Sprawdzamy dostępność
leków w 10 970 aptekach
Redakcja KtoMaLek.pl
Zespół redakcyjny KtoMaLek.pl tworzą doświadczeni farmaceuci, którzy specjalizują się w różnych obszarach tematyki zdrowotnej. Doświadczenie zdobyte w zawodzie oraz wiedza uzyskana podczas studiów farmaceutycznych, pozwalają na tworzenie merytorycznych treści zgodnych z EBM (and. Evidence-based Medicine), opartych na rzetelnych źródłach — aktualnych badaniach naukowych, branżowych podręcznikach i książkach. Za praktyką podążają również pasja i niesłabnąca chęć do poszerzania wiedzy oraz dzielenia się nią z pacjentami. Dzięki temu użytkownicy otrzymują dostęp do ciekawych i angażujących materiałów edukacyjnych.
Błonnik
Antyoksydanty
Afrodyzjaki dla kobiet

Stomia – czym jest? Kiedy jest konieczna i jakie są rodzaje stomii?
Wielu osobom zabieg wyłonienia stomii kojarzy się z czymś nieprzyjemnym, budzi niepokój i rodzi wiele pytań. W rzeczywistości, jego wykonanie znacząco poprawia komfort życia pacjenta, a nawet może uratować mu życie. Jak wygląda życie z wyłonioną stomią? Czy stwarza to ograniczenia w codziennym funkcjonowaniu?

Cytomegalia – objawy i leczenie. Wyniki IgM i IgG
Cytomegalia to podstępna choroba, która u niektórych osób może przejść bezobjawowo, a u innych spowodować wiele problemów zdrowotnych. Kiedy dochodzi do zarażenia wirusem cytomegalii? Jak rozpoznać i leczyć cytomegalię?
Alergia

Krew w kale – przyczyny, objawy, diagnostyka, leczenie
Krew w kale jest objawem, który zawsze powinien zwracać naszą uwagę i nie należy go lekceważyć. Może wynikać z niegroźnych chorób, na przykład hemoroidów, ale może także być zwiastunem wielu poważnych schorzeń. Ważna jest szybka i precyzyjna diagnostyka. Co może być przyczyną pojawienia się krwi w kale? Jakie inne objawy możemy zaobserwować? Czy krew w kale można skutecznie leczyć?

Wrastający paznokieć – jak sobie poradzić?
Wrastający paznokieć to dolegliwość, która może dotknąć każdej osoby i w każdym wieku. Najczęściej problem ten dotyczy dużego palca u stopy, rzadziej pozostałych palców. Wrastanie paznokci spowodowane jest najczęściej błędną pielęgnacją i nadawaniem paznokciom okrągłego kształtu. Początkowo problem odczuwany jest jako dyskomfort, lecz po dłuższym czasie może utrudniać chodzenie. Jak więc zapobiec wrastaniu paznokci i jak sobie radzić, gdy ten problem nas dopadnie?

GIF: seria leku Bisoratio ASA wycofana z aptek
5 sierpnia 2021 r. Główny Inspektorat Farmaceutyczny wydał decyzję wycofującą z obrotu serię leku Bisoratio ASA, stosowanego w terapii nadciśnienia. Co było przyczyną wycofania i której serii leku dotyczy decyzja GIF?

Hemofilia – przyczyny, objawy, leczenie. Rodzaje i diagnostyka hemofilii
Hemofilia jest bardzo rzadką chorobą. Statystyki pokazują, że jedna osoba na 10000 rodzi się chora. Jakie są przyczyny oraz objawy hemofilii? Czy można wyleczyć się z tej choroby? Jak przebiega diagnostyka hemofilii?

Witamina B1 – zapotrzebowanie, funkcje, niedobór, choroby
Witaminy są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Aby nie doprowadzić do ich niedoboru – a co za tym idzie – chorób powstających na skutek ich braku należy dbać o ich odpowiedni poziom w organizmie. Jedną z kluczowych witamin, która jest niezbędna do utrzymania dobrego stanu zdrowia jest witamina B1. Jakie funkcje pełni witamina B1? Czym skutkuje jej niedobór? Jakie choroby wywołane są zbyt niskim poziomem witaminy B1? Czy witamina B1 jest dobra na zajady?

Jajka — źródło wartości odżywczych. Czy jajka są zdrowe?
Jajka są produktem spożywczym, który uznawany jest za kontrowersyjny. Jeszcze niedawno uważano, że są niezdrowe, gdyż miały niekorzystnie wpływać na stężenie cholesterolu we krwi. Lata badań nad ich właściwościami odkrywają coraz więcej korzyści z ich obecności na naszych talerzach. Dlaczego warto jeść jajka, kto powinien na nie uważać i w jakieś formie są one najzdrowsze?

Yerba mate a nadciśnienie. Czy można pić yerba mate przy nadciśnieniu?
Yerba mate to napój wywodzący się z krajów Ameryki Południowej. Wykazuje działanie pobudzające, a zawarte w nim liczne substancje antyoksydacyjne czynią go interesującą alternatywą dla kawy i herbaty. Rosnąca popularność yerba mate rodzi wiele pytań na temat bezpieczeństwa spożywania tego naparu. Czy osoby chorujące na nadciśnienie mogą bez obaw sięgać po yerba mate?

Na czym polega piaskowanie zębów? Jak często powinno się piaskować zęby?
O zdrowie zębów powinno się dbać od najmłodszych lat, jednak w Polsce świadomość na temat higieny jamy ustnej nadal jest niewystarczająca. Kolejne raporty o częstotliwości próchnicy wśród dzieci i dorosłych pokazują, że przed stomatologami nadal stoi ogrom pracy do wykonania. Jednym z kluczowych elementów profilaktyki próchnicy i higienizacji zębów jest zabieg piaskowania. Na czym polega i jak często powinno się go wykonywać? Czy piaskowanie zębów jest bolesne?

Pluskwa domowa - uciążliwy pasożyt. Jak pozbyć się pluskwy domowej?
Pluskwa domowa jest niewielkim pasożytem, który żywi się krwią człowieka. Objawem jej obecności w naszym domu są niewielkie ugryzienia, które często mylnie bierze się za objaw ukąszenia komara lub alergię skórną. Czy ugryzienie przez pluskwę jest groźne dla naszego zdrowia? Jak pozbyć się tych pasożytów z domu?

Olej z pestek dyni – dlaczego warto go pić?
Oleje tłoczone na zimno cieszą się niesłabnącą popularnością. Stanowią niezwykle wartościowy dodatek do dobrze zbilansowanej diety, dostarczając niezbędnych kwasów tłuszczowych, witamin i składników mineralnych. Szczególnie ceniony jest olej wytłaczany z nasion dyni. Jakie właściwości ma ten olej i w jaki sposób można go stosować?

Szum w uszach – objawy i przyczyny
Dzwonienie, brzęczenie czy szumienie to jedne z wielu dźwięków, które określa się mianem szumów usznych. Bywają one uciążliwe na tyle, że budzą niepokój doświadczającej ich osoby, pogarszając jakość życia i utrudniając codzienne funkcjonowanie. Skąd bierze się szum w uszach i czy świadczy o toczącej organizm chorobie?

Czy zielona herbata jest zdrowa?
Herbata to obok wody najczęściej spożywany napój na świecie, szczególnie w krajach azjatyckich. W Polsce najbardziej popularna jest czarna herbata, jednak coraz chętniej sięgamy po herbatę zieloną, gdyż ma bardziej delikatny smak i, jak donosi wiele badań, może być korzystna dla naszego zdrowia. Jakie są rodzaje zielonej herbaty i gdzie się ją produkuje? Czy zielona herbat naprawdę może wspomóc odchudzanie?

Witamina K - funkcje, źródła w diecie, normy
Witamina K jest związkiem chemicznym występującym w organizmie człowieka, odpowiedzialnym przede wszystkim za prawidłowy przebieg procesów krzepnięcia oraz metabolizm układu kostnego. W jaki sposób witamina ta wpływa na kondycję całego organizmu? Czym grozi jej nadmiar lub niedobór i jakie źródła witaminy K w diecie?
leki na dnę moczanową
Choroba Parkinsona - leki

Pasożyty ludzkie – jak je wykryć? Jak pozbyć się pasożytów?
Pasożyty ludzkie to bardzo popularny temat, budzący wiele kontrowersji. Część badaczy uważa, że zaledwie jedna na dziesięć osób jest zarażona pasożytem, inni twierdzą natomiast, że praktycznie każdy człowiek jest nosicielem jakiegoś pasożyta. Jakie znamy pasożyty? Jak możemy je wykryć i skutecznie leczyć? Czy należy profilaktycznie przeprowadzać odrobaczanie?
Produkty do pielęgnacji dla mężczyzn
Pielęgnacja skóry dzieci

Zespół Pataua – trisomia chromosomu 13: objawy i przyczyny
W trakcie zapłodnienia może dojść do zaburzenia i powstania zygoty z nieprawidłową liczbą chromosomów. Jednym z najrzadszych tego typu schorzeń jest dodatkowy chromosom 13, wywołujący zespół Pataua. Jakie są jego przyczyny i objawy?
Pielęgnacja ciała
Plastry na bóle mięśni i stawów
Środki na kaca
Środki rozkurczowe
Ból gardła i kaszel
Środki przeciwbólowe

GIF: seria leku Apo-Simva 40 wycofana
26 lipca 2021 roku Główny Inspektorat Farmaceutyczny opublikował decyzję o wycofaniu z obrotu na terenie całego kraju serii leku Apo-Simva 40, który stosuje się m.in. w celu obniżenia stężenia cholesterolu. Dlaczego podjęto decyzję o wycofaniu serii tego leku?

Bąblowica (tasiemiec bąblowcowy) – przyczyny, objawy, leczenie. Czy bąblowica jest zakaźna?
Bąblowica jest zoonozą wywoływaną przez larwy tasiemca Echinococcus granulosus lub Echinococcus multilocularis. W Polsce po raz pierwszy została wykryta w 1994 roku u lisów w województwie pomorskim. W każdym roku notowanych jest kilkadziesiąt przypadków bąblowicy u ludzi. Jakie są przyczyny i objawy zakażenia tasiemcem bąblowcowym? Jak przebiega leczenie? Czy bąblowica jest chorobą zakaźną?

Lista leków zagrożonych brakiem dostępności (lipiec 2021 r.)
9 lipca 2021 roku ukazał się znowelizowany wykaz produktów leczniczych, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych zagrożonych brakiem dostępności na terytorium Polski. Jakie zmiany wprowadzono w porównaniu do majowego wykazu?
Środki przeciwbólowe dla dziecka
Środki na bóle stawów i mięśni

Ministerstwo Zdrowia zakończyło reglamentację leku Viregyt-K
Od grudnia ubiegłego roku Ministerstwo wprowadziło ograniczenia w ordynowaniu i wydawaniu leku Viregyt-K, zawierającego amantadynę. Decyzja ta związana była z brakiem tego leku w aptekach, co utrudniało leczenie m.in. pacjentów zmagających się z chorobą Parkinsona. Po ponad pół roku od tej decyzji resort zdrowia zdecydowało zakończeniu reglamentacji tego leku.
Produkty przeciwbólowe do stosowania zewnętrznego w bólach mięśni i stawów

Ganglion – przyczyny, objawy, diagnoza i leczenie
Gangliony to ruchome guzki, które tworzą się najczęściej w okolicy nadgarstka i grzbietowej części dłoni, a rzadziej w okolicach stopy lub kolana. Zazwyczaj stanowią defekt kosmetyczny, ale mogą także wywoływać ból i ograniczać ruchomość stawu. Nie są zmianami złośliwymi, często nie ma konieczności ich leczenia. Jakie są przyczyny powstawania gangliony i jak rozpoznać jego obecność?

Tryptofan – aminokwas, który łagodzi stres i poprawia nastrój?
Często zdarza Ci się odczuwać stres z błahych powodów, cierpisz na lekkie wahania nastroju lub brak koncentracji, wynikający z niewystarczającej ilości snu? Wszystko to może być skutkiem niedostatecznej podaży tryptofanu w diecie. Czym jest tryptofan, jak działa oraz jaki ma wpływ na nastrój?

Oksytocyna – czym jest i kiedy się wydziela? Poród a oksytocyna?
Oksytocyna to hormon pełniący liczne funkcje regulacyjne w organizmie. Nazywany jest także hormonem miłości i szczęścia – towarzyszy nam podczas najpiękniejszych chwil życia. Czym jest oksytocyna? Kiedy następuje jej wydzielanie oraz jaka jest zależność między porodem a oksytocyną?

Paciorkowiec – zarażenie, objawy, leczenie
Paciorkowce stanowią grupę bakterii, wywołujących wiele chorób ludzkiego organizmu. Przebieg tych schorzeń może obejmować różne układy, w zależności od gatunku odpowiedzialnego za zakażenie. Jak zatem rozpoznać infekcję paciorkowcową? Na czym polega leczenie?

Co warto wiedzieć o CBD?
O CBD możemy usłyszeć teraz praktycznie codziennie. Wiele osób zastanawia się nad tym, czym jest ta substancja, jakie ma działania i czy warto ją stosować. Nie każdy jest pewny, czy CBD jest bezpieczne i legalne, a także gdzie można je kupić. W dzisiejszym wpisie odpowiemy na najważniejsze pytanie związane z kannabidiolem.

Fibromialgia – przyczyny, objawy, leczenie
Pomimo ciągłego rozwoju medycyny, wciąż istnieją choroby sprawiające trudność w diagnostyce i leczeniu. Taką chorobą jest fibromialgia, czyli pojawiający się w całym ciele ból z zaostrzeniami w punktach tkliwych. Czym dokładnie jest ta choroba i jakie są metody jej leczenia?

Daltonizm – czym jest? Test na daltonizm. Jak widzą daltoniści?
Już od najmłodszych lat życia dziecka, kontroluje się, czy posiada ono prawidłowo ukształtowany narząd wzroku (bez żadnych zaburzeń). Jedną z częstszych wad wzroku jest daltonizm. Czym on się objawia? W jaki sposób widzą daltoniści?

Inhalator dla dziecka – na co zwrócić uwagę, o czym pamiętać?
Inhalator to urządzenie przydatne w każdym domu. Stanowi nieodłączny element leczenia infekcji dróg oddechowych oraz chorób przewlekłych (np. astmy), zarówno u dorosłych, jak i u dzieci. Wybór odpowiedniego inhalatora może sprawić wiele kłopotów, ze względu na dużą różnorodność urządzeń na rynku. Jak zatem wybrać najlepszy sprzęt do inhalacji dziecka? Na jakie parametry zwrócić uwagę?

Worki pod oczami – przyczyny. Jak pozbyć się worków pod oczami?
Zmęczenie, niewystarczająca ilość snu i przewlekły stres to najczęstsze przyczyny pojawiania się worków pod oczami. Choć zazwyczaj jest to problem natury kosmetycznej, który znika wraz ze zmianą trybu życia, to jednak może okazać się subtelnym objawem przewlekłego schorzenia. Kiedy worki pod oczami stają się powodem do obaw?

Rdest ptasi – właściwości i zastosowanie
Rdest ptasi to powszechnie występująca niepozorna roślina, często uznawana za chwast. Swoją nazwę zawdzięcza ogromnej sympatii domowego ptactwa (kur, gęsi i kaczek), dla którego jest przysmakiem. To także cenne źródło prozdrowotnych związków. Jakie właściwości posiada rdest ptasi i w jakich schorzeniach znalazł zastosowanie?

Paracetamol – działanie, zastosowanie, dawkowanie. Jak stosować paracetamol u dzieci?
Paracetamol jest jednym z najczęściej stosowanych leków przeciwbólowych i przeciwgorączkowych. Ze względu na udowodniony profil bezpieczeństwa, zalecany jest także u dzieci, osób starszych oraz kobiet w ciąży. Jak zatem działa paracetamol? Jak dawkować lek, by uzyskać optymalny efekt leczniczy i uniknąć działań niepożądanych?