Grzybica skóry – rozpoznanie, objawy, leczenie

Redakcja KtoMaLek.pl 2021-09-30 10:14
Kobieta drapie się po przedramieniu, skóra jest zaczerwieniona.

Choć jest to dolegliwość wstydliwa i nie każdy chce się do niej przyznać, na pewno niejeden z nas przechodził już grzybicę skóry i błon śluzowych. Jest to choroba wysoce zakaźna, a szerokie rozpowszechnienie grzybów chorobotwórczych w naturze sprzyja częstym zakażeniom. Jakie są rodzaje grzybic? Jak można się nimi zarazić i w jaki sposób leczy się grzybicę?

Grzybica skóry i błon śluzowych

Grzybica skóry i błon śluzowych (nazywana także mikozą skóry i błon śluzowych) jest chorobą zakaźną, wywoływaną przez grzyby chorobotwórcze. Grzyby są organizmami, które obok prokariontów, protistów, zwierząt oraz roślin tworzą odrębne królestwo biologiczne. Są szeroko rozpowszechnione w przyrodzie – szacuje się, że występuje ich około 200 000 gatunków, natomiast tylko około 150 jest w stanie wywoływać choroby

Wśród grzybów najczęściej wywołujących chorobę można wyróżnić:

 • dermatofity – wywołujące grzybice właściwe, czyli grzybice skóry gładkiej, skóry owłosionej oraz grzybice stóp i paznokci,
 • drożdże (np. Candida) – wywołujące drożdżycę błon śluzowych, kątów ust, paznokci, a także łupież pstry,
 • grzyby pleśniowe – wywołujące pleśnice. 

Grzybica jest chorobą wysoce zakaźną i występującą powszechnie (dotyczy nawet 40% populacji). Wśród osób mocniej narażonych na zakażenie grzybicze są m.in. pacjenci chorujący na nowotwory bądź zakażeni wirusem HIV, pacjenci przyjmujący przewlekle kortykosteroidy, antybiotyki lub leki hamujące układ odpornosciowy, a także chorzy cierpiący na przewlekłe choroby metaboliczne, takie jak cukrzyca lub niedoczynność tarczycy.

Drogi zakażenia grzybicą

Aby doszło do zakażenia, musi nastąpić kontakt z zarodnikami grzyba. Może się tak stać wskutek m.in.:

 • używania wspólnych urządzeń sanitarnych, np. pryszniców, umywalek czy ubikacji na basenach – w hotelach, internatach czy sanatoriach,
 • zakładania pożyczonego obuwia lub przymierzania obuwia w sklepie,
 • korzystania ze wspólnych ręczników bądź grzebieni,
 • noszenia niewygodnego, nieprzewiewnego bądź uciskającego obuwia, a także skarpet czy bielizny wykonanych z tworzywa sztucznego,
 • korzystania z usług kosmetycznych, ale tylko w przypadku źle wykonanej dezynfekcji narzędzi do manicure i pedicure,
 • dotykania bezpańskich zwierząt, które mogą przenosić chorobotwórcze grzyby (np. psy, koty).

Warto jednak pamiętać, że nie przy każdym kontakcie z zarodnikami grzyba musi dojść do zakażenia. W przypadku osoby zdrowej, wskutek działania wielu mechanizmów obronnych organizmu, dochodzi do zwalczenia infekcji jeszcze zanim się ona rozwinie lub nawet do uniemożliwienia wnikania zarodników grzyba przez naskórek.

Rodzaje i objawy najczęściej spotykanych grzybic skóry i błon śluzowych

Można wyróżnić kilka rodzajów grzybic skóry, a każda z nich cechuje się nieco odmiennymi objawami. Do najczęściej spotykanych grzybic zaliczyć można grzybicę skóry owłosionej lub gładkiej, grzybicę stóp i paznokci czy łupież pstry. 

Grzybica skóry owłosionej

Najczęściej dotyczy owłosionej skóry głowy oraz brody, często jest spotykana u dzieci. W zależności od rodzaju grzybicy, na skórze głowy można zauważyć liczne ogniska złuszczania skóry z włosami o równej długości, ogniska wyłysienia o złuszczającej powierzchni z włosami o różnej długości lub bolesne guzy bądź nacieki, z których sączy się ropa. 

Grzybica skóry gładkiej

Może występować w każdej okolicy ciała, a jej objawami mogą być ogniska rumieniowo-obrzękowe z grudkami i krostami na obwodzie lub ogniska rumieniowo-złuszczające z różnie nasilonym towarzyszącym stanem zapalnym. W przypadku mężczyzn zmiany często pojawiają się w pachwinach. 

Grzybica stóp

W zależności od lokalizacji grzybicy, wyróżnia się trzy odmiany grzybicy stóp:

 • potnicową – zmiany o charakterze rumieniowo-wysiękowym są widoczne w okolicy śródstopia,
 • międzypalcową – zmiany występują najczęściej pomiędzy III i IV palcami stóp i dochodzi do maceracji naskórka, powstania rumienia oraz złuszczania naskórka,
 • złuszczającą – zmiany rumieniowo-złuszczające ze zrogowaciałym naskórkiem spotyka się na podeszwach i bocznych częściach stopy.

Objawom na stopach mogą także towarzyszyć podobne objawy na dłoniach, które powstają wskutek reakcji alergicznej na antygeny grzyba. 

Grzybica paznokci

Występuje na paznokciach rąk lub nóg, zazwyczaj u dorosłych. W jej przebiegu płytki paznokciowe są pogrubione, przebarwione, a także bardziej łamliwe i podatne na uszkodzenia. Dochodzi także do nadmiernego rogowacenia oraz pobruzdowania paznokcia. 

Łupież pstry

Występuje najczęściej na skórze klatki piersiowej, kończyn górnych i szyi. Są to jasnobrązowe plamki, delikatnie złuszczające się, które pod wpływem słońca ulegają odbarwieniu.

Leczenie grzybicy

Leczenie grzybicy polega przede wszystkim na zastosowaniu produktów przeciwgrzybiczych (dostępnych bez recepty), najczęściej w formie maści, kremów, szamponów, pudrów, lakierów do paznokci (np.STEPER Lakier do paznokciOliproxNailner) czy aerozoli (Excilor spray ochronny 3 w 1, Undofen o właściwościach p/grzybiczych Spray do stóp i obuwia all in one), stosowanych bezpośrednio na zmiany chorobowe. W przypadku cięższych zakażeń lub zakażeń uogólnionych lekarz może przepisać leki przeciwgrzybicze (m.in. nystatyna, izokonazol, mikanazol). 

Poza zastosowaniem leków, należy dokładnie zdezynfekować obuwie i bieliznę, lub całkowicie je wymienić, oraz stosować się do zasad profilaktyki przeciwgrzybiczej. 

Pamiętaj, że dostępność preparatów w aptekach w Twojej okolicy z łatwością i bez wychodzenia z domu sprawdzisz na portalu KtoMaLek.pl


Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów