Redakcja KtoMaLek.pl

Zespół redakcyjny KtoMaLek.pl tworzą doświadczeni farmaceuci, którzy specjalizują się w różnych obszarach tematyki zdrowotnej. Doświadczenie zdobyte w zawodzie oraz wiedza uzyskana podczas studiów farmaceutycznych, pozwalają na tworzenie merytorycznych treści zgodnych z EBM (and. Evidence-based Medicine), opartych na rzetelnych źródłach — aktualnych badaniach naukowych, branżowych podręcznikach i książkach. Za praktyką podążają również pasja i niesłabnąca chęć do poszerzania wiedzy oraz dzielenia się nią z pacjentami. Dzięki temu użytkownicy otrzymują dostęp do ciekawych i angażujących materiałów edukacyjnych.

redakcja@ktomalek.pl

Chłopczyk pociera oko podrażnione przez zapalenie spojówek.

Zapalenie spojówek u dzieci — najczęstsze przyczyny i charakterystyczne objawy. Jak leczyć zapalenie spojówek u dziecka?

Zapalenie spojówek u dzieci potrafi przysporzyć rodzicom sporo stresu. Zaczerwienione i podrażnione oczy, z uczuciem piasku pod powiekami to objawy, z jakimi pacjenci często zgłaszają się do lekarza i farmaceuty. Czasem przyczyną takiego stanu jest podłoże alergiczne, a niekiedy jest ono wynikiem zakażenia bakteryjnego. Czy zapalenie spojówek jest zaraźliwe? Czy dzieci z zapaleniem spojówek mogą wychodzić na dwór i chodzić do przedszkola?

Czerwone krwinki w krwiobiegu.

Anemia megaloblastyczna — czym jest? Przyczyny, objawy i leczenie niedokrwistości megaloblastycznej

Anemia megaloblastyczna to stan, w którym krwinki czerwone (erytrocyty) w organizmie mają nieprawidłową budowę. Ich objętość jest większa niż erytrocytów prawidłowych. Skutkiem tego jest niewydolny proces transportu tlenu do tkanek. Najczęstszą przyczyną anemii megalobastycznej z niedoboru witaminy B12 jest choroba Addisona-Biermera. Jakie są przyczyny anemii megaloblastycznej? Jak wygląda proces diagnostyczny i leczniczy w przypadku podejrzenia anemii megaloblastycznej?

Ciężarna kobieta siedzi na kanapie, obok leży rolka papieru toaletowego.

Co na zaparcia w ciąży? Rola diety i aktywności w walce z zaparciami

Ciąża to wyjątkowy okres w życiu kobiety. W organizmie przyszłej mamy zachodzi wiele zmian: anatomicznych, fizjologicznych oraz hormonalnych i metabolicznych, które mają na celu zapewnienie odpowiednich warunków do prawidłowego rozwoju płodu. Wraz z tymi zmianami mogą (ale nie muszą!) pojawiać się rozmaite dolegliwości – o różnym stopniu nasilenia i czasie trwania. Jedną z najczęściej występujących przypadłości ciążowych są zaparcia. Jakie są przyczyny ich powstawania? Czy są powodem do niepokoju? Co pomaga na zaparcia w ciąży? Podpowiadamy!

Kapsułki ułożone w kształt słońca i promieni słonecznych.

Witamina D — właściwości, funkcje, zapotrzebowanie, źródła w diecie, skutki nadmiaru i niedoboru

Znaczenie witamin występujących oraz dostarczanych w naszym organizmie jest ogromne. Zarówno ich niedobór, jak i nadmiar, ma negatywny wpływ dla naszego organizmu i zdrowia. W ostatnich czasach, szeroko opisywane jest znaczenie witaminy D. Niestety badania wykazują, że bardzo często dochodzi do niewystarczającego jej dostarczania, co negatywnie odbija się na zdrowiu. Jakie są właściwości witaminy D, czym skutkuje niedobór oraz jej nadmiar?

Końcówki do szczoteczek Oral-B.

Jak wybrać idealną końcówkę do szczoteczki Oral-B?

Szczoteczka do zębów to podstawowe narzędzie w codziennej pielęgnacji jamy ustnej. Szczególnie ważne staje się to w przypadku szczoteczek elektrycznych, takich jak Oral-B, gdzie kluczową rolę odgrywa odpowiednio dobrana końcówka. Każda końcówka do szczoteczek Oral-B jest wyjątkowa, dzięki wieloletnim badaniom firmy. To ona bezpośrednio wpływa na skuteczność czyszczenia zębów, a jej właściwości decydują o efektywności usuwania płytki nazębnej.

Kobieta zaciska i zgrzyta zębami, przegląda się w lusterku.

Bruksizm (zgrzytanie zębami) - przyczyny, objawy, leczenie. Jak leczyć bruksizm?

Choroby czy schorzenia związane z jamą ustna kojarzą się często z dentystyczną lub ortodontyczną ingerencją polegającą na leczeniu uzębienia w postaci wypełnień, ekstrakcji czy zakładaniu aparatu dentystycznego. Niestety obecnie jedną z częstszych dolegliwości w obrębie jamy ustnej jest bruksizm – czyli zgrzytanie zębami, które może mieć długoterminowe negatywne skutki zdrowotne. Czym jest bruksizm, jakie są przyczyny występowania bruksizmu oraz jak go leczyć?

Kobieta poddaje się relaksującemu masażowi.

Masaże lecznicze - jakie są zalety, wskazania i przeciwwskazania do masażu?

Różne rodzaje dolegliwości, jakie mogą nas spotkać, wymagają zastosowania skutecznych metod przeciwdziałania, zwłaszcza jeśli mają podłoże ściśle fizyczne. W takim przypadku przydatna może się okazać profesjonalna fizjoterapia, wykorzystywane w niej zróżnicowane techniki masażu, zarówno masaż klasyczny, jak i masaż sportowy lub bardziej egzotyczna akupresura czy masaż ajurwedyjski. Dlatego warto zapoznać się z nimi nieco bliżej, poznać jakie są zalety, wskazania i przeciwwskazania do masażu.

Kobieta trzyma się za prawe ramię, dokuczają jej parestezje.

Parestezje (czucie opaczne) - przyczyny, objawy, leczenie

Zaburzenia czucia to dolegliwość, która często ze względu na niewielkie nasilenie bywa niezauważona. Pacjenci zgłaszają się zwykle do lekarza dopiero, gdy objawy są na tyle zaawansowane, że utrudniają codzienne funkcjonowanie. Zaburzenia czucia mogą mieć różne przyczyny, często są wywołane poważnymi chorobami. Jednym z takich zaburzeń są parestezje. Z tego artykułu dowiesz się, dlaczego nie warto ich lekceważyć oraz jakie leki wykorzystuje się w terapii parestezji.

Zbliżenie na fragment układu nerwowego człowieka.

Stwardnienie zanikowe boczne (SLA) - przyczyny, objawy, leczenie, rokowania

Jedną z trudniejszych sytuacji życiowych jest obserwowanie drugiej osoby zmagającej się z chorobą. Choć często choroby, które atakują nasz organizm są uleczalne, zdarza się że schorzenie nie daje za wygraną i postępuje, stopniowo odbierając funkcje pacjentowi. Jedną z takich chorób jest stwardnienie zanikowe boczne (SLA), znane jako choroba Stephena Hawkinga. To jedna z cięższych, postępujących chorób neurologicznych, która utrudnia funkcjonowanie w życiu codziennym. Jakie są przyczyny stwardnienia zanikowego bocznego? Jak objawia się choroba SLA? Czy stwardnienie zanikowe boczne jest uleczalne?

Ostropest plamisty

Ostropest plamisty — właściwości lecznicze, działanie, zastosowanie

Ostropest plamisty to niepozorna, choć niezwykle popularna roślina, której cenne właściwości znano już w starożytności. Surowcem zielarskim pozyskiwanym z tej rośliny są owoce, które kryją w sobie liczne związki o działaniu prozdrowotnym, w tym flawonoidy, garbniki, sole mineralne, a także sylimarynę - kompleks flawonolignanów, który wykazuje działanie hepatoprotekcyjne. Jakie inne właściwości posiada ostropest?