Redakcja KtoMaLek.pl

Zespół redakcyjny KtoMaLek.pl tworzą doświadczeni farmaceuci, którzy specjalizują się w różnych obszarach tematyki zdrowotnej. Doświadczenie zdobyte w zawodzie oraz wiedza uzyskana podczas studiów farmaceutycznych, pozwalają na tworzenie merytorycznych treści zgodnych z EBM (and. Evidence-based Medicine), opartych na rzetelnych źródłach — aktualnych badaniach naukowych, branżowych podręcznikach i książkach. Za praktyką podążają również pasja i niesłabnąca chęć do poszerzania wiedzy oraz dzielenia się nią z pacjentami. Dzięki temu użytkownicy otrzymują dostęp do ciekawych i angażujących materiałów edukacyjnych.

redakcja@ktomalek.pl

Dorosły mężczyzna siedzi zmartwiony, zmaga się z syndromem DDA.

Zespół DDA (Dorosłe Dzieci Alkoholików) - jak rozpoznać i kiedy wymaga terapii?

Syndrom DDA z uwagi na dość duże rozpowszechnienie alkoholizmu w społeczeństwie stanowi ostatnimi czasy poważny problem. Jeszcze do niedawna stan psychiczny, z jakim borykają się dorosłe dzieci alkoholików, nie był objęty wystarczającą opieką. Dziś wiemy, że takie osoby potrzebują wsparcia i pomocy ze strony terapeutów, aby mogły bez przeszkód funkcjonować w społeczeństwie. Na czym dokładnie polega syndrom DDA? Czy DDA się leczy?

Mężczyzna aplikuje do gardła lek w sprayu, aby zmniejszyć objawy zapalenia migdałków.

Zapalenie migdałków u dzieci i dorosłych. Objawy i leczenie

Jedną z częstszych chorób górnych dróg oddechowych jest zapalenie migdałków. Choć dotyka zarówno dorosłych, jak i dzieci, to zdecydowanie częściej występuje u młodzieży do 15. roku życia. Zapalenie migdałków może występować zarówno jako samodzielna jednostka chorobowa, a także łącznie z zapaleniem gardła, ze względu na anatomiczną bliskość tkanki limfatycznej pierścienia gardłowego. Jakie są objawy zapalenia migdałków i jak je leczyć?

Osoba trzyma w dłoniach model ludzkiego serca.

Kołatanie serca (palpitacje) - jak się objawia i co może być przyczyną?

Kołatanie serca, czyli inaczej palpitacje, pacjenci często opisują jako nieprzyjemne uczucie przyspieszonego bicia serca. Istnieje wiele przyczyn, które mogą prowadzić do tego stanu. Kołatanie serca może być zwiastunem poważnej choroby, a także występować okazjonalnie. Jak się objawia kołatanie serca? Co może być przyczyną oraz jakie są domowe sposoby na uspokojenie przyspieszonego bicia serca? Na te pytania znajdziesz odpowiedź poniżej.

Pełnowartościowy posiłek w formie batona marki Oshee Eatyx.

Pełnowartościowe zamienniki posiłków (MRP) – dlaczego warto na nie postawić?

Zamienniki posiłków, czyli MRP, kiedyś były stosowane wyłącznie przez sportowców, którzy ze względu na znaczne obciążenie organizmu, wynikające z wymagającej formy każdej pojedynczej jednostki treningowej, muszą wspierać swoją dietę odpowiednio zbilansowanymi produktami. Z czasem ich zalety doceniły także osoby aktywne fizycznie, dla których zajęcia sportowe są formą rekreacji. W tym miejscu należy też wspomnieć, że dania gotowe MRP stają się coraz popularniejsze także wśród ludzi, którzy nie uprawiają żadnego sportu. Czy rzeczywiście warto włączyć te produkty do swojego jadłospisu? W tym artykule odpowiadamy na to pytanie.

Kolorowy posiłek skomponowany zgodnie z zasadami diety ketogenicznej.

Keto produkty - czy taka dieta sprzyja odchudzaniu?

Dieta ketogeniczna, znana również jako dieta keto, zyskała ogromną popularność jako jedna z efektywnych metod odchudzania. Opiera się na spożywaniu tłustych keto produktów, umiarkowanej ilości białka i ograniczaniu węglowodanów, co prowadzi do wprowadzenia organizmu w stan ketozy. W tym artykule sprawdzimy, czy dieta keto faktycznie sprzyja utracie wagi i na co zwrócić uwagę podczas jej stosowania, omawiając jej zasady, korzyści, potencjalne zagrożenia oraz sposoby prawidłowego stosowania.

Model macicy z widoczną torbielą na jajniku.

Torbiel na jajniku - dlaczego powstaje? Czy torbiel na jajniku stanowi zagrożenie dla zdrowia?

Torbiele na jajniku to grupa zmian występujących na jajnikach, różniąca się między sobą m.in. sposobem powstawania czy stopniem złośliwości. W zależności od rodzaju i indywidualnych uwarunkowań tempo ich wzrostu może być różne. Najczęściej wykrywane torbiele to niezłośliwe workowate przestrzenie wypełnione płynem. Czy obecność cyst na jajniku wpływa na płodność? Czym grozi powstawanie torbieli na jajniku?

Pacjentka jest w trakcie badania USG węzłów chłonnych przez lekarza.

Kiedy wskazane jest USG węzłów chłonnych? Jak przygotować się do badania?

Węzły chłonne to niewielkie struktury, występujące w obrębie całego ciała. Tworzą one część układu limfatycznego, którego zadaniem w organizmie jest tworzenie obronnych „filtrów” przed drobnoustrojami. W wielu przypadkach dochodzi do powiększenia węzłów chłonnych. Choć najczęściej przyczyną ich powiększenia jest łagodna infekcja, a objaw ten przemija po ustąpieniu choroby, w przypadku gdy coś nas niepokoi, warto zgłosić się do lekarza. U niektórych pacjentów może być konieczne przeprowadzenie USG węzłów chłonnych. Kiedy należy wykonać takie badanie? Jak przygotować się do USG węzłów chłonnych?

Diagnosta trzyma w ręce próbkę krwi pacjenta, przeznaczoną do badania PSA.

Badanie PSA - kto powinien je wykonać? Jak interpretować wynik testu PSA całkowity?

PSA, czyli swoisty antygen sterczowy, to glikoproteina wytwarzana przede wszystkim przez komórki gruczołowe stercza. Za normę w badaniu laboratoryjnym uznaje się poziom PSA poniżej 4 ng/ml. W Polsce zalecane jest oznaczanie stężenia PSA u mężczyzn, którzy ukończyli 50. r.ż., a którzy nie mają blisko spokrewnionych osób z wcześniej rozpoznanym rakiem stercza. W przypadku wystąpienia obciążenia rodzinnego, takie badania powinny być wykonane wcześniej. W jakim celu oznacza się poziom PSA w surowicy? Czy na podstawie testu PSA można rozpoznać nowotwór gruczołu krokowego?

Świeże i suszone owoce berberysu, naturalnego źródła berberyny.

Berberyna - właściwości, zastosowanie, przeciwwskazania, działania niepożądane

Medycyna naturalna w obecnych czasach jest coraz bardziej doceniana. Berberyna jako naturalny związek pochodzenia roślinnego, wykorzystywana jest zwłaszcza u osób zmagających się z zaburzeniami gospodarki węglowodanowej. Wykazuje bowiem pozytywne efekty w terapii insulinooporności oraz cukrzycy. Jakie jeszcze właściwości oraz zastosowanie posiada berberyna? Czy występują przeciwwskazania oraz działania niepożądane podczas stosowania berebryny?

Logotyp Konopny Sklep wraz z adresem www.

Olejek konopny - 7 zastosowań oleju CBD, które mogą zmienić Twoje życie

Czy zastanawiałeś się kiedyś, jak jeden naturalny produkt może wpłynąć na Twoje życie w taki sposób, że już nigdy nie będziesz chciał się z nim rozstać? Przedstawiamy olej CBD, inaczej olejek konopny - niezwykły eliksir, który skrywa w sobie mnóstwo zdrowotnych właściwości. Poznaj jego tajemnice i zaskakujące zastosowania, które z pewnością zmienią Twój sposób postrzegania zdrowia i samopoczucia.

Mężczyzna nalewa na łyżeczkę krople żołądkowe.

Kiedy sięgnąć po krople żołądkowe? Wskazania i możliwe działania niepożądane

Krople żołądkowe to bardzo popularny produkt, który stanowi podstawowe wyposażenie niemal każdej domowej apteczki. Szczególnie przydatne są w przypadku bólu żołądka, np. przy niestrawnościach. Choć wydawane są w aptece bez recepty, należy pamiętać, że długotrwałe ich przyjmowanie nie jest rozwiązaniem problemów żołądkowych i konieczna jest konsultacja lekarska w celu zdiagnozowania powtarzających się problemów. Kiedy stosowanie kropli żołądkowych jest bezpieczne oraz jakie jest ich działanie?

Starszy mężczyzna układa swoje leki w organizerze na lekarstwa.

Które leki mogą wchodzić w niebezpieczne interakcje z lekami na cukrzycę?

Leki na cukrzycę stanowią powszechnie wykorzystywaną grupę leków, gdyż cukrzyca stanowi często spotykaną chorobę metaboliczną. Choroba ta cechuje się zwiększonym poziomem cukru we krwi. Pacjenci cierpiący na cukrzycę leczeni są w sposób przewlekły - insulinami lub lekami przeciwcukrzycowymi. Niektóre leki na cukrzycę mogą wchodzić w niebezpieczne interakcje z innymi środkami leczniczymi. Kiedy może dojść do interakcji leków przeciwcukrzycowych? W jaki sposób ich unikać?

Rysunkowa lekarka diagnozuje u pacjenta raka zoladka.

Rak żołądka - przyczyny, objawy, diagnostyka, leczenie, rokowania

Rak żołądka to stosunkowo częsty nowotwór złośliwy dotyczący układu pokarmowego. W Polsce jest siódmym pod względem częstości występowania nowotworem u mężczyzn i jedenastym u kobiet. Wskaźnik 5-letniego przeżycia przy wykryciu i leczeniu wczesnej postaci wynosi nawet 90-95%. Niestety, późne rozpoznanie znacznie zmniejsza szanse na wyleczenie. Jak rozpoznać raka żołądka? Jakie objawy powinny nas zaniepokoić? I czy możliwe jest całkowite wyleczenie chorego z rakiem żołądka?