Lokalizacja apteki – ktomalek

1. Wskaż,
gdzie jesteś

Wyszukiwanie leków online - ktomlek

2. Znajdź
potrzebny lek

Rezerwacja leków online - ktomalek

3. Zarezerwuj
on‑line

Odbiór leków w aptece - ktomalek

4. Odbierz
w aptece

Znajdź i zarezerwuj lek w najbliższej aptece!

Znajdź teraz najbliższe apteki

Nadciśnienie płucne − czym się objawia?

Redakcja KtoMaLek.pl 2021-04-16 12:45
Kobieta w białej koszulce, do koszulki przymocowane płuca, wycięte z kolorowego papieru.

Mniejsza tolerancja na zmęczenie, duszność, szybkie męczenie się – to pierwsze objawy choroby zwanej nadciśnieniem płucnym. Ze względu na małą specyficzność, symptomy często są ignorowane przez pacjentów, co zmniejsza odsetek wczesnych diagnoz choroby. Jakie są przyczyny nadciśnienia płucnego? Co robić w razie pojawienia się objawów?

Nadciśnienie płucne − informacje podstawowe

Nadciśnienie płucne to choroba, która dotyczy krążenia płucnego, czyli obiegu krwi od prawej komory serca do lewego przedsionka serca. Jest spowodowane zwiększonym oporem naczyń krwionośnych krążenia płucnego oraz wzrostem panującego w nich ciśnienia. Według definicji, o nadciśnieniu płucnym można mówić, gdy średnie ciśnienie w tętnicy płucnej mierzone metodą inwazyjną wynosi przynajmniej 25 mmHg w spoczynku.

Wyróżnia się następujące rodzaje nadciśnienia płucnego:

  • łagodne (26–35 mm Hg),
  • umiarkowane (36–45 mm Hg),
  • ciężkie (>46 mm Hg).

Przyczyny występowania nadciśnienia płucnego

Istnieje wiele przyczyn występowania nadciśnienia płucnego i niestety nie zawsze możliwe jest dokładne poznanie czynnika etiologicznego choroby. W zależności od przyczyny schorzenia, chorych klasyfikuje się do jednej z pięciu grup, opracowanych na podstawie cech patofizjologicznych, patomorfologicznych oraz specyfiki leczenia.

Nieprawidłowy wzrost ciśnienia tętniczego w płucach może nastąpić w konsekwencji chorób serca, płuc lub naczyń płucnych. Wśród chorób serca wpływających na nadciśnienie płucne wyróżnia się m.in. zaburzenie czynności skurczowej lub rozkurczowej lewej komory, wady zastawkowe, wrodzone lub nabyte zawężanie drogi napływu bądź odpływu lewej komory, kardiomiopatia wrodzona czy wrodzone lub nabyte zwężenie żył płucnych. Chorobami płuc predysponującymi do powstania nadciśnienia płucnego są POChP, śródmiąższowe choroby płuc, zaburzenia oddychania w czasie snu, długotrwałe przebywanie na dużych wysokościach, a także anomalie rozwojowe.

Nadciśnienie płucne może być chorobą idiopatyczną, która powstaje bez jasno określonej przyczyny. U niektórych pacjentów rozpoznaje się czynniki genetyczne, które warunkują występowanie choroby. Nadciśnienie płucne może także powstać wskutek przyjmowania niektórych leków (m.in. stosowanych w czasie terapii odchudzających) bądź w wyniku zatrucia toksynami. Chorobami, które mogą być związane z nadciśnieniem płucnym są m.in. niektóre choroby tkanki łącznej, zakażenie wirusem HIV, nadciśnienie wrotne, schistosomoza, przeciek między krążeniem systemowym i płucnym. Przyczyną choroby może być także przetrwałe nadciśnienie płucne noworodków, zarostowa choroba żył płucnych, hemangiomatoza kapilarna płucna lub przewlekłe zakrzepowo-zatorowe nadciśnienie płucne.

Objawy nadciśnienia płucnego

Niestety, objawy nadciśnienia płucnego nie są specyficzne i często mogą zostać zignorowane przez pacjenta, co dodatkowo utrudnia diagnozę schorzenia. Ze względu na pierwsze objawy nadciśnienie płucne często bywa mylone z astmą, anemią czy chorobą wieńcową. Jednym z pierwszych objawów nadciśnienia płucnego, jakie są zauważane u pacjentów, jest stopniowy wzrost ograniczenia tolerancji wysiłku, czyli mówiąc prościej, pacjent szybciej odczuwa zmęczenie w czasie wysiłku fizycznego. Zazwyczaj jest to spowodowane dusznością lub męczliwością w trakcie aktywności. Duszność jest głównym objawem nadciśnienia płucnego, niezależnie od przyczyny jej powstania. W przypadku niedotlenienia prawej komory serca, może także pojawić się tzw. ból dławicowy, czyli piekący lub rozpierający ból zlokalizowany w klatce piersiowej (za mostkiem), który może promieniować do żuchwy lub kończyn górnych.

Diagnostyka nadciśnienia płucnego

W przypadku zauważenia u siebie niepokojących objawów należy udać się do lekarza pierwszego kontaktu lub kardiologa, który przeprowadzi odpowiednie badania i ustali przyczynę objawów. Badaniami wykorzystywanymi w celu zdiagnozowania nadciśnienia płucnego są m.in. EKG, a także RTG klatki piersiowej, podczas których lekarz ocenia stan i pracę serca oraz stan naczyń krwionośnych krążenia płucnego. Dodatkowo lekarz może zlecić badania oceniające czynność płuc, m.in. spirometrię, czyli badanie objętości i pojemności płuc oraz przepływu powietrza w płucach i oskrzelach, a także pletyzmografię, czyli określanie całkowitej ilości powietrza zawartej w płucach. Innymi badaniami użytecznymi w diagnostyce nadciśnienia płucnego są echokardiografia, scyntygrafia perfuzyjna płuc i inne.


Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów