Lokalizacja apteki – ktomalek

1. Wskaż,
gdzie jesteś

Wyszukiwanie leków online - ktomlek

2. Znajdź
potrzebny lek

Rezerwacja leków online - ktomalek

3. Zarezerwuj
on‑line

Odbiór leków w aptece - ktomalek

4. Odbierz
w aptece

Znajdź i zarezerwuj lek w najbliższej aptece!

Znajdź teraz najbliższe apteki

Libido - czym jest? Jak podnieść libido?

Redakcja K. 2019-11-13 14:36
libido łóżko

Stres, ciągły pośpiech czy przewlekłe zmęczenie - to tylko kilka z przyczyn obniżonego libido. Dlaczego nasze libido spada? Jak podnieść libido i poprawić poziom swojego życia seksualnego?

Libido - czym jest?

Libido określa nasz popęd seksualny. Każdy z nas ma inne potrzeby seksualne, dlatego pociąg seksualny jest różny u różnych ludzi. Są osoby, które mają większy apetyt na seks, a są też takie, które nie odczuwają takich potrzeb, określa się je mianem osób aseksualnych. Mówi się, że to mężczyźni mają większe potrzeby seksualne niż kobiety, nie stanowi to jednak reguły. Nie ma również uniwersalnych wartości, określających minimalny czy maksymalny poziom libido. Jest to kwestia osobnicza, uzależniona od wielu czynników psychologicznych, biologicznych i społecznych. Na poziom libido bezpośredni wpływ ma także stężenie hormonów - wysoki poziom testosteronu i estrogenów warunkuje większy apetyt na seks.

Na libido duży wpływ ma sytuacja w naszym związku: czy wkradła się już do niego rutyna albo czy powielamy cały czas te same schematy zachowań seksualnych. Bywa, że dotychczas zadowalające życie seksualne ulega pogorszeniu. Jeśli odczuwany jest znaczny spadek libido, co może nawet bezpośrednio wpływać na inne dziedziny życia, warto zastanowić się, jak można na nowo obudzić w sobie ochotę na seks.

Co może obniżać libido?


Tempo życia, duża ilość pracy, przewlekły stres, brak snu - to tylko niektóre z czynników obniżających libido. Pod tym względem sprawa wydaje się prosta: przewlekłe zmęczenie sprawia, że nie mamy ochoty na żadną aktywność, w tym także seksualną, która jednak wymaga trochę wysiłku fizycznego. Do tego dochodzi także spożywanie alkoholu, zła dieta czy palenie papierosów - wszystkie te złe nawyki obniżają apetyt na seks. Prawidłowe działanie układu sercowo-naczyniowego warunkuje udany seks, dlatego osoby borykające się np. z miażdżycą czy nadciśnieniem mogą mieć mniejszą ochotę na zbliżenia. Również osoby cierpiące na niektóre przewlekłe choroby, takie jak depresja, cukrzyca czy otyłość, mogą skarżyć się na niezadowalający poziom swojego życia seksualnego. W grę wchodzi także aspekt psychologiczny - czasem to kompleksy nie pozwalają nam całkowicie otworzyć się na partnera i czerpać radość z seksu.

Jak można podnieść libido?

Aby cały czas cieszyć się udanym życiem seksualnym, libido trzeba ciągle podsycać. Nuda i rutyna w związku są w stanie zgasić nawet największy ogień. Na szczęście istnieje sporo skutecznych sposobów na to, aby na nowo poczuć ochotę na seks.  

Rozmowa
Najlepszym, ale i zarazem najtrudniejszym dla niektórych sposobem jest szczera rozmowa. Wyjawianie swoich problemów związanych z seksem partnerowi czy partnerce nie jest wcale łatwą sprawą, ale na pewno wpłynie pozytywnie na relację, zarówno w sypialni, jak i poza nią. Dzięki rozmowie będziecie mogli jeszcze lepiej się poznać, a także zastanowić, jak możecie poprawić swoje relacje intymne i wprowadzić w życie konkretne rozwiązania.

Uruchom wyobraźnię
Nuda i rutyna - to najczęstsze powody problemów z libido. Na szczęście istnieje wiele sposobów na to, by je przełamać. Kiedy w sypialni źle się dzieje, pomóc powinna wyobraźnia i urozmaicenie pieszczot. Warto wówczas rozbudować swoją grę wstępną i pobudzić zmysły. Nowa seksowna bielizna, intrygujący zapach, gadżety erotyczne - to tylko niektóre ze sposobów na podsycenie libido. Kochanie się głównie w jednej pozycji nie wpłynie dobrze na życie seksualne - warto zatem wypróbować innych pozycji, które na nowo rozbudzą podniecenie.

Co z apteki na libido?

Osoby pragnące odzyskać radość z życia seksualnego mogą także spróbować ziołowych specyfików, dostępnych w aptekach, których zadaniem jest pobudzanie potencji. Najczęściej takie preparaty przeznaczone są dla mężczyzn, a w swoim składzie zawierają m.in. wyciągi z żeń-szenia czy ashwagandhy, które wzmocnią kondycję i siły witalne mężczyzny i wspomogą jego funkcje seksualne. Oprócz nich w składzie znaleźć możemy np. wyciągi z owoców buzdyganka, szafran czy macę. Preparaty farmaceutyczne podwyższające libido zawierają zazwyczaj spore ilości L-argininy, a także selen, wpływający na prawidłowy przebieg spermatogenezy czy cynk, utrzymujący prawidłowy poziom testosteronu we krwi. Producenci zalecają stosowanie takich preparatów albo codziennie, w ramach ogólnej poprawy kondycji (np. Braveran, Permen King, Erotic dla mężczyzn, Viveron) lub w określonym czasie przed planowanym stosunkiem (np. Olimp Erekton Ultra Fast, Permen Go, Olimp Erekton Fast).
Należy tu także wspomnieć o lekach, zawierających sildenafil, który umożliwia mężczyznom osiągnięcie wzwodu. Od pewnego czasu sildenafil w dawce 25 mg dostępny jest bez recepty (Inventum, Mensil), natomiast preparaty w wyższej dawce dostępne są tylko z przepisu lekarza. Mimo tego, że leki w niższej dawce dostępne są bez recepty, nie są w stu procentach bezpieczne dla mężczyzny. Każdy pacjent, który ma problemy z układem sercowo-naczyniowym przed zastosowaniem sildenafilu powinien koniecznie skonsultować się ze swoim lekarzem. Działania niepożądane sildenafilu u pacjentów z chorobami krążenia mogą być naprawdę poważne!

Libido kobiet

Działanie strefy seksualnej u kobiet jest dużo bardziej skomplikowane niż u mężczyzn. Poziom hormonów, czyli substancji bezpośrednio oddziałujących na libido, zmienia się nawet w ciągu miesiąca (czyli cyklu miesiączkowego). Kobiety większą ochotę na seks odczuwają w czasie dni płodnych, a także bezpośrednio przed miesiączką. Za zwiększone libido w czasie dni płodnych odpowiada podwyższony poziom estrogenów, a tuż przed miesiączką - podwyższony poziom testosteronu. W czasie menopauzy ochota na seks maleje. Wynika to z kolei z wysokiego poziomu hormonu prolaktyny we krwi - występującego w wysokim stężeniu także u matek karmiących. Bywa także, że stosowanie doustnej antykoncepcji znacznie obniża libido. Należy wtedy udać się do lekarza, aby pomógł dobrać odpowiedni preparat.


Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów