COVID-19: Skrócenie odstępu pomiędzy I i II dawką szczepionki

Redakcja KtoMaLek.pl 2021-05-11 15:30
Turkusowe tło. Ręce w niebieskich rękawiczkach wykonują zastrzyk na piłeczce imitującej wirusa.

Po konsultacjach z Radą Medyczną rządzący podjęli decyzję o skróceniu okresu oczekiwania na drugą dawkę szczepionki. Decyzja ta dotyczy wszystkich szczepionek dwudawkowych stosowanych w Polsce. Na szybszy termin szczepienia będą mogli liczyć również ozdrowieńcy, a także osoby z niepełnosprawnością. Ponadto ruszają pilotażowe szczepienia pracowników w zakładach pracy.

Skrócenie okresu między dawkami

Dotychczasowy schemat szczepień dla dostępnych w Polsce szczepionek dwudawkowych przeciw COVID-19 wyglądał następująco:

  • szczepionki mRNA Comirnaty (Pfizer-BioNTech) oraz Moderna – odstęp między pierwszą a drugą dawką wynosi 6 tygodni (nie dłużej niż 42 dni);
  • szczepionka wektorowa AstraZeneca – zachowanie odstępu około 12 tygodni między dawkami (nie dłużej niż 84 dni).

Osoby, które zarejestrują się na termin szczepienia do 16 maja, będą szczepione zgodnie z tymi wytycznymi. Dla osób, które zarejestrują się na termin szczepienia po 17 maja, okres pomiędzy podaniem pierwszej i drugiej dawki zostaje skrócony do 35 dni i dotyczy to wszystkich preparatów dwudawkowych. Zmiany te są zgodne z charakterystyką produktów leczniczych. 

Osoby, które zarejestrowały się na termin szczepienia przed 17 maja lub są już po pierwszej dawce szczepionki, drugą dawkę otrzymają we wcześniej ustalonym terminie. Pacjenci mogą jednakże skontaktować się ze swoim punktem szczepień i spróbować zmienić termin szczepienia, jednak nie zawsze będzie to możliwe.

Szybsze szczepienia dla ozdrowieńców

Jest też dobra informacja dla ozdrowieńców, czyli osób, które przechorowały COVID-19. Do tej pory ozdrowieńcy mogli być szczepieni po około 90 dniach od uzyskania pozytywnego wyniku testu na SARS-CoV-2. Od 17 maja takie osoby będą mogły się szczepić już po 30 dniach od uzyskania pozytywnego wyniku testu. Zalecane są szczepienia wszystkimi rodzajami szczepionek, zgodnie z ChPL.

Szczepienia w zakładach pracy od 17 maja

W terminie 17-23 maja uruchomiony zostanie również pilotaż szczepień w miejscach pracy. Do tej pory zgłosiło się ponad 740 zakładów pracy, które zgłosiły do szczepień ponad 825 tysięcy pracowników. Z kolei od 1 czerwca rozpoczną się już regularne szczepienia w zakładach pracy i, zgodnie z założeniami, podawanych będzie nawet 300 tysięcy dawek tygodniowo.

Szybsze terminy dla pacjentów z niepełnosprawnością

Od 10 maja osoby z orzeczeniem o głębokiej niepełnosprawności mogą szczepić się poza kolejnością, co oznacza, że takie osoby (wraz z opiekunem) mogą zgłosić się do punktu szczepień bez konieczności wcześniejszego umawiania terminu. Szczepienia mają też odbywać się w ośrodkach opieki i aktywności osób z niepełnosprawnością za pośrednictwem istniejących sieci punktów szczepień. Osoby, które nie mają możliwości dostania się do punktu szczepień, mogą skorzystać z opcji zaszczepienia się przez Mobilne Jednostki Szczepień, które mogą wykonać szczepienie w domu pacjenta. 

Źródło: https://www.gov.pl/web/szczepimysie/zmiany-w-terminach-szczepien-miedzy-dawkami--drugie-szczepienie-juz-po-35-dniach

Autor

Redakcja KtoMaLek.pl - Zespół redakcyjny KtoMaLek.pl tworzą doświadczeni farmaceuci, którzy specjalizują się w różnych obszarach tematyki zdrowotnej. Doświadczenie zdobyte w zawodzie oraz wiedza uzyskana podczas studiów farmaceutycznych, pozwalają na tworzenie merytorycznych treści zgodnych z EBM (and. Evidence-based Medicine), opartych na rzetelnych źródłach — aktualnych badaniach naukowych, branżowych podręcznikach i książkach. Za praktyką podążają również pasja i niesłabnąca chęć do poszerzania wiedzy oraz dzielenia się nią z pacjentami. Dzięki temu użytkownicy otrzymują dostęp do ciekawych i angażujących materiałów edukacyjnych.

Zobacz wszystkie artykuły Redakcja KtoMaLek.pl


Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów