Choroba niedokrwienna serca – objawy, rozpoznanie, leczenie

Redakcja KtoMaLek.pl 2021-04-12 12:51
Rysunkowi lekarze badają mięsień sercowy, diagnozując chorobę niedokrwienną serca.

Choroby układu krążenia są coraz częstszą przypadłością społeczeństwa XXI wieku. Jedną z poważniejszych dolegliwości ze strony układu krwionośnego jest choroba niedokrwienna serca. Jakie są objawy tej choroby? Czy łatwo ją rozpoznać? Jakie leczenie stosować w przypadku wystąpienia choroby niedokrwiennej serca?

Choroba niedokrwienna serca – czym jest?

Choroba niedokrwienna serca (choroba wieńcowa) powstaje głównie wskutek miażdżycowego zwężenia tętnic wieńcowych. Gdy światło tętnicy jest pomniejszone, ilość tlenu oraz substancji odżywczych dostarczanych przez krew do serca jest niewspółmierna z jego zapotrzebowaniem. Choroba ta dotyka w większej mierze mężczyzn niż kobiet.

Zapadalność na chorobę wieńcową wynosi:

  • u mężczyzn średnio 620 osób/100 tysięcy;
  • u kobiet średnio 220 osób/100 tysięcy.

Częstość występowania choroby wieńcowej rośnie wraz z wiekiem – im pacjent starszy tym większa prawdopodobieństwo rozwoju choroby wieńcowej.

Jakie są przyczyny występowania choroby niedokrwiennej serca?

Najczęstszą z przyczyn jest miażdżyca tętnic wieńcowych – dotyczy około 98% wszystkich przypadków. Do innych należą m.in:

Choroba niedokrwienna serca – objawy

Choroba wieńcowa daje charakterystyczne objawy w postaci dławicy – jest to ból w klatce piersiowej o charakterze ucisku lub rozpierania, któremu towarzyszy duszność. Ból zlokalizowany jest za mostkiem ale może promieniować również do ramion, kończyn górnych, pleców, szyi a nawet brzucha. Pierwsze sygnały choroba daje najczęściej podczas silnego wysiłku fizycznego, a ustępuje wraz z jego zakończeniem. W stadium zaawansowanym ból odczuwalny jest podczas podstawowych czynności dnia codziennego, a nawet w spoczynku.

Choroba niedokrwienna serca – rozpoznanie

Aby rozpoznać chorobę wieńcową należy wykonać badania laboratoryjne, które wskażą czy gospodarka lipidowa jest prawidłowa. Najczęściej w przypadku choroby wieńcowej mamy do czynienia z podwyższonym stężeniem cholesterolu i triglicerydów. Zaburzenia w metabolizmie węglowodanów (np. cukrzyca), również mogą wskazywać na rozwój choroby. Kolejnym badaniem jest wykonanie EKG serca oraz elektrokardiograficzna próba wysiłkowa – polega ona na ocenie pracy serca podczas wysiłku fizycznego. Pomocnym narzędziem w rozpoznaniu choroby jest zastosowanie aparatu Holtera. Pozwala nam to rozpoznać zaburzenia pracy serca podczas 24 godzinnego monitorowania jego rytmu. W podejrzeniu choroby wieńcowej zalecane jest również badanie tzw. echo serca – dzięki niemu możemy zobaczyć jak pracuje każda część mięśnia sercowego.

Jak leczy się chorobę niedokrwienną serca?

Celem leczenia choroby wieńcowej jest poprawa komfortu życia. Aby jakość życia była lepsza, należy zaprzestać stosowaniu używek – głównie palenia papierosów. Pomocne w tym przypadku będą preparaty dostępne w aptece m.in: Tabex, Nicorette Classic Gum, Niquitin. Dostępność tych oraz wielu innych preparatów w aptekach w Twojej okolicy możesz sprawdzić bez wychodzenia z domu na portalu KtoMaLek.pl. Jeżeli borykamy się z problemem nadwagi lub otyłości należy zastosować odpowiednią dietę redukcyjną, aby pozbyć się zbędnych kilogramów. Najlepszym wyborem będzie dieta śródziemnomorska opierająca się w dużej mierze na rybach zamiast mięsa czerwonego, ziołach zamiast soli oraz warzywach i owocach spożywanych do każdego posiłku. Do leków stosowanych w leczeniu choroby wieńcowej należą:

  • kwas acetylosalicylowy;
  • statyny;
  • adrenolityki;
  • inhibitory konwertazy angiotensyny.

Leki zawsze indywidualnie dobiera lekarz prowadzący do każdego pacjenta. Do natychmiastowego zastosowania w przypadku wystąpienia ataku choroby stosuje się nitroglicerynę. Lek ten powoduje rozszerzenie naczyń krwionośnych dzięki czemu krew może swobodnie przepłynać przez układ krążania, a ból ustaje. 

Choroba niedokrwienna serca jest bardzo poważnym schorzeniem, z którym zmaga się coraz większy odsetek populacji. Nieprawidłowa dieta, palenie tytoniu oraz brak aktywności fizycznej przyczyniają się do rozwoju choroby. W razie wystąpienia niepokojących objawów konieczna jest wizyta u lekarza specjalisty w celu rozpoznania i wdrożenia odpowiedniej farmakoterapii. Nie bagatelizujmy problemów zwłaszcza związanych z układem krążenia.

Autor

Redakcja KtoMaLek.pl - Zespół redakcyjny KtoMaLek.pl tworzą doświadczeni farmaceuci, którzy specjalizują się w różnych obszarach tematyki zdrowotnej. Doświadczenie zdobyte w zawodzie oraz wiedza uzyskana podczas studiów farmaceutycznych, pozwalają na tworzenie merytorycznych treści zgodnych z EBM (and. Evidence-based Medicine), opartych na rzetelnych źródłach — aktualnych badaniach naukowych, branżowych podręcznikach i książkach. Za praktyką podążają również pasja i niesłabnąca chęć do poszerzania wiedzy oraz dzielenia się nią z pacjentami. Dzięki temu użytkownicy otrzymują dostęp do ciekawych i angażujących materiałów edukacyjnych.

Zobacz wszystkie artykuły Redakcja KtoMaLek.pl


Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów