Lokalizacja apteki – ktomalek

1. Wskaż,
gdzie jesteś

Wyszukiwanie leków online - ktomlek

2. Znajdź
potrzebny lek

Rezerwacja leków online - ktomalek

3. Zarezerwuj
on‑line

Odbiór leków w aptece - ktomalek

4. Odbierz
w aptece

Znajdź i zarezerwuj lek w najbliższej aptece!

Znajdź teraz najbliższe apteki

Których leków może zabraknąć w aptece? (maj 2021 r.)

Redakcja KtoMaLek.pl 2021-05-14 16:01
Blister zawierający lek w żółto-pomarańczowych kapsułkach.

Od kilku lat Ministerstwo Zdrowia tworzy tak zwaną listę antywywozową, na której znajdują się produkty lecznicze, środki spożywcze specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyroby medyczne, które zagrożone są brakiem dostępności na terenie naszego kraju. Lista ta jest regularnie aktualizowana, by skutecznie reagować na zmieniającą się sytuację na rynku i by zabezpieczyć dostęp pacjentów do potrzebnych farmaceutyków. Jak prezentuje się majowy wykaz względem marcowego?

Zmiany w liście leków zagrożonych wywozem

Ostatnia lista antywowozowa obowiązywała od 12 marca 2021 r. i znalazły się na niej 372 produkty. Do wykazu trafiają leki, których brak odnotowano w co najmniej 5% aptek ogólnodostępnych danego województwa. Informacje o brakach leków gromadzone są przez Wojewódzkie Inspektoraty Farmaceutyczne, które przekazują je do Głównego Inspektoratu Farmaceutycznego. Potem dane te trafiają do Ministerstwa Zdrowia, które tworzy listę antywywozową.

Na majowym wykazie znalazły się 383 produkty, co oznacza zwiększenie się listy o 11 pozycji.

Nowe leki na liście antywywozowej

Dodatkowym nadzorem objęto cztery nowe preparaty:

  • Finlepsin 200 retard (karbamazepina) – lek stosowany u pacjentów cierpiących na padaczkę, jak również przy występowaniu idiopatycznych nerwobóli nerwu trójdzielnego (także w przebiegu stwardnienia rozsianego) i nerwu językowo-gardłowego, przy dolegliwościach bólowych w przebiegu neuropatii cukrzycowej, a także w profilaktyce zaburzeń afektywnych dwubiegunowych i w celu zapobiegania napadom drgawkowym przy alkoholowym zespole abstynencyjnym;
  • Neoparin (enoksaparyna) w 5 różnych dawkach i Neoparin Forte w 2 dawkach – leki przeciwzakrzepowe wskazane w zapobieganiu żylnej chorobie zakrzepowo-zatorowej oraz leczeniu zakrzepicy żył głębokich i zatorowości płucnej;
  • Ozempic (semaglutyd) w 3 dawkach – lek przeciwcukrzycowy wskazany w leczeniu cukrzycy typu 2.

Tym razem żaden z preparatów nie został usunięty z wykazu.

Sprawdź aktualną listę antywozową!

Lista antywywozowa bez większych zmian

Lista leków zagrożonych brakiem dostępności od kilku lat nieznacznie się rozszerza lub kurczy, jednak część leków jest na niej obecna niemal od początku jej istnienia. Tak też jest w przypadku stosowanych przez cukrzyków insulin (Apidra, Fiasp, Gensulin N, Humulin R, Insuman Basal, Lantus, Ryzodeg, Toujeo, Tresiba), lewotyroksyny stosowanej przy niedoczynności tarczycy (Euthyrox, Letrox), preparatów stosowanych w hormonalnej terapii zastępczej przy menopauzie (Systen 50, Systen Conti, Systen Sequi), leków przeciwzakrzepowych (Clexane, Xarelto, Pradaxa), leków przeciwastmatycznych (Atrovent, Berodual, Fostex, Pulmicort), a także mieszanek mlekozastępczych (Bebilon pepti 2 DHA, Infatrini Peptisorb, Neocate LCP, Nutramigen 2 LGG Complete).

Jak szukać leków trudnodostępnych?

Pacjenci miewają kłopoty z zakupem leków, których dostępność w aptekach jest ograniczona. Do niedawna wiązało się to z koniecznością chodzenia od apteki do apteki lub wielokrotnego dzwonienia do różnych placówek, by dowiedzieć się, gdzie potrzebny lek jest dostępny. Narzędziem, które ułatwia szukanie leków w aptekach stacjonarnych, jest KtoMaLek.plintuicyjna wyszukiwarka, dzięki której nie tylko sprawdzimy dostępność potrzebnych preparatów, ale też zarezerwujemy je w pobliskiej aptece. Wystarczy jedynie podać swoją lokalizację i nazwę leku, a system wygeneruje listę pobliskich aptek, które mają go na stanie.

Źródło: http://dziennikmz.mz.gov.pl/legalact/2021/40/ 


Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów