Redakcja KtoMaLek.pl

Zespół redakcyjny KtoMaLek.pl tworzą doświadczeni farmaceuci, którzy specjalizują się w różnych obszarach tematyki zdrowotnej. Doświadczenie zdobyte w zawodzie oraz wiedza uzyskana podczas studiów farmaceutycznych, pozwalają na tworzenie merytorycznych treści zgodnych z EBM (and. Evidence-based Medicine), opartych na rzetelnych źródłach — aktualnych badaniach naukowych, branżowych podręcznikach i książkach. Za praktyką podążają również pasja i niesłabnąca chęć do poszerzania wiedzy oraz dzielenia się nią z pacjentami. Dzięki temu użytkownicy otrzymują dostęp do ciekawych i angażujących materiałów edukacyjnych.

redakcja@ktomalek.pl

Kobieta po kąpieli używa wcierki do włosów.

Wcierki do włosów – czym są i jak stosować?

Wcierki do włosów to niepozorne kosmetyki, które zyskują w ostatnim czasie coraz większe uznanie. Ich dobroczynne działanie na skórę głowy i cebulki włosów może w niedługim czasie znacznie poprawić kondycję i wygląd włosów. Cały sekret tkwi nie tylko w składzie produktu, ale przede wszystkim w wykonywanym masażu skóry głowy tuż po aplikacji. Czym kierować się przy wyborze idealnej wcierki? Jak ją stosować, by uzyskać spektakularne efekty?

Fiolka z próbką krwi do badań przeciwciał anty-TG, leżąca na stetoskopie i kartką z wykazem badań.

Wysokie miano przeciwciał anty-TG - o czym świadczy?

Przeciwciała anty-TG są przeciwciałami skierowanymi przeciwko tyreoglobulinie, czyli białku syntezowanemu przez komórki pęcherzykowe tarczycy. Organizm wytwarza je w przebiegu chorób o podłożu autoimmunologicznym. Endokrynolodzy zlecają oznaczenie miana przeciwciał anty-TG w przebiegu diagnostyki chorób autoimmunologicznych tarczycy, wola tarczycowego, a także w celu monitorowania rozwoju raka tarczycy. Jakie są normy dla przeciwciał anty-TG i co oznacza ich podwyższony poziom?

Strzykawka i stetoskop na niebieskiej kartce z napisem H1N1 (wirus świńskiej grypy).

Świńska grypa – objawy, szczepionka, leczenie

Wiadomość o istnieniu nowej odmiany grypy, wywołała niegdyś panikę i mobilizację wśród branży medycznej na całym świecie. Zaczęto szukać sposobu leczenia, a także zapobiegania rozprzestrzeniania się wirusa, który przeniósł się ze zwierząt na ludzi. Choroba objawia się mało specyficznie i może przypominać swym przebiegiem grypę sezonową. Czym dokładnie jest świńska grypa? Czy istnieje skuteczne leczenie tej choroby lub szczepionka zapobiegająca zachorowaniom?

leki na gorączkę

Leki na gorączkę dla dziecka. Na co zwrócić uwagę?

Podwyższona temperatura u dzieci jest naturalną reakcją obronną organizmu, jednak za każdym razem kiedy się pojawia wywołuje w rodzicach niepokój. Dlatego, aby jak najszybciej się z nią uporać, podają oni dzieciom leki przeciwgorączkowe. Jednak czy zawsze jest to konieczne? Kiedy należy stosować środki obniżające gorączkę? Jak robić to prawidłowo? Które z nich są odpowiednie dla najmłodszych? W tym wpisie postaramy się odpowiedzieć na te pytania.

Słoiczki zawierające przetwory z owoców sezonowych. Obok leżą świeże owoce.

Dieta z wyborem menu - zalety

Ostatnimi czasy coraz większą popularnością cieszy się dieta z wyborem menu. Nie ma w tym jednak niczego dziwnego, jeśli weźmiemy pod uwagę, jak wiele zalet niesie ze sobą tego typu rozwiązanie. Dlaczego warto zdecydować się na dietę z wyborem menu? Jakie zalety tego rozwiązania możemy wyróżnić? Aby uzyskać odpowiedzi na te nurtujące pytania, wówczas zapraszamy do zapoznania się z poniższym wpisem, który rozwieje wątpliwości naszych czytelników.

Kobieta w łazience podczas pielęgnacji skóry twarzy.

Dermokosmetyki CeraVe – łagodne i skuteczne rozwiązanie dolegliwości skórnych

Wyjątkowo wrażliwa, sucha i delikatna skóra jest szczególnie narażona na szkodliwy wpływ czynników zewnętrznych. Drogeryjne kosmetyki pielęgnacyjne mogą niestety okazać się niewystarczającą odpowiedzią na jej potrzeby, szczególnie w przypadku AZS. Jak zapewnić swojej ultradelikatnej skórze pielęgnację, która nie tylko załagodzi nieprzyjemne objawy, ale również dzień po dniu będzie odbudowywać skórę i pomagać naprawiać jej problemy? Poznaj markę CeraVe!

Kobieta ma na sobie Holter EKG.

Holter EKG - na czym polega badanie? Jak się przygotować?

Choroby układu krążenia należą do najczęściej występujących schorzeń wśród dorosłych pacjentów i są dominującą przyczyną zgonów. Właśnie dlatego tak istotna jest wczesna diagnostyka, by w porę zapobiegać ich rozwojowi. Jednym ze skutecznych sposobów monitorowania pracy mięśnia sercowego jest badanie EKG metodą Holtera. W jaki sposób przebiega to badanie i jakie są wskazania do jego wykonania? Czy należy się do niego w szczególny sposób przygotować?

Końcówka do irygatora do zębów.

Irygator: co to, jak działa, czy warto używać irygatora do zębów?

Stomatolodzy podkreślają, że czyszczenie zębów rano i wieczorem nie wystarcza, żeby utrzymać jamę ustną w pełnym zdrowiu i cieszyć się pięknym uśmiechem. Oprócz używania szczoteczki (i to najlepiej sonicznej), codzienną higienę zębów należy uzupełnić o nitkowanie, oczyszczanie jamy ustnej irygatorem i płukanie jej płynem stomatologicznym. Czym jest irygator do zębów i jak działa? Czy warto go używać?

Zbliżenie na kobiecy uśmiech. Na zębach jest widoczny aparat ortodontyczny.

Jak działa aparat ortodontyczny? Czy zęby warto prostować u osób dorosłych?

Wady zgryzu są częstym zjawiskiem, które obserwuje się już u małych dzieci. Zęby mogą być wychylone do przodu lub cofnięte, ułożone zbyt ciasno, co uniemożliwia lub znacząco utrudnia czyszczenie przestrzeni międzyzębowych. Jednym ze skutecznych sposobów leczenia wad zgryzu jest aparat ortodontyczny. Rozwiązanie to zazwyczaj stosuje się u dzieci, jednak coraz więcej dorosłych decyduje się na założenie aparatu.

Grafika 2D obrazująca wewnętrzne struktury ludzkiego oka.

Jaskra - na czym polega ta choroba? Diagnostyka i leczenie

Mianem jaskry określa się zespół schorzeń, w których przebiegu dochodzi do stopniowego uszkodzenia nerwu wzrokowego, czego konsekwencją jest znaczne pogorszenie widzenia lub nawet utrata wzroku. Na całym świecie na jaskrę chorować może nawet 80 milionów osób. Tylko w Polsce liczbę chorych szacuje się na blisko 800 tysięcy, z czego nawet połowa pozostaje niezdiagnozowana. Jakie są przyczyny rozwoju jaskry? Czy da się rozpoznać objawy choroby we wczesnym jej stadium?