Lokalizacja apteki – ktomalek

1. Wskaż,
gdzie jesteś

Wyszukiwanie leków online - ktomlek

2. Znajdź
potrzebny lek

Rezerwacja leków online - ktomalek

3. Zarezerwuj
on‑line

Odbiór leków w aptece - ktomalek

4. Odbierz
w aptece

Znajdź i zarezerwuj lek w najbliższej aptece!

Znajdź teraz najbliższe apteki

Nowy wykaz leków zagrożonych wywozem (marzec 2021 r.)

Redakcja KtoMaLek.pl 2021-03-12 15:47
Lista antywywozowa (marzec 2021 r.)

Od 12 marca 2021 r. zaczęło obowiązywać nowe obwieszczenie Ministra Zdrowia w sprawie wykazu produktów leczniczych, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych zagrożonych brakiem dostępności na terenie Polski. Wykaz ten aktualizowany jest co dwa miesiące i tym razem nieznacznie się skurczył. Jakie zmiany wprowadzono w najnowszym dokumencie?

Jak prezentuje się aktualna lista antywywozowa?

Poprzedni wykaz leków zagrożonych brakiem dostępności został opublikowany w drugiej połowie stycznia 2021 r. i liczył 377 pozycji, co stanowiło zauważalny spadek względem wykazu listopadowego. Warto wiedzieć, że w związku z tzw. ustawą wywozową resort zdrowia musi publikować niniejszy wykaz co dwa miesiące, lecz zdarza się, że aktualizacja następuje częściej, w zależności od aktualnej sytuacji na rynku farmaceutycznym. W dobie pandemii koronawirusa Ministerstwo Zdrowia często korzystało z tej możliwości, aby zapobiec brakom pewnych produktów.

Według przyjętych procedur informacje na temat braku leków gromadzone są przez Wojewódzkie Inspektoraty Farmaceutyczne, które następnie przekazują je do Głównego Inspektoratu Farmaceutycznego. Produkt uznaje się za zagrożony wywozem, jeżeli jego brak odnotowano w co najmniej 5% aptek ogólnodostępnych danego województwa. Na podstawie tych informacji Ministerstwo Zdrowia konstruuje listę antywywozową. 

Na marcowym wykazie leków zagrożonych brakiem dostępności znalazły się 372 produkty, co oznacza, że lista skróciła się o 5 pozycji.

Nowe leki na wykazie

Tym razem na wykazie pojawiły się 3 nowe preparaty. Dodatkowym nadzorem objęto lek Enstilar (betametazon), który ma postać piany przeznaczonej do stosowania na skórę. Lek ten wskazany jest w miejscowym leczeniu łuszczycy zwyczajnej u dorosłych, gdyż działa przeciwzapalnie i normalizuje wzrost komórek skóry. Na listę trafił też preparat Insulin aspart Sanofi, czyli kolejna insulina aspart, którą stosuje się w leczeniu cukrzycy u dzieci i dorosłych pacjentów, a także Liprolog Junior KwikPen – insulina lizpro (szybko działający analog insuliny ludzkiej) podawana za pomocą pena do wstrzykiwania.

Sprawdź aktualną listę antywywozową!

Które leki wykreślono z listy?

Kilka preparatów zostało wykreślonych z listy, wśród nich znalazły się leki:

  • Lonquex (lipegfilgrastym) – pochodna ludzkiego czynnika wzrostu granulocytów, skraca czas trwania neutropenii oraz zmniejsza częstość jej występowania z gorączką u pacjentów w trakcie chemioterapii cytotoksycznej;
  • Tegretol CR 200 (karbamazepina) - pochoda dibenzoazepiny stosowana w terapii padaczki, zespołach maniakalnych, chorobie afektywnej dwubiegunowej, zespole abstynencji alkoholowej i idiopatycznej neuralgii nerwu językowo-gardłowego i nerwu trójdzielnego;
  • Levonor (norepinefryna) - α- i β-adrenomimetyk stosowany w groźnych stanach niedociśnienia tętniczego.

Ponadto z listy zniknął preparat Midanium (midazolam).

Leki trudno dostępne – jak ich szukać?

Zakup leków, których dostepność jest mocno ograniczona, bywa dla pacjentów wyzwaniem. Chodzenie od apteki do apteki, dzwonienie po placówkach, by dopytywać o dostępność leku, może pochłaniać dużo czasu. W takiej sytuacji warto skorzystać z rozwiązania, które ułatwi i przyspieszy ten proves. Wyszukiwarka KtoMaLek.pl to intuicyjne narzędzie, które pomaga pacjentom w poszukiwaniu trudno dostępnych leków w aptekach stacjonarnych. Wystarczy podać swoją lokalizację i wpisać nazwe leku, by system wygenerował listę pobliskich aptek, które mają go na stanie. Skorzystanie z opcji rezerwacji leku daje pewność, że farmaceuta nie sprzeda go innemu pacjentowi.

Źródło: http://dziennikmz.mz.gov.pl/DUM_MZ/2021/20/akt.pdf


Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów