Krwotok z nosa – co oznacza? Jak zatamować krwotok z nosa?

Redakcja KtoMaLek.pl 2021-04-02 11:59
Chłopiec tamuje chusteczką krwotok z nosa

Praktycznie każdemu z nas chociaż raz w życiu przytrafił się nieprzyjemny incydent w postaci krwotoku z nosa. Niektórzy zmagają się z tą przypadłością bardzo często. Co może oznaczać krwotok z nosa? Jak szybko zatrzymać krwawienie?

Czym jest krwotok?

Krwotokiem nazywamy silne krwawienie na skutek choroby lub urazu naczyń krwionośnych. Krwotok może mieć postać zewnętrzną (spowodowany np. raną otwartą) lub wewnętrzną (gdy krew zamiast wypłynąć poza organizm znajduje ujście wewnątrz ciała). W przypadku krwotoku zewnętrznego krew jest widoczna i wydostaje się z naczyń położonych powierzchniowo. Krwawienie wewnętrzne jest niewidoczne, gdyż krew wypływa z naczyń znajdujących się wewnątrz ciała.

Co oznacza krwawienie z nosa?

Do krwotoku z nosa może dojść w wyniku urazu, zapalenia błony śluzowej nosa, perforacji przegrody nosa, guza jamy nosa oraz zatok przynosowych. Przyczynami ogólnoustrojowych krwotoków z nosa są między innymi:

W sezonie jesienno-zimowym jedną z przyczyn krwawienia z nosa może być wysychanie błony śluzowej wskutek suchego powietrza w ogrzewanych pomieszczeniach. W lecie natomiast krwotok może wystąpić w przypadku przegrzania organizmu lub nadmiernego nasłonecznienia.

Jak zatamować krwotok z nosa?

W przypadku wystąpienia krwotoku należy przyjąć pozycję siedzącą. W momencie ułożenia ciała w pozycji leżącej nie jesteśmy w stanie realnie ocenić ilości utraconej krwi – część z niej po spłynięciu do gardła zostaje połknięta, co może być przyczyną dodatkowego zakrztuszenia. Jedną z najłatwiejszych metod tamowania krwotoku jest ucisk skrzydełek nosa. Aby krew nie wydostawała się bezpośrednio na zewnątrz należy wprowadzić do nosa tampon zrobiony z waty – wówczas również stosujemy metodę ucisku. Zimny okład na kark i grzbiet nosa spowoduje obkurczenie naczyń krwionośnych co również przyczyni się do zatrzymania krwawienia. Jeśli domowe metody nie będą skuteczne, konieczna będzie interwencja lekarza laryngologa. Do metod stosowanych przez lekarza w przypadku krwotoków z nosa należą: koagulacje chemiczne lub elektryczne, odwarstwienie śluzówki, tamponada przednia oraz tylna oraz podwiązanie jednego z dużych naczyń doprowadzających krew do nosa.

Objawy dużej utraty krwi

Podczas krwotoku z nosa może dojść do utraty krwi w znacznych ilościach. Objawami tego są:

  • osłabienie organizmu;
  • bladość skóry;
  • nitkowate tętno;
  • obniżenie ciśnienia krwi;
  • mroczki przed oczami;
  • szum w uszach;
  • utrata przytomności.

Jak zapobiegać krwotokom z nosa?

W sezonie jesienno-zimowym warto zadbać o prawidłowe nawilżenie śluzówki nosa. W ogrzewanych pomieszczeniach zaleca się stosowanie nawilżaczy powietrza, które podnoszą poziom wilgotności i zapobiegają nadmiernemu wysychaniu wnętrza nosa. Nawilżacze powietrza można znaleźć w aptece np.: Ultradźwiękowy nawilżacz powietrza DIAGNOSTIC PURE AIR, HOT STONE Nawilżacz powietrza, Ultradźwiękowy Nawilżacz powietrza TM"LOTOS". Częste krwotoki z nosa mogą być również objawem braku witamin – głównie witaminy C i K, oraz deficytu żelaza. Witamina K odgrywa bardzo ważną rolę w procesie krzepnięcia krwi, gojenia się ran, a jej brak wydłuża czas krwawienia. Awitaminoza witaminy K może wiązać się z częstymi krwotokami zewnętrznymi jak również wewnętrznymi – jest to stan zagrażający zdrowiu. Preparaty z witaminą K dostępne w aptece to m.in: Protego Witamina K2, SOLGAR Witamina K2 naturalna, Witamina K 2 Biovitum Liquid. Dostępność tych oraz wielu innych preparatów w aptekach w Twojej okolicy możesz sprawdzić bez wychodzenia z domu na portalu KtoMaLek.pl.

Krwotok z nosa nie jest zwykle stanem zagrożenia życia, aczkolwiek może być objawem chorób. Pamiętajmy, że często nawracające problemy z krwotokami należy skonsultować z lekarzem w celu diagnostyki problemu. Kiedy nie jesteśmy w stanie sami zatamować krwotoku poprośmy o pomoc służby medyczne. W łagodnych przypadkach krwotok z nosa powinniśmy zatamować w około 20 minut. Im ten czas jest dłuższy, tym bardziej jesteśmy narażeni na większe straty krwi, co może skutkować zawrotami głowy, a nawet omdleniem. Nie lekceważmy problemu – poprzez odpowiednią diagnostykę możemy zminimalizować częstotliwość krwawień co na pewno przyczyni się do poprawy naszego stanu zdrowia.

Autor

Redakcja KtoMaLek.pl - Zespół redakcyjny KtoMaLek.pl tworzą doświadczeni farmaceuci, którzy specjalizują się w różnych obszarach tematyki zdrowotnej. Doświadczenie zdobyte w zawodzie oraz wiedza uzyskana podczas studiów farmaceutycznych, pozwalają na tworzenie merytorycznych treści zgodnych z EBM (and. Evidence-based Medicine), opartych na rzetelnych źródłach — aktualnych badaniach naukowych, branżowych podręcznikach i książkach. Za praktyką podążają również pasja i niesłabnąca chęć do poszerzania wiedzy oraz dzielenia się nią z pacjentami. Dzięki temu użytkownicy otrzymują dostęp do ciekawych i angażujących materiałów edukacyjnych.

Zobacz wszystkie artykuły Redakcja KtoMaLek.pl


Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów