Prawidłowy puls − jaki powinien być?

Redakcja KtoMaLek.pl 2021-04-08 12:25
Grafika przedstawia różowe serce na turkusowym tle, na nim linię ilustrującą prawidłowy puls

Puls jest jednym z podstawowych parametrów określających stan zdrowia naszego serca. Każdy z nas zapewne wie, czym jest puls, jednakże nie każdy wie, w jaki sposób należy go zmierzyć, a także jakie są jego prawidłowe wartości. Jaki więc powinien być prawidłowy puls?

Czym jest puls?

Pulsem nazywamy wyczuwalne przez nas bicie serca. Określa on nic innego, jak częstotliwość jego pracy. Przyjmuje się, że prawidłowe wartości dla pulsu mieszczą się w granicach między 60 a 100 uderzeń na minutę. Jeżeli liczba uderzeń serca na minutę wynosi mniej niż 60, wówczas mówimy o bradykardii, a jeżeli wartość ta przekracza 100 − o tachykardii. Warto pamiętać, że każde odchylenie od normy wymaga konsultacji z lekarzem.

Puls − przyjęte normy

Jak już wcześniej wspomniano, norma pulsu obejmuje wartości mieszczące się w zakresie od 60 do 100 uderzeń serca na minutę. Jednakże istnieją odchylenia od tej reguły. Najczęściej różnice te wynikają z wieku i przedstawiają się w następujący sposób:

  • w przypadku niemowląt norma wynosi ok. 130 uderzeń na minutę,
  • dla starszych dzieci − ok. 100 uderzeń na minutę,
  • dla młodzieży − ok. 85 uderzeń na minutę,
  • dla osób dorosłych − ok. 70 uderzeń na minutę,
  • dla osób starszych − ok. 60 uderzeń na minutę.

Puls − jak powinno się go badać?

Pomiar pulsu przeważnie jest wykonywany na tętnicy promieniowej − jest to jedna z głównych tętnic przedramienia. Warto pamiętać, że pomiaru pulsu można dokonać równocześnie w trakcie pomiaru ciśnienia tętniczego − z tego powodu znaczna część dostępnym aktualnie w sprzedaży ciśnieniomierzy elektronicznych (Ciśnieniomierz NOVAMA Comfort, Ciśnieniomierz Komfort Plus Controly, Ciśnieniomierz naramienny Braun ExactFit 1 BUA5000EU / MY20) jest wyposażona w taką funkcję. Przy wyborze ciśnieniomierza warto rozważyć zakup urządzenia mierzącego ciśnienie na przedramieniu, ponieważ ich nadgarstkowe odpowiedniki obarczone są większym błędem pomiaru.

Dostępność wybranych ciśnieniomierzy oraz produktów leczniczych w pobliskiej aptece możesz z łatwością sprawdzić bez wychodzenia z domu za pomocą portalu KtoMaLek.pl.

Prawidłowy pomiar ciśnienia z użyciem ciśnieniomierza naramiennego

W trakcie przeprowadzania pomiaru z użyciem ciśnieniomierza należy pamiętać o zachowaniu pozycji siedzącej. Dodatkowo pomiaru nie należy wykonywać zaraz po aktywności fizycznej, warto przed sprawdzeniem wartości ciśnienia krwi usiąść na kilka minut i wyciszyć się. 

W samym pomiarze bardzo dużą rolę odgrywa także zachowanie odpowiedniej postawy ciała. Kończyna górna, na którą zakładamy mankiet, powinna znajdować się na wysokości serca (zgięta w łokciu i oparta o podłoże). Co więcej, sam mankiet powinien znajdować się ok. 3 cm nad zgięciem łokcia.

Po wykonaniu pomiaru ciśnienia krwi i odczytaniu wyniku, warto wykonać go ponownie (po upływie jednej minuty), a następnie wyciągnąć średnią z otrzymanych wartości. W ten sposób zmniejsza się szansa otrzymania błędnego wyniku. Jeśli sprzęt ma funkcję mierzenia pulsu, otrzymamy po pomiarze także informację o jego wartości.

Pomiar pulsu bez użycia ciśnieniomierza

W warunkach domowych możemy zmierzyć puls również bez użycia ciśnieniomierza czy też pulsoksymetru. W tym celu należy: 

  • przyłożyć dwa palce (preferowany palec wskazujący i środkowy) np. do nadgarstka lub do zagłębienia znajdującego się na szyi zaraz pod żuchwą,
  • w momencie wyczucia uderzeń zaczynamy je liczyć, stale patrząc na zegarek,
  • taki pomiar prowadzimy przez 15 sekund. Po tym czasie otrzymaną liczbę uderzeń mnożymy razy 4. Uzyskujemy w ten sposób przybliżoną liczbę uderzeń serca na minutę.

Nieprawidłowy puls − co może być jego przyczyną?

Lekarka trzyma w dłoni Układ bodźcoprzewodzący, który pobudza nasze serce do pracy jest niezwykle skomplikowany. Z tego powodu zaburzenia rytmu pracy serca mogą mieć wiele różnych przyczyn.

Zbyt wysoki puls

Najczęstszym powodem zbyt wysokiego pulsu jest nadużycie alkoholu, a także zielonej herbaty lub kawy. Co więcej, przekroczenie normy pulsu może wynikać ze stresu czy też intensywnego wysiłku fizycznego. W trakcie ćwiczeń puls może osiągać wartości rzędu 180-200 uderzeń na minutę − jest to całkowicie prawidłowe zjawisko, noszące nazwę tachykardii zatokowej.

Niestety, w niektórych przypadkach podniesiony ponad normę puls może mieć podłoże patologiczne. Do głównych przyczyn zbyt wysokiej wartości pulsu zaliczamy:

Zbyt niski puls

Wartości pulsu poniżej normy przeważnie można zaobserwować u sportowców. Niestety, zbyt niski puls może doprowadzić do zawrotów głowy, osłabienia, a nawet duszności. Powolne bicie serca bywa wynikiem schorzeń, np.:

Każdy przypadek, w którym wartość pulsu nie mieści się w zakresie normy należy skonsultować z lekarzem.

Autor

Redakcja KtoMaLek.pl - Zespół redakcyjny KtoMaLek.pl tworzą doświadczeni farmaceuci, którzy specjalizują się w różnych obszarach tematyki zdrowotnej. Doświadczenie zdobyte w zawodzie oraz wiedza uzyskana podczas studiów farmaceutycznych, pozwalają na tworzenie merytorycznych treści zgodnych z EBM (and. Evidence-based Medicine), opartych na rzetelnych źródłach — aktualnych badaniach naukowych, branżowych podręcznikach i książkach. Za praktyką podążają również pasja i niesłabnąca chęć do poszerzania wiedzy oraz dzielenia się nią z pacjentami. Dzięki temu użytkownicy otrzymują dostęp do ciekawych i angażujących materiałów edukacyjnych.

Zobacz wszystkie artykuły Redakcja KtoMaLek.pl


Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów