Sprawdzamy dostępność
leków w 10 995 aptekach
Redakcja KtoMaLek.pl
Zespół redakcyjny KtoMaLek.pl tworzą doświadczeni farmaceuci, którzy specjalizują się w różnych obszarach tematyki zdrowotnej. Doświadczenie zdobyte w zawodzie oraz wiedza uzyskana podczas studiów farmaceutycznych, pozwalają na tworzenie merytorycznych treści zgodnych z EBM (and. Evidence-based Medicine), opartych na rzetelnych źródłach — aktualnych badaniach naukowych, branżowych podręcznikach i książkach. Za praktyką podążają również pasja i niesłabnąca chęć do poszerzania wiedzy oraz dzielenia się nią z pacjentami. Dzięki temu użytkownicy otrzymują dostęp do ciekawych i angażujących materiałów edukacyjnych.
Probiotyki
Oleje

Czym jest i jak rozpoznać zespół Aspergera? Przyczyny i dostępne metody leczenia
Zespół Aspergera jest to złożone zaburzenie rozwojowe, diagnozowane głównie u małych chłopców. Dzieci dotknięte tym zespołem doświadczają trudności w codziennym funkcjonowaniu w społeczeństwie, kontakty z rówieśnikami stanowią dla nich ogromne wyzwanie, a każda zmiana codziennej rutyny budzi niepokój. Jak rozpoznać tę chorobę i jak pomóc dziecku z zespołem Aspergera?

Ulewanie u noworodka - jak sobie z nim radzić? Przyczyny ulewania u dzieci
Ulewanie u noworodków to częsta przypadłość i w większości przypadków jest zjawiskiem fizjologicznym. Najczęściej wynika z niedojrzałości układu pokarmowego noworodka. Jednak dziecko należy obserwować, aby wykluczyć inne przyczyny. Z czego mogą jeszcze wynikać ulewania u noworodka? Czy są skuteczne sposoby leczenia tego zjawiska?

Seria leku Cernevit wycofana z obrotu
29 listopada 2022 r. Główny Inspektorat Farmaceutyczny wycofał z obrotu jedną serię preparatu wielowitaminowego Cernevit, który podaje się pacjentom domięśniowo lub dożylnie. Dlaczego GIF zdecydował o wycofaniu tego produktu?

VisiMed przypomni Ci o zażyciu leku
Dodaj dawkowanie leków do VisiMed, a aplikacja będzie Ci automatycznie przypominać o porze ich przyjmowania!

GIF sporządził listy brakujących leków dla lekarzy i farmaceutów
Kilka dni temu media obiegła informacja na temat list brakujących leków, sporządzonych przez Główny Inspektorat Farmaceutyczny dla farmaceutów oraz pracowników ochrony zdrowia wystawiających recepty. Wykazy te stworzono m.in. po to, aby uniknąć sytuacji, gdy lekarz wystawia pacjentowi receptę na lek, którego dostępność w aptekach jest ograniczona i realizacja recepty okazuje się utrudniona, a wielu przypadkach niemożliwa. Jak przedstawione przez GIF dane mają się do danych dostępnych w serwisie KtoMaLek.pl?

Maść cynkowa - kiedy warto po nią sięgnąć? Właściwości zastosowania maści cynkowej
Maści to tzw. półstałe postaci leku. Ze względu na swoją postać są one stosowane na skórę, w celu osiągnięcia miejscowego działania leczniczego. Jedną z maści, stosowaną od wielu lat, jest maść cynkowa. Kiedy warto zastosować maść cynkową? Jakie posiada ona właściwości? Czy istnieją przeciwwskazania do jej stosowania?

Gromadź i analizuj swoje pomiary w aplikacji VisiMed
Chcesz świadomie dbać o swoje zdrowie? Zastanawiasz się jak zacząć? Zrób pierwszy krok i zacznij monitorować swoje zdrowie prowadząc cykliczne pomiary np. masy ciała, ciśnienia krwi, temperatury czy poziomu glukozy we krwi. Możesz to zrobić prosto w bezpłatnej aplikacji VisiMed. Jak to działa?

Seria antybiotyku Tobramycin B. Braun wycofana z obrotu
17 listopada 2022 r. Główny Inspektorat Farmaceutyczny wydał decyzję, na mocy której wycofano z obrotu serię leku Tobramycin B. Braun, dostępnego w formie roztworu do infuzji. Co było przyczyną wycofania i której serii leku dotyczy decyzja GIF?

Wysypka alergiczna – dlaczego występuje i jaką formę przybiera? Leczenie wysypki alergicznej
Wysypka alergiczna może przybierać różną formę. Nie zawsze łatwo ją rozpoznać, a często wymaga podjęcia specjalistycznego leczenia. Jakie formy może mieć wysypka alergiczna u dorosłych oraz u dzieci? W jaki sposób leczy się wysypkę alergiczną?

Kwas acetylosalicylowy (aspiryna) - właściwości, zastosowanie, przeciwwskazania, skutki uboczne
Aspiryna, powszechnie znana jako kwas acetylosalicylowy, jest jednym z najczęściej kupowanych środków przeciwbólowych na świecie od około 120 lat. O popularności aspiryny świadczy fakt, iż została ona wpisana do księgi rekordów Guinnessa jako najczęściej wybierany przez pacjentów lek w celu zwalczenia bólu. Kiedy można zastosować kwas acetylosalicylowy oraz jakie ma właściwości? Kto powinien aspiryny unikać oraz na jakie skutki uboczne może skarżyć się stosujący ją pacjent? Na te pytania znajdziesz odpowiedź poniżej.

Tatarak zwyczajny - właściwości zdrowotne i zastosowania
Mokradła to bardzo zróżnicowany i dość powszechnie spotykany ekosystem. Mimo mnogości różnego rodzaju roślin, które możemy tam spotkać, tylko garstka jest wykorzystywana leczniczo. Jednym z gatunków, który zawędrował z mokradeł do dzisiejszej medycyny jest tatarak zwyczajny. Jakie właściwości prozdrowotne ma tatarak zwyczajny? W jakich schorzeniach możemy go zastosować? Jakie możemy wyróżnić przetwory z tataraku?

Ból w klatce piersiowej - co może być przyczyną?
Gdy czujemy ból w klatce piersiowej, pierwsze co przychodzi do głowy to zawał. Problemy sercowo naczyniowe nie są jednak jedyną i najczęstszą przyczyną bólu w klatce piersiowej. Czasem ból też jest zupełnie niegroźny, innym razem stanowi podstawę do obaw i szybkiej wizyty u lekarza. Co może być przyczyną bólu w klatce piersiowej?

Wzdęcia brzucha - najczęstsze przyczyny. Skuteczne sposoby na wzdęcia i gazy
W obecnych czasach pośpiech towarzyszy nam wszędzie. Ilość obowiązków w życiu codziennym często jest przytłaczająca, co powoduje, że nie mamy wystarczająco czasu nawet na podstawowe czynności, takie jak spokojne zjedzenie posiłku czy aktywność fizyczną. Dość często powoduje to nieprzyjemne uczucie wzdęcia w jamie brzusznej, co w znaczący sposób utrudnia swobodne funkcjonowanie. Jak temu zapobiec i w jaki sposób radzić sobie z wzdęciami brzucha?

Krople do oczu na różne przypadłości. Jak poprawnie aplikować krople do oczu?
Krople do oczu są stosowane w leczeniu i łagodzeniu wielu dolegliwości narządu wzroku. Skutecznie przeciwdziałają objawom alergii, nawilżają i łagodzą stany zapalne, a w przypadku kropli z antybiotykiem, zwalczają infekcje bakteryjne. Jak prawidłowo aplikować krople do oczu i czy da się je przedawkować?

Lista antywywozowa (listopad 2022 r.)
Od 1 listopada 2022 r. obowiązuje znowelizowana lista produktów leczniczych, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych zagrożonych brakiem dostępności na terytorium Polski. Wykaz ma na celu ochronę wyszczególnionych produktów przed nielegalnym wywozem poza granicę kraju, bowiem ten proceder nadal ma miejsce. Jak tym razem prezentuje się lista i dostępność leków objętych dodatkowym nadzorem?

Metformina - właściwości, zastosowanie, przeciwwskazania, skutki uboczne
Metformina jest podstawowym lekiem stosowanym w terapii cukrzycy typu 2. Wykorzystuje się ją także w leczeniu insulinooporności oraz zespołu policystycznych jajników. Charakteryzuje się dobrym profilem bezpieczeństwa, a jej długotrwałe stosowanie nie niesie ze sobą ryzyka uszkodzeń narządowych. Jak działa metformina i jakie są przeciwwskazania do jej stosowania?

Albumina – kiedy bada się poziom albumin w surowicy? Funkcje i normy albumin
Albumina to główne białko krwi, którego produkcja zachodzi w wątrobie. Aby określić stan naszego zdrowia, często pierwszą rzeczą jaką badamy jest krew - w tym poziom albumin. Kiedy powinno badać się poziom albumin w surowicy krwi? Jakie funkcje pełni albumina w naszym organizmie? Na jakim poziomie powinna być albumina w surowicy aby spełniać normy?

Ektoina - właściwości, zastosowania, przeciwwskazania, skutki uboczne
Ektoina jest aminokwasem naturalnego pochodzenia, który jest produkowany przez bakterie w odpowiedzi na ekstremalnie trudne warunki środowiskowe. Zdolność ektoiny do gromadzenia cząsteczek wody wewnątrz komórek bakterii pozwala na ich przetrwanie w warunkach wysokiego zasolenia czy temperatury. Jakie jeszcze właściwości posiada ektoina i jakie ma obecnie znaczenie w medycynie? Czy stosowanie ektoiny może powodować skutki uboczne?

Kwas borowy (borny) - jakie ma zastosowania?
Kwas borowy to słaby kwas nieorganiczny, który znalazł zastosowanie w medycynie ze względu na swoje działanie przeciwgrzybicze, odkażające i ściągające. Na jakie schorzenia możemy stosować preparaty zawierające w swoim składzie kwas borny? Czy są one całkowicie bezpieczne?

Neomycyna - właściwości, zastosowania, przeciwwskazania, skutki uboczne
Neomycyna to substancja bakteriobójcza należąca do grupy antybiotyków aminoglikozydowych. Z uwagi na profil swojego działania, stosowana jest w licznych zakażeniach bakteryjnych. Kiedy dokładnie warto sięgnąć po preparaty z neomycyną? Jakie są przeciwwskazania do stosowania neomycyny oraz jakie efekty uboczne może wywołać terapia tym środkiem leczniczym?

Dekstrometorfan - właściwości, zastosowania, przeciwwskazania, skutki uboczne
Dekstrometorfan to popularny lek o działaniu przeciwkaszlowym. Jest stosowany w leczeniu kaszlu nieproduktywnego. Niestety, nie każdy może po niego sięgnąć, a jego stosowanie wiąże się z ryzykiem wystąpienia działań niepożądanych. Jak stosować dekstrometorfan? Jakie skutki uboczne może wywołać terapia tym lekiem?

Wylew (udar krwotoczny) - objawy, czynniki ryzyka, leczenie
W Polsce odsetek osób, u których występuje udar jest bardzo wysoki. Choć większość z nich stanowią udary niedokrwienne (spowodowane zamknięciem światła naczynia), udary krwotoczne, czyli wylewy są równie niebezpieczne i wymagają pilnej interwencji lekarskiej. Szybkie udzielenie pomocy jest bardzo ważne i wciąż niestety problematyczne. Pacjenci zbyt późno trafiają do szpitala, co wiąże się z występowaniem nieodwracalnych skutków udaru, prowadzących do trwałej niesprawności, a w cięższych przypadkach również do śmierci. Jakie objawy daje udar? Jak wygląda leczenie wylewu?

Izotretyonina - właściwości, zastosowania, przeciwwskazania, skutki uboczne
Trądzik młodzieńczy należy do najczęściej występujących chorób skóry u pacjentów w wieku dojrzewania. Zmiany te są wynikiem zwiększonej produkcji łoju, zaburzeń złuszczania naskórka oraz kolonizacji przez bakterie Cutibacterium acnes, co prowadzi do rozwoju stanu zapalnego. Izotretynoina podawana doustnie i miejscowo cechuje się wysoką skutecznością w leczeniu trądziku. Czy warto rozważyć terapię tym retinoidem? Jakie są możliwe działania niepożądane i kiedy nie należy jej stosować?

Opryszczka na ustach - jak się jej pozbyć? Maść na opryszczkę oraz inne, skuteczne sposoby
Opryszczka wargowa jest popularnym schorzeniem, które najczęściej ma łagodny przebieg i zwykle nie wymaga leczenia. Ze względów kosmetycznych, oraz aby zmniejszyć objawy takie jak świąd i pieczenie, stosuje się leki miejscowe i doustne. Szczególnie chętnie pacjenci sięgają po maść na opryszczkę. Czy da się szybko pozbyć opryszczki i dlaczego maść z antybiotykiem nie jest najlepszym rozwiązaniem?

Nowa lista leków refundowanych. Co się zmieni? (listopad 2022 r.)
1 listopada 2022 r. wchodzi w życie ostatnia w tym roku lista refundowanych leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych. W wykazie wprowadzono wiele zmian, zarówno tych dotyczących dopłat pacjenta, jak i objęcia refundacją nowych substancji leczniczych czy rozszerzenia finansowania o kolejne wskazania.

Zapalenie błony śluzowej żołądka – czy można ją wyleczyć? Zapalenie żołądka a dieta
Żołądek stanowi część układu pokarmowego, którego prawidłowe funkcjonowanie jest niezbędne do zachowania homeostazy organizmu. Zapalenie błony śluzowej żołądka (zapalenie żołądka) jest jedną z przypadłości, które uniemożliwiają poprawne funkcjonowanie tego narządu. Czy zapalenie błony śluzowej żołądka można wyleczyć? Jaką dietę stosować przy zapaleniu żołądka?
Suplementy na zaparcia
Selen
Kwas foliowy
Kolagen na stawy
Koenzym Q10
Preparaty uzupełniające niedobory składników mineralnych
Preparaty witaminowe
Leki stomatologiczne

GIF wycofuje z obrotu serię Fluorouracil Accord, roztworu do wstrzykiwań i infuzji
14 października 2022 r. Główny Inspektorat Farmaceutyczny wycofał z obrotu na terenie całego kraju serię roztworu do wstrzykiwań i infuzji Fluorouracil Accord (Fluorouracilum), 50 mg/ml.

Kora dębu - kiedy może pomóc? Jak zaparzyć napar z kory dębu?
Kora dębu jest roślinnym surowcem o właściwościach leczniczych i długoletniej tradycji stosowania. Na skalę przemysłową pozyskuje się ją z młodych pni i gałązek na dębowych plantacjach. Kora dębu posiada szereg związków aktywnych, a wśród nich najważniejsze są garbniki, które decydują o jej działaniu ściągającym. Ponadto kora dębu działa przeciwzapalnie, antybakteryjnie i przeciwgrzybiczo. Napary i odwary z kory dębu są stosowane przede wszystkim zewnętrznie, a szczególnie w leczeniu hemoroidów.

Wilcza jagoda - właściwości lecznicze. Czy wilcza jagoda jest trująca?
Atropa belladonna, inaczej pokrzyk wilcza jagoda, to bardzo niebezpieczna roślina, zwłaszcza dla małych dzieci. Kiedyś powszechnie stosowana jako substancja lecznicza, lecz dziś informacje o niej są raczej ciekawostką botaniczną oraz przestrogą. Przypadkowo spożyta może doprowadzić do śmierci. Jak ją rozpoznać? I co należy zrobić w przypadku zatrucia?

Azytromycyna - właściwości, zastosowania, przeciwwskazania, skutki uboczne
W trakcie infekcji bakteryjnej, najczęściej przepisywanymi lekami są antybiotyki. Jednym z częściej stosowanych antybiotyków jest azytromycyna. Jakie ta substancja ma właściwości lecznicze? W jakich wskazaniach jest stosowana? Kiedy powinniśmy jej unikać i jakie może wywołać działania niepożądane?

Leki na zatoki. Jak przebiega leczenie zapalenia zatok?
Zapalenie błony śluzowej zatok przynosowych to jedna z najczęściej występujących dolegliwości, z jaką pacjenci zgłaszają się do lekarza i do apteki. Typowymi objawami jest zatkany nos, katar, silny ból głowy przeważający po jednej stronie oraz nasilający się przy schylaniu. Jak poradzić sobie z zapaleniem zatok? Jakie stosować leki na zatoki? Czy istnieją domowe metody leczenia oraz kiedy konieczna jest wizyta u lekarza?

GIF wycofuje z obrotu 3 serie maści Mupina
6 października 2022 r. Główny Inspektorat Farmaceutyczny wycofał z obrotu na terenie całego kraju 3 serie maści do nosa Mupina. Dlaczego zdecydowano o wycofaniu tego leku? Sprawdź, których partii leku dotyczy decyzja GIF.

Jodek potasu – kiedy i jak stosować? Wytyczne postepowania w razie skażenia radiacyjnego
W połowie września w mediach pojawiła się informacja, że MSWiA rozpoczęło dystrybucję tabletek zawierających jodek potasu. Tabletki te dystrybuowano do jednostek Państwowej Straży Pożarnej, skąd następnie przekazywano je do jednostek samorządu terytorialnego. Informacja ta z wiadomych przyczyn wzbudziła poruszenie i skłoniła wiele osób do szukania informacji na temat zastosowań jodku potasu oraz płynu Lugola. Kiedy zatem powinno się stosować jodek potasu i dlaczego nie powinno się przyjmować jodu „na własną rękę”?

Kiedy występuje krwawienie implantacyjne? Jak długo trwa i jak je rozpoznać?
Ciąża jest dla kobiety szczególnym stanem, który wywołuje wiele zmian w fizjologii, wyglądzie i samopoczuciu już od samego jej początku. Jednym z wczesnych objawów ciąży może być krwawienie implantacyjne, które obserwuje około 30% kobiet. Dlaczego się pojawia i jak długo trwa? Czy krwawienie implantacyjne jest powodem do obaw?

Ambazon – właściwości, zastosowanie, przeciwwskazania, skutki uboczne
Wśród substancji bakteriostatycznych wyróżnić można m.in. ambazon. Preparat na jego bazie często stosowany jest u chorych w zakażeniach bakteryjnych w obrębie jamy ustnej. Jakie jeszcze są wskazania do stosowania tego leku, a jakie przeciwwskazania? Czy zażywanie ambazonu może powodować skutki uboczne?

Epilepsja (padaczka) — objawy, przyczyny, diagnostyka, leczenie
Epilepsja (inaczej padaczka) jest jedną z najczęściej występujących chorób przewlekłych układu nerwowego. Szacuje się, że w Polsce cierpi na nią około 400 tysięcy osób. Jakie są objawy i przyczyny epilepsji? Jak przebiega diagnostyka oraz leczenie osób dotkniętych epilepsją?

Probiotyki dla dzieci - w jakich sytuacjach się je stosuje?
W ostatnich latach trwają intensywne badania nad wpływem probiotyków na zdrowie człowieka. Potwierdzono skuteczność ich działania m.in. w łagodzeniu biegunek poantybiotykowych oraz regulacji pasażu jelitowego. W jakich sytuacjach warto rozpocząć probiotykoterapię? Czym kierować się przy wyborze probiotyku dla dzieci? Na te pytania znajdziesz odpowiedź w poniższym tekście.

Efedryna - właściwości, zastosowanie, przeciwwskazania, skutki uboczne
Efedryna jest związkiem chemicznym pochodzenia roślinnego, który znajduje zastosowanie w niektórych dolegliwościach medycznych. Zaliczana jest do grupy leków sympatykomimetycznych, tzn. pobudzający zarówno obwodowy, jak i ośrodkowy układ współczulny. Jakie zastosowanie efedryna ma w medycynie oraz czy istnieją jakiekolwiek przeciwwskazania do jej użycia? W poniższym artykule znajdziesz odpowiedź na te pytania.

Co powinna zawierać maść na oparzenia? Jak ją stosować?
Oparzenie to pozornie błahy uraz skóry, na który narażeni są wszyscy (zarówno dzieci, jak i dorośli). Niezależnie od przyczyny, oparzenie może być groźne dla zdrowia, szczególnie jeśli zajmuje dużą powierzchnię ciała. W leczeniu ran oparzeniowych dużą popularnością cieszą się maści na oparzenia - czy słusznie? Co powinny zawierać i jak je stosować?