Czy leki na cukrzycę są zanieczyszczone? Przyjmują je nawet 2 miliony pacjentów w Polsce

Redakcja K. 2019-12-04 11:15
Metformina tabletki

We wtorkowy wieczór w mediach pojawiła się informacja na temat zanieczyszczenia leków przeciwcukrzycowych na bazie metforminy. Ministerstwo Zdrowia już zapowiedziało pilne posiedzenie sztabu kryzysowego, który ma zająć się tym problemem. Istnieje poważne zagrożenie, że leki zawierające metforminę mogą być zanieczyszczone substancją potencjalnie rakotwórczą.

Zanieczyszczona meformina w Europie i Azji

We wtorek wieczorem serwis Gazeta Prawna opublikował artykuł, z którego wynika, że sprzedawane w Polsce leki zawierające metforminę mogą być zanieczyszczone. W środę Ministerstwo Zdrowia otrzymało ostrzeżenie od Europejskiej Agencji Leków, że w laboratoriach poza Polską wykryto potencjalne zanieczyszczenia w tej substancji czynnej. 

Na razie nie znamy dokładnych informacji, mówi się jednak o zanieczyszczeniu leków sprzedawanych m.in. w Niemczech i Azji, do wyprodukowania których zastosowano substancję czynną sprowadzaną z Chin. Problem substancji czynnych sprowadzanych z krajów azjatyckich nie jest nowy. W ubiegłym roku informowaliśmy o fali wycofań leków z walsartanem. Ze sprzedaży wycofano wówczas setki serii leków, które zawierały substancję czynną sprowadzaną  z Chin oraz Indii.

Wykrytą w lekach z metforminą substancją jest N-nitrozodimetyloamina (NDMA), która uważana jest za potencjalnie rakotwórczą. NDMA może być szczególnie niebezpieczna dla wątroby, a także działać drażniąca na błony śluzowe układu pokarmowego.

Szacuje się, że w Polsce blisko 2 miliony pacjentów przyjmują metforminę. Każdego miesiąca sprzedawanych jest około 1,5 – 1,7 miliona opakowań tych leków.

Metformina

Poniżej znajdą Państwo powiaty, w których sprzedano najwiecej opakowań leków z Metforminą. 

Metformina powiatami

Czym jest metformina?

Metformina jest lekiem przeciwcukrzycowym, który zmniejsza stężenie glukozy we krwi. Substancja ta reguluje poziom glukozy poprzez zmniejszenie jej wytwarzania w wątrobie, a także nasilenie działania insuliny w tkance tłuszczowe i mięśniach. Dzięki stosowaniu metforminy zmniejsza się wchłanianie glukozy i jednocześnie zwiększa się wrażliwość tkanek na działanie insuliny. Ponadto metformina wykazuje korzystny wpływ na stężenie trójglicerydów i cholesterolu. Jednocześnie metformina nie pobudza komórek trzustki do produkcji insuliny, więc nie wywołuje hipoglikemii (niedocukrzenia).

Terapia metforminą wskazana jest u pacjentów z niepowikłaną cukrzycą typu 2, szczególnie u osób otyłych, które nie są w stanie uregulować poziomu glikemii wyłącznie dietą i aktywnością fizyczną. Leki z metforminą stosowane są także u pacjentów ze stwierdzoną insulinoopornością oraz zespołem policystycznych jajników (PCOS).

Zanieczyszczone leki – co dalej?

Na ten moment nie ma żadnych oficjalnych komunikatów i decyzji. Sprawa jest jednak poważna, dlatego Ministerstwo Zdrowia zaplanowało zebranie sztabu kryzysowego. Na spotkaniu mają pojawić się eksperci Narodowego Instytutu Leków, Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych, Głównego Inspektoratu Farmaceutycznego, a także krajowi konsultanci z różnych dziedzin medycyny.

Ważna informacja jest taka, że na razie nie wstrzymano i nie wycofano żadnych leków z metforminą. Jeżeli sytuacja ulegnie zmianie, będziemy o tym na bieżąco informować.

Stanowisko Ministerstwa Zdrowia

Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, Ministerstwo Zdrowia zorganizowało w trybie pilnym spotkanie z udziałem ekspertów, w tym z krajowymi konsultantami w dziedzinie diabetologii, położnictwa i ginekologii, kardiologii, endokrynologii i chorób wewnętrznych, a także inspektorami GIF i GIS, prezesem URPL, dyrektorem NIL i wiceprezesem Naczelnej Izby Aptekarskiej. Zespół ten wypracował wspólne stanowisko, zgodnie z którym pacjenci nie powinni pacjenci nie powinni rezygnować z przyjmowania leków zawierających metforminę. 

Europejska Agencja Leków nadal nie potwierdziła informacji o możliwym szkodliwym działaniu leków z metforminą, nie przekazała również wytycznych dotyczących zaprzestania stosowania tych preparatów lub wycofania ich ze sprzedaży.

 

Źródłohttps://serwisy.gazetaprawna.pl/zdrowie/artykuly/1442854,leki-na-cukrzyce-zanieczyszczenie-mz-metformina-toksyczny-zwiazek-chemiczny.html


Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów