Redakcja KtoMaLek.pl

Zespół redakcyjny KtoMaLek.pl tworzą doświadczeni farmaceuci, którzy specjalizują się w różnych obszarach tematyki zdrowotnej. Doświadczenie zdobyte w zawodzie oraz wiedza uzyskana podczas studiów farmaceutycznych, pozwalają na tworzenie merytorycznych treści zgodnych z EBM (and. Evidence-based Medicine), opartych na rzetelnych źródłach — aktualnych badaniach naukowych, branżowych podręcznikach i książkach. Za praktyką podążają również pasja i niesłabnąca chęć do poszerzania wiedzy oraz dzielenia się nią z pacjentami. Dzięki temu użytkownicy otrzymują dostęp do ciekawych i angażujących materiałów edukacyjnych.

redakcja@ktomalek.pl

Kobieta trzyma dłonie na ciążowym brzuchu, układa je w kształt serca.

Zapłodnienie metodą in vitro – wszystko, co trzeba wiedzieć

Zapłodnienie in vitro to dla wielu par szansa na uzyskanie biologicznego potomstwa, również w sytuacji, gdy inne metody leczenia niepłodności nie przynoszą efektu. W Polsce funkcjonuje system częściowej refundacji in vitro w ramach programów samorządowych. Aby do nich przystąpić, trzeba jednak spełnić określone warunki. Na czym dokładnie polega zapłodnienie pozaustrojowe, jakie są wskazania do jego przeprowadzenia i gdzie się zgłosić, aby otrzymać pomoc?

Rysunkowa postać pędzi do toalety, dopadła ją biegunka podróżnych.

Biegunka podróżnych - objawy i leczenie. Co zrobić, aby nie zachorować na wakacjach?

Wakacyjne wojaże powinny kojarzyć się wyłącznie z piękną pogodą, wspaniałymi widokami i relaksem. Niestety często zdarza się, że podczas wakacji dopada nas tzw. biegunka podróżnych, która zmusza do spędzenia części urlopu w toalecie. Przyczyną tych zaburzeń żołądkowo-jelitowych zazwyczaj są infekcje przewodu pokarmowego, które zdarzają się krajach tropikalnych lub o niższym standardzie sanitarnym. Jak radzić sobie z biegunką podróżnych podczas wakacji i co zrobić, by uniknąć jej podczas urlopu?

Kobieta i mężczyzna biegają po leśnej drodze.

Sport a alergia. Jak i kiedy ćwiczyć na świeżym powietrzu?

Do tego, że sport to zdrowie, nikogo nie trzeba przekonywać. Regularna aktywność fizyczna poprawia naszą kondycję i wydolność, pomaga utrzymać prawidłową masę ciała, a także korzystnie wpływa na nasze samopoczucie. Choć sport zdaje się dawać same plusy, nie wszyscy mogą w pełni korzystać z jego dobrodziejstw. Osoby zmagające się z sezonową alergią często rezygnują z aktywności na świeżym powietrzu, aby uniknąć kataru alergicznego, kichania i swędzenia oczu. Jednak, jeśli dobrze się do tego przygotujemy, trening w plenerze może być prawdziwą przyjemnością, a alergia przestanie być ograniczeniem.

Miseczka zielonej soczewicy na tle kamiennego blatu.

Soczewica – roślinne źródło białka

Nasiona roślin strączkowych uważane są za jedne z najbardziej wartościowych źródeł białka i tym samym dobrą alternatywę dla mięsa, co chętnie wykorzystywane jest w diecie wegetariańskiej i wegańskiej. Do tej grupy zalicza się soczewica, którą w Polsce można znaleźć w niemal każdym sklepie spożywczym. Jest ona nie tylko bogata w białko, lecz również błonnik, witaminy i związki mineralne. Jak można wykorzystać soczewicę w kuchni?

Tomograf komputerowy z perspektywy pacjenta leżącego na stole tomografu.

Tomografia komputerowa - na czym polega? Wskazania i przeciwwskazania

Badania obrazowe umożliwiają zobrazowanie zmian fizjologicznych lub patologicznych zachodzących wewnątrz organizmu za pomocą oddziaływań fizycznych. Do grupy tych badań zalicza się tomografię komputerową, która jest jedną z podstawowych i najczęściej wykorzystywanych metod diagnostycznych. Wykorzystuje tę samą technologię, co zdjęcia rentgenowskie, jest jednak bardziej zaawansowana i dokładna. Kiedy lekarz może skierować pacjenta na badanie tomografem?

Kwitnące kwiaty aminka egipskiego.

Aminek egipski – właściwości, działanie i zastosowanie medyczne

W dzisiejszych czasach, obok rozwijającej się coraz szybciej medycyny konwencjonalnej, na znaczeniu ponownie zyskują zioła i naturalne metody leczenia. Nie zawsze są one w stanie zastąpić leki syntetyczne, ale niejednokrotnie z powodzeniem wspomagają terapię, zwiększając jej skuteczność. Jedną ze słabiej rozpoznawalnych roślin leczniczych jest aminek egipski. Jak działa aminek i w jakich schorzeniach może przyjść nam z pomocą?

Procedura in vitro w dużym przybliżeniu.

Wszystkie etapy zabiegu in vitro

Procedura in vitro pojawia się w naszym życiu wtedy, gdy okazuje się, że mamy problemy z poczęciem dziecka. Można więc bardzo łatwo domyśleć się tutaj, iż nie jest to łatwy czas – najpewniej mamy za sobą już wiele miesięcy lub lat prób i zwyczajnie nie chcemy znowu się rozczarować. To jednak stały element in vitro – niepowodzenie zabiegu to coś, co po prostu trzeba zaakceptować. Nie da się tego ryzyka zminimalizować całkowicie - musimy po prostu postępować w taki sposób, aby dać sobie możliwie jak największą szansę na poczęcie dziecka. Trzeba tutaj pamiętać, że faktycznie sporo od nas zależy - od tego, jak się odżywiamy i jak jesteśmy nastawieni do całej procedury.

Grafika 2D rąk trzymających różne leki i dłoni trzymającej szkło powiększające.

Najnowsza lista antywywozowa (marzec 2022), czyli leki zagrożone wywozem

Zgodnie z najnowszym obwieszczeniem Ministra Zdrowia od 1 marca 2022 r. obowiązuje zaktualizowany wykaz produktów leczniczych, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych zagrożonych brakiem dostępności w Polsce. Lista ta modyfikowana jest co dwa miesiące (lub częściej) i dostosowywana do aktualnej sytuacji na rynku leków. Tym razem lista ponownie się skróciła o kilka pozycji.

Mężczyzna podczas konsultacji w poradni doradztwa zawodowego.

Doradztwo zawodowe

Kto może skorzystać z doradztwa zawodowego? Pomoc w zakresie rozwoju osobistego i zawodowego kierowana jest do uczniów, studentów, osób poszukujących pracy, a także dla tych, którzy pragną lepiej poznać siebie, a przede wszystkim swoje mocne strony. Bez względu na wiek, powinniśmy poszerzać swoją wiedzę oraz doskonalić się pod względem zawodowym. Osoby młode dzięki takiej pomocy, będą podejmować pewniejsze decyzje dotyczące dalszej edukacji oraz wyboru ścieżki zawodowej. Kto jeszcze może skorzystać z takiej pomocy?

Kwitnąca macierzanka piaskowa.

Macierzanka piaskowa – właściwości zdrowotne. Kiedy warto ją stosować?

Macierzanka piaskowa (Thymus serpyllum L.) należy do rodziny jasnotowatych i powszechnie występuje w Polsce. Jest ziołem wykorzystywanym w przemyśle farmaceutycznym, kosmetycznym oraz perfumeryjnym. Właściwości prozdrowotne macierzanki znane są od pokoleń, dziś zaś wykorzystują je przede wszystkim zwolennicy naturalnych metod leczenia. Czy jej szerokie zastosowanie jest uzasadnione i kiedy faktycznie warto sięgnąć po macierzankę?

Zbliżenie na kroplówkę.

Odtrucie alkoholowe z dojazdem do domu czy w profesjonalnej klinice? Wybór należy do Ciebie!

Wszyscy od zawsze powtarzali Ci, że na kaca nie ma lekarstwa i trzeba go po prostu przeczekać? Byli w ogromnym błędzie! Wcale nie musisz marnować dnia i energii na walkę z bólem głowy, nadwrażliwością na bodźce czy uporczywymi nudnościami. Wystarczy, że skorzystasz z odtrucia alkoholowego, a kac zniknie bez śladu już w ciągu godziny. Nie wierzysz? Pozwól, że przekonamy Cię za pomocą nauki!

Obrazek 2D przedstawiający krwawiące dziąsła, będące objawem paradontozy.

Jak objawia się paradontoza i jak ją leczyć?

Schorzenia przyzębia, obok próchnicy zębów, są jednymi z częściej rozpoznawanych schorzeń w obrębie jamy ustnej. Pacjenci zazwyczaj lekceważą ich objawy, co jedynie pogłębia występowanie objawów, a w dłuższej perspektywie prowadzić może nawet do utraty zębów. Najczęściej diagnozowaną chorobą przyzębia jest paradontoza, której dominującym objawem jest krwawienie dziąseł. Jak zapobiec parodontozie i co robić, gdy wystąpią jej objawy?

Kobieta stoi w kwitnącym sadzie i wydmuchuje nos, bo ma alergię na pyłki.

Co pyli wiosną i jak zapobiegać objawom alergii na pyłki?

Wiosna to czas, gdy przyroda budzi się do życia. To też niezwykle trudny moment dla alergików wziewnych, gdyż w powietrzu coraz liczniej pojawiają się pyłki roślin – drzew, traw i chwastów. Wbrew obiegowej opinii ich stężenie może wzrastać już w połowie lutego (a nawet w styczniu!), na długo przed kalendarzową wiosną i zmieniać się w zależności od warunków pogodowych. Te jak wiemy, na skutek zmian klimatycznych są coraz mniej korzystne dla alergików. Sprawdźcie, na co należy się przygotować już wczesną wiosną, by nie dać się alergii.

Zielone liście eukaliptusa.

Eukaliptus – właściwości, działanie i zastosowanie medyczne

Eukaliptusy są okazałymi drzewami, które rosną na terenie Azji, Ameryki Północnej i Afryki. W Europie sadzone są na terenach podmokłych, np. w Hiszpanii czy Portugalii, gdyż pochłaniają duże ilości wody i doprowadzają do osuszenia bagien oraz zmniejszenia liczby komarów. Od wieków eukaliptus stanowi pożywienie m.in. torbaczy koala, ale jest również szeroko wykorzystywany w przemyśle farmaceutycznym, ze względu na swoje wyjątkowe lecznicze właściwości.