancjami chemicznymi (np. paracetamolem), jednak zalecana jest wcześniejsza konsultacja z lekarzem. Skuteczność węgla aktywowanego zależna jest od tego, jak szybko go zażyjemy, dlatego zaleca się, by przyjąć odpowiednio dużą dawkę do godziny po spożyciu substancji toksycznej. Dodatkowo, węgiel aktywny może być stosowany pomocniczo w przypadku uporczywych wzdęć.

Podany doustnie węgiel aktywny nie wchłania się do przewodu pokarmowego i jest wydalany wraz z kałem. Z tego powodu uznawany jest za jeden z bezpieczniejszych środków leczniczych. Dodatkowo węgiel aktywny może okazać się pomocny przy gojeniu ran oraz ukąszeniach owadów.

Jakie są inne zastosowania węgla aktywnego?

Oprócz zastosowania medycznego, węgiel aktywny bywa coraz chętniej wykorzystywany w kosmetyce. Jest składnikiem past to zębów (BEAUTY FORMULAS Pasta d/myc.zęb. z aktywnym węglem, ECODENTA Pasta d/zęb. z węglem drzewnym i teavigo, FORAMEN CHARCOAL Past.d/zęb. z aktywnym węglem), których zadaniem jest usunąć przebarwienia powstałe np. po częstym piciu herbaty i kawy. Można też rozkruszyć tabletkę węgla aktywowanego na szczoteczkę, jednak sposób ten zaleca się stosować z umiarem, aby nie uszkodzić szkliwa.

Właściwości węgla aktywowanego wykorzystuje się również przy pielęgnacji twarzy. Nałożona na twarz maseczka z jego dodatkiem (BIELENDA Professional Maska algowa z węglem aktywnym, DR.ORGANIC Maska d/tw. z aktywnym węglem) ogranicza wydzielanie sebum, dogłębnie oczyszcza skórę i wspomaga gojenie się zmian trądzikowym. Tego typu maseczkę można przygotować samodzielnie, łącząc rozkruszoną tabletkę węgla aktywnego np. z jogurtem naturalnym. Naturalne kosmetyki z węglem aktywnym znajdziesz również tutaj: https://triny.pl/330-kosmetyki-z-czarnym-weglem.

Przeciwwskazania do stosowania węgla aktywnego

Choć węgiel aktywny uważany jest za środek bezpieczny, istnieją pewne przeciwwskazania do jego stosowania. Nie powinno się go przyjmować przy niedrożności przewodu pokarmowego, porażeniu perystaltyki jelit oraz przy występowaniu uporczywych wymiotów.

Ze względu na swoje właściwości adsorpcyjne, węgla aktywnego nie powinno się przyjmować z lekami, ponieważ może hamować ich działanie. Jeżeli to możliwe, należy przyjmować węgiel przynajmniej 2 godziny przed lub 2 godziny po zażyciu leku. Nie powinno się przyjmować węgla w trakcie posiłku, gdyż osłabia to jego działanie.

Autor

Redakcja KtoMaLek.pl - Zespół redakcyjny KtoMaLek.pl tworzą doświadczeni farmaceuci, którzy specjalizują się w różnych obszarach tematyki zdrowotnej. Doświadczenie zdobyte w zawodzie oraz wiedza uzyskana podczas studiów farmaceutycznych, pozwalają na tworzenie merytorycznych treści zgodnych z EBM (and. Evidence-based Medicine), opartych na rzetelnych źródłach — aktualnych badaniach naukowych, branżowych podręcznikach i książkach. Za praktyką podążają również pasja i niesłabnąca chęć do poszerzania wiedzy oraz dzielenia się nią z pacjentami. Dzięki temu użytkownicy otrzymują dostęp do ciekawych i angażujących materiałów edukacyjnych.

Zobacz wszystkie artykuły Redakcja KtoMaLek.pl


Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów