Jakie zioła na cerę wybrać?
Trądzik pospolity (acne vulgaris) jest jedną z najczęstszych chorób skóry. Szacuje się, że dotyka około 80% nastolatków, ale pojawia się także u coraz częściej u osób powyżej 25. roku życia. Towarzyszy mu występowanie nieestetycznych zaskórników, grudek, krost, guzków, pseudocyst i ropnych torbieli obecnych na twarzy, dekolcie i plecach. Przyczyn trądziku jest wiele. Przede wszystkim są to zwiększona produkcja łoju, zablokowanie aparatu włosowo-łojowego przez czop rogowy, kolonizacja przez bakterie Propionibacterium acnes, reakcja zapalna. Sprawdź, za pomocą jakich ziół możesz sobie z nim poradzić.
Istotną rolę w tym procesie odgrywają również czynniki genetyczne. Leczenie trądziku jest długotrwałym procesem i wymagają systematyczności oraz konsekwencji. W zależności od stopnia zaawansowania kurację przeciwtrądzikową prowadzi się z wykorzystaniem preparatów do użytku zewnętrznego lub środkami doustnymi, o czym decyduje lekarz dermatolog. Osoby walczące z trądzikiem powinny szczególnie dbać o codzienną pielęgnację zmienionej chorobowo skóry. W aptekach można dostać szereg specjalistycznych kosmetyków dedykowanych osobom dotkniętym tym problemem. Z pomocą przychodzi też matka natura. Niektóre zioła znalazły szczególne zastosowanie w walce z trądzikiem. Usprawniają przemianę materii, oczyszczają organizm z toksyn i zmniejszają łojotok. A po jakie zioła najlepiej sięgać przy problemach z cerą?
Działaj kompleksowo – wybierz mieszankę ziół?
W wielu przypadkach lepszym rozwiązaniem od picia naparu z pojedynczego ziela będzie zastosowanie mieszanki ziół, które w wszechstronny sposób zadziałają na cerę z objawami trądziku. Przed zakupem warto upewnić się, że wybierany produkt jest w 100% naturalny, a w swoim składzie zawiera jedynie zioła, bez zbędnych dodatków. Wystarczy kilka ziół oprócz wspomnianego wcześniej ziela z bratka, by osiągnąć o wiele lepsze rezultaty, w porównaniu do stosowania jednoskładnikowej herbatki.
Spośród gotowych mieszanek ziołowych, warte wypróbowania są w szczególności zioła Lorem Vit Ładna cera. Mieszanka ta zawiera ziele fiołka trójbarwnego, a oprócz niego ziele czystka, krwawnika pospolitego oraz nagietka. Ziele czystka działa oczyszczająco, antybakteryjnie i przeciwgrzybiczo. Wzmacnia też układ odpornościowy oraz niweluje szkodliwy wpływ patogenów na cerę. Obecny w mieszance Lorem Vit Ładna Cera krwawnik pospolity zmniejsza natomiast stany zapalne oraz wspomaga normowanie nadaktywności gruczołów łojowych. W efekcie czego skóra o wiele mniej się przetłuszcza. Ostatni ze składników mieszanki, czyli kwiat nagietka pospolitego ma działanie wspomagające regenerowaniu się skóry. Nagietek zapewnia cerze dobrą kondycję oraz ułatwia gojenie stanów zapalnych.
A ze względu na właściwości przeciwbakteryjne i oczyszczające zapobiega też powstawaniu nowych wyprysków i zaskórników. Gotowa mieszanka Lorem Vit Ładna cera to naturalny i prosty w użyciu sposób na złagodzenie młodzieńczego trądziku. Stosuj ją systematycznie, by moc cieszyć się zdrową i ładną skórą.
Sprawdź ceny Lorem Vit – Ładna cera – na CENEO.PL
Ziele fiołka trójbarwnego (Herba Violae tricoloris)
Popularny bratek polny, czyli fiołek trójbarwny Viola tricolor L. to bogate źródło flawonoidów takich jak rutozyd, kwercetyna i hesperydyna. Zawiera duże ilości śluzów, soli mineralnych i garbników, a także kwas salicylowy i salicylan metylu, witaminę C i E, karotenoidy, saponiny triterenowe, fenolokwasy, antocyjanozydy, kumaryny i składniki mineralne.
Taka kompozycja składników aktywnych sprawia, że bratek działa oczyszczająco na organizm, pomaga usuwać zbędne produkty przemiany materii i nagromadzone toksyny, działa moczopędnie oraz reguluje wydzielanie potu i łoju. Dodatkowo wykazuje właściwości przeciwzapalne. Dzięki temu jest on szczególnie polecany osobom zmagającym się problemami skórnymi, w tym trądzikiem młodzieńczym.
Jak przygotować napar z bratka?
Do przyrządzenia takiej ziołowej herbatki najlepiej wykorzystać zioła w formie sypkiej. 1-2 łyżeczki suszonego bratka należy zalać szklanką wrzącej wody i trzymać pod przykryciem przez około 15 min, a następnie odcedzić i napar jest gotowy. Taką ziołową herbatkę należy wypijać w ilości 2-3 szklanek dziennie.
W przypadku trądziku korzystne działanie przyniesie nie tylko doustne stosowanie naparów z bratka. Doskonale sprawdzi się on jako tonik do bezpośredniego przemywania zmian chorobowych.
Poza ziołami do zaparzania w postaci sypkiej czy wygodnych fixach; font-variant-east-asian: normal; vertical-align: baseline; white-space: pre-wrap;"> (Bratek APTEO, DOZ Zielnik Bratek, Zioł. Fix Bratek Viola) w aptekach dostępne są także gotowe suplementy diety z bratkiem, w postaci tabletek i kapsułek (Bratek Colfarm, Bratek Plus, Bratek Wegafarm), które podobnie jak ziołowe napary należy stosować regularnie, zgodnie z opisem na opakowaniu.
Ziele skrzypu polnego (Herba Equiseti)
Skrzyp polny (Equisetum arvense L.) to bogate źródło witaminy C, A i E oraz składników mineralnych, w szczególności krzemu oraz magnezu, potasu, wapnia, manganu, fosforu. Zawiera flawonoidy, takie jak izokwercetyna, galuteolina, ekwezetryna, apigenina, a także kwasy organiczne i saponiny.
Skrzyp działa moczopędnie, wspomaga przemianę materii, usuwa nagromadzone w organizmie toksyny. Wykazuje właściwości przeciwbakteryjnie i przeciwzapalnie, a duże zawartości krzemu pozwalają utrzymać dobrą kondycję skóry, włosów i paznokci. To dlatego warto stosować go przy różnego rodzaju problemach skórnych.
Jak przygotować napar z ziela skrzypu?
1-2 łyżeczki suszonego ziela skrzypu należy zalać wrzącą wodą i zaparzać pod przykryciem przez około 15 min, po odcedzeniu będzie gotowy do wypicia. Dla uzyskania najlepszych efektów działania powinno się wypijać 2-3 szklanki takiego naparu.
Takie zioła do zaparzania można kupić w formie sypkiej (Ziele Skrzypu Herbapol Lublin, Zioł. Ziele Skrzypu Flos) do odmierzania łyżeczkami - taka postać jest najbardziej wartościowa bądź herbatkę w formie fixów (Skrzyp APTEO Natura, DOZ Zielnik Skrzyp polny).
W aptekach dostępnych jest wiele suplementów diety ze skrzypem, w wygodnej formie tabletek lub kapsułek (Skrzyp z Witaminami APTEO, Dr. Max Skrzyp z Bambusem, Skrzyp polny Laborell, DOZ Product Skrzyp Total Repair, Domowa Apteczka Skrzyp Complex, Solgar Skrzyp polny wiosenny).
Liść pokrzywy (Urticea folium)
Pokrzywa zwyczajna (Urtica dioica L.) zawiera duże ilości chlorofilu, karotenoidów w tym B-karoten i ksantofile, flawonoidów, garbników, którym zawdzięcza swoje właściwości antyoksydacyjne i przeciwzapalne. Jest bogatym źródłem kwasu foliowego, żelaza, witamin A, B, C i K, także mikroelementów takich jak wapń, krzem, magnez, potas, fosfor, mangan. Poza tym w jej składzie znajdują się kwasy organiczne: mrówkowy, octowy, glikolowy, cytrynowy, jabłkowy, szczawiowy, bursztynowy, kwas kawowy, kwas chlorogenowy, aminy biogenne takie jak acetylocholina, histamina, serotonina, tryptanina, betaina, do tego aminokwasy, białko, kumaryny.
To roślina o właściwościach oczyszczających organizm. Wspomaga pracę nerek i działa moczopędnie, dzięki czemu pomaga usunąć nadmiar wody oraz nagromadzone toksyny. Dodatkowo pokrzywa reguluje wydzielanie sebum. Regularne stosowanie pokrzywy zmniejsza łojotok i stan zapalny oraz pomoże skórze w odzyskaniu zdrowego wyglądu.
Jak przygotować napar z pokrzywy?
Należy wsypać do szklanki 1-2 łyżeczki suszonych liści pokrzywy, zalać je wrzątkiem, przykryć i odstawić na około 15 minut. Po tym czasie napar wystarczy odcedzić i będzie gotowy do spożycia. Dla najlepszych efektów należy wypijać 2-3 szklanki naparu w ciągu dnia.
Do przygotowania takiego naparu najlepiej wykorzystać całe suszone liście pokrzywy, ale można także posłużyć się dostępnymi w aptekach produktami typy fix (Pokrzywa APTEO Natura Fix, Pokrzywa Fix Herbapol Poznań).
Przestudzony napar z pokrzywy można również stosować zewnętrznie do przemywania zmienionej chorobowo skóry. Poza ziołami do zaparzania na rynku dostępne są też suplementy z pokrzywą w postaci tabletek (Pokrzywa Colfarm, Pokrzywa dla Zdrowia i Urody Komfarm).
Autor
Redakcja KtoMaLek.pl - Zespół redakcyjny KtoMaLek.pl tworzą doświadczeni farmaceuci, którzy specjalizują się w różnych obszarach tematyki zdrowotnej. Doświadczenie zdobyte w zawodzie oraz wiedza uzyskana podczas studiów farmaceutycznych, pozwalają na tworzenie merytorycznych treści zgodnych z EBM (and. Evidence-based Medicine), opartych na rzetelnych źródłach — aktualnych badaniach naukowych, branżowych podręcznikach i książkach. Za praktyką podążają również pasja i niesłabnąca chęć do poszerzania wiedzy oraz dzielenia się nią z pacjentami. Dzięki temu użytkownicy otrzymują dostęp do ciekawych i angażujących materiałów edukacyjnych.