Przerośnięte migdałki - przyczyny i leczenie

Redakcja KtoMaLek.pl 2019-12-10 16:02
migdalki

Ból gardła i nawracające infekcje dróg oddechowych to jedne z najczęstszych objawów przerostu migdałków. Częstym sposobem na pozbycie się tego problemu było ich chirurgiczne usunięcie. Czy nadal jest to najlepsza metoda na przerośnięte migdałki? Kiedy istnieją wskazania do wykonania zabiegu? Czy istnieją inne metody walki z przerośniętymi migdałkami?

Co to są migdałki i jakie funkcje pełnią?

Migdałki podniebienne wraz z migdałkiem gardłowym, migdałkiem językowym, migdałkami trąbkowymi, pasmami bocznymi tkanki chłonnej i grudkami chłonnymi błony śluzowej gardła stanowią pierścień gardłowy Waldeyera - inaczej układ chłonny gardła. Jest to struktura układu limfatycznego, zlokalizowana na pograniczu układu oddechowego i pokarmowego. Jego zadaniem jest ochrona przed przedostawaniem się do dalszych odcinków przewodu pokarmowego i układu oddechowego wszelkich drobnoustrojów chorobotwórczych - bakterii, wirusów i grzybów, czyli najogólniej - ochrona przed zachorowaniem. 
Obecność migdałków ma ogromne znaczenie w pierwszych latach życia, kiedy organizm dziecka zaczyna przystosowywać się do otaczającego go środowiska i “uczy się” walki z drobnoustrojami chorobotwórczymi. Usytuowanie migdałków ma szczególne znaczenie dla prawidłowego spełniania tej funkcji, ponieważ umożliwia stały kontakt układu chłonnego z patogenami (antygenami), które chcą przedostać się do organizmu. W odpowiedzi na antygeny bakteryjne, wirusowe czy grzybicze organizm rozpoczyna walkę z zagrożeniem - wytwarzają się przeciwciała wiążące antygeny oraz komórki pamięci immunologicznej. Te ostatnie będą spełniały istotną funkcję w przypadku ponownego wtargnięcia do organizmu tego samego patogenu - komórki pamięci od razu go rozpoznają i zwalczą zapobiegając rozwojowi infekcji.

migdałki mężczyzna

Przerost migdałków

Migdałki pełnią niezwykle ważną rolę dla prawidłowego funkcjonowania układu immunologicznego - szczególnie u dzieci, u których prawidłowe mechanizmy obronne organizmu dopiero się wykształcają. 
Migdałki podniebienne to struktury o elipsoidalnym kształcie - 2 cm długości i 1 cm szerokości, zlokalizowane po obu stronach gardła. Z kolei migdałek gardłowy (trzeci) to struktura w kształcie czworoboku o zaokrąglonych bokach lub owalnym kształcie, zlokalizowany obrębie jamy nosowo-gardłowej. Fizjologicznie migdałki podniebienne i migdałek gardłowy zwiększają swoje rozmiary u dzieci pomiędzy 3- 7. rokiem życia. Jest to naturalny proces, który ustaje w okresie pokwitania, przy czym u osób dorosłych zazwyczaj obserwuje się całkowity zanik migdałka gardłowego. 
Problem przerostu migdałków pojawia się w sytuacji, w której migdałki zaczynają patologicznie zwiększać swoje rozmiary - przede wszystkim dotyczy to właśnie dwóch wspomnianych - migdałków podniebiennych i migdałka gardłowego. Najczęściej ma to miejsce u dzieci w wieku przedszkolnym. Przerost migdałków powoduje zmniejszenie drożności układu oddechowego, może być przyczyną chrapania, występowania bezdechów sennych oraz powoduje problemy z przełykaniem.

Objawy przerostu migdałków podniebiennych

Do objawów przerostu migdałków podniebiennych należą m. in.:

 • niewyraźna, kluskowata mowa 
 • trudności w przełykaniu
 • nocne chrapanie
 • bezdechy senne
 • częste, nawracające infekcje górnych dróg oddechowych.

Objawy przerostu migdałka gardłowego

Patologicznemu przerostowi migdałka podniebiennego towarzyszą objawy takie jak:

 • przewlekła niedrożność nosa 
 • oddychanie przez usta, 
 • przewlekły wyciek z nosa, 
 • chrapanie,
 • mówienie przez nos 
 • częste, nawracające infekcje górnych dróg oddechowych 
 • nawracające ostre zapalenia ucha środkowego,
 • przewlekłe zapalenie zatok.

W razie podejrzenia przerostu migdałków należy zgłosić się na konsultację do lekarza rodzinnego, pediatry lub laryngologa, aby ustalić odpowiedni sposób radzenia sobie z problemem. 

Leczenie przerośniętych migdałków

Na konieczność leczenia przerośniętych migdałków wpływ ma wiek i nasilenie objawów. Niewielki przerost migdałka gardłowego u dzieci często nie wymaga żadnej interwencji i najczęściej ustępuje samoistnie. Leczenie chirurgiczne przerośniętych migdałków wykonuje się przede wszystkim ze wskazań takich jak ostre infekcje błony śluzowej gardła pojawiające się min. 6-7 razy do roku, ropień okołomigdałkowy oraz przewlekłe zapalenie migdałków. Przed wykonaniem zabiegu podejmuje się próby leczenia farmakologicznego z użyciem donosowych glikokortekosteroisów (Buderhin, Fanipos, Flixonase, Metmin, Momester, Tafen Nasal, Tafen Nasal 32 mcg, Tafen Nasal 64 mcg) i leczenia immunostymulacyjnego. W przypadku, gdy te zawiodą lekarz podejmuje decyzję o ich chirurgicznym usunięciu. 

Dostępność leków w aptekach w Twojej okolicy możesz sprawdzić w serwisie KtoMaLek.pl.

Autor

Redakcja KtoMaLek.pl - Zespół redakcyjny KtoMaLek.pl tworzą doświadczeni farmaceuci, którzy specjalizują się w różnych obszarach tematyki zdrowotnej. Doświadczenie zdobyte w zawodzie oraz wiedza uzyskana podczas studiów farmaceutycznych, pozwalają na tworzenie merytorycznych treści zgodnych z EBM (and. Evidence-based Medicine), opartych na rzetelnych źródłach — aktualnych badaniach naukowych, branżowych podręcznikach i książkach. Za praktyką podążają również pasja i niesłabnąca chęć do poszerzania wiedzy oraz dzielenia się nią z pacjentami. Dzięki temu użytkownicy otrzymują dostęp do ciekawych i angażujących materiałów edukacyjnych.

Zobacz wszystkie artykuły Redakcja KtoMaLek.pl


Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów