Kurkuma - właściwości naturalnego antybiotyku. Dlaczego warto stosować kurkumę w swojej kuchni?

Redakcja KtoMaLek.pl 2019-12-10 15:44
kurkuma napój

Kurkuma jest substancją o wielu zastosowaniach - a to zarówno dzięki jej aromatowi, jak i charakterystycznej barwie. Wielu smakoszy kuchni azjatyckiej nie wyobraża sobie dań bez dodatku tej przyprawy. Jednak nie tylko walory smakowe wzbudzają zainteresowanie kurkumą. Dowiedz się, jakie właściwości korzystne dla zdrowia niesie ze sobą jej stosowanie!

Kurkumina z kurkumy

Kurkuma pozyskiwana jest z rośliny o wdzięcznej nazwie ostryż długi (łac. Curcuma longa). Roślina pochodzi z rodziny imbirowatych i można ją spotkać na terenie Indii oraz wielu innych krajów o klimacie tropikalnym. Surowcem farmaceutycznym ostryżu długiego, czyli częścią rośliny wykorzystywaną leczniczo, jest kłącze. Za drogocenne właściwości przypisywane kurkumie odpowiada substancja chemiczna o nazwie kurkumina. Jest to związek organiczny, którego zawartość w kurkumie stanowi około 2-5%. Kurkumina słabo się wchłania z przewodu pokarmowego, a jej dopuszczalne dzienne spożycie wynosi 3 mg/kg masy ciała

Zastosowanie kurkumy

Kurkuma najbardziej znana jest jako przyprawa, nadająca wspaniały smak i aromat potrawom kuchni azjatyckiej. Oprócz tego stosowana jest również jako naturalny barwnik spożywczy, tekstylny i kosmetyczny, a także wskaźnik chemiczny. Jej właściwości lecznicze znane są od dawna i były wykorzystywane m.in. w starożytnej medycynie chińskiej, jako substancja łagodząca problemy żołądkowe i działająca ochronnie na wątrobę. Stosowano ją także często jako substancję wspomagającą gojenie się ran. 

Właściwości kurkuminy

W ostatnich latach kurkumina zyskała dużą popularność wśród naukowców i badaczy. Coraz więcej mówi się o jej korzystnym działaniu na organizm. Kurkumina wykazuje m.in. działanie przeciwzapalne, a przewlekły stan zapalny zachodzący w naszym organizmie może wpływać na powstawanie niektórych chorób. Kurkumina hamuje ekspresję genów, które odpowiedzialne są za tworzenie białek biorących udział w procesie zapalnym. Właśnie poprzez jej działanie przeciwzapalne stosowanie kurkuminy może ograniczyć ryzyko wystapienia m.in. chorób nowotworowych, miażdżycy czy otyłości. Oprócz tego kurkumina działa antyoksydacyjnie. Oznacza to, że neutralizuje reaktywne formy tlenu, których obecność może zaburzać prawidłowe działanie komórek naszego organizmu. Obecnie prowadzone są także badania oceniające wpływ kurkuminy na tworzenie się komórek nowotworowych. Badania prowadzone na zwierzętach pokazują, że kurkumina może hamować proces rozwoju guza nowotworowego. Należy jednak pamiętać, że konieczne jest potwierdzenie tych doniesień oraz przeprowadzenie stosownych badań na ludziach. Kurkumina łagodzi także objawy depresji oraz działa lekko przeciwbólowo. Coraz powszechniej znane są także jej właściwości przeciwbakteryjne, przeciwwirusowe i przeciwgrzybicze. ​

Kurkumina w aptece

Obecnie w aptece można dostać wiele preparatów, w których składzie możemy znaleźć kurkuminę. Mogą to być np. preparaty wspomagające prawidłową pracę mózgu i chroniące komórki organizmu przed wolnymi rodnikami, jak np. Humavit Kurkumina, Kurkumin Fosfolipidy czy Herbaya Kurkuma Cavacurmin. Aby wspomóc procesy trawienne można także sięgnąć po Herbatkę Anyżową z Kurkumą, Nasiona Ostropestu z kurkumą, Kurkuminę+Piperynę czy kapsułki Humavit Kurkumina i Piperyna. Przed sezonem jesienno-zimowym można również zastosować krople wzmacniające odporność, MyVita Kurkuma Proness.  

Dostępność tych preparatów w aptekach w Twojej okolicy możesz sprawdzić na portalu KtoMaLek.pl.

kurkuma korzeń

Czy kurkumina może być niebezpieczna?

Do tej pory nie odnotowano poważnych działań niepożądanych związanych z przyjmowaniem kurkuminy. Trzeba jednak pamiętać, że wysokie dawki kurkuminy mogą powodować biegunki, nudności i inne dolegliwości ze strony przewodu pokarmowego, dlatego przy przyjmowaniu kurkuminy ostrożni muszą być pacjenci, którzy miewają problemy z trawieniem. Nie można także zapominać o tym, że  dotychczas nie przeprowadzono długoterminowych badań oceniających bezpieczeństwo przyjmowania kurkuminy, dlatego przy jej stosowaniu istotne jest zachowanie zdrowego rozsądku.  

Autor

Redakcja KtoMaLek.pl - Zespół redakcyjny KtoMaLek.pl tworzą doświadczeni farmaceuci, którzy specjalizują się w różnych obszarach tematyki zdrowotnej. Doświadczenie zdobyte w zawodzie oraz wiedza uzyskana podczas studiów farmaceutycznych, pozwalają na tworzenie merytorycznych treści zgodnych z EBM (and. Evidence-based Medicine), opartych na rzetelnych źródłach — aktualnych badaniach naukowych, branżowych podręcznikach i książkach. Za praktyką podążają również pasja i niesłabnąca chęć do poszerzania wiedzy oraz dzielenia się nią z pacjentami. Dzięki temu użytkownicy otrzymują dostęp do ciekawych i angażujących materiałów edukacyjnych.

Zobacz wszystkie artykuły Redakcja KtoMaLek.pl


Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów