Redakcja KtoMaLek.pl

Zespół redakcyjny KtoMaLek.pl tworzą doświadczeni farmaceuci, którzy specjalizują się w różnych obszarach tematyki zdrowotnej. Doświadczenie zdobyte w zawodzie oraz wiedza uzyskana podczas studiów farmaceutycznych, pozwalają na tworzenie merytorycznych treści zgodnych z EBM (and. Evidence-based Medicine), opartych na rzetelnych źródłach — aktualnych badaniach naukowych, branżowych podręcznikach i książkach. Za praktyką podążają również pasja i niesłabnąca chęć do poszerzania wiedzy oraz dzielenia się nią z pacjentami. Dzięki temu użytkownicy otrzymują dostęp do ciekawych i angażujących materiałów edukacyjnych.

redakcja@ktomalek.pl

Dziecko trzyma się za gardło, cierpi na zapalenie krtani.

Jak rozpoznać i skutecznie leczyć zapalenie krtani u dziecka?

Zapalenie krtani u dzieci, a także u osób dorosłych wzbudza często niepokój pacjentów oraz ich rodzin. Objawy chorobowe bywają nie tylko nieprzyjemne i uciążliwe dla pacjenta, ale mogą nawet powodować zagrożenie życia. Wyróżnia się zapalenie krtani nadgłośniowe oraz podgłośniowe, które różnią się czynnikami etiologicznymi opowiadającymi za powstanie stanu zapalnego krtani. W jaki sposób rozpoznać zapalenie krtani u dzieci? Czy istnieją jakieś objawy szczególnie charakterystyczne dla tego schorzenia? Jak skutecznie leczyć zapalenie krtani? Na wszystkie te pytania znajdziesz odpowiedź poniżej.

Wzór chemiczny pantoprazolu.

Pantoprazol - właściwości, zastosowanie, przeciwwskazania, skutki uboczne

Pantoprazol jest lekiem, po który bardzo często sięgają pacjenci z dolegliwościami żołądkowo-jelitowymi. W aptece można go spotkać w preparatach dostępnych wyłącznie na receptę, jak i bez recepty. Pantoprazol zaliczany jest do grupy inhibitorów pompy protonowej, która odgrywa istotną rolę w wydzielaniu kwasu solnego. Jakie właściwości i zastosowanie ma pantoprazol oraz czy istnieją jakiekolwiek przeciwwskazania do jego zastosowania? Na te pytania znajdziesz odpowiedź poniżej.

Kobieta w trakcie rehabilitacji z rehabilitantką.

Rehabilitacja - kiedy jest potrzebna? Wskazania, rodzaje, rehabilitacja na NFZ

Rehabilitacja jest procesem przywracającym sprawność fizyczną osobom, u których została ona zaburzona lub utracona wskutek urazu czy choroby. Rehabilitacja ma na celu zwiększenie lub całkowite przywrócenie samodzielności czy utraconej funkcji oraz poprawę jakości życia. Jest ona idealnym wsparciem i możliwością powrotu do sprawności w różnych schorzeniach, dlatego wyróżnia się wiele rodzajów rehabilitacji, m.in. neurologiczną, kardiologiczną, pulmonologiczną, ortopedyczną czy pediatryczną. Czym zajmuje się każda z nich oraz kiedy warto zgłosić się na rehabilitację?

Białe tabletki i kapsułki rozsypane na szarym tle.

GIF wycofuje z obrotu 18 serii leku Sirdalud MR

7 lipca 2023 r. Główny Inspektorat Farmaceutyczny opublikował decyzję o wycofaniu z obrotu 18 serii leku Sirdalud MR, stosowanego w sytuacjach zwiększonego napięcia mięśniowego przy schorzeniach neurologicznych. Ponadto wydano decyzję o zakazie wprowadzania do obrotu jednej serii leku Sirdalud MR. Powodem tych decyzji była istotna wada jakościowa w zakresie uwalniania substancji czynnej. Ile wadliwych opakowań leku sprzedano w ciągu ostatnich 30 dni?

Dorosły mężczyzna siedzi zmartwiony, zmaga się z syndromem DDA.

Zespół DDA (Dorosłe Dzieci Alkoholików) - jak rozpoznać i kiedy wymaga terapii?

Syndrom DDA z uwagi na dość duże rozpowszechnienie alkoholizmu w społeczeństwie stanowi ostatnimi czasy poważny problem. Jeszcze do niedawna stan psychiczny, z jakim borykają się dorosłe dzieci alkoholików, nie był objęty wystarczającą opieką. Dziś wiemy, że takie osoby potrzebują wsparcia i pomocy ze strony terapeutów, aby mogły bez przeszkód funkcjonować w społeczeństwie. Na czym dokładnie polega syndrom DDA? Czy DDA się leczy?

Mężczyzna aplikuje do gardła lek w sprayu, aby zmniejszyć objawy zapalenia migdałków.

Zapalenie migdałków u dzieci i dorosłych. Objawy i leczenie

Jedną z częstszych chorób górnych dróg oddechowych jest zapalenie migdałków. Choć dotyka zarówno dorosłych, jak i dzieci, to zdecydowanie częściej występuje u młodzieży do 15. roku życia. Zapalenie migdałków może występować zarówno jako samodzielna jednostka chorobowa, a także łącznie z zapaleniem gardła, ze względu na anatomiczną bliskość tkanki limfatycznej pierścienia gardłowego. Jakie są objawy zapalenia migdałków i jak je leczyć?

Osoba trzyma w dłoniach model ludzkiego serca.

Kołatanie serca (palpitacje) - jak się objawia i co może być przyczyną?

Kołatanie serca, czyli inaczej palpitacje, pacjenci często opisują jako nieprzyjemne uczucie przyspieszonego bicia serca. Istnieje wiele przyczyn, które mogą prowadzić do tego stanu. Kołatanie serca może być zwiastunem poważnej choroby, a także występować okazjonalnie. Jak się objawia kołatanie serca? Co może być przyczyną oraz jakie są domowe sposoby na uspokojenie przyspieszonego bicia serca? Na te pytania znajdziesz odpowiedź poniżej.

Pełnowartościowy posiłek w formie batona marki Oshee Eatyx.

Pełnowartościowe zamienniki posiłków (MRP) – dlaczego warto na nie postawić?

Zamienniki posiłków, czyli MRP, kiedyś były stosowane wyłącznie przez sportowców, którzy ze względu na znaczne obciążenie organizmu, wynikające z wymagającej formy każdej pojedynczej jednostki treningowej, muszą wspierać swoją dietę odpowiednio zbilansowanymi produktami. Z czasem ich zalety doceniły także osoby aktywne fizycznie, dla których zajęcia sportowe są formą rekreacji. W tym miejscu należy też wspomnieć, że dania gotowe MRP stają się coraz popularniejsze także wśród ludzi, którzy nie uprawiają żadnego sportu. Czy rzeczywiście warto włączyć te produkty do swojego jadłospisu? W tym artykule odpowiadamy na to pytanie.