Lokalizacja apteki – ktomalek

1. Wskaż,
gdzie jesteś

Wyszukiwanie leków online - ktomlek

2. Znajdź
potrzebny lek

Rezerwacja leków online - ktomalek

3. Zarezerwuj
on‑line

Odbiór leków w aptece - ktomalek

4. Odbierz
w aptece

Znajdź i zarezerwuj lek w najbliższej aptece!

Znajdź teraz najbliższe apteki

Jak długo karmić dziecko piersią? Korzyści z karmienia piersią

Redakcja K. 2019-11-13 14:07
karmienie piersią

Zgodnie z aktualnymi wytycznymi Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego zaleca się, aby dziecko było karmione wyłącznie samym mlekiem matki do 6. miesiąca życia. Jednak według statystyk tylko niewielka liczba kobiet karmi piersią, aż do tego momentu. Z czego to wynika? Jakie korzyści płyną z karmienia piersią dla dziecka, a jakie dla matki? Co zrobić, gdy kobieta karmiąca wytwarza małe ilości pokarmu? Jak jej pomóc w tym ważnym okresie?

Mleko matki, czyli pierwszy pokarm dla niemowlaka

Według najnowszych wytycznych mleko matki stanowi kluczowy element w początkowym rozwoju małego dziecka. Ma unikalny, niepowtarzalny skład i jest wszystkim, co najlepsze dla maluszka. W jego składzie znajdziemy węglowodany stanowiące podstawowe składniki energetyczne, białka, czyli element budulcowy organizmu tak ważny dla wzrostu dziecka, immunoglobuliny ochraniające przed infekcjami, tłuszcze wpływające na prawidłowy rozwój układu nerwowego oraz enzymy i hormony, które regulują pracę całego organizmu.  Ponadto pokarm matki to bogate źródło witamin i minerałów.

Korzyści płynące z karmienia piersią

Karmienie piersią stanowi wyjątkową ochronę dla dziecka. Udowodniono, że mleko matki przynosi dziecku wiele korzyści:

  • zmniejsza ryzyko zakażeń przewodu pokarmowego
  • zmniejsza ryzyko wystąpienia ostrego zakażenia ucha środkowego
  • zmniejsza ryzyko nagłej śmierci łóżeczkowej niemowląt
  • wspomaga rozwój mowy
  • zmniejsza ryzyko wystąpienia w przyszłości cukrzycy, nadwagi, białaczki limfatycznej i szpikowej.

Karmienie piersią przynosi także korzyści dla samej matki:

  • zmniejsza ryzyko wystąpienia raka sutka, jajnika jak i osteoporozy w starszym wieku
  • skraca okres krwawienia po porodzie - mięśnie macicy szybciej się obkurczają
  • ułatwia i przyspiesza powrót do wagi sprzed ciąży.

Jak długo karmić piersią?

Według najnowszych wytycznych WHO zaleca się, aby dziecko było karmione wyłącznie piersią do 6. miesiąca życia. Pokarm kobiecy, który jest wytwarzany w tym czasie przez zdrową, dobrze odżywioną kobietę zawiera wszystkie niezbędne składniki odżywcze dla maluszka, a więc w pełni zaspokaja jego potrzeby. Nie ma wówczas konieczności podawania mu innych, dodatkowych produktów takich jak woda, glukoza, mleko modyfikowane, czy pokarmy stałe lub płynne. Natomiast jeśli zaistnieje taka konieczność dziecko, które jest karmione piersią może przyjmować leki lub dodatkowe porcje witamin.
WHO zaleca by po tym czasie kontynuować karmienie piersią jeszcze do 2 r.ż. lub dłużej z jednoczesnym rozszerzaniem diety o pokarmy stałe oraz pozostałe płyny.
Drogie mamy nie zapominajcie w okresie laktacji o dbaniu o siebie. Dobrze zbilansowana urozmaicona i lekkostrawna dieta zagwarantuje odpowiednia podaż wszystkich niezbędnych witamin, mikro- i makroelementów Wam i dziecku.

Jak często karmić piersią ?

Najnowsze zalecenia mówią o tym, aby rozpocząć karmienie piersią już w pierwszej godzinie po porodzie. Pierwszy kontakt noworodka ze skórą matki, ssanie piersi, płacz dziecka - dzięki tym wszystkim czynnikom uaktywnią się hormony odpowiadające za stymulację produkcji kobiecego mleka. W początkowym okresie karmienia, powinno przystawiać się noworodka do piersi  8-12 razy na dobę z czego 1-2 razy w nocy na przynajmniej 15 min. do każdej piersi. Przerwy między karmieniami nie powinny być dłuższe niż 3 godzin.
Pamiętaj, że im dłużej i częściej dziecko ssie pierś, tym więcej pokarmu produkujesz.
Karmienie dziecka odbywa się na żądanie - tzn. wtedy gdy dziecko sygnalizuje, że jest głodne - otwiera buzię, ssie paluszki, kręci głową czy wystawia język.
Co, gdy dziecko ukończy 6 miesięcy? Pokarm matki nadal pozostaje podstawą w jego żywieniu. Jednakże w tym czasie zaleca się wprowadzenie już pokarmów stałych - owoców, warzyw czy mięsa. Liczba karmień od 7. miesiąca powinna wynosić około 6-8 na dobę, a po 2. roku życia średnio 3-5 karmień na dobę.

Co robić, gdy brakuje pokarmu?

Mleko matki stanowi jeden z najlepszych pokarmów dla młodego człowieka i zapewnia mu zdrowy start w życie. Czasami jednak ilość produkowanego pokarmu może być zbyt mała. Przyczyn może być wiele, pomóc wtedy może położna, ginekolog czy doradca laktacyjny, dlatego warto zasięgnąć wówczas ich porady. Obecnie na rynku znajduje się wiele preparatów które mogą pomóc kobiecie zwiększyć produkcję pokarmu (Femaltiker, Lactosan, HIPP Herbatka d/kobiet karmiących, DOZ ZIELNIK dla kobiet karmiących - kompozycja ziół wspomagających laktację, Laktator CANPOL Easy Start 12/203). Dopiero uzależnienie matki od alkoholu, narkotyków, przyjmowanie niektórych leków, zakażenie wirusem HIV mogą być realnymi przeciwwskazaniami do karmienia piersią. Pamiętajmy, że możemy wówczas skorzystać z banków mleka kobiecego. Innym rozwiązaniem może być korzystanie z mleka modyfikowanego, które w wielu przypadkach może być nieocenione.


Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów