Nowe obostrzenia epidemiczne od 27 marca 2021 r.

Redakcja KtoMaLek.pl 2021-03-25 15:15
Nowe obostrzenia epidemiczne od 27 marca 2021 r.

Zgodnie z zapowiedziami z ostatnich w trakcie minionej konferencji przedstawiciele rządu poinformowali o nowych obostrzeniach w związku z pogarszającą się sytuacją epidemiczną w kraju. Nowe, zaostrzone zasady bezpieczeństwa zaczną obowiązywać od najbliższej soboty, czyli od 27 marca 2021 r. i potrwają dwa tygodnie. Obejmą więc również okres nadchodzących Świąt Wielkanocnych.

Rozszerzenie obostrzeń na całą Polskę

Choć jeszcze kilka tygodni temu zdawało się, że możliwe będzie stopniowe luzowanie obostrzeń, z końcem lutego rząd zaostrzył zasady bezpieczeństwa na terenie województwa warmińsko-mazurskiego. Wkrótce do obostrzeń powrócono również w województwach pomorskim, mazowieckim i lubuskim. Zamknięto placówki kulturalne, hotele, obiekty sportowe, ograniczono działalność galerii handlowych, a dzieci klas 1-3 szkół podstawowych wróciły do nauczania zdalnego. Niestety sytuacja stale się pogarszała, dlatego od 20 marca zasady te rozszerzono na cały kraj. Rząd ostrzegał jednak, że w obliczu rosnącej liczby zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2 i zwiększającej się liczby pacjentów hospitalizowanych konieczne może być wprowadzenie dalszych restrykcji.

Zaostrzenie obostrzeń na 9 kwietnia

W ostatnim czasie w Polsce nastąpił znaczący wzrost zakażeń SARS-CoV-2. Odnotowano 34 151 potwierdzonych przypadków zakażenia. Z powodu COVID-19 zmarło 107 osób, natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarło 413 osób. Zwiększyła się też liczba zajętych łóżek na oddziałach covidowych oraz liczba zajętych respiratorów.

Władze uznały, że konieczne jest ograniczenie mobilności społecznej, aby zmniejszyć dynamikę zakażeń u uniknąć krytycznego przeciążenia szpitali i pracowników ochrony zdrowia. Dlatego od 27 marca 2021 r. obowiązywać będą nowe zasady bezpieczeństwa.

Co nas czeka od soboty 27 marca?

Nadchodzące zmiany będą dotyczyć różnych gałęzi gospodarki oraz obszarów aktywności społecznej.

Galerie handlowe, sklepy meblowe i budowlane

Galerie i centra handlowe będą działać tak, jak do tej pory. Czynne będą wyłącznie sklepy spożywcze, apteki, drogerie, a także salony prasowe i księgarnie. Zmienią się jedna limity osób:

  • 1 osoba na 15 m2 – w sklepach do 100 m2,
  • 1 osoba na 20 m2 – w sklepach powyżej 100 m2.

Ponadto wielkopowierzchniowe sklepy meblowe i budowalne o powierzchni powyżej 2000 m2 od 27 marca będą nieczynne. Zasada ta dotyczy jednak wyłącznie handlu detalicznego, hurtownie i składy budowalne będą nadal działać.

Salony kosmetyczne i fryzjerskie

Do tej pory salony kosmetyczne i fryzjerskie działały w ramach zaostrzonego reżimu sanitarnego. Od najbliższej soboty do 9 kwietnia ich działalność zostanie zawieszona.

Obiekty sportowe

Na okres najbliższych dwóch tygodni działalność obiektów sportowych zostanie ograniczona wyłącznie do sportu zawodowego. Wydarzenia sportowe będą się odbywać bez udziału publiczności na trybunach.

Żłobki i przedszkola

Od niemal tygodnia wszystkie dzieci uczęszczające do szkół podstawowych i ponadpodstawowych uczą się wyłącznie w trybie zdalnym, jednak żłobki i przedszkola funkcjonowały w zaostrzonym trybie sanitarnym. Mając jednak na uwadze bezpieczeństwo dzieci i rodziców zdecydowano o tymczasowym zawieszeniu działalności tych placówek. Co ważne, rodzice będą mogli korzystać z dodatkowego zasiłku opiekuńczego.

Żłobki i przedszkola będą dostępne wyłącznie dla dzieci pracowników medycznych i służb porządkowych (m.in. straż pożarna, funkcjonariusze policji, żołnierze).

Miejsca kultu religijnego

Od najbliższej soboty w miejscach kultu religijnego zmienią się limity osób. Na 1 osobę będzie musiało przypadać 20m2. Nadal obowiązują wszystkie zasady reżimu sanitarnego – zasłanianie nosa i ust maseczką oraz utrzymywanie dystansu społecznego.

Święta Wielkanocne spędźmy w gronie najbliższej rodziny

Nowe obostrzenia epidemiczne zbiegną się w czasie ze Świętami Wielkanocnymi. Rządzący apelują, by ten czas spędzić w wąskim gronie domowników, pamiętając o zachowaniu zasad bezpieczeństwa.

Źródło: https://www.gov.pl/web/koronawirus/od-27-marca-zmiany-w-zasadach-bezpieczenstwa

Autor

Redakcja KtoMaLek.pl - Zespół redakcyjny KtoMaLek.pl tworzą doświadczeni farmaceuci, którzy specjalizują się w różnych obszarach tematyki zdrowotnej. Doświadczenie zdobyte w zawodzie oraz wiedza uzyskana podczas studiów farmaceutycznych, pozwalają na tworzenie merytorycznych treści zgodnych z EBM (and. Evidence-based Medicine), opartych na rzetelnych źródłach — aktualnych badaniach naukowych, branżowych podręcznikach i książkach. Za praktyką podążają również pasja i niesłabnąca chęć do poszerzania wiedzy oraz dzielenia się nią z pacjentami. Dzięki temu użytkownicy otrzymują dostęp do ciekawych i angażujących materiałów edukacyjnych.

Zobacz wszystkie artykuły Redakcja KtoMaLek.pl


Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów