Redakcja KtoMaLek.pl

Zespół redakcyjny KtoMaLek.pl tworzą doświadczeni farmaceuci, którzy specjalizują się w różnych obszarach tematyki zdrowotnej. Doświadczenie zdobyte w zawodzie oraz wiedza uzyskana podczas studiów farmaceutycznych, pozwalają na tworzenie merytorycznych treści zgodnych z EBM (and. Evidence-based Medicine), opartych na rzetelnych źródłach — aktualnych badaniach naukowych, branżowych podręcznikach i książkach. Za praktyką podążają również pasja i niesłabnąca chęć do poszerzania wiedzy oraz dzielenia się nią z pacjentami. Dzięki temu użytkownicy otrzymują dostęp do ciekawych i angażujących materiałów edukacyjnych.

redakcja@ktomalek.pl

Rysunkowy przekrój ludzkiej głowy z widocznym mózgiem, w tle linia izoelektryczna.

Wylew (udar krwotoczny) - objawy, czynniki ryzyka, leczenie

W Polsce odsetek osób, u których występuje udar jest bardzo wysoki. Choć większość z nich stanowią udary niedokrwienne (spowodowane zamknięciem światła naczynia), udary krwotoczne, czyli wylewy są równie niebezpieczne i wymagają pilnej interwencji lekarskiej. Szybkie udzielenie pomocy jest bardzo ważne i wciąż niestety problematyczne. Pacjenci zbyt późno trafiają do szpitala, co wiąże się z występowaniem nieodwracalnych skutków udaru, prowadzących do trwałej niesprawności, a w cięższych przypadkach również do śmierci. Jakie objawy daje udar? Jak wygląda leczenie wylewu?

Kobieta z widocznymi zmianami trądzikowymi na twarzy.

Izotretyonina - właściwości, zastosowania, przeciwwskazania, skutki uboczne

Trądzik młodzieńczy należy do najczęściej występujących chorób skóry u pacjentów w wieku dojrzewania. Zmiany te są wynikiem zwiększonej produkcji łoju, zaburzeń złuszczania naskórka oraz kolonizacji przez bakterie Cutibacterium acnes, co prowadzi do rozwoju stanu zapalnego. Izotretynoina podawana doustnie i miejscowo cechuje się wysoką skutecznością w leczeniu trądziku. Czy warto rozważyć terapię tym retinoidem? Jakie są możliwe działania niepożądane i kiedy nie należy jej stosować?

Kobieta nakłada maść na opryszczkę na ustach.

Opryszczka na ustach - jak się jej pozbyć? Maść na opryszczkę oraz inne, skuteczne sposoby

Opryszczka wargowa jest popularnym schorzeniem, które najczęściej ma łagodny przebieg i zwykle nie wymaga leczenia. Ze względów kosmetycznych, oraz aby zmniejszyć objawy takie jak świąd i pieczenie, stosuje się leki miejscowe i doustne. Szczególnie chętnie pacjenci sięgają po maść na opryszczkę. Czy da się szybko pozbyć opryszczki i dlaczego maść z antybiotykiem nie jest najlepszym rozwiązaniem?

Kora dębu w czarnej miseczce.

Kora dębu - kiedy może pomóc? Jak zaparzyć napar z kory dębu?

Kora dębu jest roślinnym surowcem o właściwościach leczniczych i długoletniej tradycji stosowania. Na skalę przemysłową pozyskuje się ją z młodych pni i gałązek na dębowych plantacjach. Kora dębu posiada szereg związków aktywnych, a wśród nich najważniejsze są garbniki, które decydują o jej działaniu ściągającym. Ponadto kora dębu działa przeciwzapalnie, antybakteryjnie i przeciwgrzybiczo. Napary i odwary z kory dębu są stosowane przede wszystkim zewnętrznie, a szczególnie w leczeniu hemoroidów.

Białe tabletki z widoczną podziałką.

Jodek potasu – kiedy i jak stosować? Wytyczne postepowania w razie skażenia radiacyjnego

W połowie września w mediach pojawiła się informacja, że MSWiA rozpoczęło dystrybucję tabletek zawierających jodek potasu. Tabletki te dystrybuowano do jednostek Państwowej Straży Pożarnej, skąd następnie przekazywano je do jednostek samorządu terytorialnego. Informacja ta z wiadomych przyczyn wzbudziła poruszenie i skłoniła wiele osób do szukania informacji na temat zastosowań jodku potasu oraz płynu Lugola. Kiedy zatem powinno się stosować jodek potasu i dlaczego nie powinno się przyjmować jodu „na własną rękę”?

Wzór chemiczny efedryny.

Efedryna - właściwości, zastosowanie, przeciwwskazania, skutki uboczne

Efedryna jest związkiem chemicznym pochodzenia roślinnego, który znajduje zastosowanie w niektórych dolegliwościach medycznych. Zaliczana jest do grupy leków sympatykomimetycznych, tzn. pobudzający zarówno obwodowy, jak i ośrodkowy układ współczulny. Jakie zastosowanie efedryna ma w medycynie oraz czy istnieją jakiekolwiek przeciwwskazania do jej użycia? W poniższym artykule znajdziesz odpowiedź na te pytania.

Rysunkowi lekarze badają mikroflorę jelit pacjenta z SIBO.

SIBO — co to za choroba i jak się objawia?

SIBO, czyli przerost mikroflory jelitowej to schorzenie, w którego przebiegu dochodzi do wzrostu liczebności bakterii w jelicie cienkim, które zwykle występują w jelicie grubym. Pacjent zmagający się z SIBO doświadcza nieprzyjemnych i uciążliwych dolegliwości ze strony układu pokarmowego, w tym wzdęć brzucha, nadmiernych gazów, biegunek. Jak wygląda diagnostyka SIBO i leczenie? Czy dieta ma istotne znaczenie w przypadku tego schorzenia?

Gruboziarnista kasza bulgur w jutowym worku wraz z drewnianą miarką.

Kasza bulgur — właściwości i wartości odżywcze, indeks glikemiczny

Pszenica jest jednym z najpopularniejszych zbóż na świecie. Oprócz pszenicy zwyczajnej uprawia się również pszenicę twardą durum, z której wytwarza się mąkę, rozmaite makarony oraz kaszę bulgur. Kasza ta jest szczególnie popularna w kuchniach krajów Bliskiego Wschodu, lecz coraz częściej trafia również na polskie stoły. Jest wyjątkowo smaczna, a dzięki swoim walorom odżywczym stanowi zdrowy dodatek do codziennej diety.

Pacjent podczas EKG wysiłkowego na ergometrze rowerowym.

EKG wysiłkowe - na czym polega i kiedy się je wykonuje?

Nasze serce w trakcie wysiłku fizycznego pracuje nieco inaczej niż gdy siedzimy i spokojnie czytamy książkę. Badaniem, które pozwala ocenić pracę serca w trakcie zwiększonej aktywności, a także wydolność układu sercowo-naczyniowego jest EKG wysiłkowe. Wykonuje się je u pacjentów z podejrzeniem chorób układu krążenia, jak również u osób po przebytym zawale. Jak przebiega to badanie i czy każda osoba może się mu poddać?

Lekarz trzyma w rękach model 3D ludzkich nerek.

Wazopresyna (adiuretyna) - jakie pełni funkcje? Badanie stężenia wazopresyny i normy

Wazopresyna jest jednym z bardziej istotnych hormonów regulujących gospodarkę wodno-elektrolitową w naszym organizmie. Jej wydzielanie w dużym stopniu zależy od objętości krwi w naczyniach krwionośnych oraz od stężenia elektrolitów we krwi i w płynie mózgowo- rdzeniowym. Jakie dokładnie funkcje pełni wazopresyna w organizmie człowieka oraz kiedy należy wykonać badanie jej stężenia? Na te pytania znajdziesz odpowiedź w poniższym tekście.