Redakcja KtoMaLek.pl

Zespół redakcyjny KtoMaLek.pl tworzą doświadczeni farmaceuci, którzy specjalizują się w różnych obszarach tematyki zdrowotnej. Doświadczenie zdobyte w zawodzie oraz wiedza uzyskana podczas studiów farmaceutycznych, pozwalają na tworzenie merytorycznych treści zgodnych z EBM (and. Evidence-based Medicine), opartych na rzetelnych źródłach — aktualnych badaniach naukowych, branżowych podręcznikach i książkach. Za praktyką podążają również pasja i niesłabnąca chęć do poszerzania wiedzy oraz dzielenia się nią z pacjentami. Dzięki temu użytkownicy otrzymują dostęp do ciekawych i angażujących materiałów edukacyjnych.

redakcja@ktomalek.pl

Mężczyzna nalewa na łyżeczkę krople żołądkowe.

Kiedy sięgnąć po krople żołądkowe? Wskazania i możliwe działania niepożądane

Krople żołądkowe to bardzo popularny produkt, który stanowi podstawowe wyposażenie niemal każdej domowej apteczki. Szczególnie przydatne są w przypadku bólu żołądka, np. przy niestrawnościach. Choć wydawane są w aptece bez recepty, należy pamiętać, że długotrwałe ich przyjmowanie nie jest rozwiązaniem problemów żołądkowych i konieczna jest konsultacja lekarska w celu zdiagnozowania powtarzających się problemów. Kiedy stosowanie kropli żołądkowych jest bezpieczne oraz jakie jest ich działanie?

Starszy mężczyzna układa swoje leki w organizerze na lekarstwa.

Które leki mogą wchodzić w niebezpieczne interakcje z lekami na cukrzycę?

Leki na cukrzycę stanowią powszechnie wykorzystywaną grupę leków, gdyż cukrzyca stanowi często spotykaną chorobę metaboliczną. Choroba ta cechuje się zwiększonym poziomem cukru we krwi. Pacjenci cierpiący na cukrzycę leczeni są w sposób przewlekły - insulinami lub lekami przeciwcukrzycowymi. Niektóre leki na cukrzycę mogą wchodzić w niebezpieczne interakcje z innymi środkami leczniczymi. Kiedy może dojść do interakcji leków przeciwcukrzycowych? W jaki sposób ich unikać?

Rysunkowa lekarka diagnozuje u pacjenta raka zoladka.

Rak żołądka - przyczyny, objawy, diagnostyka, leczenie, rokowania

Rak żołądka to stosunkowo częsty nowotwór złośliwy dotyczący układu pokarmowego. W Polsce jest siódmym pod względem częstości występowania nowotworem u mężczyzn i jedenastym u kobiet. Wskaźnik 5-letniego przeżycia przy wykryciu i leczeniu wczesnej postaci wynosi nawet 90-95%. Niestety, późne rozpoznanie znacznie zmniejsza szanse na wyleczenie. Jak rozpoznać raka żołądka? Jakie objawy powinny nas zaniepokoić? I czy możliwe jest całkowite wyleczenie chorego z rakiem żołądka?