Płyn Lugola - działanie i zastosowanie

Redakcja KtoMaLek.pl 2019-11-13 15:52
płyn lugola

Płyn Lugola, czyli środek powszechnie stosowany przez nas do dezynfekcji ran. Został on opracowany przez francuskiego lekarza Jeana Lugolę w 1829 roku. Jednak szerzej został poznany w Polsce dopiero po katastrofie w Czarnobylu w 1986 roku. Jakie jest jego działanie i zastosowanie? Czy picie płynu Lugola jest bezpieczne? Kiedy nie należy go stosować? Na to wszystko znajdziesz odpowiedź poniżej.

Płyn Lugola - co to jest ?

Płyn Lugola, czyli wodny roztwór jodu w jodku potasu. 1 g płynu zawiera dwie substancje czynne tj. 10 mg jodu i 20 mg jodku potasu. Płyn Lugola przechowuje się w ciemnej buteleczce ze szkła, bez dostępu do światła. Nie zawiera on alkoholu. Preparat dostępny w aptece bez recepty (Solutio Iodi Cum Glycerini (Płyn Lugola)).

Jakie działanie wykazuje płyn Lugola?

Jod zawarty w Płynie Lugola ma silne działanie antyseptyczne, dzięki czemu więc znalazł on zastosowanie do dezynfekcji ran. Działa bakteriobójczo, grzybobójczo i wirusobójczo.

Zastosowanie płynu Lugola

Nierozcieńczony płyn Lugola stosujemy w celu odkażenia skóry nieuszkodzonej, niewielkich otarć naskórka jak i drobnych zadrapań i brzegów ran.
Zmienione chorobowo miejsce należy przemyć nasączonym jałowym gazikiem.
Nie należy stosować nierozcieńczonego płynu Lugola na błony śluzowe, otwarte rany jak i oparzenia .
Płyn Lugola można również zastosować do płukania gardła. Należy wówczas pamiętać o jego odpowiednim rozcieńczeniu. Stosujemy wtedy 10 kropli roztworu na szklankę przegotowanej wody (200 ml). Natomiast po rozcieńczeniu gliceryną może posłużyć do pędzlowania migdałków (10 kropli roztworu na 50 ml gliceryny) . Należy pamiętać, aby przez przypadek nie połknąć takiego płynu.

Przeciwwskazania do stosowania płynu Lugola

Wśród przeciwwskazań do jego zastosowania wymienia się:

 • nadwrażliwość na jod
 • nadczynność tarczycy
 • gruźlica płuc
 • niewydolność nerek
 • ciąża i karmienie piersią
 • jednoczesne stosowanie wraz ze związkami rtęci.

Płynu Lugola nie można podawać noworodkom ani niemowlętom, ze względu na możliwość wywołania niedoczynności tarczycy.

Pamiętajmy, że Płynu Lugola nie możemy stosować przez dłuższy okres czasu oraz na duże powierzchnie ciała! Może to być przyczyną późniejszego wystąpienia nadczynności tarczycy.

Płyn lugola - jakich skutków ubocznych możemy się spodziewać po jego użyciu?

U osób nadwrażliwych na jod płyn Lugola może wywołać:

 • reakcje alergiczne - miejscowe lub ogólne
 • podrażnienie jamy nosowo-gardłowej
 • świąd
 • zapalenie skóry ( mogą wystąpić pęcherzyki )
 • gorączkę
 • wstrząs który może być groźny dla życia
 • powiększenie węzłów chłonnych.

Długotrwałe stosowanie płynu Lugola może przyczynić się do wystąpienia:

 • opornego na leczenie trądziku jodowego  
 • nadczynności tarczycy, w której dochodzi do nadmiernej produkcji hormonów tarczycy w stosunku do potrzeb organizmu.

Płyn Lugola - czy można go bezpiecznie spożywać?

Płyn Lugola używany przez niektóre osoby “ na wszelki wypadek “ może być niebezpieczny. Zawiera o on w składzie jod, czyli pierwiastek, który nie jest obojętny dla naszego organizmu. Zbyt duże przyjęte dawki jodu mogą prowadzić do nadczynności tarczycy, czyli stanu w którym tarczyca produkuje za dużo hormonów (T3 - trójjodotyroniny i T4- tyroksyny) w stosunku do potrzeb organizmu. Dlatego pamiętajmy, że doustne spożywanie płynu Lugola może zalecić tylko i wyłącznie lekarz w ściśle określonych jednostkach chorobowych.  Wskazaniem do stosowania wodnego roztworu jodu w jodku potasu jest nadczynność tarczycy. Lekarz wówczas indywidualnie ustala dawkę bezpieczną dla pacjenta. Płyn Lugola wykorzystywany jest wówczas jako tyreostatyk (inaczej lek przeciwtarczycowy) przy nadczynności tarczycy.
Pamiętajmy, że płyn Lugola który dostępny jest w aptece bez recepty jest nieoczyszczony i nie nadaje się do spożycia. Płyn Lugola przeznaczony do picia musi być przepisany przez lekarza na receptę, ponieważ jest lekiem który musi być wykonany w aptece przez farmaceutę.
Przed użyciem zapoznaj się z treścią ulotki dołączonej do opakowania bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.

 

Autor

Redakcja KtoMaLek.pl - Zespół redakcyjny KtoMaLek.pl tworzą doświadczeni farmaceuci, którzy specjalizują się w różnych obszarach tematyki zdrowotnej. Doświadczenie zdobyte w zawodzie oraz wiedza uzyskana podczas studiów farmaceutycznych, pozwalają na tworzenie merytorycznych treści zgodnych z EBM (and. Evidence-based Medicine), opartych na rzetelnych źródłach — aktualnych badaniach naukowych, branżowych podręcznikach i książkach. Za praktyką podążają również pasja i niesłabnąca chęć do poszerzania wiedzy oraz dzielenia się nią z pacjentami. Dzięki temu użytkownicy otrzymują dostęp do ciekawych i angażujących materiałów edukacyjnych.

Zobacz wszystkie artykuły Redakcja KtoMaLek.pl


Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów