Redakcja KtoMaLek.pl

Zespół redakcyjny KtoMaLek.pl tworzą doświadczeni farmaceuci, którzy specjalizują się w różnych obszarach tematyki zdrowotnej. Doświadczenie zdobyte w zawodzie oraz wiedza uzyskana podczas studiów farmaceutycznych, pozwalają na tworzenie merytorycznych treści zgodnych z EBM (and. Evidence-based Medicine), opartych na rzetelnych źródłach — aktualnych badaniach naukowych, branżowych podręcznikach i książkach. Za praktyką podążają również pasja i niesłabnąca chęć do poszerzania wiedzy oraz dzielenia się nią z pacjentami. Dzięki temu użytkownicy otrzymują dostęp do ciekawych i angażujących materiałów edukacyjnych.

redakcja@ktomalek.pl

Lekarz bada stopy pacjenta.

Wrastający paznokieć – jak sobie poradzić?

Wrastający paznokieć to dolegliwość, która może dotknąć każdej osoby i w każdym wieku. Najczęściej problem ten dotyczy dużego palca u stopy, rzadziej pozostałych palców. Wrastanie paznokci spowodowane jest najczęściej błędną pielęgnacją i nadawaniem paznokciom okrągłego kształtu. Początkowo problem odczuwany jest jako dyskomfort, lecz po dłuższym czasie może utrudniać chodzenie. Jak więc zapobiec wrastaniu paznokci i jak sobie radzić, gdy ten problem nas dopadnie?

Białe tabletki na niebieskim tle, ułożone w nazwę witaminy B1.

Witamina B1 – zapotrzebowanie, funkcje, niedobór, choroby

Witaminy są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Aby nie doprowadzić do ich niedoboru – a co za tym idzie – chorób powstających na skutek ich braku należy dbać o ich odpowiedni poziom w organizmie. Jedną z kluczowych witamin, która jest niezbędna do utrzymania dobrego stanu zdrowia jest witamina B1. Jakie funkcje pełni witamina B1? Czym skutkuje jej niedobór? Jakie choroby wywołane są zbyt niskim poziomem witaminy B1? Czy witamina B1 jest dobra na zajady?

Pacjent u stomatologa, po piaskowaniu zębów ogląda efekty czyszczenia w lusterku.

Na czym polega piaskowanie zębów? Jak często powinno się piaskować zęby?

O zdrowie zębów powinno się dbać od najmłodszych lat, jednak w Polsce świadomość na temat higieny jamy ustnej nadal jest niewystarczająca. Kolejne raporty o częstotliwości próchnicy wśród dzieci i dorosłych pokazują, że przed stomatologami nadal stoi ogrom pracy do wykonania. Jednym z kluczowych elementów profilaktyki próchnicy i higienizacji zębów jest zabieg piaskowania. Na czym polega i jak często powinno się go wykonywać? Czy piaskowanie zębów jest bolesne?

Grafika 3D obrazująca umiejscowienie torbieli z larwami tasiemca bąblowcowego w wątrobie człowieka.

Bąblowica (tasiemiec bąblowcowy) – przyczyny, objawy, leczenie. Czy bąblowica jest zakaźna?

Bąblowica jest zoonozą wywoływaną przez larwy tasiemca Echinococcus granulosus lub Echinococcus multilocularis. W Polsce po raz pierwszy została wykryta w 1994 roku u lisów w województwie pomorskim. W każdym roku notowanych jest kilkadziesiąt przypadków bąblowicy u ludzi. Jakie są przyczyny i objawy zakażenia tasiemcem bąblowcowym? Jak przebiega leczenie? Czy bąblowica jest chorobą zakaźną?