Trądzik hormonalny - przyczyny i sposoby leczenia

Redakcja KtoMaLek.pl 2019-12-11 13:29
trądzik hormonalny dziewczyna

Choć mogłoby się wydawać, że trądzik to przypadłość wieku nastoletniego, zmaga się z nim coraz więcej dorosłych, u których występuje tzw. trądzik hormonalny. Jakie są przyczyny jego powstawania? Jakie badania należy wykonać przy trądziku hormonalnym? Czy da się go skutecznie wyleczyć?

Trądzik hormonalny - przyczyny powstawania

Trądzik to jedna z najbardziej popularnych chorób skóry. Szacuje się, że występuje u ok. 80% nastolatków, jednak u niektórych osób problem ten nie znika wraz z zakończeniem okresu dojrzewania. Coraz częściej trądzik pojawia się u dorosłych pomiędzy 25-35. rokiem życia - w tych przypadkach mówimy o występowaniu trądziku hormonalnego lub trądziku dorosłych. Przyczyną występowania trądziku hormonalnego są zmiany w gospodarce hormonalnej, powodujące zaburzenia wydzielania niektórych hormonów bądź też zwiększona wrażliwość narządów na działanie tych hormonów. Najczęściej zaburzenia te dotyczą androgenów - testosteronu, dihydrotestosteronu i androstenediolu. To hormony steroidowe wydzielane przez nadnercza, które stymulują wydzielanie łoju. Zaburzenie wydzielania androgenów przyczynia się do wzmożenia pracy gruczołów łojowych i nadprodukcji sebum. Dzięki temu we wspomnianych gruczołach łojowych tworzy się idealne środowisko do namnażania się bakterii beztlenowych z gatunku Propionibacterium acnes i powstania stanu zapalnego. Zwykle stopień nasilenia trądziku odzwierciedla stopień nasilenia łojotoku - im jest on większy, tym cięższą formę przybiera trądzik.

Objawy trądziku hormonalnego

Charakterystycznymi objawami dla trądziku hormonalnego są liczne, nieestetyczne zaskórniki (otwarte i zamknięte), grudki, krosty, guzki i ropne torbiele występujące na skórze twarzy (głównie czole, brodzie i na linii żuchwy), szyi, dekoltu i pleców.

Jak rozpoznaje się trądzik hormonalny?

W przypadku wystąpienia objawów trądziku należy zgłosić się do dermatologa. Lekarz dokonuje diagnozy na podstawie obrazu klinicznego i  zebranego wywiadu. Jednak jeśli istnieje podejrzenie zaburzeń hormonalnych, które mogłyby mieć wpływ na jego pojawienie się - a jest to szczególnie istotne, jeśli z problemem zgłaszają się osoby po 25. roku życia - konieczne jest wykonanie badań hormonalnych. Najczęściej oznacza się w nich poziom testosteronu całkowitego i wolnego oraz dehydroepiandrosteronu (DHEA), a także hormonów tarczycy, prolaktyny, hormonu folikulotropowego (FSH), hormonu luteinizującego (LH), insuliny. Aby wynik badania był wiarygodny należy pamiętać o tym, aby u kobiet krew do badania pobrać w odpowiednim dniu cyklu miesięcznego - zapytaj o to swojego lekarza. 

Metody leczenia trądziku hormonalnego

Trądzik hormonalny jest chorobą przewlekłą i nie da się go wyleczyć z dnia na dzień. Kuracja przeciwtrądzikowa jest procesem długotrwałym - zwykle prowadzi się ją przez kilka miesięcy - i wymaga od pacjenta wyjątkowej cierpliwości, ponieważ pierwsze zauważalne efekty nie pojawią się od razu. O sposobie leczenia zawsze decyduje lekarz dermatolog. W zależności od nasilenia objawów trądzik może być leczony preparatami do użytku zewnętrznego - w postaci maści, kremów i żeli z nadtlenkiem benzoilu, antybiotykami czy adapalenem (Davercin, Duac, Differin, Epiduo, Epiduo Forte), a w bardziej zaawansowanych postaciach choroby wdrażane jest leczenie ogólnoustrojowe z wykorzystaniem antybiotyków (najczęściej tetracyklin) lub retinoidów (pochodnych witaminy A) (Aknenormin, Axotret, Curacne, Izotek 20mg, Izotek 10mg). 
Dostępność tych leków w aptekach w Twojej okolicy sprawdzisz w serwisie KtoMaLek.pl.

trądzik hormonalny chłopak

Pielęgnacja skóry trądzikowej

Osoby zmagające się z problemem trądziku powinny zwrócić szczególną uwagę na pielęgnację skóry. Codzienne oczyszczanie twarzy przy użyciu odpowiednich kosmetyków pozwoli usunąć z niej zanieczyszczenia, martwy naskórek i bakterie. Warto także pamiętać o odpowiednim nawilżeniu skóry, ponieważ częstym skutkiem ubocznym kuracji przeciwtrądzikowych, szczególnie leczenia retinoidami, jest nadmiernie przesuszona skóra. W aptekach dostępna jest szeroka oferta kosmetyków do oczyszczania i pielęgnacji skóry dedykowanych osobom ze skłonnością do trądziku. 

 

Naturalne sposoby na trądzik hormonalny

W walce z trądzikiem hormonalnym pomocne mogą okazać się niektóre zioła jak np. ziele fiołka trójbarwnego (pospolity bratek), liść pokrzywy, ziele skrzypu polnego czy ziele wierzbownicy drobnokwiatowej. Napary z tych ziół usprawniają przemianę materii, oczyszczają organizm ze zbędnych produktów przemiany materii oraz redukują łojotok. 

 

Autor

Redakcja KtoMaLek.pl - Zespół redakcyjny KtoMaLek.pl tworzą doświadczeni farmaceuci, którzy specjalizują się w różnych obszarach tematyki zdrowotnej. Doświadczenie zdobyte w zawodzie oraz wiedza uzyskana podczas studiów farmaceutycznych, pozwalają na tworzenie merytorycznych treści zgodnych z EBM (and. Evidence-based Medicine), opartych na rzetelnych źródłach — aktualnych badaniach naukowych, branżowych podręcznikach i książkach. Za praktyką podążają również pasja i niesłabnąca chęć do poszerzania wiedzy oraz dzielenia się nią z pacjentami. Dzięki temu użytkownicy otrzymują dostęp do ciekawych i angażujących materiałów edukacyjnych.

Zobacz wszystkie artykuły Redakcja KtoMaLek.pl


Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów