Szare mydło – jakie ma właściwości? Zastosowania szarego mydła
Wchodząc do apteki, drogerii lub innego sklepu, często jesteśmy przytłoczeni nadmiarem kolorowych, dostępnych tam produktów i preparatów. Podobnie sytuacja wygląda w przypadku mydeł – na sklepowych półkach można znaleźć ten kosmetyk w wielu kolorach, zapachach, postaciach, a nawet o różnych fakturach. Czasem warto jednak oprzeć się pokusom wywołanym marketingowymi sztuczkami i sięgnąć po tradycyjne szare mydło. Jakie właściwości skrywa w sobie szare mydło? Kiedy, oprócz tradycyjnej kąpieli, możemy wykorzystać szare mydło? Na te pytania znajdziesz odpowiedź w poniższym tekście.
Szare mydło – właściwości i skład
Szare mydło należy do grupy kosmetyków, które od pokoleń cieszą się popularnością w polskich (i nie tylko) domach. Tworzy się je z soli potasowych oraz kwasów karboksylowych, a dodatkowo mieszankę dopełnia się użyciem substancji o właściwościach nawilżających. Skład jest więc naturalny – nie zawiera barwników czy sztucznych dodatków, dzięki czemu może być stosowane przez osoby ze skórą wrażliwą, alergików oraz osoby ze skórą skłonną do powstawania w jej obrębie stanów zapalnych.
Użycie szarego mydła pozwala na umycie, czyli oczyszczenie z zanieczyszczeń naszej skóry, usuwa nadmiar sebum oraz pomaga w walce z uciążliwymi przypadłościami, m.in. egzemą, łupieżem czy łuszczycą.
Kiedy stosować szare mydło?
Szare mydło znakomicie sprawdzi się u osób z tendencjami do problemów skórnych. Alergicy bez wątpienia docenią naturalny skład, który nie podrażni ich delikatnej i wrażliwej skóry. Można z jego użyciem zadbać także o profilaktykę odleżyn u osób, które ze względu na stan zdrowia nie mogą samodzielnie się poruszać lub przez długi czas przebywają w pozycji leżącej. Podczas pielęgnacji warto pamiętać również o prawidłowym nawilżeniu skóry, np. poprzez zastosowanie specjalnych oliwek.
Regularne używanie szarego mydła wspomaga także walkę z:
- łupieżem,
- egzemą skóry,
- trądzikiem,
- łuszczycą,
- ranami, gdyż przyspiesza proces ich gojenia.
Kiedy jeszcze można zastosować szare mydło?
Oprócz właściwości zbawiennych dla wrażliwej ludzkiej skóry, szare mydło nada się również w innych sytuacjach. Jego dodatek do wody pozwala na zwalczanie wełnowców, mszyc i innych szkodników obecnych na domowych lub ogrodowych roślinach. Wykonanym przez siebie preparatem (woda + szare mydło) należy spryskać roślinę bądź bezpośrednio przemyć jej struktury szmatką nasączoną wodą z mydłem. Kolejnego dnia trzeba pamiętać, aby zmyć pozostałości szarego mydła z rośliny. Cały proces można powtarzać aż do pozbycia się szkodników, np. poprzez kilkukrotne przemycie lub spryskanie rośliny wodą z szarym mydłem w ciągu tygodnia.
Szare mydło – dostępne produkty
Warto wspomnieć, iż pierwsze szare mydło wyprodukowano w Polsce jeszcze przed II wojną światową (w 1918 roku) pod nazwą Biały Jeleń. Początkowo jeden produkt – dzięki zainteresowaniu konsumentów – ewoluował wraz z rozwojem firmy i obecnie możemy dostać go pod wieloma postaciami, m.in. :
- BIAŁY JELEŃ Mydło naturalne hipoalergiczne;
- BIAŁY JELEŃ Mydło naturalne;
- BIAŁY JELEŃ Mydło w/pł;
- BIAŁY JELEŃ Mydło kozie mleko.
Jak widać, w dzisiejszych czasach szare mydło można dostać zarówno w formie tradycyjnej twardej kostki, jak i w postaci płynnej. Warto więc, także ze względu na wygodę użycia, rozważyć jego zakup.
Jeśli Ty lub ktoś z Twoich domowników potrzebuje prawidłowej pielęgnacji i produktu bezpiecznego dla wielu rodzajów skóry – warto sięgnąć po szare mydło. Znaleźć można je pod wieloma nazwami, w tym jako BARWA TRADYCYJNE POLSKIE SZARE Mydło, BARWA Mydło natur.szare d/myc.i prania czy APTEO Mydło szare tradycyjne. Poszukując właściwego kosmetyku dla osoby zmagającej się z problemami skóry, warto zasięgnąć przed zakupem porady dermatologa, farmaceuty lub kosmetologa. Dzięki temu będziemy mieć pewność, iż wybierzemy najlepszy produkt, dedykowany danemu problemowi i nie zaostrzymy skórnych objawów chorobowych.
Pamiętaj, że dostępność produktów leczniczych oraz kosmetyków, w tym także szarego mydła, w aptekach w Twojej okolicy możesz sprawdzić bez konieczności wychodzenia z domu na portalu KtoMaLek.pl.
Bibliografia:
- Biały Jeleń Hipoalergiczny mydło naturalne w kostce 150 g. Karta Techniczna. Pollena Ostrzeszów.
- Sopata, M., Łuczak, J. (2003). PROFILAKTYKA I LECZENIE ZACHOWAWCZE ODLEŻYN (CZ. I). Klinika zakażeń szpitalnych, 4, s.81-88.
- Wnęk, M. (2016). Ekologia i ochrona środowiska w programach Zagród Edukacyjnych. CENTRUM DORADZTWA ROLNICZEGO ODDZIAŁ W KRAKOWIE, Kraków, s. 37.
Autor
Redakcja KtoMaLek.pl - Zespół redakcyjny KtoMaLek.pl tworzą doświadczeni farmaceuci, którzy specjalizują się w różnych obszarach tematyki zdrowotnej. Doświadczenie zdobyte w zawodzie oraz wiedza uzyskana podczas studiów farmaceutycznych, pozwalają na tworzenie merytorycznych treści zgodnych z EBM (and. Evidence-based Medicine), opartych na rzetelnych źródłach — aktualnych badaniach naukowych, branżowych podręcznikach i książkach. Za praktyką podążają również pasja i niesłabnąca chęć do poszerzania wiedzy oraz dzielenia się nią z pacjentami. Dzięki temu użytkownicy otrzymują dostęp do ciekawych i angażujących materiałów edukacyjnych.