Redakcja KtoMaLek.pl

Zespół redakcyjny KtoMaLek.pl tworzą doświadczeni farmaceuci, którzy specjalizują się w różnych obszarach tematyki zdrowotnej. Doświadczenie zdobyte w zawodzie oraz wiedza uzyskana podczas studiów farmaceutycznych, pozwalają na tworzenie merytorycznych treści zgodnych z EBM (and. Evidence-based Medicine), opartych na rzetelnych źródłach — aktualnych badaniach naukowych, branżowych podręcznikach i książkach. Za praktyką podążają również pasja i niesłabnąca chęć do poszerzania wiedzy oraz dzielenia się nią z pacjentami. Dzięki temu użytkownicy otrzymują dostęp do ciekawych i angażujących materiałów edukacyjnych.

redakcja@ktomalek.pl

Kobiece stopy podczas zabiegu podologicznego.

Paluch sztywny - objawy, powody i sposoby leczenia

Choroby zwyrodnieniowe palców są powszechnym problemem, który może w istotny sposób utrudnić codzienne funkcjonowanie. Jedną z chorób należących do tej grupy jest paluch sztywny, czyli zwyrodnienie zlokalizowane w stawie palucha. To schorzenie zostało opisane już pod koniec XIX wieku, niemniej od tego czasu medycyna poczyniła ogromne postępy, a pacjenci dotknięci tą przypadłością mogą liczyć na skuteczne leczenie. Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej o tym, czym jest paluch sztywny, jakie objawy są z nim związane i jak przebiega leczenie - przeczytaj poniższy artykuł.

Roślinne źródła białka - strączki, świeże warzywa, tofu.

Warzywa bogate w białko - które mają go najwięcej?

Zdaniem ekspertów z zakresu dietetyki świeże warzywa oraz owoce powinny być kluczowym składnikiem naszych posiłków. Ich rola w codziennym jadłospisie jest nie do przecenienia. Są one źródłem potrzebnych mikro- i makroelementów, przeciwutleniaczy, błonnika pokarmowego oraz innych związków, korzystnych dla naszego zdrowia i wydolności. Osoby, które z różnych względów ograniczają spożycie mięsa i innych produktów odzwierzęcych, muszą szukać białka w produktach roślinnych. Które warzywa są najlepszym źródłem białka?

Zestresowany mężczyzna cierpi na PTSD.

Zespół stresu pourazowego – na czym polega ten problem?

Zespół stresu pourazowego inaczej bywa określany jako PTSD i jest to problem o wiele bardziej powszechny niż nam się wydaje. Nie można nigdy bagatelizować swoich objawów, bo tutaj może to być zwyczajnie niebezpieczne. Jeśli potrzebny jest Ci psychiatra Warszawa dysponuje wieloma profesjonalistami, którzy mają za sobą lata doświadczeń i radzą sobie także właśnie z leczeniem PTSD. Konieczne może być tutaj połączenie terapii i leczenia farmakologicznego.

Mężczyzna trzyma się za bolący nadgarstek.

Ból nadgarstka – jakie mogą być przyczyny?

Ból nadgarstka wydaje się w teorii być problemem raczej niezbyt poważnym - to coś, co ludzie przez długi czas ignorują. Dlaczego? Dlatego, że generalnie mamy raczej tendencje do tego, aby interesować się swoim zdrowiem dopiero wtedy, gdy ból jest już bardzo silny lub utrudnia nam wykonywanie codziennych zadań. Warto zdawać sobie sprawę z tego, że ból nadgarstka bardzo szybko może zacząć sprawiać nam spory problem – w szczególności, jeśli posługujemy się nim w pracy.

Mężczyzna na hamaku wśród zieleni, cieszy się życiem bez alergii.

Wczesne objawy alergii – uczulenie pod kontrolą

Gdy dni stają się coraz dłuższe, a temperatura coraz śmielej przekracza 0 na słupku rtęci to znak, że nadchodzi wiosna. Jeżeli w tym czasie zaczynamy odczuwać nieprzyjemne swędzenie w nosie lub w okolicy oczu, kichamy i mamy katar, to niechybny znak, że rośliny zaczynają pylić. Pyłki roślin są dominującą przyczyną alergii wziewnych, a pierwsze objawy tej przypadłości mogą wystąpić jeszcze na przedwiośniu. Jak rozpoznać te symptomy i czy można nie dopuścić do ich nasilenia?

Kucharz przygotowuje popularny fast food - hamburgery.

Fast foody – czy rzeczywiście są szkodliwe dla naszego zdrowia? Czym grozi regularne jedzenie fast foodów?

Pośpiech w dzisiejszych czasach często zmusza nas do sięgania po jedzenie typu fast food. Dzięki łatwej dostępności jesteśmy w stanie zaspokoić głód w mgnieniu oka, lecz czy taki sposób żywienia jest dla nas dobry? Coraz częściej młodzi ludzie zastępują częściowo lub nawet całkowicie zwyczajowe jedzenie na rzecz żywności typu fast food. Czy fast foody są szkodliwe dla naszego zdrowia? Czym grozi regularne jedzenie fast foodów?

Osoba wykonuje pomiar glukozy przy pomocy glukometru.

Glukoza - badania laboratoryjne, aktualne normy

Glikemia, czyli poziom glukozy we krwi, jest wartością zmienną, zależną od pory dnia, spożywanych posiłków oraz aktywności fizycznej. Choć przyjęło się myśleć, że kontrolują ją przede wszystkim osoby chorujące na cukrzycę, monitorować poziom cukru we krwi powinien każdy, nawet osoby pozornie zdrowe. Regularne badanie glikemii daje możliwość wychwycenia nieprawidłowości w metabolizowaniu węglowodanów na ich wczesnym etapie, umożliwiając tym samym szybsze ich leczenie. Jakie są prawidłowe wartości glikemii? Jakie badania można wykonać, by sprawdzić poziom glukozy we krwi?

Kobieta trzyma dłonie na ciążowym brzuchu, układa je w kształt serca.

Zapłodnienie metodą in vitro – wszystko, co trzeba wiedzieć

Zapłodnienie in vitro to dla wielu par szansa na uzyskanie biologicznego potomstwa, również w sytuacji, gdy inne metody leczenia niepłodności nie przynoszą efektu. W Polsce funkcjonuje system częściowej refundacji in vitro w ramach programów samorządowych. Aby do nich przystąpić, trzeba jednak spełnić określone warunki. Na czym dokładnie polega zapłodnienie pozaustrojowe, jakie są wskazania do jego przeprowadzenia i gdzie się zgłosić, aby otrzymać pomoc?

Rysunkowa postać pędzi do toalety, dopadła ją biegunka podróżnych.

Biegunka podróżnych - objawy i leczenie. Co zrobić, aby nie zachorować na wakacjach?

Wakacyjne wojaże powinny kojarzyć się wyłącznie z piękną pogodą, wspaniałymi widokami i relaksem. Niestety często zdarza się, że podczas wakacji dopada nas tzw. biegunka podróżnych, która zmusza do spędzenia części urlopu w toalecie. Przyczyną tych zaburzeń żołądkowo-jelitowych zazwyczaj są infekcje przewodu pokarmowego, które zdarzają się krajach tropikalnych lub o niższym standardzie sanitarnym. Jak radzić sobie z biegunką podróżnych podczas wakacji i co zrobić, by uniknąć jej podczas urlopu?

Kobieta i mężczyzna biegają po leśnej drodze.

Sport a alergia. Jak i kiedy ćwiczyć na świeżym powietrzu?

Do tego, że sport to zdrowie, nikogo nie trzeba przekonywać. Regularna aktywność fizyczna poprawia naszą kondycję i wydolność, pomaga utrzymać prawidłową masę ciała, a także korzystnie wpływa na nasze samopoczucie. Choć sport zdaje się dawać same plusy, nie wszyscy mogą w pełni korzystać z jego dobrodziejstw. Osoby zmagające się z sezonową alergią często rezygnują z aktywności na świeżym powietrzu, aby uniknąć kataru alergicznego, kichania i swędzenia oczu. Jednak, jeśli dobrze się do tego przygotujemy, trening w plenerze może być prawdziwą przyjemnością, a alergia przestanie być ograniczeniem.

Miseczka zielonej soczewicy na tle kamiennego blatu.

Soczewica – roślinne źródło białka

Nasiona roślin strączkowych uważane są za jedne z najbardziej wartościowych źródeł białka i tym samym dobrą alternatywę dla mięsa, co chętnie wykorzystywane jest w diecie wegetariańskiej i wegańskiej. Do tej grupy zalicza się soczewica, którą w Polsce można znaleźć w niemal każdym sklepie spożywczym. Jest ona nie tylko bogata w białko, lecz również błonnik, witaminy i związki mineralne. Jak można wykorzystać soczewicę w kuchni?

Tomograf komputerowy z perspektywy pacjenta leżącego na stole tomografu.

Tomografia komputerowa - na czym polega? Wskazania i przeciwwskazania

Badania obrazowe umożliwiają zobrazowanie zmian fizjologicznych lub patologicznych zachodzących wewnątrz organizmu za pomocą oddziaływań fizycznych. Do grupy tych badań zalicza się tomografię komputerową, która jest jedną z podstawowych i najczęściej wykorzystywanych metod diagnostycznych. Wykorzystuje tę samą technologię, co zdjęcia rentgenowskie, jest jednak bardziej zaawansowana i dokładna. Kiedy lekarz może skierować pacjenta na badanie tomografem?

Kwitnące kwiaty aminka egipskiego.

Aminek egipski – właściwości, działanie i zastosowanie medyczne

W dzisiejszych czasach, obok rozwijającej się coraz szybciej medycyny konwencjonalnej, na znaczeniu ponownie zyskują zioła i naturalne metody leczenia. Nie zawsze są one w stanie zastąpić leki syntetyczne, ale niejednokrotnie z powodzeniem wspomagają terapię, zwiększając jej skuteczność. Jedną ze słabiej rozpoznawalnych roślin leczniczych jest aminek egipski. Jak działa aminek i w jakich schorzeniach może przyjść nam z pomocą?