Lokalizacja apteki – ktomalek

1. Wskaż,
gdzie jesteś

Wyszukiwanie leków online - ktomlek

2. Znajdź
potrzebny lek

Rezerwacja leków online - ktomalek

3. Zarezerwuj
on‑line

Odbiór leków w aptece - ktomalek

4. Odbierz
w aptece

Znajdź i zarezerwuj lek w najbliższej aptece!

Znajdź teraz najbliższe apteki

Wypadanie włosów - jaka może być przyczyna?

Redakcja KtoMaLek.pl 2022-09-07 15:42
Kobieta wyciąga ze szczotki kępki włosów, które świadczą o nadmiernym wypadaniu włosów.

Gdy po czesaniu zauważamy na swojej szczotce coraz więcej włosów, zaczynamy się martwić i zastanawiać, co może być tego przyczyną. Powodów może być wiele i bez badań zazwyczaj trudno wskazać, co wpływa na utratę włosów. Kiedy wypadanie włosów powinno nas zaniepokoić i skłonić do wizyty u specjalisty?

Wypadanie włosów – normalna rzecz

Wygląd naszej czupryny zależny jest od różnych czynników, lecz główny wpływ przypisuje się:

  • uwarunkowaniom genetycznym;
  • stylowi życia (sposób odżywiania, poziom aktywności fizycznej, higiena snu, narażenie na stres);
  • stosowanym metodom pielęgnacji włosów i skóry głowy.

Wypadanie włosów jest całkowicie naturalnym zjawiskiem – każdego dnia tracimy od kilkunastu do kilkudziesięciu włosów. Nie jest to duża liczba, gdy weźmie się pod uwagę fakt, że przeciętnie na głowie znajduje się od 100 do 150 tysięcy włosów. Jeśli jednak zauważymy, że włosów na szczotce jest więcej niż zwykle lub problem zaczyna się nasilać, należy poszukać źródła tego problemu.

Co może być przyczyną nadmiernego wypadania włosów?

Kondycja włosów zależy od wielu czynników. Najbardziej prozaiczną przyczyną ich wypadania są błędy w codziennej pielęgnacji. Stosowanie źle dobranych szamponów i odżywek lub niewłaściwe ich używanie może widoczne odbić się na stanie włosów i powodować ich utratę. Często winowajcą są także rozmaite zabiegi stylizacyjne (nadmierne używanie prostownicy, suszenie włosów zbyt ciepłym powietrzem), częste farbowanie lub rozjaśnianie włosów, a także ciasne upinanie włosów (np. w kok, koński ogon), co sprawia, że są zbyt mocno napięte.

Nie bez znaczenia są także czynniki zewnętrzne, takie jak warunku pogodowe. Latem włosy narażone są na działanie słońca i promieniowania UV, słoną wodę morską czy wodę chlorowaną w basenie. Z kolei zimą targane są przez deszcz, śnieg i chłodny wiatr, a chowane pod czapką mają tendencję do elektryzowania i przetłuszczania się.

Niewłaściwa pielęgnacja oraz czynniki zewnętrzne to zmienne, na które mamy duży wpływ i możemy ograniczyć ich oddziaływanie na włosy. Istnieje jednak szereg przypadłości, z którymi walka jest o wiele trudniejsza. Mogą to być:

  • znaczne niedobory niektórych związków mineralnych (m.in. żelazo, cynk);
  • niedożywienie i wynikające z niego niedobory aminokwasów;
  • narażenie na przewlekły, silny stres;
  • nadczynność lub niedoczynność tarczycy;
  • stosowanie niektórych leków (np. przeciwzakrzepowych, przeciwtarczycowych, immunosupresyjnych);
  • choroby skóry (m.in. łuszczyca, grzybica skóry głowy, łupież);
  • przebycie choroby zakaźnej.

Wypadanie włosów a ciąża

U wielu przyszłych mam kondycja włosów w przebiegu ciąży ulega znacznej poprawie – stają się gęste, lśniące, mocniejsze. Niestety krótko po porodzie zaczynają one wypadać. Dlaczego tak się dzieje?  Przyczyną jest fizjologicznie zmniejszający się poziom estrogenów, który wpływa na pogarszająca się kondycję włosów. Po kilku miesiącach sytuacja zazwyczaj się normuje, a włosy odrastają.

Wypadanie włosów u mężczyzn

Zmiany hormonalne mają również wpływ na kondycję włosów u mężczyzn. Łysienie androgenowe może dotyczyć ponad 80% męskiej populacji i często prowadzi do łysienia całej powierzchni głowy. Co więcej, nawet około 40% kobiet zmaga się z łysieniem androgenowym, które powoduje znaczne przerzedzenie włosów.

Schorzenie to ma podłoże genetyczne, a jego pierwsze objawy mogą pojawić się już we wczesnej młodości i postępować wraz z wiekiem.

Wypadanie włosów – który lekarz pomoże?

Jeżeli widzimy, że wypada nam coraz więcej włosów, najlepiej zwrócić się po pomoc do lekarza rodzinnego, który pomoże przenalizować nasze codzienne nawyki, sprawdzi nasz stan zdrowia i przyjmowane leki, a w razie potrzeby skieruje na podstawowe badania diagnostyczne. To pierwszy krok do tego, aby dowiedzieć się, co się dzieje w naszym organizmie. Jeżeli sytuacja tego wymaga, lekarz POZ skieruje nas do właściwego specjalisty.

W przypadku podejrzenia zaburzeń hormonalnych, które odbijają się na kondycji włosów, należy udać się do endokrynologa. Jeżeli problem leży po stronie skóry głowy, pomoc otrzymamy u dermatologa lub trychologa. Zdarza się też, że przyczyną są pewne niedobory w diecie, wówczas warto skorzystać z porady wykwalifikowanego dietetyka, który pomoże ułożyć dobrze zbilansowany jadłospis.

Leczenie wypadania włosów

Znając przyczynę wypadania włosów, możemy wdrożyć skuteczne leczenie, które wkrótce wyeliminuje ten problem i sprawi, że włosy przestaną wypadać i zaczną odrastać. 

W wielu przypadkach wystarczy odpowiednia pielęgnacja włosów, by uzyskać satysfakcjonujące rezultaty. W aptekach dostępnych jest wiele szamponów (BASICLAB CAPILLUS Szampon stymulujący na wypadanie włosów, BIOBLAS Szampon Ziołowy na wypadanie włosów cienkich i zniszczonych Kolagen+Keratyna, DERMEDIC CAPILARTE Szampon wzmacniający hamujący wypadanie włosów, TOŁPA DERMO HAIR WYPADANIE Szampon antipollution przeciw wypadaniu) oraz odżywek (BIOTEBAL Odżywka p/wypadaniu włosów, DERMENA MAMA Odżywka do włosów osłabionych nadmiernie wypadających, ENILOME PRO TRICHOLOGY Odżywka przeciw wypadaniu włosów) i wcierek/lotionów/serum przeciw wypadaniu włosów (FLOS-LEK ELESTABION W Kuracja wcierka d/włosów p/wypadaniu, Biokap Anticaduta Lotion przeciw wypadaniu włosów, BIOXSINE DG Serum ziołowe przeciw wypadaniu włosów, SEBORADIN Lotion Przeciw Wypadaniu Włosów). Jeśli wypadanie włosów jest skutkiem niedoborów witamin i składników mineralnych, wtedy można sięgnąć po odpowiednią suplementację (np. Biotebal PLUS włosy, skóra, paznokcie, Merz Spezial Dragees, Maxi-Krzem, SkrzypoVita).

W uzasadnionych przypadkach dermatolog może wdrożyć terapię farmakologiczną. Zazwyczaj stosuje się preparaty na bazie minoksydylu o działaniu miejscowym, które stymulują mieszki włosowe lub preparaty steroidowe. Przy łysieniu androgenowym wprowadza się leczenie finasterydem u mężczyzn lub leczenie antyandrogenowe w przypadku kobiet.

Może się zdarzyć, że wprowadzone zmiany w diecie i pielęgnacji oraz farmakoterapia nie przynoszą rezultatu, a włosy nadal wypadają i nie odrastają. Wówczas można rozważyć zabieg zagęszczania włosów lub przeszczep, lecz zasadność tych zabiegów warto omówić ze specjalistą.


Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów