Zawroty głowy - przyczyny i leczenie

Redakcja KtoMaLek.pl 2019-11-13 14:10
zawroty głowy

Zawroty głowy mogą być spowodowane przez wiele czynników. Jeśli co jakiś czas czujesz, że świat kręci się wokół Ciebie - nie ryzykuj, udaj się do lekarza. Twoje zawroty głowy mogą być zupełnie nieszkodliwe, ale zawsze warto wykluczyć poważniejszą przyczynę ich powstawania.

Zawroty głowy częstą dolegliwością

Wirowanie świata wokół, problemy z utrzymaniem równowagi - to główne objawy tzw. zawrotów głowy. Trudne do opisania, a przecież każdy z nas nie raz je odczuwał. Często towarzyszą im nudności, wymioty czy szum w uszach. Mogą być odczuwane przez chwilę albo ciągnąć się latami. Dolegliwość jest powszechna - każda gwałtowna zmiana pozycji ciała może spowodować chwilowe wirowanie w głowie. Co ciekawe, aż 5-8% pacjentów zgłasza się do lekarza rodzinnego z zawrotami głowy jako głównym powodem niepokoju. Dolegliwość znacznie częściej dotyka kobiet niż mężczyzn.

Powstawanie zawrotów głowy

Do utrzymania równowagi konieczne jest współdziałanie trzech narządów: narządu przedsionkowego (znajdującego się w uchu wewnętrznym), narządu wzroku oraz tzw. receptorów czucia głębokiego, zlokalizowanych w mięśniach, stawach, ścięgnach i skórze. Analiza sygnałów pochodzących od wszystkich trzech narządów daje nam informację o położeniu naszego ciała. Jeśli któryś z nich nie jest w pełni sprawny, możemy odczuwać zawroty głowy. Niestety, diagnostyka zawrotów głowy jest złożoną sprawą. Nie tylko problemy z narządami zmysłów, ale także nadciśnienie tętnicze czy cukrzyca mogą powodować zawroty głowy. Mnogość przyczyn powstawania zawrotów głowy sprawia, że w ich leczeniu może być konieczny udział zarówno neurologa, jak i laryngologa czy okulisty. Jeżeli ci specjaliści nie będą w stanie nam pomóc, mogą skierować nas do dalszej diagnostyki, przeprowadzanej m.in. przez kardiologa, ortopedę, lekarza internistę czy nawet neurochirurga.

Czy każde zawroty głowy są takie same?

Warto pamiętać o tym, że nie każde zawroty głowy powinny być dla nas niepokojące. Wspomniana wcześniej gwałtowna zmiana pozycji ciała powoduje tzw. fizjologiczne, naturalnie występujące zawroty głowy. Inne rodzaje tej przypadłości określane są jako zawroty głowy pochodzenia obwodowego lub centralnego, w zależności od części błędnika, której praca jest zaburzona. Rozróżnianie ich jest kluczową sprawą w kwestii diagnostyki przyczyn zawrotów głowy.

Objawami zawrotów głowy pochodzenia centralnego są  m.in. chwianie się, upadki,  niepewny chód, podwójne widzenie, mroczki przed oczami, a nawet chwilowe zaburzenia świadomości. W przypadku zawrotów głowy pochodzenia centralnego pacjent nie jest w stanie określić dokładnego momentu wystąpienia objawów. Pacjenci z takimi objawami najczęściej są kierowani do neurologów. Przyczynami mogą być m.in. zapalenie mózgu, zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych, wstrząśnienie mózgu i inne urazy, guzy mózgu czy stwardnienie rozsiane.

Zawroty głowy pochodzenia obwodowego zazwyczaj zaczynają się nagle i trwają od kilkunastu minut nawet do kilku godzin, przez okres do kilku tygodni. Charakterystyczną cechą tego typu zawrotów głowy jest to, że ruch głowy zaostrza objawy. Mogą im towarzyszyć m.in. zaburzenia ostrości widzenia, szum w uszach, porażenie nerwu twarzowego czy jednostronne upośledzenie słuchu. Pacjenci z takimi objawami zgłaszają się najczęściej do laryngologa. Obwodowe zawroty głowy mogą być m.in. spowodowane przez urazy i choroby ucha wewnętrznego (w tym także nowotwory), chorobę Meniere’a, cukrzycę, zaburzenia hormonalne, a także leki, które działają szkodliwie na ucho wewnętrzne.

Problemy z leczeniem zawrotów głowy

Ponieważ przyczyn zawrotów głowy może być wiele i mogą one być bardzo poważne, zawrotów głowy nie powinno się leczyć samodzielnie. Aby poprawnie zdiagnozować chorobę i dobrać leczenie konieczna jest wizyta u lekarza. Jeśli natomiast współtowarzyszące objawy mocno nam dokuczają, możemy sięgnąć po leki dostępne w aptekach bez recepty, które pomogą choć na chwilę złagodzić dolegliwości. Na nudności pochodzenia błędnikowego dobrze sprawdza się lek Aviomarin lub suplement diety Lokomotiv syrop czy Lokomotiv drażetki. Przy problemach z zawrotami głowy i równowagą często stosowane są m.in. preparaty zawierające w swoim składzie miłorząb japoński (Ginkgo biloba), np. Ginkofar, Bilobil, Tinctura Ginkgo Bilobae, Ginkgo Biloba Nord Farm, Bilolan Max czy Ginkgo Intensive Naturell. Bardzo ważne jest jednak to, że jeżeli przyjmujemy stale inne leki, rozpoczęcie suplementacji takimi preparatami koniecznie należy skonsultować ze swoim lekarzem prowadzącym, ponieważ ich działanie może osłabić działanie innych leków.

Niepokojące zawroty głowy

W każdy przypadku, kiedy zawroty głowy Cię niepokoją lub utrzymują się przez dłuższy czas - nie zwlekaj, udaj się do lekarza. Specjalista pomoże stwierdzić przyczynę dolegliwości lub skieruje Cię na dalsze badania do innych specjalistów. Dzięki tej współpracy możliwe będzie jak najszybsze rozpoczęcie skutecznego leczenia.

Autor

Redakcja KtoMaLek.pl - Zespół redakcyjny KtoMaLek.pl tworzą doświadczeni farmaceuci, którzy specjalizują się w różnych obszarach tematyki zdrowotnej. Doświadczenie zdobyte w zawodzie oraz wiedza uzyskana podczas studiów farmaceutycznych, pozwalają na tworzenie merytorycznych treści zgodnych z EBM (and. Evidence-based Medicine), opartych na rzetelnych źródłach — aktualnych badaniach naukowych, branżowych podręcznikach i książkach. Za praktyką podążają również pasja i niesłabnąca chęć do poszerzania wiedzy oraz dzielenia się nią z pacjentami. Dzięki temu użytkownicy otrzymują dostęp do ciekawych i angażujących materiałów edukacyjnych.

Zobacz wszystkie artykuły Redakcja KtoMaLek.pl


Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów