Lokalizacja apteki – ktomalek

1. Wskaż,
gdzie jesteś

Wyszukiwanie leków online - ktomlek

2. Znajdź
potrzebny lek

Rezerwacja leków online - ktomalek

3. Zarezerwuj
on‑line

Odbiór leków w aptece - ktomalek

4. Odbierz
w aptece

Znajdź i zarezerwuj lek w najbliższej aptece!

Znajdź teraz najbliższe apteki

GIF: Seria nafty destylowanej wycofana z obrotu

Redakcja KtoMaLek.pl 2021-05-12 15:44
Szare tło. Buteleczka z brązowego szkła zawierająca produkt leczniczy w postaci kropli.

W środę 12 maja 2021 r. Główny Inspektorat Farmaceutyczny wydał decyzję, na mocy której wycofano z obrotu serię produkt leczniczy Petroleum D4. Co było przyczyną tej decyzji GIF i której serii leku ona dotyczy?

Petroleum D4 – co to za lek?

Nafta destylowana Petroleum D4 jest lekiem homeopatycznym przeznaczonym do użytku wewnętrznego, ma postać kropli doustnych. Preparat ten stosuje się zgodnie z zaleceniami lekarza. Dostępny jest wyłącznie na receptę lekarską.

Dlaczego wycofano Petroleum D4?

Wycofanie serii preparatu Petroleum D4 jest konsekwencją zgłoszenia podmiotu odpowiedzialnego, które dotyczyło braku spełnienia wymagań jakościowych produktu. Wskazana seria preparatu została błędnie oznakowana w zakresie terminu ważności. Na opakowaniu produktu widnieje termin ważności: 02:2022, a właściwy termin, który powinien się na nim znaleźć to: 09.2022.

Według danych serwisu KtoMaLek.pl każdego miesiąca pacjenci kupują około 700-900 opakowań preparatu Petroleum D4. Tylko w marcu sprzedano 970 opakowań tego leku homeopatycznego. Pacjenci stosujący ten preparat powinni sprawdzić, czy są w posiadaniu wadliwej partii wskazanej w komunikacie GIF.

Zgodnie z decyzją z dnia 12 maja 2021 r. wycofano z obrotu na terenie całego kraju produkt leczniczy Petroleum D4, krople doustne, roztwór o numerze serii 02092020-1 i terminie ważności 02.2022 r (taki widnieje na opakowaniu. Podmiotem odpowiedzialnym jest Przedsiębiorstwo Produkcyjno-Handlowe „KOSMED” Zbigniew Leżański z siedzibą w Głubczycach.

Źródło: https://rdg.ezdrowie.gov.pl/Decision/Decision?id=4261


Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów