Szczepienia przeciw COVID-19 w zakładach pracy

Podczas niedawnych konferencji prasowych rządzący informowali, że pracują nad rozwiązaniem umożliwiającym prowadzenie szczepień przeciwko COVID-19 w miejscach pracy. Na szczegóły trzeba było poczekać kilka tygodni, lecz dzisiaj już wiemy, że 4 maja ruszą zgłoszenia na szczepienia w miejscach pracy.

Artykuł rekomendowany przez:
Pielęgniarka pobiera z fiolki do strzykawki dawkę szczepionki przeciwko COVID-19.

Aktualny stan rejestracji na szczepienia

Dzięki zwiększeniu dostaw szczepionek możliwe było przyspieszenie procesu rejestracji na szczepienia dla kolejnych roczników. Aktualnie na szczepienia mogą rejestrować się osoby urodzone w latach 70., a od 28 kwietnia rusza rejestracja dla osób w wieku od 30 do 39 lat, które w styczniu za pomocą formularza na stronie rządowej wyraziły chęć zaszczepienia się. Następnie z początkiem maja (4 maja) ruszy rejestracja dla osób w wieku od 18 do 29 lat, które wypełniły wspomniany formularz. Dla pozostałych roczników harmonogram rejestracji wygląda następująco:

  • 28 kwietnia – roczniki 1978-1979
  • 29 kwietnia – roczniki 1980-1981
  • 30 kwietnia – roczniki 1982-1983
  • 1 maja – roczniki 1984-1985
  • 3 maja – roczniki 1986-1987
  • 4 maja – roczniki 1988-1989
  • 5 maja – roczniki 1990-1991
  • 6 maja – roczniki 1992-1993
  • 7 maja – roczniki 1994-1996
  • 8 maja – roczniki 1997-1999
  • 9 maja – roczniki 2000-2003

Do 9 maja e-skierowania na szczepienia otrzymają wszyscy dorośli Polacy.

Szczepienia przeciw COVID-19 w zakładach pracy

Zgodnie z wcześniejszymi deklaracjami niebawem możliwe będzie zaszczepienie się w miejscu pracy. Już 4 maja rusza zgłoszenia na szczepienia w zakładach pracy. Będzie to możliwe, o ile pracodawcy uda się zebrać przynajmniej 300 chętnych. Do takiego szczepienia zakład pracy będzie mógł zgłosić:

  • pracowników zakładów pracy,
  • członków samorządów zawodowych i stowarzyszeń branżowych,
  • osoby współpracujące (zatrudnione na umowę cywilnoprawną lub prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą),
  • studentów, którzy ukończyli 18 r.ż. (zgłasza szkoła wyższa),
  • członków rodzin tych osób.

Formularz dla pracodawców będzie dostępny na stronie Rządowego Centrum Bezpieczeństwa. Jeżeli pracodawcy uda się zebrać wymaganą liczbę chętnych, będzie mógł nawiązać współpracę z istniejącym punktem szczepień, który wyrazi zgodę na zorganizowanie procesu szczepień w zakładzie pracy.

Na ten moment nie da się jednak wskazać konkretnych dat pierwszych szczepień, co uzależnione jest od aktualnych problemów z dostawami kolejnych dawek szczepionek. Wiadomo jednak, że o kolejności szczepień decydować będzie moment prawidłowego wypełnienia formularza przez pracodawcę i dostępność szczepionek.

Szczegółowe informacje dla zakładów pracy dostępne są na stronie rządowej: https://www.gov.pl/web/szczepimysie/szczepienia-zakladow-pracy 

Autor

Redakcja KtoMaLek.pl - Zespół redakcyjny KtoMaLek.pl tworzą doświadczeni farmaceuci, którzy specjalizują się w różnych obszarach tematyki zdrowotnej. Doświadczenie zdobyte w zawodzie oraz wiedza uzyskana podczas studiów farmaceutycznych, pozwalają na tworzenie merytorycznych treści zgodnych z EBM (and. Evidence-based Medicine), opartych na rzetelnych źródłach — aktualnych badaniach naukowych, branżowych podręcznikach i książkach. Za praktyką podążają również pasja i niesłabnąca chęć do poszerzania wiedzy oraz dzielenia się nią z pacjentami. Dzięki temu użytkownicy otrzymują dostęp do ciekawych i angażujących materiałów edukacyjnych.

Zobacz wszystkie artykuły Redakcja KtoMaLek.pl

Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Kategorie:  COVID-19

Więcej artykułów