Redakcja KtoMaLek.pl

Zespół redakcyjny KtoMaLek.pl tworzą doświadczeni farmaceuci, którzy specjalizują się w różnych obszarach tematyki zdrowotnej. Doświadczenie zdobyte w zawodzie oraz wiedza uzyskana podczas studiów farmaceutycznych, pozwalają na tworzenie merytorycznych treści zgodnych z EBM (and. Evidence-based Medicine), opartych na rzetelnych źródłach — aktualnych badaniach naukowych, branżowych podręcznikach i książkach. Za praktyką podążają również pasja i niesłabnąca chęć do poszerzania wiedzy oraz dzielenia się nią z pacjentami. Dzięki temu użytkownicy otrzymują dostęp do ciekawych i angażujących materiałów edukacyjnych.

redakcja@ktomalek.pl

Ekologiczna pielęgnacja skóry

Kosmetyki ekologiczne – dlaczego coraz chętniej z nich korzystamy?

Można śmiało powiedzieć, że z roku na rok rośnie nasza wiedza w różnych dziedzinach, ale również świadomość ekologiczna. Co to znaczy? Pod tym stwierdzeniem kryje się fakt, że coraz lepiej zdajemy sobie sprawę z tego, co jest dobre dla środowiska naturalnego i dlaczego. Postępujemy zgodnie z określonymi wytycznymi, aby lepiej je chronić i zachować na dłużej. Przy dzisiejszym silnym uprzemysłowieniu, myśl ekologiczna jest naprawdę niezwykle cenna. Pojawia się ona również w kosmetyce.

Szkła korekcyjne

Parametry określające szkła korekcyjne - jak je dopasować?

Szkła okularów korekcyjnych pozwalają na skorygowanie rozmaitych wad wzroku. Warunkiem idealnego dopasowania okularów korekcyjnych jest przeprowadzenie badania wzroku i określenie parametrów soczewek. Dopasowując okulary korekcyjne warto zwrócić uwagę nie tylko na takie parametry jak moc sferyczna, ale także na takie czynniki podnoszące komfort użytkowania okularów, jak powłoka zapobiegająca parowaniu lub antyrefleksy. Wyniki badania okulistycznego zapisywane są na recepcie okularowej. Jakie parametry zawiera taka recepta i w jaki sposób określają one właściwości szkieł okularowych?

smaczna kolecaj na szybko

Kolacja na szybko - poznaj sprawdzony przepis

Współczesne szybkie tempo życia skłania nas do poszukiwania możliwości na wygospodarowanie odrobiny wolnego czasu, którego wielu ciągle brakuje. Nie możemy pozwolić sobie na długotrwałe przygotowywanie posiłków, tak jak czyniły to nasze babcie. Czy da się szybko i bez większego wysiłku przyrządzić smaczny i wartościowy posiłek? Poznajcie kilka porad oraz sprawdzony przepis i przekonajcie się, że szybka kolacja może być pyszna i zdrowa.

odtrucie alkhoholowe warszawa

Odtrucie alkoholowe w Warszawie ‒ KacDoktor postawi Cię na nogi w kilka chwil!

Syndrom dnia poprzedniego, potocznie nazywany kacem, może przybierać różne formy. Niektórzy po suto zakrapianej imprezie wstają pełni życia, z kolei inni zmagają się z nieprzyjemnymi dolegliwościami przez kilkanaście godzin. Niestety, dotychczas nie istniało żadne w pełni skuteczne lekarstwo, które pozwoliłoby na szybkie pozbycie się objawów kaca. Sytuacja zmieniła się jednak, gdy odkryto nowe zastosowanie starego zabiegu, którym jest detoks alkoholowy. Na czym polega ta procedura i jak skorzystać z odtrucia alkoholowego w Warszawie?

kobieta śpiąca w łóżku

Jak się wysypiać? Fazy snu i pozycje do spania

Odpowiedzi na pytanie „jak się wysypiać” jest naprawdę wiele. Choć większość z nas doskonale wie, że odpowiednia ilość snu jest kluczowa dla naszego zdrowia, śpimy coraz mniej i coraz rzadziej zwracamy uwagę na tak ważną kwestię jak chociażby odpowiednia higiena snu. To błąd, bo chociaż sen zabiera nam przeciętnie jedną trzecią naszego życia, to od jego jakości zależy jak wykorzystamy pozostałe dwie trzecie danego nam czasu. Jak przebiega sen, co na niego wpływa i jaką pozycję wybrać, by rano wstać wypoczętym?

Woreczek żółciowy − jaką pełni funkcję

Woreczek żółciowy (pęcherzyk żółciowy) − jaką pełni funkcję, jak rozpoznać zapalenie?

Pęcherzyk żółciowy, często nazywany woreczkiem żółciowym, jest ważną strukturą zlokalizowaną w jamie brzusznej. Jego zadaniem jest magazynowanie żółci. W trakcie posiłku, żółć uwalniana jest do dwunastnicy i jej działanie wspiera proces trawienia pokarmów. Nieprawidłowe funkcjonowanie woreczka żółciowego może powodować poważne dolegliwości i prowadzić m.in. do jego zapalenia. Jaką dokładnie funkcję pełni pęcherzyk żółciowy? Jak rozpoznać jego zapalenie?

witamina d kobieta słońce

Witamina D — wsparcie dla ciała i umysłu

Witamina D to jedna z podstawowych substancji, bez której prawidłowe funkcjonowanie nie byłoby możliwe. Oddziałuje m.in. na układ nerwowy, odpornościowy, kostny oraz krążenia. Jej brak jest odczuwalny zwłaszcza podczas chłodniejszych miesięcy, kiedy to ilość słońca nie jest wystarczająca do samodzielnej syntezy witaminy. Wówczas warto rozważyć dodatkową suplementację, która uzupełni powstałe niedobory. Jak wpływa ona na organizm i dlaczego warto po nią sięgnąć?

Senność po jedzeniu

Senność po jedzeniu: czy jest groźna? Jakie są przyczyny senności po jedzeniu?

Obecnie, żyjąc w ciągłym pędzie, często zapominamy o zdrowych nawykach − nie tylko o systematycznej aktywności fizycznej, ale także o regularnym spożywaniu posiłków. Jakość i ilość jedzenia ma ogromny wpływ na nasze samopoczucie oraz zdrowie. Po posiłku zwiększa się poziom glukozy we krwi, a to powoduje zwiększenie wydzielania insuliny. Zbyt duża ilość insuliny może prowadzić m.in. do senności. Powodów, przez które czujemy się senni zaraz po posiłku, może być wiele. Czy senność po jedzeniu jest groźna? Czym jest spowodowana? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w poniższym tekście.

COVID-19: Od 12 lutego stopniowe luzowanie obostrzeń

COVID-19: Od 12 lutego stopniowe luzowanie obostrzeń

Od kilku tygodni działalność gospodarcza i społeczna w Polsce jest mocno ograniczona za sprawą pandemii koronawirusa SARS-CoV-2 i obostrzeń wynikających z sytuacji epidemicznej. Mniejsza mobilność społeczeństwa przynosi rezultaty, co widać po ostatnich statystykach – odnotowuje się mniej przypadków zakażonych SARS-CoV-2, spada też liczba osób hospitalizowanych z powodu COVID-19 i pacjentów wymagających wspomagania oddychania. W związku z tym rządzący zdecydowali się na stopniowe luzowanie obostrzeń, jednak nadal w ścisłym reżimie sanitarnym.

Stan przedcukrzycowy – jak go rozpoznać?

Stan przedcukrzycowy – jak go rozpoznać? Czy zawsze prowadzi do cukrzycy?

Cukrzyca jest przewlekłym schorzeniem będącym następstwem zaburzeń gospodarki węglowodanowej, polegającym na gromadzeniu się glukozy we krwi. Jednak istnieje duża grupa chorych, u których stężenie glukozy nie jest wystarczająco duże do rozpoznania cukrzycy, ale zbyt duże w porównaniu z warunkami prawidłowymi – diagnozowany jest wtedy stan przedcukrzycowy. Jak go rozpoznać? Czy stan przedcukrzycowy zawsze będzie prowadził do cukrzycy? Czy odpowiednio zbilansowana dieta może obniżyć poziom glukozy we krwi?

zioła na cukrzycę banner

Zioła na cukrzycę. Co warto o nich wiedzieć?

Zioła na cukrzycę cieszą się całkiem sporym zainteresowaniem. Nie ma się temu co dziwić, gdyż dzięki nim można zapanować nad szkodliwymi wahaniami glukozy w naszej krwi. Wiele osób zastanawia się nad tym, jakie zioła na cukrzycę zastosować. Okazuje się, że skuteczne zioła na obniżenie cukru możemy zakupić w wielu sklepach, zarówno tych internetowych jak i stacjonarnych. W szczególności warto zwrócić uwagę na mieszanki ziołowe.

Przyjaciel Pacjenta roku 2020

Przyjaciel Pacjenta roku 2020 platformy Zapytaj Farmaceutę

Rok 2020 minął pod znakiem pandemii i wiążących się z nią obostrzeń w zakresie funkcjonowania licznych gałęzi gospodarki życia społecznego. W tym trudnym czasie pacjenci na własnej skórze doświadczali tych ograniczeń, co było szczególnie dotkliwe, gdy potrzebna była pomoc z zakresu medycyny – stosowania leków, radzenia sobie z objawami przeziębienia, interakcji leków. W tym czasie nieocenieni okazali się farmaceuci, którzy udzielali pomocy pacjentom na łamach platformy Zapytaj Farmaceutę. Kto w tym roku otrzymał tytuł „Przyjaciela Pacjenta”?

Czy heparyna hamuje rozwój COVID-19?

Czy heparyna hamuje rozwój COVID-19?

Heparyna jest popularnym lekiem przeciwzakrzepowym, stosowanym w Polsce przez wielu pacjentów m.in. wspomagająco w terapii zakrzepowego zapalenia żył powierzchniowych, przy żylakach kończyn dolnych oraz obrzękach i stłuczeniach. Najnowsze dane opublikowane przez międzynarodową grupę badaczy dowodzą, że heparyna może blokować aktywność koronawirusa SARS-CoV-2 i tym samym hamować rozwój choroby COVID-19. Czy ta popularna substancja pomoże w walce z pandemią?

ukąszenie kleszcza

Ukąszenie przez kleszcza może być niebezpieczne. Sprawdź w jaki sposób możesz uchronić się przed zagrożeniem.

Jak co roku, na wiosnę zaczyna się sezon na kleszcze, które przenoszą groźne choroby. Niestety, coraz częściej będziemy musieli po powrocie do domu oglądać swoje ciała w poszukiwaniu niechcianych gości. Dlaczego ich ukąszenia są niebezpieczne, jak radzić sobie w przypadku odnalezienia na skórze tego małego pajęczaka i o badaniach, które niedługo po ukąszeniu mogą wykluczyć m.in boreliozę, opowiadamy w dzisiejszym wpisie.