Lokalizacja apteki – ktomalek

1. Wskaż,
gdzie jesteś

Wyszukiwanie leków online - ktomlek

2. Znajdź
potrzebny lek

Rezerwacja leków online - ktomalek

3. Zarezerwuj
on‑line

Odbiór leków w aptece - ktomalek

4. Odbierz
w aptece

Znajdź i zarezerwuj lek w najbliższej aptece!

Znajdź teraz najbliższe apteki

Zmiany na liście bezpłatnych leków dla Zasłużonych Honorowych Dawców Krwi

Redakcja KtoMaLek.pl 2021-05-17 15:28
Mężczyzna w czerwonym t-shircie. Na zgięciu łokciowym na naklejony plaster po oddaniu krwi.

Krwiodawstwo w Polsce opiera się na bezpłatnym i dobrowolnym oddawaniu krwi, co oznacza, że krwiodawcy za oddaną krew i jej składniki nie otrzymują pieniędzy. Mogą jednak korzystać z różnych przywilejów i uprawnień, udzielanych przez instytucje państwowe i podmioty prywatne. Jednym z takich przywilejów jest możliwość otrzymania tańszych lub bezpłatnych leków. Od 26 maja lista bezpłatnych leków (lub dostępnych w obniżonej cenie) dla pacjentów z uprawnieniem ZK zostanie rozszerzona.

Co przysługuje Zasłużonym Honorowym Dawcom krwi?

Zarówno Zasłużeni Honorowi Dawcy Krwi (ZHDK) jak i Zasłużeni Dawcy Przeszczepu są w Polsce uprawnieni do otrzymania niektórych leków bezpłatnie lub możliwości zakupu pewnych leków w obniżonej cenie. Zasłużonym Honorowym Dawcą Krwi jest:

  • kobieta, która w dowolnym okresie oddała co najmniej 5 litrów krwi lub odpowiadającą tej objętości ilość innych składników krwi;
  • mężczyzna, który w dowolnym okresie oddał co najmniej 6 litrów krwi lub odpowiadającej tej objętości ilość innych składników krwi.

Zasłużonym Dawcą Przeszczepu jest osoba, która więcej niż oraz oddała szpik lub inne regenerujące się komórki, a także osoba, która została dawcą narządu.

Dawcy krwi lub przeszczepu mogą poza kolejnością korzystać z ambulatoryjnej opieki zdrowotnej, jak również ze świadczeń opieki zdrowotnej i usług farmaceutycznych udzielanych w aptekach. Możliwe jest też korzystanie z ulg w komunikacji miejskiej oraz zniżek w sklepach, hotelach i punktach usługowych, jednak jest to oddolnie regulowane przez te podmioty.

Istotnym benefitem dla dawców krwi i przeszczepu jest możliwość zakupu niektórych leków w obniżonej cenie lub otrzymanie ich bezpłatnie. Osoby posiadające legitymację „Zasłużonego Honorowego Dawcy Krwi” lub „Zasłużonego Dawcy Przeszczepu” mogą skorzystać z przywileju dostępu do bezpłatnych (do wysokości limitu finansowania) leków objętych wykazem:

  • leków refundowanych;
  • leków, które można zastosować w związku z oddawaniem krwi (kwas foliowy, preparaty witaminowe, żelazo).

Aby móc skorzystać z tego przywileju, dawca musi okazać w aptece receptę z uprawnieniem ZK (zasłużony krwiodawca).

Sprawdź, które leki objęto refundacją dla Zasłużonych Honorowych Dawców Krwi i Zasłużonych Dawców Przeszczepu!

Rozszerza się lista bezpłatnych leków dla pacjentów z uprawnieniem ZK

Kila dni temu w Dzienniku Ustaw opublikowano rozporządzenie dotyczące bezpłatnych leków dla pacjentów z uprawnieniem ZK. Zgodnie z zawartymi tam zmianami pacjenci będą mieli bezpłatny dostęp do czterech nowych preparatów żelaza:

Z listy usunięto preparat Hemofer prolongatum, którego produkcja została zakończona, o czym poinformował przedstawiciel podmiotu odpowiedzialnego – GSK Services Sp. z o.o.  

Powyższe zmiany zaczną obowiązywać od 26 maja 2021 r.

Źródło: https://dziennikustaw.gov.pl/D2021000088301.pdf

 


Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów