Lokalizacja apteki – ktomalek

1. Wskaż,
gdzie jesteś

Wyszukiwanie leków online - ktomlek

2. Znajdź
potrzebny lek

Rezerwacja leków online - ktomalek

3. Zarezerwuj
on‑line

Odbiór leków w aptece - ktomalek

4. Odbierz
w aptece

Znajdź i zarezerwuj lek w najbliższej aptece!

Znajdź teraz najbliższe apteki

Co nowego na liście leków refundowanych? (maj 2021 r.)

Redakcja KtoMaLek.pl 2021-04-30 08:00
Kapsułki i tabletki na pomarańczowym tle.

Na stronie Ministerstwa Zdrowia dostępna jest już majowa lista leków refundowanych, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych, która wejdzie w życie 1 maja. Jakie zmiany czekają pacjentów od przyszłego miesiąca? Za które leki zapłacą mniej, a do których trzeba będzie dopłacić więcej?

Co się zmieniło w dopłatach pacjentów?

Z opublikowanego przez resort zdrowia dokumentu wynika, że pacjenci zapłacą mniej za 492 preparaty. Największa zniżka dotyczy leku przeciwgrzybiczego Posaconazole Mylan, którego cenę obniżono o 240,41 zł, co oznacza, że pacjent zapłaci 3,20 zł. Spora obniżka dotyczy również leku przeciwosteoporotycznego Prolia (obniżka o 61,04 zł) oraz preparatu przeciwzakrzepowego Eliquis (obniżka o 23,97). 

Podwyżki dopłat pacjenta objęły tym razem 795 preparatów. Największa podwyżka dotyczy leku Novo-Helisen Depot z wyciągami alergenowymi roztoczy kurzu domowego i wynosi 452,70 zł, zatem finalnie pacjent zapłaci za lek aż 486,30 zł. Więcej zapłacą też pacjenci stosujący czopki Salofalk (podwyżka o 70,02 zł) i czopki Pentasa (podwyżka o 65,08 zł).

Sprawdź, czy Twój lek został objęty refundacją!

Nowe leki objęte refundacją

W maju refundacją objęto 79 nowych leków, w tym:

  • stosowany w terapii schizofrenii i choroby afektywnej dwubiegunowej lek Arpixor (arypiprazol), dostepny dla pacjentów w kilku dawkach i dwóch wariantach opakowań po 28 i 56 tabletek;
  • lek Aridya (dienogest) wskazany w leczeniu endometriozy;
  • lek Prohidna (febuksostat) stosowany u pacjentów cierpiących na przewlekła hiperurykemię;
  • lek Silodosin Aurovitas (sylodosyna) stosowany w leczeniu objawów łagodnego rozrostu gruczołu krokowego.

W przypadku 39 preparatów skrócono decyzję o objęciu refundacją lub jej nie kontynuowano.

Nowości w programach lekowych

Dobrą informacją dla pacjentów jest wprowadzenie czterech nowych programów lekowych:

  • B.114 Leczenie chorych na ostrą białaczkę szpikową (ICD-10 C 92.0);
  • B.115 Leczenie agresywnej mastocytozy układowej, mastocytozy układowej z współistniejącym nowotworem układu krwiotwórczego oraz białaczki mastocytarnej (ICD-10:C96.2, C94.3, D47.9);
  • B.116 Leczenie chorych na zaawansowanego raka szyjki macicy (ICD-10 C 53);
  • B.117 Leczenie raka z komórek Merkla awelumabem (ICD-10 C44).

Bez zmian na liście darmowych leków dla ciężarnych i seniorów

Zarówno na liście „S”, jak i liście bezpłatnych leków dla kobiet ciężarnych nie pojawiła się żadna nowa substancja czynna. Co istotne, finansowania nie straciła żadna substancja z dotychczas refundowanych. Listę darmowych leków dla seniorów poszerzono o 26 nowe preparaty (przy jednoczesnym wycofaniu 8), z kolei ciężarne zyskały dostęp do 3 nowych produktów, choć z listy usunięto 4 preparaty.


Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów