Redakcja KtoMaLek.pl

Zespół redakcyjny KtoMaLek.pl tworzą doświadczeni farmaceuci, którzy specjalizują się w różnych obszarach tematyki zdrowotnej. Doświadczenie zdobyte w zawodzie oraz wiedza uzyskana podczas studiów farmaceutycznych, pozwalają na tworzenie merytorycznych treści zgodnych z EBM (and. Evidence-based Medicine), opartych na rzetelnych źródłach — aktualnych badaniach naukowych, branżowych podręcznikach i książkach. Za praktyką podążają również pasja i niesłabnąca chęć do poszerzania wiedzy oraz dzielenia się nią z pacjentami. Dzięki temu użytkownicy otrzymują dostęp do ciekawych i angażujących materiałów edukacyjnych.

redakcja@ktomalek.pl

Olejek arganowy

Olejek arganowy – właściwości i zastosowanie. Kiedy używać olejku arganowego?

Olejek arganowy jest nazywany złotem Maroka. Nazwa ta nawiązuje do miejsca, z którego jest sprowadzany oraz jego pięknego koloru i cudownych właściwości. Stosowany może być na wiele sposobów i w wielu dziedzinach życia, choć największą popularność zdobył w przemyśle kosmetycznym i spożywczym. Olejek arganowy coraz większe uznanie zyskuje również w przemyśle farmaceutycznym. Kiedy dokładnie warto używać olejek arganowy? Jakie są jego właściwości?

esperal katowice

Esperal Katowice – w jaki sposób wszywka alkoholowa zniechęca do picia?

Wszywka alkoholowa to obecnie najczęściej wybierana metoda wspomagania leczenia alkoholizmu. Pomaga nałogowcom przerwać ciąg alkoholowy, wzbudza motywację do walki z nałogiem i strach przed kolejnymi kieliszkami wódki. By źródło przyjemności i relaksu stało się postrzegane przez organizm alkoholika jako zło i zagrożenie, potrzeba odpowiednich narzędzi i umiejętności terapeutycznych. Potrzebny Ci Esperal? Katowice mają dla Ciebie specjalną ofertę.

Niedoczynność tarczycy a tycie

Niedoczynność tarczycy a tycie. Czy można przytyć przy niedoczynności tarczycy?

Niedoczynność tarczycy spowodowana jest niedoborem hormonów tarczycowych. Najczęstszą przyczyną tego schorzenia jest choroba Hashimoto, czyli przewlekłe autoimmunologiczne zapalenie tarczycy. Pacjenci z niedoczynnością tarczycy, najczęściej skarżą się na: łamliwość włosów i paznokci, większą wrażliwość na zimno, stany depresyjne, uczucie zmęczenia i osłabienia oraz suchość skóry. Czy istnieje zależność między niedoczynnością tarczycy a tyciem? Czy niedoczynność tarczycy może wpłynąć na spowolnienie metabolizmu?

Czy korzeń lukrecji podnosi ciśnienie?

Korzeń lukrecji a nadciśnienie. Czy korzeń lukrecji podnosi ciśnienie?

Drogocenne właściwości lukrecji wykorzystywane były już w starożytności. Do dziś surowiec ten znajduje zastosowanie w medycynie, przemyśle kosmetycznym oraz spożywczym. Trzeba jednak pamiętać, że nadmierne, pozbawione kontroli stosowanie lukrecji może doprowadzić do wystąpienia niebezpiecznych dla zdrowia działań niepożądanych. Jakie właściwości wykazuje lukrecja? Kiedy i czy w ogóle warto ją stosować? Jakie ryzyko może nieść za sobą spożywanie jej w dużych dawkach? Na te pytania odpowiemy w poniższym wpisie.

Ekstrakty z konopi Molpharma

Zrobieni w konopne CBD

CBD, czyli kannabidiol, to jeden z wielu fitokanannabinoidów występujących w kwiatach konopi, zarówno rodzaju Sativa, jak i Indica. To, co odróżnia odmiany konopi pomiędzy sobą, oprócz budowy morfologicznej, jest przede wszystkim stężenie właśnie tych związków - kannabinoidów. Spośród wszystkich związków występujących w roślinach konopi największe zainteresowanie wzbudzają właśnie fitokannabinoidy. Znanych jest ponad 70 takich związków, jednak najważniejszymi i najlepiej zbadanymi dzisiaj wydają się kannabidiol (CBD) i tetrahydrokannabinol (THC).

Próchnica zębów – powszechna choroba

Próchnica zębów – powszechna choroba. Jak zapobiegać próchnicy?

Próchnica to powszechnie występująca choroba zębów, dotykająca zarówno dorosłych, jak i dzieci. W przebiegu tego schorzenia dochodzi do stopniowej demineralizacji zęba i rozkładu jego tkanek twardych, na skutek czego powstaje w zębie ubytek. Dużo mówi się na temat profilaktyki próchnicy, dostępnych jest wiele produktów i urządzeń pomagających w zachowaniu higieny uzębienia, a mimo to próchnica nadal dotyczy znacznej części populacji.

COVID-19: Od soboty 24 października zaostrzenie rygorów. Cała Polska w czerwonej strefie

COVID-19: Od soboty 24 października zaostrzenie rygorów. Cała Polska w czerwonej strefie

Ostatnie dni nie pozostawiały złudzeń, że rząd podejmie decyzje o dalszych restrykcjach. Rosnąca liczba zakażeń na SARS-CoV-2, gwałtownie zwiększająca się liczba osób wymagających hospitalizacji i podłączenia do respiratora spowodowały, że cały kraj objęty został czerwoną strefą. Restrykcje obowiązywać będą od soboty 24 października 2020 r. Jakich zasad bezpieczeństwa należy przestrzegać od soboty i co to oznacza dla obywateli i gospodarki?

E-recepty na szczepionki przeciw grypie będą ważne dłużej?

E-recepty na szczepionki przeciw grypie będą ważne dłużej?

Problem leków trudno dostępnych nie jest nowy. Pacjenci często borykają się z sytuacjami, gdy potrzebnego leku w aptekach nie ma, a termin realizacji recepty upływa. W tym roku problem ten przybrał na sile za sprawą ograniczonej dostępności do szczepionek przeciwko grypie, która zbiegła się z drugą falą pandemii koronawirusa. Sytuacja jest na tyle trudna, że Ministerstwo Zdrowia wydało komunikat, w którym rekomenduje realizowanie takich recept po upływie terminu ich realizacji. Czy to oznacza, że farmaceuci będą mogli realizować recepty po terminie?

COVID-19: Kolejne obostrzenia w związku z pogarszającą się sytuacją epidemiczną

COVID-19: Kolejne obostrzenia w związku z pogarszającą się sytuacją epidemiczną

Liczba zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2 rośnie w zastraszającym tempie, każdego dnia bijąc kolejne rekordy. Coraz więcej łóżek szpitalnych zajętych jest przez pacjentów hospitalizowanych ze względu na COVID-19, niepokojąco zwiększa się również liczba zajętych z tego powodu respiratorów. Sytuacja stała się na tyle poważna, że nie można było już dłużej zwlekać z nałożeniem kolejnych obostrzeń. Od 17 października w całej Polsce zaczną obowiązywać zmienione zasady walki z pandemią, z podziałem na żółte i zielone strefy.

Najczęstsze powikłania cukrzycy

Najczęstsze powikłania cukrzycy

Cukrzyca typu 2 jest chorobą metaboliczną, która dotyka dużą część społeczeństw krajów rozwiniętych. Uznawana jest za najszybciej rozprzestrzeniającą się chorobę cywilizacyjną, co ma związek m.in. z problemem nadwagi i otyłości u dzieci oraz dorosłych, niesłabnącą popularnością żywności wysoko przetworzonej, zmniejszającą się aktywnością fizyczną, a także narażeniem na przewlekły stres. Brak leczenia lub niewłaściwie prowadzona terapia, które skutkują niewyrównaną glikemią, mogą być przyczyną groźnych dla zdrowia i życia powikłań.

COVID-19: Nowe obostrzenia – cała Polska w żółtej strefie

COVID-19: Nowe obostrzenia – cała Polska w żółtej strefie

Liczba nowych przypadków zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2 rośnie w dynamicznym tempie. Tylko dzisiaj Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 4739 potwierdzonych przypadkach zakażenia, co stanowi najwyższą liczbę od momentu rozpoczęcia pandemii. W związku z rosnącą liczbą zachorowań i coraz większą liczbą pacjentów hospitalizowanych z powodu COVID-19, rząd zdecydował o zaostrzeniu obostrzeń i objęciu całego kraju tzw. strefą żółtą, z wyłączeniem powiatów znajdujących się w strefach czerwonych.

zioła na odchudzanie

Jakie zioła na odchudzanie wybrać ?

Stosowanie ziół na odchudzanie jest strzałem w dziesiątkę, ponieważ są to naturalne i ekologiczne spalacze tłuszczu. Jeśli ktoś chce się pozbyć nadmiernej tkanki tłuszczowej, powinien zdecydować się na rozpoczęcie takiej kuracji. Zioła mają bardzo pozytywny wpływ praktycznie na cały organizm, ponieważ oczyszczają go z toksyn, a dodatkowo dodają ludziom energii i poprawiają ich samopoczucie. Dodatkowym ich atutem jest to, iż mają pozytywny wpływ na przyspieszenie metabolizmu. Wspomagają redukcję tkanki tłuszczowej, a oprócz tego działają moczopędnie i przeciwzapalnie.

Jak zbić cukier?

Jak zbić cukier? Najlepsze sposoby na obniżenie poziomu cukru we krwi

Cukrzyca jest schorzeniem, w którym dochodzi do zaburzeń metabolizmu glukozy. Chorobę tą rozpoznajemy poprzez monitorowanie poziomu stężenia glukozy w surowicy krwi. U osób ze zdiagnozowaną cukrzycą, często występują bardzo podwyższone wartości cukru nazywane hiperglikemią. Może ona wystąpić w każdej chwili, zarówno w dzień, jak i w nocy. Jak skutecznie zbić cukier w organizmie? Czy znane są sposoby na obniżenie poziomu cukru we krwi?