Serie emulsji NuTRIflex Omega plus i NuTRIflex Omega special wycofane

Redakcja KtoMaLek.pl 2019-11-05 15:49
NuTRIflex Omega plus i NuTRIflex Omega special wycofane

5 listopada 2019 r. Główny Inspektorat Farmaceutyczny wydał decyzję wycofującą z obrotu na terenie całego kraju 63 serie emulsji NuTRIflex Omega plus i 17 serii emulsji NuTRIflex Omega special. Preparaty te stosuje się w żywieniu pozajelitowym. Co było przyczyną wycofania tylu serii tych preparatów?

NuTRIflex Omega plus i NuTRIflex Omega special – kiedy się stosuje?

Preparaty NuTRIflex Omega plus oraz NuTRIflex Omega special mają formę emulsji przeznaczonej do infuzji. Składają się z roztworów glukozy i aminokwasów oraz emulsji tłuszczowej i elektrolitów. Substancje te dostarczają energii oraz niezbędnych związków, potrzebnych do prawidłowej pracy organizmu.

Emulsje te stosuje się w ramach żywienia pozajelitowego m.in. u pacjentów w okresie pooperacyjnym, u osób po urazach lub oparzeniach, a także w przypadku trudności z wchłanianiem pokarmu z żołądka lub jelit.

NuTRIflex Omega plus i NuTRIflex Omega special – dlaczego zostały wycofane?

Wycofanie serii preparatów NuTRIflex Omega plus i special nastąpiło po wpłynięciu do Głównego Inspektoratu Farmaceutycznego informacji w systemie Rapir Alert. Francuski organ ANSM (Agence Nationale de Sécurité du Médicament et des Produits de Santé) wycofał z obrotu serie powyższych emulsji do infuzji z powodu stwierdzenia przypadków zmiany koloru produktu oraz możliwości rozwarstwienia faz emulsji. 

Zgodnie z decyzją nr 78/WC/2019 wycofano z obrotu na terenie całego kraju produkty lecznicze:

  • NuTRIflex Omega special, emulsja do infuzji, 5 worków 625 ml
  • NuTRIflex Omega special, emulsja do infuzji, 5 worków 1250 ml
  • NuTRIflex Omega special, emulsja do infuzji, 5 worków 1875 ml
  • NuTRIflex Omega plus, emulsja do infuzji, 5 worków 1250 ml
  • NuTRIflex Omega plus, emulsja do infuzji, 5 worków 1875 ml
  • NuTRIflex Omega plus, emulsja do infuzji, 5 worków 2500 ml

Numery poszczególnych serii produktów wyszczególnione są w dokumencie GIF: https://rdg.ezdrowie.gov.pl/Decision/Decision?id=4185

Podmiotem odpowiedzialnym jest B. Braun Melsungen AG, Niemcy. Niniejszej decyzji GIF nadano rygor natychmiastowej wykonalności.

Zawsze warto czytać ulotki leków, by znać ich działanie i ewentualne skutki uboczne. Te same informacje na temat farmaceutyków znajdziesz na KtoMaLek.pl w wygodnej i przejrzystej formie.


Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów