Redakcja KtoMaLek.pl

Zespół redakcyjny KtoMaLek.pl tworzą doświadczeni farmaceuci, którzy specjalizują się w różnych obszarach tematyki zdrowotnej. Doświadczenie zdobyte w zawodzie oraz wiedza uzyskana podczas studiów farmaceutycznych, pozwalają na tworzenie merytorycznych treści zgodnych z EBM (and. Evidence-based Medicine), opartych na rzetelnych źródłach — aktualnych badaniach naukowych, branżowych podręcznikach i książkach. Za praktyką podążają również pasja i niesłabnąca chęć do poszerzania wiedzy oraz dzielenia się nią z pacjentami. Dzięki temu użytkownicy otrzymują dostęp do ciekawych i angażujących materiałów edukacyjnych.

redakcja@ktomalek.pl

Kobieta cierpi na opryszczkę narządów płciowych, wymownie zakrywa miejsca intymne.

Opryszczka narządów płciowych - jak dochodzi do zakażenia? Objawy i leczenie opryszczki wenerycznej

Opryszczka narządów płciowych to choroba wywoływana przez wirusa Herpes simplex (HSV), przede wszystkim HSV1 i HSV2. Okres wylęgania wynosi od 1 do 26 dni od kontaktu z osobą zakażoną. Wirus HSV ma zdolność do przemieszczania się do zwojów rdzeniowych i bytowania w nich w formie utajonej przez lata. Jakie objawy powinny skłonić do wizyty u specjalisty? Czy opryszczkę intymną da się wyleczyć?

Pokrzywa - właściwości lecznicze i zastosowanie

Pokrzywa zwyczajna — właściwości lecznicze, działanie, zastosowanie

Pokrzywa zwyczajna to jedna z najbardziej pospolitych roślin występujących na terenie Polski. Można spotkać ją na spacerze w lesie, w przydrożnej uliczce czy parku. Znakomitej większości kojarzy się głównie z “parzeniem”, a to ze względu na obecne na jej liściach włoski parzące, które po kontakcie ze skórą zostawiają na niej charakterystyczne, swędzące bąble, lecz pokrzywa wykazuje również szereg właściwości leczniczych, korzystnych dla zdrowia.

Białe i różowe tabletki zawierające glikokortykosteroidy.

Glikokortykosteroidy - jak działają i kiedy się je stosuje? Działania niepożądane glikokortykosteroidów

Glikokortykosteroidy to grupa substancji, które są naturalnie wydzielane w organizmie człowieka. Związki te odpowiadają za wiele procesów regulacyjnych, niezbędnych dla utrzymania równowagi w organizmie. Ich syntetyczne pochodne znalazły zastosowanie w leczeniu różnych chorób. Kiedy wykorzystuje się glikokortykosteroidy? Jakie są ich działania niepożądane? Czy glikokortykosteroidy to sterydy?

Białe i pomarańczowe tabletki w nakrętce po butelce leku, w tle blistry leków.

Lista leków refundowanych od 1 listopada 2023 r. Jakie zmiany czekają pacjentów?

Już 1 listopada 2023 r. wejdzie w życie znowelizowana lista refundowanych leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych, a wraz z nią sporo zmian, które obejmą także listę bezpłatnych leków dla dzieci i seniorów 65+. Dla wielu leków dopłata pacjenta spadnie, lecz jednocześnie sporo preparatów zdrożeje. Co więcej, kilka istotnych leków utraci finansowanie.

Kobieta wykonuje inhalację na zatoki za pomocą inhalatora.

Z czego zrobić i jak poprawnie wykonać inhalacje na zatoki?

Inhalacje na zatoki to ciekawy, naturalny sposób radzenia sobie z zapaleniem zatok. Nasze babcie już od dawna stosowały „parówki”, gdy doskwierał im zatkany nos, katar i ból głowy. Dzisiaj lekarze rodzinni słysząc takie objawy, często decydują o zastosowaniu antybiotykoterapii, która działa ogólnoustrojowo. Czasem można by jednak uniknąć konieczności leczenia farmakologicznego, natura obdarzyła nas sporym arsenałem, który możemy wykorzystać do oczyszczenia zatok. Z czego wykonać inhalacje na zatoki? Czy inhalacje rzeczywiście pomagają na zatoki?

Kobieta trzyma w dłoniach blister tabletek antykoncepcyjnych.

Tabletki antykoncepcyjne - rodzaje, działanie, wady i zalety, działania niepożądane

Tabletki antykoncepcyjne to jedna z najchętniej wybieranych metod kontrolowania urodzeń. Sięga po nie około 57% Europejek i 35% Polek. Ich zaletą jest wysoka skuteczność, co niewątpliwie wpływa na podjęcie decyzji o ich przyjmowaniu. Doustna antykoncepcja hormonalna jest łatwo dostępna, stosunkowo tania, łatwa w użyciu. Jednak czy jej stosowanie to same plusy? W jaki sposób tabletki z hormonami wpływają na kobiecy organizm? I czy zawsze to pozytywny wpływ?

Model komórki rakowej.

Potworniak - rozpoznanie, objawy, leczenie, rokowania

Nowotwory to jedne z częstszych i bardziej niebezpiecznych chorób obecnych czasów. Ich wczesne wykrycie i właściwe leczenie jest ogromnie ważne. Choć współcześnie ogromny nacisk kładzie się na profilaktykę i wczesne wykrywanie nieprawidłowo namnażających się tkanek, zmiany nieraz zostają przeoczone i pacjenci zgłaszają się do lekarzy dopiero w zaawansowanych stadiach choroby. Wśród patologicznych zmian wymienia się m.in. nowotwór zwany potworniakiem, który dotyka zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Jak go rozpoznać i w jaki sposób leczyć?

Lekarka trzyma w rękach papierowy model płuc.

Rak płuc - czynniki ryzyka, pierwsze objawy, leczenie, rokowania

Od wielu lat obserwuje się znaczący wzrost zachorowalności na nowotwory. Choć nieraz nie jest poznana konkretna przyczyna ich występowania, szacuje się, że wiele nowotworów spowodowanych jest nieodpowiednim stylem życia i czynnikami zewnętrznymi. Jako istotny element stylu życia wskazuje się sposób odżywiania, który ma duże znaczenie w zapobieganiu powstawania nowotworów. Jednym z najczęściej występujących nowotworów, szczególnie wśród mężczyzn, jest rak płuc. Jak go rozpoznać i zdiagnozować? Jakie są rokowania u chorych na raka płuc?

Mężczyzna dotknięty alkoholizmem siedzi przy stoliku, na którym stoi butelka i szklanka z alkoholem.

Alkoholizm - jak wygląda leczenie uzależnienia od alkoholu? Objawy i czynniki ryzyka choroby alkoholowej

Alkoholizm to poważna choroba, na którą zapada coraz więcej osób. Niekiedy nawet nie zdajemy sobie sprawy, że w naszym najbliższym otoczeniu znajduje się osoba dotknięta tym problemem. Zaczyna się niewinnie, stopniowo przeradzając się w uzależnienie, nad którym przestaje się panować. Kiedy zdajemy sobie sprawę z problemu często bywa już za późno. Czy da się wyleczyć alkoholizm? Jak mu zapobiec?

Białe tabletki ułożone w kształt trójkąta na błękitnym tle.

Pseudoefedryna - właściwości, zastosowanie, przeciwwskazania, skutki uboczne

Pojawiający się nagły ból zatok, ból głowy czy uporczywy katar utrudniający swobodne oddychanie sprawia, że często sięgamy po leki, które mają za zadanie zlikwidować nieprzyjemne objawy. W skład powyższych preparatów wchodzi często pseudoefedryna. Jakie właściwości ma pseudoefedryna oraz czy istnieją jakiekolwiek przeciwwskazania do jej zastosowania? Na te pytania znajdziesz odpowiedź w poniższym artykule.

Mama karmi dziecko piersią. Na pierwszym planie laktator z odciągniętym mlekiem.

Laktacja - co warto wiedzieć i jak się przygotować do karmienia piersią? Co robić, aby pobudzić laktację?

Karmienie piersią, chociaż wydaje się być czymś łatwym i naturalnym, bardzo często stanowi dla kobiet po porodzie duże wyzwanie. Bardzo pomocna w sukcesie laktacyjnym jest edukacja kobiet w ciąży w tematach fizjologii laktacji. Dzięki wiedzy przyszła mama może dokonywać najlepszych dla siebie wyborów. Jak jeszcze będąc w ciąży można przygotować się do karmienia piersią? Co jest najskuteczniejsze, aby pobudzić laktację?

Mężczyzna z widoczną heterochromią.

Heterochromia - dlaczego niektóre osoby mają różnobarwne tęczówki oczu?

Mówi się nieraz, iż oczy są odzwierciedleniem duszy. Są także jednym z pierwszych elementów aparycji drugiego człowieka, na który zwracamy uwagę przy poznawaniu się. Zdarza się, iż niektóre osoby mają wyjątkowo niezwykły wygląd oczu z uwagi na różnobarwność tęczówek. Takie osoby dotknięte są tzw. heterochromią, która w zależności od sposobu rozłożenia barwnika może być trojakiego rodzaju. Z jakiego powodu może pojawić się heterochromia? Czym tak naprawdę jest to niezwykłe zjawisko?