COVID-19: Harmonogram łagodzenia obostrzeń w maju

Redakcja KtoMaLek.pl 2021-04-28 17:36
Mali uczniowie w maseczkach. Nauczycielka sprawdza dzieciom temperaturę termometrem bezdotykowym.

W ostatnich dniach mogliśmy zaobserwować spadek liczby zakażeń SARS-CoV-2. Choć sytuacja nadal jest poważna, najnowsze dane statystyczne dają nadzieję na to, że wkrótce będzie jeszcze lepiej i powoli będziemy mogli wracać do normalności. Mając to na uwadze, rządzący na porannej konferencji przedstawili harmonogram łagodzenia obostrzeń na maj.

Mniej zachorowań – łagodzenie restrykcji

Ostatnie dane statystyczne pokazują, że wprowadzone obostrzenia oraz zwiększająca się liczba osób zaszczepionych przeciw COVID-19 zaczynają dawać widoczne rezultaty w postaci spadku dziennej liczby zachorowań. Licząc na to, że tendencja ta będzie się utrzymywać, rządzący przedstawili ostrożny harmonogram luzowania obostrzeń na najbliższy miesiąc.

Przede wszystkim od 1 maja ujednolicone zostaną zasady bezpieczeństwa w całym kraju. Od 26 kwietnia w 11 województwach złagodzono część restrykcji, jednak w pozostałych 5 (dolnośląskie, łódzkie, opolskie, śląskie) większość gałęzi gospodarki nadal była zamknięta. Od początku następnego miesiąca wszystkie 16 województw będzie funkcjonować na tych samych zasadach:

  • w każdym województwie czynne będą salony fryzjerskie, urody i kosmetyczne;
  • możliwe będzie uprawianie sportu w obiektach sportowych na świeżym powietrzu (przy limicie maksymalnie 50 osób) oraz organizowanie zajęć sportowych na basenach i w krytych obiektach sportowych dla grup dzieci i młodzieży przy maksymalnie 50 proc. obłożeniu obiektu.

Zmiany w obostrzeniach od początku maja

Po zakończeniu weekendu majowego złagodzone zostaną restrykcje dotyczące handlu i nauki w szkołach, a także działalności placówek kulturalnych i kościołów.

Szkoły podstawowe i średnie

Od wtorku 4 maja do nauki stacjonarnej wrócą wszyscy uczniowie klas 1-3 szkół podstawowych, również te dzieci, które dotychczas uczyły się w trybie hybrydowym. Zajęcia powinny się odbywać w ścisłym reżimie sanitarnym, co obejmuje m.in. dezynfekcję placówek edukacyjnych w weekendy i wietrzenie sal lekcyjnych podczas przerw.

Nieco później, bo 15 maja do nauki w trybie hybrydowym wrócą uczniowie klas 4-8 szkół podstawowych oraz klas 1-4 szkół średnich, również w ścisłym reżimie sanitarnym. Rząd planuje, że 29 maja do nauki stacjonarnej wrócą wszyscy uczniowie.

Gastronomia

Branża gastronomiczna jest jedną z najbardziej dotkniętych przez pandemię, dlatego jej ponowne uruchomienie jest kluczowe. Od 15 maja restauracje będą mogły prowadzić działalność w ramach ogródków restauracyjnych. Obowiązywać będą limity osób na stolik, a także konieczność zachowania dystansu między stolikami. Dwa tygodnie później, czyli 29 maja, restauracje będą mogły obsługiwać gości również wewnątrz lokali. Maksymalne obłożenie to 50 proc. powierzchni lokalu.

Branża turystyczna

Rządzący postanowili zachować ostrożność i odmrozić branżę hotelarską dopiero po długim weekendzie majowym. Hotele będą mogły wznowić działalność 8 maja przy maksymalnie 50 proc. obłożenia danego obiektu. Na razie restauracje hotelowe oraz strefy welness&spa pozostają zamknięte.

Placówki kulturalne, sport i handel

Od 4 maja działalność mogą wznowić galerie sztuki i muzea. Działalność będzie możliwa przy zachowaniu odpowiednich limitów (1 osoba na 15 m2) i zasad reżimu sanitarnego. Z kolei 15 maja ponownie otwarte będą kina i teatry na świeżym powietrzu, przy obłożeniu 50 proc. miejsc.

Pod koniec miesiąca (29 maja) pracę będą mogły rozpocząć kina i teatry przy maksymalnym obłożeniu 50 proc. placówki.

Od 15 maja ponownie możliwe będzie organizowanie wydarzeń sportowych na świeżym powietrzu przy 25 proc. publiczności. 29 maja działalność będą mogły wznowić baseny i kryte obiekty sportowe (maksymalne obłożenie do 50 proc.) oraz siłownie, kluby fitness i solaria przy zachowani ścisłego reżimu sanitarnego i limitu 1 osoby na 15 m2.

Łagodzenie obostrzeń objęło też placówki handlowe. Od 4 maja ponownie otwarte będą sklepy budowlane i meblowe oraz galerie handlowe, z zachowaniem limitu 1 osoby na 15 m2 i przestrzeganiem reżimu sanitarnego.

Maseczki na świeżym powietrzu

Wiele pytań rodzi kwestia zasłaniania nosa i ust na świeżym powietrzu. Rządzący zapowiedzieli, że jeśli wskaźnik zakażeń na 100 tysięcy osób spadnie poniżej 15, to od 15 maja możliwe będzie zniesienie obowiązku noszenia maseczek na otwartej przestrzeni. 
Bez zmian pozostaje obowiązek noszenia maseczki w pomieszczeniach zamkniętych.

Imprezy okolicznościowe i udział w uroczystościach religijnych

Maj to miesiąc imprez komunijnych, jak również wesel, dlatego dużo osób czekało na wytyczne dotyczące organizacji tych wydarzeń. 

  • Od 4 maja zwiększy się limit osób, które będą mogły uczestniczyć w nabożeństwach. Na jedną osobę powinno przypadać 15 m2, rekomendowane są ceremonie odprawiane na świeżym powietrzu.
  • Od 15 maja ponownie będzie można organizować m.in. wesela i komunie do 25 gości, oczywiście w ścisłym reżimie sanitarnym.
  • Od 29 maja limit gości podczas imprez okolicznościowych zwiększy się do 50 osób.

Źródło: https://www.gov.pl/web/koronawirus/w-maju-lagodniejsze-zasady-bezpieczenstwa--jesli-utrzyma-sie-niski-wskaznik-zakazen-sprawdz-harmonogram-zmian

Autor

Redakcja KtoMaLek.pl - Zespół redakcyjny KtoMaLek.pl tworzą doświadczeni farmaceuci, którzy specjalizują się w różnych obszarach tematyki zdrowotnej. Doświadczenie zdobyte w zawodzie oraz wiedza uzyskana podczas studiów farmaceutycznych, pozwalają na tworzenie merytorycznych treści zgodnych z EBM (and. Evidence-based Medicine), opartych na rzetelnych źródłach — aktualnych badaniach naukowych, branżowych podręcznikach i książkach. Za praktyką podążają również pasja i niesłabnąca chęć do poszerzania wiedzy oraz dzielenia się nią z pacjentami. Dzięki temu użytkownicy otrzymują dostęp do ciekawych i angażujących materiałów edukacyjnych.

Zobacz wszystkie artykuły Redakcja KtoMaLek.pl


Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów