Redakcja KtoMaLek.pl

Zespół redakcyjny KtoMaLek.pl tworzą doświadczeni farmaceuci, którzy specjalizują się w różnych obszarach tematyki zdrowotnej. Doświadczenie zdobyte w zawodzie oraz wiedza uzyskana podczas studiów farmaceutycznych, pozwalają na tworzenie merytorycznych treści zgodnych z EBM (and. Evidence-based Medicine), opartych na rzetelnych źródłach — aktualnych badaniach naukowych, branżowych podręcznikach i książkach. Za praktyką podążają również pasja i niesłabnąca chęć do poszerzania wiedzy oraz dzielenia się nią z pacjentami. Dzięki temu użytkownicy otrzymują dostęp do ciekawych i angażujących materiałów edukacyjnych.

redakcja@ktomalek.pl

Kobieta po kąpieli używa wcierki do włosów.

Wcierki do włosów – czym są i jak stosować?

Wcierki do włosów to niepozorne kosmetyki, które zyskują w ostatnim czasie coraz większe uznanie. Ich dobroczynne działanie na skórę głowy i cebulki włosów może w niedługim czasie znacznie poprawić kondycję i wygląd włosów. Cały sekret tkwi nie tylko w składzie produktu, ale przede wszystkim w wykonywanym masażu skóry głowy tuż po aplikacji. Czym kierować się przy wyborze idealnej wcierki? Jak ją stosować, by uzyskać spektakularne efekty?

Fiolka z próbką krwi do badań przeciwciał anty-TG, leżąca na stetoskopie i kartką z wykazem badań.

Wysokie miano przeciwciał anty-TG - o czym świadczy?

Przeciwciała anty-TG są przeciwciałami skierowanymi przeciwko tyreoglobulinie, czyli białku syntezowanemu przez komórki pęcherzykowe tarczycy. Organizm wytwarza je w przebiegu chorób o podłożu autoimmunologicznym. Endokrynolodzy zlecają oznaczenie miana przeciwciał anty-TG w przebiegu diagnostyki chorób autoimmunologicznych tarczycy, wola tarczycowego, a także w celu monitorowania rozwoju raka tarczycy. Jakie są normy dla przeciwciał anty-TG i co oznacza ich podwyższony poziom?

Strzykawka i stetoskop na niebieskiej kartce z napisem H1N1 (wirus świńskiej grypy).

Świńska grypa – objawy, szczepionka, leczenie

Wiadomość o istnieniu nowej odmiany grypy, wywołała niegdyś panikę i mobilizację wśród branży medycznej na całym świecie. Zaczęto szukać sposobu leczenia, a także zapobiegania rozprzestrzeniania się wirusa, który przeniósł się ze zwierząt na ludzi. Choroba objawia się mało specyficznie i może przypominać swym przebiegiem grypę sezonową. Czym dokładnie jest świńska grypa? Czy istnieje skuteczne leczenie tej choroby lub szczepionka zapobiegająca zachorowaniom?