Redakcja KtoMaLek.pl

Zespół redakcyjny KtoMaLek.pl tworzą doświadczeni farmaceuci, którzy specjalizują się w różnych obszarach tematyki zdrowotnej. Doświadczenie zdobyte w zawodzie oraz wiedza uzyskana podczas studiów farmaceutycznych, pozwalają na tworzenie merytorycznych treści zgodnych z EBM (and. Evidence-based Medicine), opartych na rzetelnych źródłach — aktualnych badaniach naukowych, branżowych podręcznikach i książkach. Za praktyką podążają również pasja i niesłabnąca chęć do poszerzania wiedzy oraz dzielenia się nią z pacjentami. Dzięki temu użytkownicy otrzymują dostęp do ciekawych i angażujących materiałów edukacyjnych.

redakcja@ktomalek.pl

Woreczek żółciowy − jaką pełni funkcję

Woreczek żółciowy (pęcherzyk żółciowy) − jaką pełni funkcję, jak rozpoznać zapalenie?

Pęcherzyk żółciowy, często nazywany woreczkiem żółciowym, jest ważną strukturą zlokalizowaną w jamie brzusznej. Jego zadaniem jest magazynowanie żółci. W trakcie posiłku, żółć uwalniana jest do dwunastnicy i jej działanie wspiera proces trawienia pokarmów. Nieprawidłowe funkcjonowanie woreczka żółciowego może powodować poważne dolegliwości i prowadzić m.in. do jego zapalenia. Jaką dokładnie funkcję pełni pęcherzyk żółciowy? Jak rozpoznać jego zapalenie?

Senność po jedzeniu

Senność po jedzeniu: czy jest groźna? Jakie są przyczyny senności po jedzeniu?

Obecnie, żyjąc w ciągłym pędzie, często zapominamy o zdrowych nawykach − nie tylko o systematycznej aktywności fizycznej, ale także o regularnym spożywaniu posiłków. Jakość i ilość jedzenia ma ogromny wpływ na nasze samopoczucie oraz zdrowie. Po posiłku zwiększa się poziom glukozy we krwi, a to powoduje zwiększenie wydzielania insuliny. Zbyt duża ilość insuliny może prowadzić m.in. do senności. Powodów, przez które czujemy się senni zaraz po posiłku, może być wiele. Czy senność po jedzeniu jest groźna? Czym jest spowodowana? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w poniższym tekście.

COVID-19: Od 12 lutego stopniowe luzowanie obostrzeń

COVID-19: Od 12 lutego stopniowe luzowanie obostrzeń

Od kilku tygodni działalność gospodarcza i społeczna w Polsce jest mocno ograniczona za sprawą pandemii koronawirusa SARS-CoV-2 i obostrzeń wynikających z sytuacji epidemicznej. Mniejsza mobilność społeczeństwa przynosi rezultaty, co widać po ostatnich statystykach – odnotowuje się mniej przypadków zakażonych SARS-CoV-2, spada też liczba osób hospitalizowanych z powodu COVID-19 i pacjentów wymagających wspomagania oddychania. W związku z tym rządzący zdecydowali się na stopniowe luzowanie obostrzeń, jednak nadal w ścisłym reżimie sanitarnym.

Stan przedcukrzycowy – jak go rozpoznać?

Stan przedcukrzycowy – jak go rozpoznać? Czy zawsze prowadzi do cukrzycy?

Cukrzyca jest przewlekłym schorzeniem będącym następstwem zaburzeń gospodarki węglowodanowej, polegającym na gromadzeniu się glukozy we krwi. Jednak istnieje duża grupa chorych, u których stężenie glukozy nie jest wystarczająco duże do rozpoznania cukrzycy, ale zbyt duże w porównaniu z warunkami prawidłowymi – diagnozowany jest wtedy stan przedcukrzycowy. Jak go rozpoznać? Czy stan przedcukrzycowy zawsze będzie prowadził do cukrzycy? Czy odpowiednio zbilansowana dieta może obniżyć poziom glukozy we krwi?

Przyjaciel Pacjenta roku 2020

Przyjaciel Pacjenta roku 2020 platformy Zapytaj Farmaceutę

Rok 2020 minął pod znakiem pandemii i wiążących się z nią obostrzeń w zakresie funkcjonowania licznych gałęzi gospodarki życia społecznego. W tym trudnym czasie pacjenci na własnej skórze doświadczali tych ograniczeń, co było szczególnie dotkliwe, gdy potrzebna była pomoc z zakresu medycyny – stosowania leków, radzenia sobie z objawami przeziębienia, interakcji leków. W tym czasie nieocenieni okazali się farmaceuci, którzy udzielali pomocy pacjentom na łamach platformy Zapytaj Farmaceutę. Kto w tym roku otrzymał tytuł „Przyjaciela Pacjenta”?

Czy heparyna hamuje rozwój COVID-19?

Czy heparyna hamuje rozwój COVID-19?

Heparyna jest popularnym lekiem przeciwzakrzepowym, stosowanym w Polsce przez wielu pacjentów m.in. wspomagająco w terapii zakrzepowego zapalenia żył powierzchniowych, przy żylakach kończyn dolnych oraz obrzękach i stłuczeniach. Najnowsze dane opublikowane przez międzynarodową grupę badaczy dowodzą, że heparyna może blokować aktywność koronawirusa SARS-CoV-2 i tym samym hamować rozwój choroby COVID-19. Czy ta popularna substancja pomoże w walce z pandemią?

Scyntygrafia tarczycy

Scyntygrafia tarczycy – przebieg badania i wskazania

Tarczyca jest małym, lecz równocześnie ogromnie ważnym gruczołem w naszym organizmie. Jej rolą jest wydzielanie hormonów (T3 i T4). Dzięki wytworzonym hormonom, tarczyca reguluje w organizmie procesy przemian metabolicznych oraz wpływa na prawidłowe funkcjonowanie m.in. układu sercowo-naczyniowego. Zaburzenie jej działania może prowadzić do dysfunkcji w całym organizmie. W celu badania nieprawidłowości tarczycy wykonuje się badaniami krwi, USG lub scyntygrafię. Czym dokładnie jest scyntygrafia? Kiedy należy ją wykonać?

Subkliniczna niedoczynność tarczycy

Subkliniczna niedoczynność tarczycy – rozpoznanie, objawy, leczenie

Subkliniczna niedoczynność tarczycy nazywana jest niedoczynnością utajoną, ponieważ jej objawy są tak łagodne, że ciężko na ich podstawie zdiagnozować chorobę. Często wykrywana jest dopiero na podstawie badań hormonalnych. Zbyt późne wykrycie subklinicznej niedoczynności tarczycy może doprowadzić do przekształcenia się schorzenia w pełnoobjawową postać choroby. Jakie są przyczyny subklinicznej niedoczynności tarczycy? Czy wymaga ona leczenia?

Śledziona – budowa, funkcje

Śledziona – budowa, funkcje. Dlaczego śledziona jest powiększona?

Śledziona jest niewielkim narządem położonym pod żebrami po lewej stronie jamy brzusznej. Należy ona zarówno do układu limfatycznego, jak i krwionośnego. Mimo że bez śledzony da się żyć, pełni ona dość istotne funkcje dla naszego organizmu. W niektórych stanach chorobowych może ona ulec powiększeniu. Jakie funkcje pełni śledziona oraz czy powiększona śledziona jest dla nas niebezpieczna ? Na te pytania znajdziesz odpowiedź poniżej.

Beta-blokery – wskazanie, rodzaje i możliwe skutki uboczne

Beta-blokery – wskazanie, rodzaje i możliwe skutki uboczne

Βeta-blokery, znane także jako beta-adrenolityki lub beta-sympatykolityki, to jedne z najczęściej stosowanych leków w kardiologii. Znajdują one zastosowanie nie tylko w terapii zaburzeń rytmu serca, ale także w leczeniu nadciśnienia tętniczego, choroby niedokrwiennej serca, jaskry i wielu innych schorzeń. Mimo że beta-blokery wynalezione zostały już ponad 50 lat temu, ich popularność nie maleje. Czy są bezpieczne? Jak należy je stosować? Co warto o nich wiedzieć?

TSH w ciąży

TSH w ciąży – skutki niskiego lub wysokiego stężenia. Jakie są normy TSH w ciąży?

Choroby tarczycy statystycznie częściej dotykają młode kobiety, czyli te będące w wieku rozrodczym. Wywołują one szereg obaw, zarówno w okresie starania się o dziecko, jak i w okresie ciąży. Przesiewowym badaniem w kierunku zdiagnozowania zaburzeń funkcjonowania gruczołu tarczowego jest oznaczenie stężenia hormonu TSH. Czy wartości referencyjne są zawsze takie same, niezależnie od trymestru ciąży? Czy hormony ciążowe wpływają również na pracę tarczycy?

rozwój mózgu dziecka

Rozwój mózgu dziecka – co się zmienia w każdym tygodniu?

Mózg dziecka rozwija się intensywnie już w okresie życia płodowego i każdy tydzień przynosi nowe zmiany. Jednak nawet gdy maluszek przychodzi na świat, jego mózg nie jest tak dojrzały, jak u osoby dorosłej, a jego rozwój będzie trwał przez kolejnych kilkanaście lat. Czy można jakoś wspomóc skomplikowany proces kształtowania się mózgu i układu nerwowego malca? Oczywiście, że tak. Poznaj podpowiedzi, jak to zrobić.

Biopsja tarczycy – jak wygląda badanie?

Biopsja tarczycy – jak wygląda badanie? Kiedy wykonuje się biopsję tarczycy?

Prawidłowo działające organy i gruczoły w naszym organizmie to podstawa ogólnego zdrowia. W momencie, gdy któryś z nich przestaje pracować odpowiednio, organizm wysyła nam sygnały alarmowe, które mają nas zmusić do zareagowania i zgłoszenia się do lekarza. Jednym z niezwykle istotnych gruczołów jest tarczyca. Zdarza się, iż właściwe zdiagnozowanie zmian w obrębie tego narządu wymaga wykonania biopsji tarczycy. Kiedy należy wykonać to badanie? W jaki sposób wygląda biopsja tarczycy? Tego wszystkiego dowiesz się czytając poniższy wpis.

Szczepienie przeciw COVID-19

Szczepienie przeciw COVID-19. Na jakich zasadach będą przebiegać szczepienia?

Pierwsze informacje o skutecznych szczepionkach pojawiły się już na początku listopada. Wówczas przedstawiciele firmy Pfizer pochwalili się, że produkowana przez Pfizer i BioNTech szczepionka jest skuteczna w 90%. Wkrótce kolejne firmy informowały o obiecujących wynikach badań klinicznych na swoimi szczepionkami. Aktualnie trwają prace nad tym, by szczepionki uzyskały dopuszczenie do obrotu, co nastąpi jeszcze w tym roku lub już w roku 2021. Kiedy będą mogli zaszczepić się pierwsi pacjenci? Jak ten proces będzie przebiegał na terenie Polski? Czy wszyscy będą mogli się zaszczepić?

jaka maść na blizny

Jak pozbyć się blizn? Jaka maść na blizny?

Blizny to nieestetyczne pamiątki, powstające w wyniku przerwania ciągłości skóry. Choć są naturalnym następstwem gojenia się ran, dla wielu osób mogą być źródłem dyskomfortu i kompleksów. Blizny powstałe w wyniku łagodnych uszkodzeń zwykle znikają, jednak część z nich pozostaje z nami na stałe. Jak się ich pozbyć? Na rynku dostępnych jest wiele preparatów wspomagających leczenie blizn. Możemy stosować maść na blizny, kremy i żele, a także plastry silikonowe.

COVID-19: Dodatkowe obostrzenia na Sylwestra i ferie zimowe 2021 r.

COVID-19: Dodatkowe obostrzenia na Sylwestra i ferie zimowe 2021 r.

Na krótko przed okresem świątecznym i zabawą sylwestrową rządzący zdecydowali o wprowadzeniu tzw. kwarantanny narodowej, która ma potrwać od 28 grudnia do 17 stycznia. Ograniczenia ponownie obejmą m.in. działalność galerii handlowych. Przyjęta data narodowej kwarantanny oznacza również, że dodatkowe restrykcje obejmą też zaplanowane na okres 4-17 stycznia 2021 ferie zimowe. Jakie zmiany czekają nas po Świętach Bożego Narodzenia?