Redakcja KtoMaLek.pl

Zespół redakcyjny KtoMaLek.pl tworzą doświadczeni farmaceuci, którzy specjalizują się w różnych obszarach tematyki zdrowotnej. Doświadczenie zdobyte w zawodzie oraz wiedza uzyskana podczas studiów farmaceutycznych, pozwalają na tworzenie merytorycznych treści zgodnych z EBM (and. Evidence-based Medicine), opartych na rzetelnych źródłach — aktualnych badaniach naukowych, branżowych podręcznikach i książkach. Za praktyką podążają również pasja i niesłabnąca chęć do poszerzania wiedzy oraz dzielenia się nią z pacjentami. Dzięki temu użytkownicy otrzymują dostęp do ciekawych i angażujących materiałów edukacyjnych.

redakcja@ktomalek.pl

Lekarka trzyma w rękach papierowy model płuc.

Rak płuc - czynniki ryzyka, pierwsze objawy, leczenie, rokowania

Od wielu lat obserwuje się znaczący wzrost zachorowalności na nowotwory. Choć nieraz nie jest poznana konkretna przyczyna ich występowania, szacuje się, że wiele nowotworów spowodowanych jest nieodpowiednim stylem życia i czynnikami zewnętrznymi. Jako istotny element stylu życia wskazuje się sposób odżywiania, który ma duże znaczenie w zapobieganiu powstawania nowotworów. Jednym z najczęściej występujących nowotworów, szczególnie wśród mężczyzn, jest rak płuc. Jak go rozpoznać i zdiagnozować? Jakie są rokowania u chorych na raka płuc?

Mężczyzna dotknięty alkoholizmem siedzi przy stoliku, na którym stoi butelka i szklanka z alkoholem.

Alkoholizm - jak wygląda leczenie uzależnienia od alkoholu? Objawy i czynniki ryzyka choroby alkoholowej

Alkoholizm to poważna choroba, na którą zapada coraz więcej osób. Niekiedy nawet nie zdajemy sobie sprawy, że w naszym najbliższym otoczeniu znajduje się osoba dotknięta tym problemem. Zaczyna się niewinnie, stopniowo przeradzając się w uzależnienie, nad którym przestaje się panować. Kiedy zdajemy sobie sprawę z problemu często bywa już za późno. Czy da się wyleczyć alkoholizm? Jak mu zapobiec?

Białe tabletki ułożone w kształt trójkąta na błękitnym tle.

Pseudoefedryna - właściwości, zastosowanie, przeciwwskazania, skutki uboczne

Pojawiający się nagły ból zatok, ból głowy czy uporczywy katar utrudniający swobodne oddychanie sprawia, że często sięgamy po leki, które mają za zadanie zlikwidować nieprzyjemne objawy. W skład powyższych preparatów wchodzi często pseudoefedryna. Jakie właściwości ma pseudoefedryna oraz czy istnieją jakiekolwiek przeciwwskazania do jej zastosowania? Na te pytania znajdziesz odpowiedź w poniższym artykule.

Mama karmi dziecko piersią. Na pierwszym planie laktator z odciągniętym mlekiem.

Laktacja - co warto wiedzieć i jak się przygotować do karmienia piersią? Co robić, aby pobudzić laktację?

Karmienie piersią, chociaż wydaje się być czymś łatwym i naturalnym, bardzo często stanowi dla kobiet po porodzie duże wyzwanie. Bardzo pomocna w sukcesie laktacyjnym jest edukacja kobiet w ciąży w tematach fizjologii laktacji. Dzięki wiedzy przyszła mama może dokonywać najlepszych dla siebie wyborów. Jak jeszcze będąc w ciąży można przygotować się do karmienia piersią? Co jest najskuteczniejsze, aby pobudzić laktację?

Mężczyzna z widoczną heterochromią.

Heterochromia - dlaczego niektóre osoby mają różnobarwne tęczówki oczu?

Mówi się nieraz, iż oczy są odzwierciedleniem duszy. Są także jednym z pierwszych elementów aparycji drugiego człowieka, na który zwracamy uwagę przy poznawaniu się. Zdarza się, iż niektóre osoby mają wyjątkowo niezwykły wygląd oczu z uwagi na różnobarwność tęczówek. Takie osoby dotknięte są tzw. heterochromią, która w zależności od sposobu rozłożenia barwnika może być trojakiego rodzaju. Z jakiego powodu może pojawić się heterochromia? Czym tak naprawdę jest to niezwykłe zjawisko?

bezpłatne leki dla dzieci

Darmowe leki dla dzieci i młodzieży do 18. roku życia – jakie leki znalazły się na liście i komu przysługują?

Zgodnie z zapowiedziami, które pojawiały się już od wielu tygodni, 1 września 2023 r. dzieci i młodzież do 18. roku życia otrzymały dostęp do bezpłatnych leków, podobnie jak osoby powyżej 65. roku życia. 30 sierpnia Ministerstwo Zdrowia zaktualizowało listę leków refundowanych i uzupełniło ją o wykaz darmowych leków dla dzieci, na którym znalazło się ponad 2800 pozycji. To m.in. leki stosowane w terapii cukrzycy, chorób sercowo-naczyniowych, leki przeciw alergiczne, lecz także antybiotyki czy szczepionki przeciw grypie.

Rysunkowa pacjentka korzysta ze szczepienia przeciw HPV.

Bezpłatne szczepienie przeciwko HPV — co warto wiedzieć?

Wirus HPV, czyli wirus brodawczaka ludzkiego odpowiedzialny jest za rozwój wielu groźnych schorzeń. Istnieje ponad 150 typów tego wirusa, z czego aż 40 wywołuje zmiany skórne. Część z nich odpowiada za powstawanie brodawek skórnych i kurzajek, lecz niektóre typy są wysoce onkogenne i mogą powodować m.in. rozwój raka szyjki macicy. Od 1 czerwca 2023 r. w Polsce ruszył program bezpłatnych szczepień przeciw HPV. Do kogo jest on skierowany i co warto wiedzieć o szczepieniach przeciw HPV?

Tabletki z penicyliną na niebieskim tle.

Penicylina - historia, właściwości, zastosowanie, przeciwwskazania, skutki uboczne

Penicyliny naturalne to antybiotyki o działaniu bakteriobójczym, charakteryzujące się niską toksycznością i dobrze penetrujące do tkanek. Niestety ze względu na ich nadmierne stosowanie w przeszłości wiele szczepów bakterii wykształciło oporność na te antybiotyki. Dodatkową wadą jest również częste występowanie reakcji uczuleniowych po ich zażyciu. Jak działają penicyliny i kiedy warto po nie sięgać?

Kleszcz na skórze człowieka. Jego ukąszenie może doprowadzić do rozwoju kleszczowego zapalenia mózgu

Kleszczowe zapalenie mózgu (KZM) - jak się objawia? Przyczyny i leczenie odkleszczowego zapalenia mózgu

Kleszczowe zapalenie mózgu to choroba wirusowa przenoszona przez małe gryzonie i kleszcze. W rzadkich przypadkach do zakażenia może dojść w wyniku spożycia mleka niepoddanego wcześniejszej obróbce (pasteryzacji), pochodzącego od zakażonych zwierząt. Objawy kleszczowego zapalenia mózgu u większości chorych ustępują całkowicie, a leczenie w trakcie choroby jest jedynie objawowe.

Pacjent trzyma w dłoni tabletki z metronidazolem.

Metronidazol - właściwości, zastosowanie, przeciwwskazania, skutki uboczne

Metronidazol to substancja czynna, która wykazuje szerokie spektrum działania. W aptece występuje w postaci tabletek doustnych, maści, kremów czy emulsji na skórę oraz w postaci tabletek dopochwowych. Metronidazol wykazuje dużą skuteczność wobec bakterii beztlenowych, ale równie często jest przepisywany przez lekarzy na zakażenia pierwotniakowe. Jakie właściwości wykazuje metronidazol oraz czy istnieją pewne przeciwwskazania do jego stosowania? Czy podczas kuracji metronidazolem można pić alkohol? Na te pytania znajdziesz odpowiedź poniżej.

Dziecko trzyma się za gardło, cierpi na zapalenie krtani.

Jak rozpoznać i skutecznie leczyć zapalenie krtani u dziecka?

Zapalenie krtani u dzieci, a także u osób dorosłych wzbudza często niepokój pacjentów oraz ich rodzin. Objawy chorobowe bywają nie tylko nieprzyjemne i uciążliwe dla pacjenta, ale mogą nawet powodować zagrożenie życia. Wyróżnia się zapalenie krtani nadgłośniowe oraz podgłośniowe, które różnią się czynnikami etiologicznymi opowiadającymi za powstanie stanu zapalnego krtani. W jaki sposób rozpoznać zapalenie krtani u dzieci? Czy istnieją jakieś objawy szczególnie charakterystyczne dla tego schorzenia? Jak skutecznie leczyć zapalenie krtani? Na wszystkie te pytania znajdziesz odpowiedź poniżej.

Wzór chemiczny pantoprazolu.

Pantoprazol - właściwości, zastosowanie, przeciwwskazania, skutki uboczne

Pantoprazol jest lekiem, po który bardzo często sięgają pacjenci z dolegliwościami żołądkowo-jelitowymi. W aptece można go spotkać w preparatach dostępnych wyłącznie na receptę, jak i bez recepty. Pantoprazol zaliczany jest do grupy inhibitorów pompy protonowej, która odgrywa istotną rolę w wydzielaniu kwasu solnego. Jakie właściwości i zastosowanie ma pantoprazol oraz czy istnieją jakiekolwiek przeciwwskazania do jego zastosowania? Na te pytania znajdziesz odpowiedź poniżej.