Seria leku Apra-swift wycofana ze sprzedaży

Redakcja KtoMaLek.pl 2019-11-21 14:01
Seria leku Apra-swift wycofana ze sprzedaży

Główny Inspektor Farmaceutyczny wycofał z obrotu kolejny lek. To druga decyzja wycofująca, wydana 20 listopada 2019 r. Najnowszy komunikat dotyczy przeciwpsychotycznego leku Apra-swift, stosowanego m.in. u pacjentów chorujących na schizofrenię. Co było przyczyną wycofania? W których miastach i powiatach sprzedano najwięcej opakowań tej wadliwej serii?

Powiaty i miasta, w których kupiono najwięcej opakowań wycofanej serii

Szczególną ostrożność powinni zachować mieszkańcy powiatu gostynińskiego, w którym pacjenci zakupili 26 opakowań wycofanej serii leku Apra-swift. Nieco mniej, bo 11 opakowań, sprzedano w powiecie kutnowskim. W Bydgoszczy pacjenci kupili 8 opakowań wycofanej serii ww. preparatu.

W innych miastach i powiatach sytuacja dotycząca sprzedaży wycofanej serii leku wygląda następująco:

  • powiat rzeszowski - 8 opakowań,
  • powiat kłodzki - 8 opakowań,
  • Warszawa - 7 opakowań,
  • powiat mielecki - 6 opakowań,
  • powiat łeczycki - 6 opakowań,
  • powiat ełcki - 6 opakowań,
  • Katowice - 5 opakowań,
  • Nowy Sącz - 5 opakowań,
  • powiat sanocki - 5 opakowań.

W sumie na terenie całego kraju w ciągu ostatnich 30 dni sprzedano 177 opakowań wycofanej serii Apra-swift. Źródłem niniejszych danych jest serwis KtoMaLek.pl, który pomaga pacjentom w szukaniu potrzebnych leków w pobliskich aptekach. Sprawdza dostępność wskazanych preparatów oraz umożliwia ich rezerwację w wybranej aptece. 

Apra-swift – co to za lek i kiedy się go stosuje?

Substancją czynną leku Apra-swift jest arypiprazol, silny związek o działaniu przeciwpsychotycznym. Preparat ten stosuje się terapii schizofrenii u osób dorosłych i młodzieży powyżej 15. roku życia, a także w leczeniu umiarkowanych lub ciężkich epizodów maniakalnych w przebiegu choroby afektywnej dwubiegunowej. Lek ma postać tabletek ulegających rozpadowi w jamie ustnej.

Dlaczego wycofano serię Apra-swift?

Decyzja o wycofaniu leku została podjęta na podstawie informacji przesłanej przez podmiot odpowiedzialny. Producent leku wycofał serię leku Apra-swift po stwierdzeniu wady jakościowej dotyczącej opakowania zewnętrznego. Niezgodność dotyczy druku dotyczącego dawki leku, który znalazł się na opakowaniu. Prawidłowe wskazanie to 30 g, jednak na opakowaniu błędnie wskazano 15 mg, co możewprowadzać w błąd.

Zgodnie z decyzją nr 84/WC/2019 wycofano z obrotu na terenie całego kraju produkt leczniczy Apra-swift (Aripiprazolum), 30 mg, tabletki ulegające rozpadowi w jamie ustnej, 28 sztuk o numerze serii PK181057 i terminie ważności 04.2021. Podmiotem odpowiedzialnym jest Adamed Pharma S.A. z siedzibą w Pieńkowie.

Źródło: https://rdg.ezdrowie.gov.pl/Decision/Decision?id=4191


Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów