Redakcja KtoMaLek.pl

Zespół redakcyjny KtoMaLek.pl tworzą doświadczeni farmaceuci, którzy specjalizują się w różnych obszarach tematyki zdrowotnej. Doświadczenie zdobyte w zawodzie oraz wiedza uzyskana podczas studiów farmaceutycznych, pozwalają na tworzenie merytorycznych treści zgodnych z EBM (and. Evidence-based Medicine), opartych na rzetelnych źródłach — aktualnych badaniach naukowych, branżowych podręcznikach i książkach. Za praktyką podążają również pasja i niesłabnąca chęć do poszerzania wiedzy oraz dzielenia się nią z pacjentami. Dzięki temu użytkownicy otrzymują dostęp do ciekawych i angażujących materiałów edukacyjnych.

redakcja@ktomalek.pl

Kobieta poddaje się relaksującemu masażowi.

Masaże lecznicze - jakie są zalety, wskazania i przeciwwskazania do masażu?

Różne rodzaje dolegliwości, jakie mogą nas spotkać, wymagają zastosowania skutecznych metod przeciwdziałania, zwłaszcza jeśli mają podłoże ściśle fizyczne. W takim przypadku przydatna może się okazać profesjonalna fizjoterapia, wykorzystywane w niej zróżnicowane techniki masażu, zarówno masaż klasyczny, jak i masaż sportowy lub bardziej egzotyczna akupresura czy masaż ajurwedyjski. Dlatego warto zapoznać się z nimi nieco bliżej, poznać jakie są zalety, wskazania i przeciwwskazania do masażu.

Kobieta trzyma się za prawe ramię, dokuczają jej parestezje.

Parestezje (czucie opaczne) - przyczyny, objawy, leczenie

Zaburzenia czucia to dolegliwość, która często ze względu na niewielkie nasilenie bywa niezauważona. Pacjenci zgłaszają się zwykle do lekarza dopiero, gdy objawy są na tyle zaawansowane, że utrudniają codzienne funkcjonowanie. Zaburzenia czucia mogą mieć różne przyczyny, często są wywołane poważnymi chorobami. Jednym z takich zaburzeń są parestezje. Z tego artykułu dowiesz się, dlaczego nie warto ich lekceważyć oraz jakie leki wykorzystuje się w terapii parestezji.

Zbliżenie na fragment układu nerwowego człowieka.

Stwardnienie zanikowe boczne (SLA) - przyczyny, objawy, leczenie, rokowania

Jedną z trudniejszych sytuacji życiowych jest obserwowanie drugiej osoby zmagającej się z chorobą. Choć często choroby, które atakują nasz organizm są uleczalne, zdarza się że schorzenie nie daje za wygraną i postępuje, stopniowo odbierając funkcje pacjentowi. Jedną z takich chorób jest stwardnienie zanikowe boczne (SLA), znane jako choroba Stephena Hawkinga. To jedna z cięższych, postępujących chorób neurologicznych, która utrudnia funkcjonowanie w życiu codziennym. Jakie są przyczyny stwardnienia zanikowego bocznego? Jak objawia się choroba SLA? Czy stwardnienie zanikowe boczne jest uleczalne?

Ostropest plamisty

Ostropest plamisty — właściwości lecznicze, działanie, zastosowanie

Ostropest plamisty to niepozorna, choć niezwykle popularna roślina, której cenne właściwości znano już w starożytności. Surowcem zielarskim pozyskiwanym z tej rośliny są owoce, które kryją w sobie liczne związki o działaniu prozdrowotnym, w tym flawonoidy, garbniki, sole mineralne, a także sylimarynę - kompleks flawonolignanów, który wykazuje działanie hepatoprotekcyjne. Jakie inne właściwości posiada ostropest?

Białe tabletki na błękitnym tle.

Opioidy (opioidowe leki przeciwbólowe) - rodzaje, działanie, wskazania i przeciwwskazania, ryzyko uzależnienia

Ból mocno ogranicza codziennie funkcjonowanie. Często w takim przypadku sięgamy po leki przeciwbólowe dostępne w aptekach bez recepty. Co zrobić, jeśli ból jest na tyle silny, że nie jesteśmy go w stanie zwalczyć na własną rękę? W takiej sytuacji należy zgłosić się po pomoc do lekarza, który może zaordynować nam silniejsze leki przeciwbólowe. Do tej grupy należą leki opioidowe. Czym są opioidy? W jakich przypadkach się je stosuje i czy można uzależnić się od opioidów?

Kobieta cierpi na opryszczkę narządów płciowych, wymownie zakrywa miejsca intymne.

Opryszczka narządów płciowych - jak dochodzi do zakażenia? Objawy i leczenie opryszczki wenerycznej

Opryszczka narządów płciowych to choroba wywoływana przez wirusa Herpes simplex (HSV), przede wszystkim HSV1 i HSV2. Okres wylęgania wynosi od 1 do 26 dni od kontaktu z osobą zakażoną. Wirus HSV ma zdolność do przemieszczania się do zwojów rdzeniowych i bytowania w nich w formie utajonej przez lata. Jakie objawy powinny skłonić do wizyty u specjalisty? Czy opryszczkę intymną da się wyleczyć?

Pokrzywa - właściwości lecznicze i zastosowanie

Pokrzywa zwyczajna — właściwości lecznicze, działanie, zastosowanie

Pokrzywa zwyczajna to jedna z najbardziej pospolitych roślin występujących na terenie Polski. Można spotkać ją na spacerze w lesie, w przydrożnej uliczce czy parku. Znakomitej większości kojarzy się głównie z “parzeniem”, a to ze względu na obecne na jej liściach włoski parzące, które po kontakcie ze skórą zostawiają na niej charakterystyczne, swędzące bąble, lecz pokrzywa wykazuje również szereg właściwości leczniczych, korzystnych dla zdrowia.

Białe i różowe tabletki zawierające glikokortykosteroidy.

Glikokortykosteroidy - jak działają i kiedy się je stosuje? Działania niepożądane glikokortykosteroidów

Glikokortykosteroidy to grupa substancji, które są naturalnie wydzielane w organizmie człowieka. Związki te odpowiadają za wiele procesów regulacyjnych, niezbędnych dla utrzymania równowagi w organizmie. Ich syntetyczne pochodne znalazły zastosowanie w leczeniu różnych chorób. Kiedy wykorzystuje się glikokortykosteroidy? Jakie są ich działania niepożądane? Czy glikokortykosteroidy to sterydy?