Biała wydzielina z pochwy – czy jest groźna? Jak leczyć?

Redakcja KtoMaLek.pl 2019-12-10 11:59
kobieta biała wydzielina z pochwy

Pojawienie się białej wydzieliny na bieliźnie może budzić niepokój, zwłaszcza u młodych dziewczyn. Warto wiedzieć, że pojawiająca się wydzielina jest oznaką prawidłowego funkcjonowania organizmu kobiety i nie powinna być powodem do obaw. O infekcji może świadczyć dopiero zmiana konsystencji, zapachu lub barwy wydzieliny. O czym mówi biała wydzielina? Czym różni się prawidłowa wydzielina od upławów? Jak zapobiegać infekcjom intymnym? Jak sobie z nimi radzić?

Czym charakteryzuje się prawidłowa wydzielina z pochwy?

Fizjologiczna, przezroczysta lub biała wydzielina z pochwy składa się ze złuszczonych komórek nabłonka, bakterii oraz śluzu szyjkowego. Wydzielana jest przez gruczoły szyjki macicy, a jej główne zadania to ochrona miejsc intymnych przed infekcjami i uszkodzeniami, nawilżenie pochwy, pozbycie się zanieczyszczeń z dróg rodnych oraz ułatwienie zajścia w ciążę. Jest jednolita, niezbyt obfita i pozbawiona grudek. Dzięki obecności pałeczek kwasu mlekowego jej odczyn jest kwaśny (pH=3,5-4,5), co spełnia funkcję ochronną przed rozwojem chorobotwórczych drobnoustrojów. Prawidłowa wydzielina z pochwy pozbawiona jest zapachu i ma konsystencję śluzu. Zazwyczaj jest przejrzysta, ale może też przybierać barwę białą.

Jak zmienia się naturalna wydzielina z pochwy?

Konsystencja, lepkość i gęstość prawidłowej, białej wydzieliny różnią się w zależności od fazy cyklu miesiączkowego. Za zmiany te odpowiedzialne są kobiece hormony – estrogeny oraz progesteron. W początkowej fazie cyklu (przed owulacją), kiedy poziom estrogenów wzrasta, wydzielina jest biaława, skąpa, przejrzysta i lepka. Podczas owulacji (jajeczkowania) jej zadaniem jest ułatwienie zapłodnienia i ochrona plemników. Śluz staje się wtedy najbardziej obfity, ciągnący się, przezroczysty, mniej lepki – przypomina białko kurzego jaja. Po owulacji śluz gęstnieje, staje się kłaczkowaty, gęsty i nieprzejrzysty. Taki śluz doskonale chroni drogi rodne przed infekcjami. Ostatnią fazą cyklu jest miesiączka – śluz wydzielany jest wraz z krwią menstruacyjną.

Wygląd i ilość wydzielanego śluzu zmienia się również wraz z wiekiem kobiety. U dziewczynek widoczna jest bezwonna, skąpa, biała wydzielina. W okresie rozrodczym ilość wydzielanego śluzu znacząco się zwiększa, a spada w okresie przekwitania. Po menopauzie wydzielina przestaje być wytwarzana.

O czym świadczy biała wydzielina z pochwy?

Biała wydzielina z pochwy zazwyczaj jest oznaką prawidłowego funkcjonowania dróg rodnych, zwłaszcza gdy jest jednolita, niezbyt obfita i nie ma nieprzyjemnego zapachu. Jednak zmiana konsystencji białej wydzieliny bądź pojawienie się nieprzyjemnego zapachu może świadczyć o infekcji bakteryjnej lub grzybiczej. Dlatego bardzo ważne jest, aby obserwować swój śluz i szybko reagować, gdy wzbudzi niepokój.

Biała wydzielina z pochwy w infekcjach bakteryjnych

Zakażenie bakteryjne (waginozę bakteryjną) charakteryzuje wodnista, szaro-biała lub biała wydzielina o nieprzyjemnym „rybim” zapachu. Infekcje bakteryjne są często wynikiem zaburzonego naturalnego pH pochwy przez zmniejszenie ilości pałeczek kwasu mlekowego. Mniej kwasowe środowisko sprzyja rozwojowi szkodliwych bakterii.

Biała wydzielina z pochwy w infekcjach grzybiczych

Infekcje grzybicze (wywoływane zazwyczaj przez drożdżaki) objawiają się gęstą, serowatą, białą wydzieliną bez zapachu, której często towarzyszy pieczenie lub swędzenie. Grzybica pochwy nazywana jest kandydozą, ponieważ wywoływana jest najczęściej przez grzyby z rodzaju Candida. Do grzybiczych infekcji intymnych najczęściej dochodzi w wyniku zakażenia drogą płciową, cukrzycy, zaburzenia fizjologicznej flory bakteryjnej po kuracji antybiotykowej, nadmiernej higieny osobistej lub jej zaniedbania.

Leczenie białej wydzieliny

Patologiczna, biała wydzielina z pochwy jest oznaką infekcji spowodowanej przez bakterie lub grzyby. Leczenie infekcji bakteryjnych wymaga wdrożenia antybiotyku, więc zawsze powinno być skonsultowane z lekarzem. Na grzybicę pochwy stosuje się środki doustne, maści, kremy lub globulki przeciwgrzybicze. Łagodne objawy grzybicy można pokonać preparatami dostępnymi w aptece bez recepty: Canditon, Clotrimazolum, Clotidal, Gynoxin Optima. Jeśli mimo leczenia objawy nie ustąpią należy skonsultować się z lekarzem.

W przypadku nawracających infekcji intymnych warto profilaktycznie przyjmować probiotyki ginekologiczne, które przywracają prawidłowe pH pochwy np. Lactovaginal, Lakcid Intima, prOVag, LaciBios Femina, Trilac Lady, INVAG, Trivagin.

Autor

Redakcja KtoMaLek.pl - Zespół redakcyjny KtoMaLek.pl tworzą doświadczeni farmaceuci, którzy specjalizują się w różnych obszarach tematyki zdrowotnej. Doświadczenie zdobyte w zawodzie oraz wiedza uzyskana podczas studiów farmaceutycznych, pozwalają na tworzenie merytorycznych treści zgodnych z EBM (and. Evidence-based Medicine), opartych na rzetelnych źródłach — aktualnych badaniach naukowych, branżowych podręcznikach i książkach. Za praktyką podążają również pasja i niesłabnąca chęć do poszerzania wiedzy oraz dzielenia się nią z pacjentami. Dzięki temu użytkownicy otrzymują dostęp do ciekawych i angażujących materiałów edukacyjnych.

Zobacz wszystkie artykuły Redakcja KtoMaLek.pl


Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów