Detektor tętna płodu − kiedy stosować?

Redakcja KtoMaLek.pl 2021-04-09 15:45
Położna przeprowadza u kobiety w ciąży badanie przy pomocy detektora tętna płodu.

Życie dziecka jest dla każdej matki najważniejsze. Z tego powodu odpowiednie monitorowanie rozwijającego się płodu jest niezwykle ważne. Dzisiejsza medycyna jest na tyle rozwinięta, że umożliwia kontrolę nad rozwijającym się płodem. Jednym z urządzeń służącym do kontroli rozwoju małego dziecka jest detektor tętna płodu. Jak dokładnie działa to urządzenie? Kiedy warto je stosować? Czy jest ono bezpiecznie dla rozwijającego się płodu?

Czym jest tętno?

Tętnem nazywamy zjawisko pulsowania ścian naszych naczyń krwionośnych, które wynika z przepływu przez nie krwi pompowanej przez serce. Tętno często jest również nazywane pulsem. Sam parametr dostarcza wielu informacji o stanie układu krwionośnego, w tym także funkcjonowania serca.

Detektor tętna płodu − jak działa?

Detektor tętna płodu jest stosunkowo nowym urządzeniem. Pozwala na nasłuchiwanie bicia serca rozwijającego się płodu. Zasada działania tego urządzenia opiera się na falach ultradźwiękowych, a także regule Dopplera. To połączenie umożliwia wychwytywanie tętna płodu, a następnie zamienienie odebranego sygnału na dźwięk.

Całe urządzenie jest całkowicie bezpieczne dla płodu, co zostało potwierdzone w różnego rodzaju badaniach. Co więcej, w sposób bezwzględny przestrzegane są normy, w jakich działa sprzęt. Dlatego stosując detektor tętna płodu, nie musimy się martwić o bezpieczeństwo rozwijającej się pociechy.

Detektor tętna płodu − bezpieczeństwo matki

Detektory tętna płodu są używane w profesjonalnych gabinetach lekarskich. Jednakże urządzenia te są szeroko dostępne na rynku. 

Stosowanie detektora tętna płodu jest bezpieczne dla ciężarnej, ale w trakcie jego stosowania nie należy ignorować sygnałów, które daje jej ciało. Co więcej, nieprawidłowa interpretacja otrzymanych wyników może doprowadzić do rozwinięcia stresowej dla przyszłych rodziców sytuacji, która może zagrozić zdrowiu płodu. Z tego powodu, jeżeli zdecydujemy się na zakup detektora tętna płodu, powinniśmy kierować się zdrowym rozsądkiem w momencie interpretacji wyników.

Sam detektor tętna płodu jest świetnym urządzeniem dla osób, które już nie mogą się doczekać momentu narodzin dziecka i chcą być jak najbliżej niego. Detektora można go używać już od 10. tygodnia ciąży.

Jak używać detektora tętna płodu?

Zasada używania detektora jest ściśle związana z konkretnym modelem sprzętu, który postanowiliśmy zakupić. Nowoczesne detektory tętna płodu są na tyle czułe, że umożliwiają odczyt tętna płodu już od 10. tygodnia ciąży. Co więcej, pozwalają one na sprawdzenie tętna chwilowego, a także tętna w określonym przez nas czasie.

Producenci detektorów cały czas prześcigają się w kwestii liczby dostępnych w ich urządzeniu funkcji. Detektory tętna płodu przeważnie są wyposażone w mały głośnik, który umożliwia stałe nasłuchiwanie bicia serca lub też posiadają wejście, które umożliwia podłączenie własnego zestawu słuchawkowego. Co bardziej zaawansowane modele posiadają również wyświetlacz, na którym możemy zobaczyć przebieg tętna. W niektórych sprzętach znalazło się także miejsce na drukarkę, umożliwiającą wydruk tętna rozwijającego się płodu.

W trakcie korzystania z detektora tętna płodu warto pamiętać, że jest to jedynie gadżet. Po jego zakupie pod żadnym pozorem nie należy rezygnować z wizyt u lekarza ginekologa, który prowadzi ciążę. Stosowanie tego rodzaju sprzętu nie zwalnia nas także z regularnego wykonywania badań kontrolnych, gdyż to właśnie one stanowią sprawdzone i rzetelne źródło wiedzy o stanie dziecka.

Detektor tętna płodu − czym kierować się przy zakupie?

W chwili obecnej wszelkie obostrzenia dotyczące detektorów tętna płodu są regulowane przez rozporządzenia Unii Europejskiej. Z tego powodu, w trakcie poszukiwania detektora tętna płodu, warto sprawdzić, czy urządzenie, którego zakupem jesteśmy zainteresowani, uzyskało certyfikat CE. Potwierdza on spełnienie przez detektor norm opisanych w dyrektywie medycznej 93/42/EEC. Wówczas mamy pewność, że wybrany przez nas sprzęt będzie bezpieczny zarówno dla płodu, jak i matki. Przykładowym detektorem tętna płodu jest np. Doppler AngelSounds Fetal JPD-100S (mini)

Pamiętaj, że dostępność różnego rodzaju urządzeń oraz produktów leczniczych w pobliskiej  aptece możesz w łatwy sposób sprawdzić przy pomocy portalu KtoMaLek.pl.

Autor

Redakcja KtoMaLek.pl - Zespół redakcyjny KtoMaLek.pl tworzą doświadczeni farmaceuci, którzy specjalizują się w różnych obszarach tematyki zdrowotnej. Doświadczenie zdobyte w zawodzie oraz wiedza uzyskana podczas studiów farmaceutycznych, pozwalają na tworzenie merytorycznych treści zgodnych z EBM (and. Evidence-based Medicine), opartych na rzetelnych źródłach — aktualnych badaniach naukowych, branżowych podręcznikach i książkach. Za praktyką podążają również pasja i niesłabnąca chęć do poszerzania wiedzy oraz dzielenia się nią z pacjentami. Dzięki temu użytkownicy otrzymują dostęp do ciekawych i angażujących materiałów edukacyjnych.

Zobacz wszystkie artykuły Redakcja KtoMaLek.pl


Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów