Lokalizacja apteki – ktomalek

1. Wskaż,
gdzie jesteś

Wyszukiwanie leków online - ktomlek

2. Znajdź
potrzebny lek

Rezerwacja leków online - ktomalek

3. Zarezerwuj
on‑line

Odbiór leków w aptece - ktomalek

4. Odbierz
w aptece

Znajdź i zarezerwuj lek w najbliższej aptece!

Znajdź teraz najbliższe apteki

Maltitol – słodzik bezpieczny dla cukrzyków?

Redakcja KtoMaLek.pl 2021-03-18 14:09
Maltitol

Na sklepowych półkach aż roi się od różności zastępujących tradycyjny cukier – sacharozę. Jednym z zamienników tradycyjnego cukru jest właśnie maltitol. Jakimi właściwościami charakteryzuje się maltitol? Czy jest bezpieczny dla osób chorujących na cukrzycę?

Czym jest maltitol?

Maltitol znany inaczej jako E965 jest substancją słodzącą należącą do polioli (alkoholi wielowodorotlenowych). W grupie polioli poza maltitolem znajdują się takie substancje słodzące jak:

 • ksylitol – E967,
 • erytrol –  E968,
 • mannitol – E421,
 • laktitol – E966,
 • sorbitol – E420,
 • izomalt – E953.

Maltitol uznawany jest powszechnie za bezpieczną substancję słodzącą, dlatego nie jest oznaczona dozwolona dzienna ilość pobrania wraz z pożywieniem. W układzie pokarmowym maltitol jest częściowo metabolizowany i dostarcza ok 2,4 kcal/g – dla porównaniu sacharoza dostarcza 4 kcal/g. W odróżnieniu od tradycyjnego cukru spożycie polioli nie powoduje rozwoju próchnicy. Maltitol występuje w postaci białego, bezwonnego proszku. Charakteryzuje się bardzo dobrą rozpuszczalnością w wodzie.

Gdzie wykorzystywany jest maltitol?

Maltitol znalazł zastosowanie w produktach o obniżonej wartości energetycznej oraz o obniżonej zawartości cukru. Producenci żywności chętnie dodają poliole do takich produktów jak: czekolada, desery mleczne, ciasta, gumy, żelki czy batony. W porównaniu z sacharozą maltitol wykazuje 90% słodkości tradycyjnego cukru.

Jak otrzymywany jest maltitol?

Maltitol występuje naturalnie w niektórych owocach, takich jak śliwki, gruszki czy brzoskwinie. Do celów przemysłu spożywczego pozyskuje się go z ziaren kukurydzy lub z innych zbóż w których występuje cukier słodowy – maltoza. Otrzymuje się go w wyniku przyłączenia atomów wodoru do skrobi poddanej działaniu wysokiej temperatury oraz ciśnienia.

Funkcje polioli w żywności

Poliole stosowane jako dodatek do żywności mają wpływ nie tylko na słodkość produktu ale także na inne funkcje:

 • stanowią wypełnienie produktu,
 • odpowiedzialne są za utrzymanie wilgoci,
 • wpływają na poprawę tekstury końcowego produktu:
  • zachowują kruchość,
  • obniżają temperaturę zamarzania,
  • powodują wzrost objętości,
  • wpływają na wzrost lepkości.

Czy maltitol jest bezpieczny dla cukrzyków?

W chorobie jaką jest cukrzyca należy ograniczyć podaż produktów bogatych w cukry proste. Dzieje się tak dlatego, iż po spożyciu żywności zawierającej duże ilości węglowodanów poziom cukru we krwi gwałtownie rośnie – może dojść wówczas do hiperglikemii. Aby temu zapobiec producenci żywności dodają do artykułów spożywczych substancje zastępujące tradycyjny cukier tzw. słodziki. Substancja słodząca – maltitol posiada o wiele niższy indeks glikemiczny (IG 35) niż zwykły cukier (IG 70). Diabetycy w codziennej diecie powinni stosować produkty o niskim indeksie glikemicznym (IG<55) – maltitol świetnie wpisuje się w to założenie.

Dieta cukrzycowa a maltitol

Mimo że słodzik ten nie powoduje wyrzutu insuliny, dieta w cukrzycy nie powinna opierać się głównie na słodkich produktach, w których zamiast cukru stosowany jest słodzik. Dieta u diabetyków powinna bazować na produktach zawierających duże ilości błonnika pokarmowego, niskotłuszczowych artykułach spożywczych oraz takich, które są bogate w witaminy i minerały. Aby uzupełnić codziennie niedobory witamin i minerałów można sięgać po preparaty dostępne w aptece m. in. Plusssz 100% Multiwitamina + Magnez, Naturalna multiwitamina Organic Singularis Superior, Medi Pharm Multiwitamina z minerałami. Maltitol spożywany w bardzo dużych ilościach może wywołać efekt przeczyszczający – w przewodzie pokarmowym jest metabolizowany częściowo. 

Dostępność tych oraz wielu innych preparatów w aptekach w Twojej okolicy możesz sprawdzić bez wychodzenia z domu na portalu KtoMaLek.pl.

Dozwolone substancje słodzące stosowane do żywności są bezpieczne – warunkiem jest stosowanie ich w odpowiedniej ilości. Słodziki w tym maltitol nie zwiększają stężenia glukozy we krwi przez co nie powodują wyrzutu insuliny – są dobrą opcją dla osób chorych na cukrzycę, którzy nie wyobrażają sobie codzienności bez odrobiny słodkości. We wszystkim trzeba zachować umiar! Nie stosujmy maltitolu ani innych substancji słodzących w nadmiernych ilościach – może to skutkować sensacjami żołądkowymi.


Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów