Skierowania na szczepienia przeciw COVID-19 dla wszystkich?

Redakcja KtoMaLek.pl 2021-04-19 14:47
Różowo-niebieskie tło, na tle maseczka ochronna, cząsteczki wirusa oraz dłonie podczas dezynfekcji.

W Polsce oraz innych krajach Unii Europejskiej trwają rejestracje terminów oraz szczepienia przeciwko COVID-19. Kolejne dostawy szczepionek do Polski dają nadzieję na przyspieszenie programu szczepień i zwiększenie poziomu wyszczepialności wśród dorosłej populacji. Z najnowszych zapowiedzi polskich władz wynika, że do 10 maja wszyscy Polacy będą mieli wystawione e-skierowania na szczepienie.

Dostępne szczepionki przeciw COVID-19

Od momentu pojawienia wirusa SARS-CoV-2 i wywołanej przez niego choroby COVID-19, cały świat walczy z pandemią, szukając skutecznego leku oraz szczepionki. Dzięki wytężonej pracy ekspertów z dziedziny medycyny, udało się opracować kilka skutecznych szczepionek przeciwko koronawirusowi.

Aktualnie w krajach Unii Europejskiej dopuszczono do obrotu dwie szczepionki mRNA (Comirnaty i Moderna) oraz dwie szczepionki wektorowe (AstraZeneca i Janssen). Obie szczepionki mRNA podawane są w schemacie dwudawkowym, podobnie wektorowa AstraZeneca. Wyjątkiem jest szczepionka Janssen, która wymaga podania tylko jednej dawki.

Szczepionki te w blisko 95% chronią przed zakażeniem (w zależności od typu szczepionki), a w razie zachorowania chronią przed ciężkim przebiegiem choroby, powikłaniami i hospitalizacją.

Harmonogram szczepień w Polsce

Pierwsze szczepienia przeciw COVID-19 wykonano jeszcze w grudniu 2020.  Najpierw szczepione były grupy priorytetowe, przede wszystkim pracownicy ochrony zdrowia. Później rozpoczęto rejestracje i szczepienia seniorów, którzy są najbardziej narażeni na ciężki przebieg choroby. Aktualnie trwają już rejestracje roczników 1960-69, a za chwilę ruszy rejestracja pacjentów urodzonych w latach 70. Zgodnie z aktualnymi informacjami wykonano już ponad 8,8 milionów szczepień, z czego ponad 2 miliony pacjentów zaszczepiono drugą dawką.

Możliwość rejestracji na szczepienie dla kolejnych roczników

Choć wcześniej wydawało się to odległą mrzonką, Premier zapowiedział zmiany przy okazji dalszego przebiegu szczepień. Zgodnie z tymi zapowiedziami od 10 maja każdy dorosły obywatel będzie miał możliwość zarejestrowania się na szczepienie. Celem tych działań jest zaszczepienie wszystkich chętnych najpóźniej do końca sierpnia.

We wtorek (tj. 19.04.2021) przedstawione zostaną szczegółowe informacje na temat harmonogramu szczepień dla poszczególnych roczników.

 

Źródło: https://www.pap.pl/aktualnosci/news%2C854652%2Cpremier-chcemy-aby-od-10-maja-kazdy-dorosly-obywatel-mogl-zapisac-sie-na

Autor

Redakcja KtoMaLek.pl - Zespół redakcyjny KtoMaLek.pl tworzą doświadczeni farmaceuci, którzy specjalizują się w różnych obszarach tematyki zdrowotnej. Doświadczenie zdobyte w zawodzie oraz wiedza uzyskana podczas studiów farmaceutycznych, pozwalają na tworzenie merytorycznych treści zgodnych z EBM (and. Evidence-based Medicine), opartych na rzetelnych źródłach — aktualnych badaniach naukowych, branżowych podręcznikach i książkach. Za praktyką podążają również pasja i niesłabnąca chęć do poszerzania wiedzy oraz dzielenia się nią z pacjentami. Dzięki temu użytkownicy otrzymują dostęp do ciekawych i angażujących materiałów edukacyjnych.

Zobacz wszystkie artykuły Redakcja KtoMaLek.pl


Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów