Choroby skóry – rodzaje, diagnostyka, leczenie

Redakcja KtoMaLek.pl 2021-10-29 12:32
Młoda kobieta ze zmianą skórną na policzku.

Choroby skóry, inaczej dermatozy, obejmują szereg schorzeń o różnym podłożu. Ich leczenie polega na skojarzeniu odpowiedniej farmakoterapii z indywidualnie dopasowaną pielęgnacją. Jak rozpoznać najczęstsze choroby skóry? W jakich sytuacjach należy niezwłocznie zgłosić się do dermatologa?

Rodzaje chorób skóry

Choroby skóry dotyczyć mogą naskórka, skóry właściwej oraz tkanki podskórnej, a także jej przydatków – włosów i paznokci. Ponadto, wiele zaburzeń związanych jest z dysfunkcją gruczołów łojowych i potowych. Dermatozy klasyfikuje się przede wszystkim ze względu na ich podłoże. Ich podział obejmuje choroby:

  • zakaźne (wirusowe, bakteryjne lub grzybicze),
  • pasożytnicze (np. wszawica, świerzb),
  • alergiczne lub związane z nieprawidłową pracą układu immunologicznego (np. AZS),
  • związane z zaburzeniami hormonalnymi,
  • onkologiczne.

Pogorszenie kondycji skóry jest często objawem innych chorób, rozwijających się w organizmie, np. niedoczynności tarczycy lub nadmiaru androgenów. Istotny jest także poziom stresu, jakość diety oraz nietolerancje pokarmowe, które zaostrzają przebieg dermatoz, zwłaszcza tych o podłożu zapalnym.

Diagnostyka chorób skóry

Lekarzem zajmującym się diagnostyką chorób skóry jest dermatolog. Jego zadaniem jest ustalenie przyczyny objawów i wdrożenie odpowiedniej terapii. Ponieważ wiele zmian skórnych ma niespecyficzny charakter, często konieczne jest wykonanie dodatkowych badań, między innymi hormonalnych. Leczenie obejmuje preparaty do stosowania miejscowego i ogólnego, uzupełniane przez pielęgnację odpowiednimi kosmetykami. W niektórych przypadkach pomocne mogą być dodatkowe zabiegi kosmetologiczne.

Najczęstsze choroby skóry

W ostatnich latach ilość zachorowań na poszczególne choroby skóry wciąż wzrasta. Ma to związek przede wszystkim z czynnikami środowiskowymi, takimi jak otaczające nas zanieczyszczenia, pogarszająca się jakość żywności oraz niektórych kosmetyków. Jakie są najczęstsze choroby skóry?

Atopowe zapalenie skóry

Atopowe zapalenie skóry (AZS) rozwija się najczęściej w wieku dziecięcym, choć może dotyczyć także osób dorosłych. U jego podłoża leży nieprawidłowa praca układu immunologicznego, objawiająca się nadmiernym przesuszeniem, zaczerwienieniem i suchością skóry. Choroba charakteryzuje się okresami zaostrzenia i remisji.

Leczenie zaostrzeń AZS polega na stosowaniu preparatów sterydowych i immunosupresyjnych, aż do uzyskania okresu remisji. Konieczne jest unikanie potencjalnych alergenów i pielęgnacja dermokosmetykami, zawierającymi emolienty, substancje nawilżające i uzupełniające uszkodzoną barierę skóry (Emolium, Emotopic).

Trądzik pospolity

Trądzik pospolity jest chorobą łojotokową, dotyczącą przede wszystkim młodych osób w okresie dojrzewania, w związku z zachodzącymi zmianami hormonalnymi. Objawia się nadmierną produkcją sebum oraz obecnością zaskórników, ropnych zmian i krost na twarzy lub plecach. Utrzymywanie się trądziku jest wskazaniem do wykonania szerszej diagnostyki, gdyż może być objawem nietolerancji pokarmowych lub zachwianiem równowagi hormonalnej, także w wieku dorosłym.

Leczenie trądziku uzależnione jest od nasilenia objawów. Stosowane są preparaty o działaniu keratolitycznym, przeciwzapalnym i normalizującym łojotok. W ich skład wchodzi m.in. kwas salicylowy, kwas azelainowy, nadtlenek benzoilu oraz retinoidy. W obrębie skóry trądzikowej łatwo o nadkażenia bakteryjne, dlatego nieraz konieczna jest antybiotykoterapia. Warto także skonsultować się z kosmetologiem i dobrać odpowiednią pielęgnację za pomocą dermokosmetyków (Pharmaceris T, Cerave, Cetaphil).

Grzybica paznokci

Grzybica paznokci jest powszechnym problemem, spowodowanym przez dermatofity, grzyby pleśniowe oraz drożdżaki. Sprzyja jej nadmierna potliwość, obniżona odporność oraz częste wizyty w miejscach takich jak sauny lub baseny. Objawem grzybicy paznokci są zmiany w obrębie płytki, np. nadmierna kruchość, przebarwienia i pofałdowanie jej powierzchni.

Leczenie grzybicy paznokci obejmuje głównie preparaty przeciwgrzybicze o działaniu miejscowym (lakiery), zawierające m.in. amorolfinę lub cyklopiroks, a także olejki roślinne (Mycofast), kwasy (Acifungin forte), klotrimazol (Steper lakier do paznokci) lub mleczan etylu (Nailner 2w1). W przypadku zaawansowanej choroby lub jej nawrotów, konieczne może okazać się leczenie ogólne.

Wybrany preparat zarezerwujesz w aptece w Twojej okolicy za pomocą portalu KtoMaLek.pl.

Czerniak

Czerniak jest rodzajem nowotworu złośliwego skóry, rozwijającym się najczęściej w wyniku nadmiernej ekspozycji na promieniowanie UV. Sprzyja mu intensywne opalanie się bez odpowiedniego filtra oraz częste wizyty w solarium. Dodatkowo, ryzyko zachorowania zwiększają predyspozycje genetyczne. 

Ze względu na rosnącą liczbę pacjentów chorujących na czerniaka, zaleca się regularne wizyty u lekarza, celem wykonania dermatoskopii, czyli badania zmian skórnych. Jest to skuteczna metoda, pozwalająca na wczesne wykrycie anomalii, takich jak asymetryczny przerost, nieregularne krawędzie lub niepokojący kolor zmiany. Dzięki temu możliwe jest jej szybkie usunięcie zmiany i wysłanie próbek do badania histopatologicznego.


Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów