Wysokie tętno – co może być przyczyną? Jak obniżyć wysokie tętno?

Redakcja KtoMaLek.pl 2021-04-06 12:51
Rysunkowe postaci badają serce ciśnieniomierzem. Wykrywają wysokie tętno i alarmują o zagrożeniu.

Ocena tętna pozwala na szybkie rozpoznanie wielu chorób serca. Może ono przyjmować różne wartości w zależności od sytuacji. Co może być przyczyną wysokiego tętna? Jakie są sposoby na obniżenie tętna?

Czym jest tętno?

Tętno nazywane potocznie pulsem, jest rytmicznym ruchem naczyń krwionośnych, które odzwierciedla częstość skurczów serca. Wyróżniamy tętno spoczynkowe oraz maksymalne. To pierwsze określamy, gdy organizm przebywa w neutralnym otoczeniu, bez wysiłku fizycznego i gdy nie znajduje się pod wpływem emocji ani stresu. Prawidłowa wartość tętna jest zmienna i dostosowana do potrzeb organizmu. W czasie snu charakteryzuje się niższymi parametrami, ponieważ organizm znajduje się w spoczynku i potrzebuje mniejszą ilość tlenu niż w przypadku wysiłku fizycznego. W przypadku silnych emocji lub stresu przygotowuje się aby być w gotowości dlatego wartość tętna jest wyższa. Pulsoksymetr napalcowy potrafi w kilka sekund dokonać prawidłowego pomiaru tętna i saturacji. Aby otrzymać miarodajny wynik tętna należy dokonać jego pomiaru w neutralnych okolicznościach, w stanie spoczynku. 

Zakres prawidłowego tętna

Zakres prawidłowego tętna uzależniony jest od takich wartości jak:

  • wiek;
  • płeć;
  • kondycja organizmu.

Mężczyźni mają stosunkowo niższe tętno niż kobiety. Osoby uprawiające sport mogą charakteryzować się niższymi wartościami tego parametru. U noworodków prawidłowy przedział to 99-146 uderzeń na minutę, a od 3 do 6 miesiąca życia 89-119. Roczne dziecko mieści się w zakresie 79 do 119. Dla ludzi dorosłych prawidłowe wartości tętna to 60 do 100 uderzeń na minutę.

Tachykardia czyli zbyt wysokie tętno

Gdy wartości tętna przekraczają 100 uderzeń na minutę mówimy o tachykardii. Jednorazowo może się zdarzyć pod wpływem silnych emocji lub wysiłku fizycznego. Jednak utrzymujące się zbyt wysokie wartości mogą być przyczyną zawału serca mięśniowego. Aby prawidłowo kontrolować wartości tętna najlepiej użyć pulsoksymetru. Na rynku dostępne są takie urządzenia jak: Pulsoksymetr Microlife OXY 300 na palec, Pulsoksymetr Novama Oxipulso, Garatherm oxy control. Gdy nasze tętno mieści się poniżej 50 uderzeń na minutę mamy do czynienia z bradykardią. Może objawiać się zmęczeniem, zawrotami głowy czy omdleniami. 

Dostępność tych oraz wielu innych urządzeń i preparatów w aptekach w Twojej okolicy możesz sprawdzić bez wychodzenia z domu na portalu KtoMaLek.pl.

Czym może być spowodowane wysokie tętno?

Wysokie tętno może być krótkotrwale spowodowane czynnikami naturalnymi w naszym życiu. Może być również skutkiem stanu chorobowego rozwijającego się w organizmie. 

Do czynników naturalnych zalicza się:

  • wysiłek fizyczny;
  • stres;
  • silne emocje;
  • nikotynę, kofeinę.

Czynniki patologiczne:

Jeżeli wysokie tętno jest częstym zjawiskiem należy udać się do lekarza, aby postawił odpowiednią diagnozę.

Sposoby na obniżenie wysokiego tętna

Często zdarza się, że wartości pulsu zwiększają się pod wpływem jednorazowych incydentów dlatego warto je obniżyć aby zapobiegać zawałom serca. 

Aby naturalnie obniżyć wartości wysokiego tętna należy zadbać o odpowiednią profilaktykę. Pomocna może okazać się zmiana dotychczasowego sposobu żywienia. Warto zadbać o odpowiednio zbilansowaną dietę dostosowaną do występującej w organizmie jednostki chorobowej. Wybieraj pełnoziarniste pieczywo, zadbaj aby w każdym posiłku znajdowały się warzywa lub owoce, zjadaj chude mięso i nabiał. Ogranicz spożywanie przetworzonej żywności z dużą zawartością cukru i soli. Należy wyeliminować używki takie jak nikotyna oraz alkohol. Dobrym sposobem na obniżenie pulsu jest unikanie powtarzających się sytuacji stresowych. Warto zadbać o odpowiednią proporcję między pracą a odpoczynkiem. Dobrym wyborem będą zioła działające uspokajająco takie jak kozłek lekarski, melisa lekarska, męczennica cielista, serdecznik pospolity czy lawenda lekarska. Pomocne mogą okazać się różne techniki relaksacyjne, np joga. Odpowiednia dobrana regularna aktywność fizyczna pozwala także wyregulować tętno spoczynkowe. 

Okazuje się że zarówno zbyt niskie jak i wysokie tętno może być przyczyną poważnej choroby. Nie lekceważ tego parametru. Gdy martwią Cię odchylenia od norm udaj się do lekarza podstawowej opieki zdrowotnej.

Autor

Redakcja KtoMaLek.pl - Zespół redakcyjny KtoMaLek.pl tworzą doświadczeni farmaceuci, którzy specjalizują się w różnych obszarach tematyki zdrowotnej. Doświadczenie zdobyte w zawodzie oraz wiedza uzyskana podczas studiów farmaceutycznych, pozwalają na tworzenie merytorycznych treści zgodnych z EBM (and. Evidence-based Medicine), opartych na rzetelnych źródłach — aktualnych badaniach naukowych, branżowych podręcznikach i książkach. Za praktyką podążają również pasja i niesłabnąca chęć do poszerzania wiedzy oraz dzielenia się nią z pacjentami. Dzięki temu użytkownicy otrzymują dostęp do ciekawych i angażujących materiałów edukacyjnych.

Zobacz wszystkie artykuły Redakcja KtoMaLek.pl


Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów